Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Réžia:

Sam Raimi

Predloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scenár:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (viac)

Od chvíle, kedy sa Peter Parker (Tobey Maguire) rozhodol opustiť svoju dlhoročnú lásku Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), aby sa mohol v kostýme Spider-Mana aj naďalej zodpovedne venovať svojmu povolaniu superhrdinu, ušli dva roky. Jeho túžba po milovanej M. J. sa ale postupom času stala ešte silnejšia, a to je dôvod, aby sa tajného života superhrdinu na dôkaz svojej lásky vzdal. M. J. sa však medzitým rozhodla ísť ďalej, dala sa na dráhu filmovej herečky a v jej živote figuruje nový muž. Peter má problémy i so svojim najlepším priateľom Harrym Osbornom (James Franco).  Ich priateľský vzťah začína byť stále viac zahaľovaný Harryho závisťou voči Spider-Manovi,  ktorého viní zo smrti svojho otca. Keď už sa zdá, že sa situácia nemôže zmeniť k horšiemu, Peter je postavený tvárou tvár mocnému Dr. Octopusovi (Alfred Molina) - diabolskému stvoreniu s dvomi pármi smrtiacich chápadiel, ktoré sú mu viac ako dôstojným protivníkom. Aby dokázal jeho výčiny zastaviť, musí sa naučiť žiť so svojím osudom a využiť všetky svoje schopnosti, ktoré sú mu zároveň darom i prekliatím. (TV Markíza)

vaclaw

Už u jedničky mě zdaleka nejvíc bavilo Peterovo objevování nových schopností, což v pokračování samozřejmě chybí a tudíž zážitek z filmu už nebyl tak silný jako u předchozího dílu. Ale ne že by byl špatný, to rozhodně ne, všechno je jaksepatří větší, rychlejší, stylovější, na můj vkus někdy možná až moc. Kde na mě film působil nejvíce byly pak paradoxně spíš ty intimnější momenty, kdy jednotlivé postavy řešili spíše vnitřní rozkoly než zachraňovali (ničili) město. Pořád se ale jedná o nadstandardní komix který i přes vcelku dlouhou stopáž příjemně uteče a nenudí. ()

jayman

Raimi sa viac odviazal, odišla tá detskosť, geniálny Simmons a Maguire je stopercentne uveriteľný bifľkoško ale...stále tomu niečo chýba. ()

ondey

Další záporňák, kterej vzbuzuje svým ztvárněním spíš salvu smíchu, než respekt. O jeho jednání vůbec nemluvě. A samá láska plitká a sladká jak v béčkovym romantickym filmu. Ovšem scéna, kdy Spiderman zachrání nadzemku a cestující pak stojí nad ním... wow! Škoda že podobnej nádeh a atmošku nemá i celý film. ()

Dinsberg

Dvojka kupodivu překonala původního Spadyho. A to ne proto, že je v něm víc akce, i když je to tak. Scénu, kterou bych rád vyzdvihl, je ta, která následuje po Peterově zastavení soupravy nadzemky. !SPOILER! Při té se z nadlidského hrdiny během vteřiny mění v bezvládného člověka, který omdlívá vysílením !SPOILER!. Scéna musela následovat, protože to Spider Man předváděl proti Dr. Octopussovi už hraničilo s myšlenkou, že stačí mít u sebe kousek kryptonitu. Je mi jasné, že nelze film brát doslovně, vždyť se jedná o komiksové postavy, ale cit pro fyzikální zákony by neměl být cizí ani autorům filmu o pavoučím muži. Motiv lásky k Mary Jane, ač měl být film o ní a být jakýmsi hlavním hnacím motorem děje, byl hodně přehlušen právě nerealistickou akcí, která pak mohla vyznít trochu směšně. ()

Mire

Mne sa to páčilo ešte viac ako jednotka. Hlavne lepší príbeh a viac akcie - to ako zastavil rútiace sa metro bolo impozantné. Opäť dobrý dabing z Markízy. A konečne sa Spidey odhalil pred Mary Jane a Harrym! :) ()

helrohir

Dvojka je trochu slabšia ako jednotka, aj keď nejaký racionálny dôvod na to nemám. Tobey je rovnako dobrý ako v prvej časti, taktiež aj záporák je na úrovni predchodcu. Proste mi jednotka prišla lepšie natočená a mala zaujímavejší príbeh. ()

maoc

Dokoukatelné bez větší újmy na výši IQ, i když logika příběhu a postav není zrovna z nejproracovanějších. Za sebe musím kritizovat hlavně ještě větší dávku romantiky než v prequelu a hlavně ten patos (tiráda tety o hrdinech, chování lidí v nadzemce, atd.). Naštěstí byl přítomen dostatek humoru, kterým rejža dává jasně na jevo, že si ze Spidermana a celé superhrdinské záležitosti vlastně tak trochu utahuje. ()

BadAs

nej film o spídym .-) prostě nabušená hravá pecka co si na nic nehraje.-) u který se cítíte jak malí kluci co našli svou ze všech nejoblíbenější hračku .-).. ()

kubilov

Spider-Man 2 je kvalitativně téměř na stejné úrovni jako první díl, jen je tu nesrovnatelně lepší záporák. Doktor Octavius Octopus je stejně schizofrenickej, jako byl Green Goblin v jedničce, ale co se týče schopností a celkové "coolovosti", tak jednoznačně vede. Tobey Maguire je opět a znova stejně uťápnutej, ale to se asi jen tak nezmění, naštěstí to zachraňujou prsa Kirsten Dunst a samozřejmě J. Jonah Jameson ve své dokonalé roli šéfredaktora, ve které teď dostává daleko více prostoru. V celkovém hodnocení je druhý díl Pavoučího muže o chlup před tím prvním, ale na nějaké výrazné zlepšení to taky není. ()

hynn3k

Nejen nejlepší film se Spider-Manem, ale pro mě taky nejlepší komiksovka od Marvelu vůbec, a to jsem jich už pár viděl. Prodloužená verze, která přídává kousek tady a kousek tam, je pěkným bonusem. ()

Brano

Deju už chýba ta jednoduchosť, aká bola v jednotke. Stala sa z toho už len taká rozprávka. Nový záporák o čosi lepší, ale ani to nestačilo. A záver filmu, to by neboli Američania, bez toho ich typického happy endu. Film tak na jedno pozretie v rámci trilógie. Oproti prvej časti o niečo lepšie efekty, ale po obsahovej stránke je to výrazne slabšie. ()

Boudyy

Pokračování skvělé jedničky, která se nevezla jen na vlně béčkové popcornové zábavy, ale ukázala Spider-Mana jako obyčejného kluka, který dostal šanci se i přes svůj těžký život stát hrdinou. Vše, co v jedničce fungovalo, je zde ještě umocněnější, lepší, emotivnější. Druhý Spider-Man se prostě vyvedl, posouvá příběh dopředu a záporák je také velice zajímavý (Alfred Molina alias Dr. Octopus) a zabírá v mém žebříčku Spideyho záporáků druhou příčku za Sandmanem. Velmi povedené. ()

JosefTomas

Dokonání toho, co jednička započala, okořeněná o hororové i dramatické pasáže. A jako jedna z mála adaptací ještě více hrdinu polidšťuje. Jestli existuje ideální komiksový film, tak je to zde, v jeho počátcích. ()

Mistr_Moon

Raimi dostal na dvojku víc peněz, což se projevilo na akčních sekvencích a počítačových tricích a hlavně na postavách spidermana a doc oca při soubojích (vypadají o něco realističtěji než ta zelená figurka z jedničky). Záporák je opět výborný a dobře zvolený. Tentokrát bylo i více využito jeho schopností a také spideyho, který skáče, lítá, plachtí a... padá. Zápletka se ztrátou schopností v kombinaci s "nemůžu s tebou být, miluju tě nemiluju tě" je bohužel hrozně natahovaná a unavující. Málem mě to tak uspalo, že už mě nedokázalo vytrhnout akční finále (scéna s vlakem, který zcela nelogicky jede po slepé koleji, je opět skvělá). No a konečně taky jednou pro Spideyho happy end zahřeje u srdéčka. JK Simmons válí v celé trilogii. ()

Tominni

Druhý díl Spider-Mana je na úrovni jedničky. Od rozchodu s Mary Jane už uplynuly dva roky a Peter bojuje nejen s novým nepřítelem Dr.Octopusem, který zvládne svojí nervovou soustavou ovládat spoustu kovových chapadel, ale hlavně Peter bojuje sám se sebou a láskou k Mary Jane? Má obětovat schopnosti Spider-Mana pro svojí lásku? Má opravdu na výběr? ()

PAVLIS

50% Občas mě příjemně překvapil nějaký neotřelý kamerový záběr, a když už výjimečně došlo k akci, byla koukatelná, to jsou ale všechna pozitiva. Možná být odpočatější, tak ocením i hlavní linku - být či nebýt Spidermanem. Momentálně mi ale spíš přijde, že se kvůli ní film zbytečně moc vleče. A v žádném jiném dílu Spidermana mi tak nevadil tupý Maguireův výraz. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

08.12.2020

Po dřívějších zprávách, že ve třetím samostatném filmu o Spider-Manovi s tváří Toma Hollanda se má objevit herec Jamie Foxx znovu jako Electro, tedy postava, již ztvárnil už v roce 2014 ve snímku… (viac)

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci

22.11.2008

Vrána k vráně sedá a američtí scenáristé s oblibou pracují ve dvojicích. Rossio a Elliot (Piráti z Karibiku) či Orci a Kurtzman (nepřehlédli jste našlapaný trailer na nový Star Trek, že ne?) jsou už… (viac)

Komiksové novinky

Komiksové novinky

03.02.2007

Restarty se v poslední době těší velké divácké oblibě, je to patrné na úspěšnosti Batmana, který začíná a Casina Royale. Proč nezkusit nový přístup k látce, i když máme za sebou teprve jeden díl? To… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)