Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

SamGee

Umelá inteligencia (AI) bola pod vedením filmárov odjakživa znázornená antagonisticky. A keď sa vyskytnú snímky prezentujúce AI z pozitívneho svetla, môže to byť veľká udalosť, ako napríklad najnovšie sci-fi Tvorca.   V ďalekej budúcnosti vyvinie AI zbraň, ktorý by mohla ukončiť vojnu s ľudstvom, potencionálne ju vyhľadiť. Americký vojak Joshua Taylor (John David Washighton) sa vydáva  na misiu zničiť zbraň a to, čo odhalí, je dieťa disponujúce superschopnosťami (Madeleine Yuna Voyles).   Od tejto chvíle sme svedkami, ako si protagonista s dieťaťom vypestujú silné puto vo víre svetového konfliktu a dúfajú v zmenu lepšieho. Tento dej nestráda emócie, ale žeby bola niečím prevratná, to vôbec nie. Je to škoda, pretože tématika o dobrej AI uteká do úzadia. Aj keď sa vyskytujú momenty, kde roboti prejavujú viac ľudskosti ako samotní ľudia, nestačí to. Chcelo by to scény, ktoré by nielen spochybnili morálku AI, ale aj ľudí, aby sme pochopili obidva tábory. Tým by film bol o niečo údernejší.     Čo je paradoxom, hlavná dejová linka funguje na báze aktérov Johna Davida Washightona a Madeleine Yuny Voylesovej. Herecké výkony týchto dvoch pôsobia uveriteľne a ich emočné prejavy si získavajú okamžite divákov. Vedľajší herci - Gemma Chan, Allison Janney a Ken Watanabe - podávajú slušný výkon.    Oceňovaný komponista Hans Zimmer strieda dramatické tóny a trankvílne  motívy bezproblémovo. Technická stránka vedie na plnú čiaru. Širokouhlá kamera Greiga Frasera, kameramana z Duny,  dodáva príbehu závan grandiáznosti. Počítačové triky nesmrdia nepodarkom, hoci rozpočet nebol najvyšší. Nakoniec, ázijské lokality, dizajn robotov a realistický vizuál robia z Tvorcu o niečo autentickejším a živočišnejším.    Tvorca sa pozerá na zápletku ružovými okuliarmi, vynahrádza si to však  duettom emotívnych hereckých čísel, záživnou témou o AI, kamerovými skvostmi a silnou technickou stránkou. Po všetkých stranách si táto snímka zaslúží, aby ju videli čo najviac fanúšikov sci-fi a filmových nadšencov.    Príbeh: 6/10, Tématika o umelej inteligencií: 8/10, Herci, hudba: 7/10, Emócie: 8/10, Kamera, kulisy, dizajn, vizuál, počítačové triky: 9/10, Celkovo: 8/10. ()

tybro

Jako když se v seriálu Ztraceni ten Michael pořád snažil zachránit syna Walta. A dělal to tak vehementně, že potom všichni okolo šli okamžitě do kopru. Vlastně už od toho počátečního rozhodnutí SPOILER: když za ním přišli ti vojáci a poslal by je někam, tak to vlastně dopadne stejně. ()

CAR0DEJ

Jedna hviezdička za vizuál, inak nič. Čakal som, že to bude adaptovať aspoň priemerne myšlienky už videné, ale tento film nedokázal ani dobre vykrádať. Ten scenár v takejto podobe nedával hlavu ani pätu. Možno, keby sa rozpracoval na aspoň 5 častí seriálu, tak by tam bol priestor ho odrozprávať zmysluplne, ale takto... Naozaj veľké sklamanie pre mňa a v porovnaní s českým sci-fi, čo vyšlo v podobnom čase a z omnoho menším rozpočtom, by som si v 9-tich z 10-tich prípadov vybral práve Bod Obnovy pred týmto snímkom. ()

david141474

No tak co si budem bylo to zajímavý sci-fi. Řešilo se zde velice novodobé téma a tím není nic jinýho než AI. A samozřejmě nejen to. Zrovna jsem na víkend odjel z Brna a řekl si, že si můžu dojít do místního Biografu na Špici. Od té doby co jsem tam byl naposledy, a to jsem byl na Nic ve zlým, se to teda rapidně změnilo. Bylo vidět, že ten kinosál rekonstruovali jako ve Scale, kde to bohužel ještě neskončilo. Ale vraťme se k recenzi. Hlavní postava, jehož jméno jsem zapomněl a hraje ho Washington, byla solidní. Malá Alfie taky nebyla špatná. Jejích budování vztahu bylo zajímavý a já jim to žral. A jedna z posledních scén kde se uvidí je skvělá, ta atmosféra je neskutečná. Děj byl solidní. CGI bylo perfektní. Soundtrack byl dobrej. A finále bylo opravdu silný. Já jsem s tímto filmem spokojen a doporučuju. 8/10 Solidní sci-fi se solidním hereckým obsazením a finále! (Biograf na Špici - 14.10.2023) ()

Ondrew

Po par rokoch je tu konecne sci-fi na urovni... Mimoriadne ma oslovil nie len celkovy vizual (hoci CGI ma, tradicne, sem-tam svoje limity), herecke obsadenie a paradna hudba, no najma pribeh a kyberpunkova atmosfera, su elemeny, ktore ma dostali. Pohlad na roboty modliace sa okolo horiacej hranice s dalsim robotom... Nezabudnutelna zalezitost. 80%. ()

Dawe2

Obrovský potenciál a tak nevyužitý. Nelogičnosti, tolik nevyužitých možností, až to bolí. Podívaná je to ale velkolepá. Nevím proč museli mít zrovna děrované hlavy, ale tak si to zřejmě pan autor představoval, stejně jako spoustu jiných věcí, se kterými nesouhlasím. Ale koncept byl výborný, škoda že tak nevyužitý. Stejně to ale stojí za shlédnutí. ()

Easykill

"A půjdeš do nebíčka?" "Ne, tam jdou jen ti hodní." V době kdy se svět obrátil v jeden obrovský a totální řitní otvor, se odehraje tento krásný příběh plný úkazů, lásky a amerického terorismu (ten je prostě nekonečný jako vesmír sám). Konečně jsem se dostal ke creatorovi. Čekal jsem kvalitu a taky ji dostal! Naprosto úžasný vizuál a krásně vytvořený svět, který mě hodně bavilo sledovat. Občas mi to přišlo jako pocta star wars. Například sebevražedný "r2d2" byl parádní. To se ovšem nedá říct o synovi Denzela, Davidu Washingtonovi, který ztvárnil hlavní roli dvojitého agenta. Hlavní hrdina mě na začátku trochu s*al, ale je to asi o zvyku, pak to nějak samo díky bohu opadlo. Trošku mě mrzelo, že Gemny Chan (humans) tam byla opravdu málo, já ji můžu fakt všude🖤 Malá "zbraň", jak ji nazývali byla taky fajn. Příběh je trošičku šablonovitý a najdou se i nějaké ty klišé, ale přesto to funguje. Když nebudeš řešit blbosti a necháš se vtáhnout do tohoto světa tak se budeš bavit stejně jako já. A já se bavil víc než skvěle. ()

Werner77

Tři hvězdy málo, čtyři moc, ale spíše k těm třem. Námět a příběh mě zaujal. Vytknu mu pár věcí (spoiler alert). Jak už to dnes bývá zvykem, hlavní hrdina musí mít nějaké trauma, nevyřešenou minulost, to mi celkem často začíná lézt krkem. No a pak pár logických zádrhelů - máme tu obrovskou vzdušnou základnu bez protiletecké obrany, takže by na ní přistál i klučina s rogalem. Generál, co až na poslední chvíli dá rozkaz k útoku na známé nepřátelské základny a který nenechá odstranit největší hrozbu svůj personál, to přenechá chlapovi, kterého loajalita je několikrát zpochybněna. CGI místy trošku nedotažené (pád trosek do pole, voda), ale velmi nadprůměrné. Vizuálně velmi nadrpůměrný kousek ale asi nikoho opravdu nepřinutí se zamýšlet nad koexistencí lidstva a AI, respektive samostaných myslících robotů, kteří jsou tady nakonec vykresleni až příliš dušínovsky (škoda nevyužité postavy AI policisty) a tím paradoxně ztrácí na zajímavosti. No a hlavní představitel mi po Tenetovi brzo zapadne do škatulky "umím zahrát jen jeden výraz". Ale má to spád, nenudil jsem se a asi se na to časem podívám ještě jednou. ()

FarFromHome

Efekty, cgi a zvuk byly skvělé, mohlo to mít úspěch, ale bohužel scénárista, střihač a další lidé byli asi namol, protože způsob, jakým slepovali záběry dohromady nedával smysl, ke konci to nějak fungovalo a mělo to hlavu a patu, dvě hodiny se na to díváte a nevíte, proč tam ty postavy jsou a proč dělají to co dělají a že se asi teleportuji protože skáčou z jednoho místa na druhé bleskurychle😄. Celkově by to byl lepší seriál, kdyby se vše vysvětlilo. ()

Jemes

dobrý nápad a v celku i herci, ale tak špatný scénář, který skáče z jednoho sektoru do druhého rychlostí světla a vše je zbytečně urychlené a dost věcí nedávající smysl, že už po 20 minutách jsem si jen říkal, tak jakou blbostí mě překvapíte. Chce to apelovat na vaše emoce, ale vlastně vy ani nemáte čas se nějak s postavami z žít nebo jim rozumět. Pak máte konec filmu, kde vlastně mohla celá rodinka žít, ale jen proto, že si režisér řekl zabijeme je i když to nedává smysl, tak to ukončí, tak blbě. vy prostě máte malé dítě, co má takovou moc a vlastně ji nevyužívá, když může a využívájí jen když se zrovna režisérovi chce :D a pak vám celej ten Nomád dopadne na zem a vlastně je dá se říct v celku a máte věřit tomu, že tam umřeli, i když ještě ve vesmíru to je jak výbuch atomovky. Jak říkám nic tam nedává smysl. přišlo mi to, jako dva filmy spojené do sebe, ale každý měl vypadat jinak. ()

rigby

Nějak to postrádá hloubku. To je můj zásadní dojem z tohoto jinak vizuálně pěkného filmu. Na jedno kouknutí mi to stačilo, docela jsem se i bavil, ale to jen kvůli neobvyklým robotům. Jinak se jedná od začátku do konce o jednoduchou střílečku bez většího smyslu. Což je škoda, protože potenciál by tu určitě byl. ()

moriero

Prostě musím zkopčit postřeh uživatele POMO, kterého si jinak dost vážím: "Překvapivě průměrné sci-fi které nevtáhne, nepřekvapí a ani bůhvíjak nenadchne výpravou." A tady je subjektivní hodnocení uživatele MORIERO: Překvapivě nadprůměrné sci-fi, které vtáhne, překvapí a nadchne epickou výpravou. Jo, jasně, ze začátku je dost nepřehledné v tom, na čí straně stojí někteří lidi, poloroboti a roboti...ale když pomocí pár nerušivých flashbacků dostaneme odpovědi, už nelze nic vytknout. U dvou scén mi normálně zčervenaly oči: 1) když označený "hodný" robot věděl, že za chvíli vybouchne a měl namířeno do úkrytu k lidským dětem, tak se raději zastavil v bezpečné vzdálenosti...a vybouchl 2) když se jedno nejmenované robotické dítko, které se armáda chystala "zabít", zeptalo: "Půjdu teď do nebe?" To mě dostalo. A u hodně scén mi běhal mráz po zádech: když jemné robotické ruce pomáhaly při porodu, když se robotičtí mniši modlili...prostě těch dojmů bylo hodně. Za mě fakt epický filmový zážitek. ()

Ace.A.T.L.

Tak film každopádně zajímavej. Jen to neni nijak velkovýpravný a tak nějak si to na to ani nehraje. Neni to přeplácaný, ale ani nijak supr čupr. Takový drobet nadprůměrně fajn. Malá Madeleine je super a dost chvílema táhne, svým hereckým výkonem, film nahoru. Za mě hodně silný 3* a DOPORUČUJU ()

brasek

Sklamanie! Po veľkolepej reklame na tento snímok som očakával filmovú pecku. Žiaľ ide o priemerný príbeh a už vôbec nie pútavý vizuál. Po hodine dívania, sa nudím a vôbec som nebol vtiahnutý do deja. ()

BlackAdder87

Myslím si, že tenhle film je dost nedoceněný. Neříkám, že je to dokonalost, ale divákovi nabízí dvě možnosti. Nechat se unášet dechberoucím futuristickým světem, nebo hledat hnidy. Já si zvolit tu první, užil jsem si to a klidně bych na to kouknul znova. ()

veverysiak

Síce sa to podobalo na viacero známejších a kvalitnejších prvooriginálov, ale treba uznať snahu o vymanenie sa z plytkosti a nenápaditosti kópií, niektorým, tak ako mne, zabrnkali na citlivú hudobnú strunu a možno aj tým si ma získali, ale len hudbou si ma chlapi určite nenalomili, obstojný námet a slušný vizuál, ako aj obstojne ponurá atmosféra tento kúsok zaraďuje do výraznejšieho nadpriemeru, takže 75%. ()

Kushina

Tak hezký film a tak smutný konec. AI může rozhodně být pro budoucnost hrozbou, ale pouze v momentě, kdy selže některý z lidských faktorů. A jelikož jsme od přírody tvorové, co touží po bohatství a moci, tak k tomu žel bohu jednou dojde. V tomto případě to bylo přesně opačně. Překvapivý film, neřekl bych trhák, ale mělo to hrozně moc věcí do sebe a hrozně moc věcí k zamyšlení. Bude budoucnost jako tahle, nebo budoucnost jako skynet? Kdo ví :-) ()

halberdier

Na The Creator jsem se těšil. Trailery vypadaly zajímavě a režisér Gareth Edwards natočil pro mně vynikající Godzillu a s příhlednutím na poslední trilogii Star Wars i zajimavý přírustek do toho univerza - Rogue One. Výsledný film ale taková bomba, jak někdo čekal, není. Film potěší vizuiální stránkou a triky, které naplno využily ne příliš velký rozpočet. Film, neobsahuje nějaké trikové orgie nebo velkolepé akční scény, ale většina filmu vypadá uvěřitelně. Scénář si velkou pochvalu nezaslouží, sice má zajímavou premisu, ale ta není adekvátně rozvinutá a film se spíš zaměřuje na hlavní postavu, která má za úkol chránit "zbraň", která může mít rozhodují roli ve výsledku války, která ve filmu zuří. Bohužel ani herci nijak nenadchnou. John David Washington bohužel po otci nesdělil tolik talentu, takže film příliš netáhne. Přesto všechno stojí The Creator za shlédnutí, protože je to zase po nějaké době hardcore sci-fi, kterých už tolik nevzniká a je to osvěžující změna oproti saučasným comicsovým filmům. (7/10) ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu