Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

Rocknar

Musím povedať, že tak zbytočný film som už dávno nevidel. Toto sci-fi dokopy neprinesie nič nové. Snáď len dve scény sú tu zaujímavé a originálne (pes s granátom a behajúce bomby) zvyšok je jedno klišé za druhým. Až má človek pocit, že tento príbeh nie len že je o AI, ale že to AI aj písalo. A keď sme pri tej AI, dej sa odohráva cca o 50 rokov neskôr, no ich robotika a AI je tak zbytočná a nepoužiteľná, že by sa lepšie zaobišli bez nej. 2 hviezdičky len za dobrý vizuál a sympatických hercov. ()

Sabre

Stvořitel je film, který si získává diváky svým vizuálním zpracováním a nápaditým světem budoucnosti. Režisér Gareth Edwards a kameramani Greig Fraser a Oren Soffer vytvořili poutavé obrazy a scény, které dodávají filmu autentičnost a působivost.Bohužel, scénář filmu není jeho nejsilnější stránkou. Příběh je poměrně předvídatelný, což snižuje napětí a překvapení pro diváky.Celkově lze konstatovat, že Stvořitel je zajímavým filmem pro ty, kteří mají rádi sci-fi a ocení vizuální stránku. ()

Geon

Einstein měl pravdu, když přišel s tím, že čas je pouze relativní pojem, protože mezi uzavřením a otevřením kinosálu uběhly 2 hodiny, ale já jsem tou dobou (nudou) zestárl tak o 20 hodin.  Stvořitel se pokusil stvořit jedinečné, hluboké a dechberoucí scifi… Pojďme si, ale projít, co stvořil ve skutečnosti. Vír událostí je doslova odpálen atomovkou vinou AI. Po rozdělení světa na - pro AI (Asie) a anti AI (USA), se anti AI neboli Spojené státy rozhodly AI a její podporovatele zničit, hlavně Nirmatu. To se samozřejmě nepovede v prvních 10 minutách filmu, což je v případě tohoto filmu velká škoda, protože kvůli tomu se rozehraje oněch svrbivých 20 hodin. Začínáme rozkrývat neúplnou pravdu a tím se rozjíždí i akce. Nejedná se o žádnou v žilách krve tuhnoucí akci, ani epickou podívanou. A k překvapivému zklamání není ani podtrhnuta poutavým soundtrackem. Působí to spíše, že tak se prostě hodilo do scénáře, tak se nikdo už příliš nezabával logičností věci (např. utajovaná základna AI je tajná asi jako jaguár na sněhu a hlídaná je stejně (ne)důkladně, americká sci-fi technika má viditelné nedostatky - vojenský Bobcat má pouze 3 rakety a jinak je k ničemu, vojáci nerespektují základní vojenské postupy, a když AI přijede kvůli poplachu, tak jsou z toho všichni v šoku a paf, …). Pak samotný Joshua není schopen zastřelit simulantské dítě, což je pochopitelné, že hlavní hrdina nemůže zabít dětský obličej, když předtím sám tvrdí, že oni nejsou skuteční zní to trochu rozporuplně. Tvůrci se, ale rozhodli to zamaskovat za to, že od něj chce zjistit kde je Maya. S dítětem s ,,nadpřirozenými” schopnostmi se vydává ji najít a i přes nějaké ty překážky a vysvětlování se mu to podařilo, aby ji poslal do nebe (tato scéna samotná by byla velmi silná, kdyby jí nepředcházelo, to co jí předcházelo…). Joshua dochází k ožehavému závěru, ale k čemu přesně došel ?? Že AI má nárok na život a neměli bychom proti ní bojovat, protože chybu v programování může udělat každý a když jí udělá a ta chyba způsobí katastrofu tak to není chyba AI, ale jeho ? Nebo, že prostě za vším hledej USA ? To snad ne… Jediná zajímavá myšlenka ke konci toho všeho je, že se AI nemusí převtělit do jedné z podob apokalypsy, ale žít s lidmi v míru, bohužel ta, ale přichází příliš pozdě a pohár trpělivosti už přetekl a jedna kapka elixíru života to už nezachrání. ()

jindrak

Scénář točící se kolem všudypřítomného tématu umělé inteligence je sice pěkný, avšak ztvárněný formou augmentovaných humanoidů né moc dobře provedený. V ději jsem se ztrácel tak nějak od začátku až do konce a moc mi to nedávalo smysl. Jediné pozitivum na tom mohu vyzdvyhnout vizuální efekty, u kterých jsem se opravdu kochal. Víc než 2 bohužel nemohu dát. ()

user1982

nudna blbost plna typickych US of MDFK A klišé. svet v toku 2065 AI je na mega urovni, ale i tak pouzivaju ludia baterky na svietenie, zbrane na nicenie a pod. proste dej daleka buducnost, technologia daleka minulost. nevidiet, sa nic nestane. cas straveny pri filme sa da vyuzit aj napr pozeranim sa do steny. to vyjde na rovnako. jedna hviezdicka za ako take efekty. ()

Bluemasej

Velké ambice, malý rozpočet a přesto lepší efekty než MCU. Někdo se s vizuálem a soundtrackem filmu velmi pěkně hrál, ale kdyby raději sáhli do scénáře a upravili spád křivky pozornosti diváka, tak by to mohlo být velkolepé dílo. ()

Dannyss

Nemilé překvapení! Očekával jsem zcela něco jiného z hlediska příběhu a zápletky, ačkoliv myšlenka snímku je dosti novodobá a místy také znepokojující. Několik scén je nedotažených a střihově upravených do podoby, ve které vzápětí celá akce ztrácí napětí a svou atmosféru. Bojové sekvence silný průměr, nic nápaditého či dokonce revolučního ve svém žánru. Scénáristicky je snadno pozorovatelné, že to skřípe a každá postava se nerozhoduje úplně rozumně, přesto si to svůj záměr silou vůle drží až do samotného konce, avšak zde se mi tvůrci netrefili do vkusu, ačkoliv upoutávky byly působivé. 6,5/10. ()

ilegal1983

V prvom rade lutujem ze som na to nebol v kine i ked som nad tym rozmyslal.Zatial co ma Duna nechala chladnym(myslim prvu cast) sa ma toto dielko emocionalne dotklo a na tolko ze nechapem niektore recenzie ktorych sa nedotklo.Velkolepe Scifi so slabym rozbehom zvratmi rychlo napreduje k niecomu velkemu.Cital som recenzie kde pisali ze k ziadnej postave sa neda citovo prilnut.Omyl pretoze su tu hned tri a ta najmensia je najsilnejsia.Dlho som scrolloval po poriadnom scifi a G.Edwards to dokazal podobne ako pri Rogue One. ()

Hansolo35

Nečekal jsem mnoho a fakt to vyšlo. V dnešní hyperkorektní době je jasné, že hodný černoušek splodí s asijskou bohyní malého bůžka. Všichni v dohledu jsou bůhví proč kyborgové a roboti. Navíc chtějí být kyborgové a roboti. Důvod, proč to tak chtějí mi uniká. Zlý bílý muž jim jejich štěstí nepřeje a pořád na ně hází bomby a zničí každého robota v dohledu. Hodňák probíhá po Kambodže a snaží se zničit hlavní zbraň zlého bílého muže. Schovávat se moc nemusí, páč kyborgové i roboti jsou tu lehce dementní. Chvilku, fakt pár minut, to připomínalo Blade Runner. Ale jen chvíli. Dál už to byl mišmaš, který nedával moc smysl. Podruhé si to určitě pouštět nebudu. ()

Kouba007

Naprostá sci-fi pecka, po dlouhé době film, který mě nenutil čumět do mobilu a bavilo na něm naprosto všechno! Hlavně tam nebyl ani jeden! supergay v tom zasraném homoobleku a ten negr mi tam taky vůbec nevadil, naopak. Takhle to má vypadat, ne za každou cenu upozorňovat na rozdíly. Za mě prostě pecka. ()

Hexx

Dost mi to připomnělo Jupiter Ascending a zejména "Advocate Bob", který byl solidně cool a hustej. Krom AI vypadající podobně, musím vyzdvihnout zcela nekompromisně luxusní vizuál, který nás provází od začátku až do konce, někdy více, někdy méně, ale spíše více. Neuvěřitelné záběry nás vtáhnout do děje ač chceme či ne (a já navíc chtěl milerád), nic nevadí, že tu a tam to není o dokonalosti ať již ve scénáři, nebo v samotných postavách. Miluji sci-fi a postapo nikdy nezavrhnu, ať je hodnocení takové nebo makové. V tomto případě rozhodně takové. ()

Nedos.

Tohle je hodně špatný. Vizuálně ještě jakž takž, ale zbytek fakt o ničem. Čekal jsem nějaký hutný scifi, ale dostal jsem jenom kýbl nudy a patosu. ()

Exzactly

Filmy miluju a vždy jsem si chtěl zkusit je recenzovat. V jeden takový krásný listopadový den jsem se nudil jako prase, a tak jsem si řekl proč ku**a ne teď. Takže vlezu na internet, najedu na csfd, abych prozkoumal novinky, založil účet a konečně napsal nějakou recenzi. Registrace, projedu povinnou dvoustovku, exceluju v testu a pak ta přišla ta rána. Musím počkat do dalšího dne. Po chvilce nadávání jsem si řekl, že alespoň začnu nějakou novinkou. Vlezu na bombičkovou stránku a koukám, že je dostupný Stvořitel, kterého jsem bohužel nestihl v kině. U filmů, na které se těším, nikdy nečtu první ohlasy, ani recenze, jelikož si chci obrázek udělat sám, takže jsem vážně netušil do čeho jdu, i když hodnocení na csfd trochu napovědělo. Připravím popcorn, syna hodím na dvě a půl hodiny k babičce, zatáhnu rolety a pro jistotu připravím kapesníky. Po armádě vyskakovacích oken jsem se konečně usadil a pustil to. Už na začátku, kdy jsem poprvé spatřil účes hlavního hrdiny, tak jsem se popcornem málem udusil. Naštěstí mu ho krátce na to změnili. Další dvě hodiny jsem očekával epickou výpravnou scifi, která mě posadí na zadek. To se bohužel nestalo. Nápad s umělou inteligencí byl sice fajn, ale to bylo asi jediné. Když se mluvilo a zbrani, která dokáže sejmout obříka za bilion dollarů, čekal jsem něco epického. A dostal jsem, co jsem dostal. Davídkovo následný přechod na stranu rebelů a honění se za bejvalou, bylo jedno velké klišé. Konec už jsem vyloženě prozíval a fakt jsem litoval toho, že jsem raději nedělal něco jiného. Kdyby mě někdo po konci filmu požádal, abych mu převyprávěl děj, tak bych mu dal pěstí za to, že mě nutí to opakovat. No potenciál to podle mě mělo, ale ten scénář byl fakt špatnej. Pan hlavní město USA navíc ukázal, že prostě není dobrý herec a nedokázal být tím tahounem, protože příběh to posral už v první polovině. Hvězdu navíc za vizuální stránku a fakt, že scifi mám prostě rád, jinak bych šel ještě o jednu méně. Škoda. ()

Branique

Za mňa spokojnosť až na pár detailov. Napríklad to, že všetci neboli schopní trafiť jednu postavu na moste. Tú selektívnu slepotu vo filmoch neznášam. (Exceloval v tom film Face to Face s Travoltom a Cageom a preto ten film absolútne nemusím.) Ale inak za mňa spokojnosť. Niektoré tie hejty tu sú podľa mňa neodôvodnené a až detinské. Alebo to písali nejakí nebinárni jedinci ako odstavili kolobežku a usrkli si zo sójového latéčka nadávajúc, že vo filme nie je agresívna propaganda LGHDTV komunity (ako to dnes bohužiaľ býva zvykom). Film ma milo prekvapil a určite každému odporúčam na pozretie. ()

joe64

Po delší době příjemné SCI-FI, které nemá heroického hrdinu, který by byl nesmrtelný, nade vším, atp. Jako jsou Marwelovské srágory, bez ducha. Zde je něco navíc. I když jsou i zde jisté mezery, ale vzhledem k podání, jsou odpustitelné. Hlavně že z toho nedýchá ten pubertální duch sračkovitých amerických velkofilmů se super hrdinama. ()

Lucky Eda

Průměrná scifarna nenadchne ani neurazí ale je to koukatlné hl.here mi nějak nesedl nic moc herecké výkony ani ty emoce mezi ním a bejvalkou uplně suchý. Nabídlo to akorát krátký pohled na to co se opravdu může stát a že amíci jsou jaky  jsou :) bohužel i v reálu ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu