Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

Predator77

35 Procent, Celkem pěkně vypadající sci-fi na které se po vizuální stránce kouká pěkně ale to je tak celé co se o tomhle filmu tak dá pozitivně říct jinak zbytek je z mého pohledu vyloženě katastrofa ale věřím že si tenhle snímek i někdo užije ;) ()

Heywood

Stvořitel je film s ohromným vizuálem, skvělými CGI efekty, prolezlý flashbacky a napínavý až do koce. Ale má tak hodně problémů, že je nelze přehlédnout. Jak po útoku mohla těhotná (SPOILER) z lidského embrya vytvořit dokonalé dítě, když je od té doby na smrtelné posteli? Kdo vytvořil a financoval laboratoř? Proč AI nekontaktovala USA a neprokázala, že je nevinná? Proč jsou všude jen útočící Američané, to zbytku světa byl výbuch atomové bomby fuk? Protože i Nomád mohl mít jen omezenou operační schopnost a AI mohla vyhledávat úkryty na celém světě, proč byl jen jeden model? Hlavní hrdina je člověk, který na začátku (OPĚT SPOILER) se stane agentem, aby se do sledovaného subjektu tak zbláznil, že ho už nezajímá naprosto nic? V podstatě to byl člověk bez hodnot, bez morálky, bez cíle, jen ho zajímala jeho dívka..žena.. milenka.. dosadit lze cokoliv, jejíž model byl předem připravený jako AI? A proč? Náš „hrdinný agent“, ale nebojoval za žádný mír, hodnoty, lepší svět. Jen hledal to své. Bez ohledu na kohokoliv a cokoliv. Proč by mu divák měl fandit? A za jakou svobodu bojovali roboti? 1942 napsal Asimov tři zákony  robotiky a všechny ty plány na AI to budou ignorovat? A proč? A proč by roboti měli chtít žít jako lidé, když takový život často není vzorovým? Protože chtějí „svobodu“? A na co by jim jako měla být? Aby mohli říkat, co si myslí, podnikat, cestovat? Příliš PROČ ve filmu, který mi nabídl jen záporné postavy. Ale svět nemá jen záporné lidi, takže za mě bída a záměrných 30%. ()

Ironhead

Naprosto suprový audio-vizuál a design futuristických měst i robotů. Bohužel příběh je o dost slabší. Aneb začátek je bezvadný a člověka nadchne, jen s postupem minutáže to slábne a slábne až to konečně dospěje k velmi slabému a přeslazenému konci. btw... Největší problém sem měl s tím, jak pokročilé technologie AI zvládala, když vyráběla roboty a jak v tom kontrastu strašlivě slabými a starými zbraněmi disponovali. Chápu, že je chtěl v rámci příběhu ukázat jako ty utlačované slabé chudáky vzbouřence, ale logiku to nemělo. ()

Maraboy

Vizuálně je to nádhera, ale když jsem se na to koukal, místama jsem si říkal, jestli jsem tohle už někde neviděl, Star Wars, Terminátor... příběh bohužel slabší. 55% ()

swenyx

Tak jsem po delší narazil zas na nějaký to sci-fi. Stvořitel ale bohužel neobstál, dalo by se to shrnout jako klasická akční píčovinka, která se snaží být strašně moc komplexní a vylkolepá, ale vůbec to nefunguje. Jo asi jediný co bych dokázal pochválit je vcelku slušný vizuál, koukalo se na to dobře a CGI překvapivě vypadalo k světu. Nápad byl ale dobrý, umělá inteligence je čím dál tím více hot topic a začíná nás dost ovlivňovat, mohli to solidně využít, ale nestalo se. ()

bonovox

Tvorca je ambicióznym sci-fi, spracovanie čo sa týka výpravy, bojových scén či celkového vizuálu je super a film pôsobí oveľa drahšie ako v skutočnosti stál. Problém je ale v deravom scenári. Konanie postáv, či jednotlivá postupnosť scén je tu dosť zbrklo podaná. Vidno, že sa v strižni poriadne strihalo. Herecký výkon Washingtona je tiež trochu divný, naopak poteší výkon malej AI dievčiny. Celkovo ale dávam o hviezdu naviac hlavne kvôli vizuálu, takéto filmy sa už moc netočia, tak buďme radi aj za to. 70% ()

kreion

nie je to úplne blbé a aj samotná látka vyzerá dobre, len to je extrémne osekané v strižni. Chcelo by to rozdeliť na 2 diely a vysvetliť všetky tie skratkovité veci, a že ich tam bolo veľa. Snáď sa dočkáme aspoň directors cut verzie. John David Washintgon by to možno aj utiahol, ale scénar / réžia by museli vyzerať inak. Takto je to skôr na Donalda Glovera alebo Michael B. Jordana, nakoľko to vedia utiahnúť charizmou  3/5 ()

RavenSpector

Až na pár nevhodně vtipných momentů, čokla nepočítám, ten byl fakt vtipný, velice slušné sci-fi s děravým scénářem, mnoha odpustitelnými chybami a parádními kulisami. Ale celou dobu jsem se bavil a nenudil. ()

Painik

Film, který měl být seriálem. Krásné vizuály, zajímavé příběhové zasazení, u kterého mi ale navzdory svému potenciálu chybělo nějaké hlubší rozvinutí některých aspektů lore. Místo toho vše nahuštěno do dvou hodin filmu. ()

michalkop

Stvořitel je obdivuhodný film, obdivuhodně špatnému zpracování předchází obdivuhodná, ale nedotažená myšlenka. Všem se omlouvám, ale teď budu masivně spoilerovat. Postavy jsou dost ploché a jednají značně nelogicky. Největší nelogičnost - Nirmatta je vlastně mrtvá, vede se kvůli ní válka, ale nikdo ji za tu dobu neodpojí od přístrojů. Vesmírná loď nebo možná letadlo vstoupí do cizího vzdušného prostoru a protiletadlovou obranu to nechá zcela chladnou a nic neudělá. Jako fakt? Nomád si označuje cíle výkony lasery, takže každý vidí, na co útočí? Trochu kontraproduktivní. Kdesi se nepozorovaně přiřítí dva megatanky a všimnou si jich až podle porážených stromů a vyplašených ptaků? Místo hledání evakuačního člunu se jít procházet po skleníku. To fakt dává smysl. A na závěř největší výtka - stvořit ničivou UI a vtělit ji do malého dítěte je fakt obrovské klišé útočící na nejnižší pudy. Ale funguje to. ()

Xspy

Na Stvořitele jsem se po shlédnutí "Bodu Obnovy" vysloveně těšil . A musím říct...ano propast mezi akčím holywoodským spektáklem a českou detektivkou je .....obrovská. Detaily které nabídne Hollyvwood v 10 minutách by českému filmu produkovanému ČT vystačily i na dvě tři pokračování . Tak moc se oba filmy technicky i výkonem herců liší . Zatímco na české scifi musíte stále nahlížet jako na levnou pracovní sílu z východu ,hollywood povolává Hanze Zimmera a Lucasovo ILM . Starý pán je přepracovaný a už minule mne soundtrack s jeho podpisem nepřipadal zrovna vyjímečný ,zato industriální osvětlení a magie ti jedou opravdový opus . Triky a animace v tomhle filmu jsou to nejlepší co jsem za dlouhou dobu měl tu čest na plátně vidět.  Roboti ,vesnice ,města ... prostředí. Jednoznačně mistři oboru na svém místě . A teď ke scénáři a ději .Není to kriminálka (hurá!) .Hlavní roli v něm hraje rodina,(a sakra ) ,ale je to i hutné military scifi (...to je dobrý ) A jak skloubíte rodinu a military ?...No jasně jedinec má moc změnit osudy miliard ( to je špatný ) ,přidejme si k tomu proroctví pár vyvolených ...a vlastně tady se o proroctví nikdo moc nezmiňuje ,pouze o vyvolené není nouze . Inu celý bombastický děj stojí na snadno předvídatelných událostech . Ale celé to divadlo kolem je výborné ,policisté vybuchují ,vesničané jsou chráněni ,vojáci padají z nebe a pejskovi nikdo mozek nerozmázne o chýši vedle ....škoda .Na to koule autoři nesebrali ,stejně jako detail u opravovaného robota, když vypoví co ví .Zato poprava ranou do týla u klečících robotů ve filmu je . V pořádku přece je jenom vypnuli ;) Celou dobu ,kdy se ve filmu objevovaly předěly a titulky jsem vnímal ,že ta čínština tam není jen na okrasu ... Opravdu jsem ,ale nečekal ,že by američtí patrioti sami sebe postavili do role těch zlých ,po robotí a AI svobodě prahnoucích štváčích jak jsou vykresleni ve filmu . Jako ano díky AI jim vybuchla v LA jedna atomová bomba ( Ve filmu vám důvod objasní jednou větou :D)  .Emoce by to jistě vyvolalo ale ....Zakázat roboty a pak je ještě dalších minimálně 15 let uklízet a nahánět po celém světě ? Dokonce i tam ,kde jsou pod ochranou policie a předpokladám tudíž i státu ? Co je to za příkladného vazala , když trpí ve svém vzdušném prostoru ozbrojenou létající pevnost cizí mocnosti  s atomovým arzenálem na palubě ( na orbitu to moc nevypadalo ( čas od vystřelení rakety/bomby a dopadem ) a minimálně si to létalo kam chtělo )  ? Inu film kde si američané přijdou kam chtějí  ,dělají si co chtějí a ospravedlňují to vlastní bezpečností bez ohledu na místní obyvatele ....ten jsem zrovna od Američanů nečekal ( Alespoň něco jako Tencent v majetkovém pozadí bych čekal ,aby to začalo dávat smysl ,ale asi ne .... )  Funguje to skvěle a minimalně já byl napnutý až do konce .. když ne jestli ,tak jak mne táhlo spolehlivě  ;)  Nejhorší na celém filmu je zamyslet se hlouběji a zeptat se proč to všechno vlastně ...jak je proneseno ve filmu "Američanům se stejně nic nezmění " Celý tenhle hon za stvořitelem přestane dávat smysl v závěru filmu , když se ukáže , že jsou schopni všechna místa odporu zničit kobercovým náletem na jeden jediný příkaz z velení . Co by získali pokud by Tvůrce zajali ? ....ve filmu to není vůbec rozvedeno ,ale výzkum AI tak docela k ledu nedali jak je vidět ke konci. Některé technologie ve filmu jsou hodně podobné těm z Bodu Obnovy ...dokonce fungují doslova jako v případě knižního "Nekroskopu"... Hmm možná už nadešel čas na zfilmování Ubika ,divácké obecenstvo je připraveno ;) . Jedno je jisté lepší scifi do konce roku neuvidíte - alou do kina ! () (menej) (viac)

sammikk_

Stvořitel je fajn námět na pohodové scífko které vše co dělá v následující scéně zahodí, režisér měl obrovský problém se distancovat od svého povedeného díla Rogue One, a je to vidět. Audiovizuální porno bez jakékoliv pestrosti v příběhu, tak bych popsal stvořitele, je to mdlé a částmi nudné. Jsem rád že se do kin posílají jednou za čas originální scífka, ale často to skončí takto. 6.5/10 ()

Polux

7/10 | Tak atomovka to nakonec není, ale prskavka taky ne. Prostě středně silná nálož, která dokáže udělat určitou paseku. Edwards (lomeno Gilroy, ale jak velká část filmu jde přesně za kým odhaleno asi nikdy nebude, takže je to jedno:-)) má na kontě s přehledem nejlepší SW v Disneyho éře, pojem "původní sci-fi", které není něčí sequel, prequel nebo remake a nevychází z žádné předlohy, je v současné době skoro sprosté slovo a trailery vypadaly bombasticky. Tudíž jisté zklamání z výsledku se dostavilo, ale klady přesto převažují. | Největší kotvou filmu je bohužel scénář. Edwardsovi se podařilo vybudovat atraktivní svět, jehož potenciál je v průběhu děje vidět hned několikrát (intimní vztahy "simulantů" s lidmi, obchod s podobou lidí, oživování osob skrze paměťové čipy), do jeho kulis ovšem zasadil naprosto triviální příběh, který nemá čím překvapit. Expozice filmu (infiltrace hlavní postavy mezi "rebely" a následně klasický undercover motiv) působí mnohem zajímavěji, než ústřední dějová linka, což je obyčejný road/river movie, kombinovaný s au pair simulátorem:-). Příběhově na filmu není originálního vůbec nic a Edwards jen skládá k sobě různé příběhové prvky různých jiných filmů (Blade Runner, Ex Machina, Elysium, Apocalypse Now, Children of Men, atd.), aniž by přispěl něčím vlastním. Bohužel ani téma AI není v ději vytěženo tak, jak by si zasloužilo. Vlastně kromě faktu, že AI v tom světě existuje, není vytěženo prakticky nijak. | Nicméně na ostatních úrovních je film skvělý. Klobouk dolů před trikaři, kostyméry a především lidmi z art departmentu. Obecně produkční hodnoty filmu jsou, vzhledem k omezenému rozpočtu, prvotřídní. Zimmerův OST je hodně fajn, Washington (oproti Tenetu má tentokrát mnohem životnější charakter) i dětský sidekick hrají výborně, některé scény mají působivou atmosféru (bezohledný útok vojáků na "domorodou" vesnici hezky připomene stejnou scénu v Apocalypse Now) a absence "povinného" rodinného happy endu je také velké plus. Po vzoru Nolana se Edwards v posledním aktu z hardcore sci-fi přepíná do mnohem emocionálnější roviny s cílem u diváků vyvolat nějaké city, ale zatímco u Interstellaru mě tenhle skok pěkně otrávil, u Edwardse jsem podobný trik akceptoval, protože - na rozdíl od Nolana - se k němu celý děj schylovalo a Edwardse nějaké "realistické vědecké hledisko" nezajímá. Střízlivě je to za 6/10, ale za každý podobný vysokorozpočtový standalone sci-fi pokus jsem rád, přes všechny výtky jsem se celý film dobře bavil a do Edwardsova světa bych se s chutí kdykoliv vrátil (což se, vzhledem k tragickým tržebním výsledkům, pravděpodobně nestane:-(), takže s přimhouřenýma očima za 7/10. | PeZet ()

Carlito1

Film krásně vymyšlený, ale málo promyšlený. Svět je v něm naprosto krásný, technologie v podobě Nomádu je zajímavá, avšak umělá inteligence se občas chovala jako úplný blbec. Některý věci byly zbytečně přitáhlý za vlasy, třeba ten až moc hrdinskej konec. ()

H4daon

Jeden z nejvíce ambicióznějších filmů letošní roku, který ovšem tragicky pohořel. Celý film táhnou dopředu pouze vizuální efekty a herecký výkon Johna Davida Washingtona. Bohužel scénář filmu mu moc nepomohl a tím pádem jeho výkon postupem času začne padat do průměru. Film je plný skvělých nápadů, ale bohužel jejich zpracování je ve valné většině zpracované tak, že i malé dítě by si řeklo prostě proč. Slovo proč tenhle film vystihuje výtečně, jelikož u každé druhé scény si divák položí otázku: Proč takhle? Hřebíček do rakve tomuhle vizuálně pěknému, ale jinak naprosto předvídatelnému filmu zatluče jeho konec. Ať mi nikdo netvrdí, že na nejsilnější zbrani lidstva nejsou skoro žádní vojáci, a všichni kteří jsou zde přítomní se nachází pouze v jedné jediné části. Film měl velký potenciál, ale režisér film absolutně nezvládl. Pro mě zatím největší zklamání roku. ()

gogo77 odpad!

0/10 ... hrozitanska nuda .... velkolepy trailer = obrovska hlupost .... scifi drama z roku 2065 a viac kedy narody bojuju nie medzi sebou ale s umelou inteligenciou ... ta v roku 0 odpalila jadrovu bombu v LA a uvrhla svet do neustaleho strachu pred robotmi ... ti sice chcu zit v mieri ale USA sa rozhodlo ze och treba znicit... este ste nezomreli od nudy? Tak sup na film ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu