Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

a0001

Vizuálna dokonalosť, veľkolepé, ohromné. Skôr oddychové ako intelektuálne, ale to filmu tohto typu snáď nebudeme vyčítať. Z môjho pohľadu veľmi dobre zvládnuté. ()

JasonV

Formálne, herecky, ale hlavne audiovizuálne bombastické sci-fi, ktoré však bohužiaľ trpí katastrofálnym scenárom a logickými lapsusmi. Z niečoho, čo mohlo byť kombináciou Interstellaru a Ex Machiny je tak nakoniec len trápnosť na úrovni polozabudnutého Dieselovho Babylonu AD. ()

spoock

Lidi jsou na tenhle film zbytečně zlí. V době, kdy točit originální filmy se moc nenosí jsem toho názoru, že si film zaslouží pozornost. ()

schluke

Super zpracovány, vizual perfekt ale prostě není to nic nového, strašně mě to připomíná Elysium a z části několik dalších filmu. ()

HanzoBureshi

Co se týče vizuální stránky, tak ta je opravdu sexy! Jenomže to je ale skoro všechno, co Stvořitel dokáže nabídnout. Trailery mě až moc natěšily, přesto ale hodně zklamaný nejsem. Pokud dobře vím, tak režisér Gareth Edwards v několika rozhovorech dopředu říkal, že vizuál bude super, ale co se týče příběhu, tak se inspiroval z několika slavných filmů, které každý zná. Takže nějakou nápaditost a originalitu jsem vůbec nečekal a věděl jsem do čeho jdu. Vypadá do luxusně, občas i některé dialogy byly cool a samozřejmě většinu v hudební oblasti zachraňoval Hans Zimmer. Mohlo z toho být něco výjimečného, ale vznikl z toho průměrný film, ze kterého nejsem nadšen ani zklamán. Mé hodnocení: 5/10 ()

mata77

Tento film je po vizuálnej stránke naozaj pekne spracovaný. Niektoré zábery v sebe miešali zaujímavé kontrasty starého a nového, jednoduchého a pretechnizovaného sveta. Zádumčivé až epické scény mi potom pripomínali dokonca aj niektoré veľkofilmy, ladené v podobnom žánri. Hlavní hrdinovia sú sympatickí, svojimi výstupmi obzvlášť nevyrušovali obraz sveta, masky boli na slušnej úrovni a doladili celkový obraz melanchólie na pozadí krutosti záporákov. To, čo ale nedokázalo vo filme držať krok, bol príbeh. Prvé zaváhania v scenári pritom nastali už na začiatku filmu, kedy herci urobili niekoľko nelogických rozhodnutí, čo okorenili nahlúplimi komentármi. A ako plynul čas a dej sa prehupol do druhej polovice filmu, uvedomila som si, že príbeh nepredviedol nič originálne, scenár je postavený na opakujúcich sa jednoduchých scénach a chýba mu väčšia hĺbka, zvrat, alebo gradácia. Takto sa príbeh blíži k predvídateľnému záveru, ktorý v sebe ukrýva ďalší kontrast naťahovanej finálnej scény, oproti uťatému koncu bez významnejšej pointy. ()

garry

Opulentní výprava. Děj na úrovni Dne nezávislosti. Američané zachraňují svět. Konec je ubulená sluníčková limonáda. Úplně to zabili. ()

Kinofil

|| PG-13 || Rozpočet: $80 mil. || USA: $40 774 679 - ČR: 7 015 805 Kč - Celkem: $104 008 215 || Pořád nechápu, co se v druhém dějství filmu stalo, že mě Stvořitel s každou další scénou míň a míň bavil, až jsem se těšil na konec. V první řadě se Edwardsovi podařilo natočit skvěle vypadající sci-fi za mrzký peníz se zajímavými a celkem aktuálními myšlenkami o AI. V druhé řadě se ovšem Edwardsovi rozpadl pod rukami scénář, který se topil v myšlenkách o AI někdy ze začátku milénia, aby je ke konci hodil úplně do koše a zaměřil se na jakési děcko. Stvořitel se ani náhodou nevyvíjí způsobem, jaký by divák čekal. To je samo o sobě v pořádku, pokud diváka příjemně překvapuje a udivuje. Tady se však zajímavá myšlenka a provedení shodí ze stolu, abychom sledovali něco, co můžeme sledovat i bez sci-fi kabátku a robotů. Stvořitel není vyloženě špatný a blbý film. Spíš trochu nudné zklamání něčeho, co mělo obrovský potenciál. Krásně se na něj kouká, to jo, a minimálně úvod je slušně strhující. Od objevení robotického děcka to jde pozvolna z kopce a komu toto téma nesedne, lepší už to s filmem nebude. 60%. ()

Juraxin

Nový sci-fi film od režiséra godzilly a star wars rouge one (Gareth Edwards) nám opäť vytvára novučký futuristicky svete zasadený v krásnom vizuály. No položme si teraz ruku na srdce zvládla tato snímka tak dobre aj scenár a postavy? No žiaľ nie. Bohužiaľ tvorca je veľmi emočne prázdny a scenáristicky veľmi primitívny. Cez tu všetku tu krásu v záberoch a audiuzali sa nepodarilo vytvoriť postavy ,s ktorými sme súcitili a balí by sme sa o ich život. Celkovo je príbeh veľmi priemerný a nepodarilo sa mi emočne naladiť na žiadnu postavu. Asi tak by sa dal v skratke tento film opísať. No žiaľ na to že má film stopáž dve hodiny ,tak jediným čim ma zaujal je užasni vizuál  a pekný densing. čo je vskutku škoda lebo sa na tom filme podieľala najväčšia elita celého Hollywoodu. No žiaľ ma nudil od začiatku až do konca tak ako žiadny film za poslednú dobu. Škoda že premrhal svoj pravý potenciál 5/10. ()

papuchalk

Po delší době osvěžující scifi které mě potěšilo, i když budu asi psát co se v něm spíš nepovedlo, po skončení jsem o filmu dlouho přemýšlel takže to je známka jisté kvality. Tak selhalo to především v té základní rovině, přesvědčit mě proč vlastně američani chtějí zničit všechny AI. Ono to možná mohlo fungovat v předloze, třeba v knížce jestli nějaká byla, ale ve filmu to musí fungovat trochu jinak. AI jsou ukázány jako bytosti lidštější než lidi, zahaleni v buddhistických hávech, jako plně soucítí bytosti, které nejsou pro nikoho hrozba. Nikde prostě nejezděj v tankách a v letadlech a neůtočej na amíky. Tak proč je chtěj sakra zničit?  Tento film dost čerpá z vietnamské války, jsou tam uplně jasné odkazy i lokality, i průběh války. Amíci ovládaj nebe, prohledávaj vesnice, scénka s psíkem jakoby vypadla z filmu Četa. AI jsou podivně namíchaný mezi místníma lidma, něco jako byl vietkong. Někteří AI vojáci mají dokonce klasické černé vietkong hadry, jejich zbraně jsou tvarem uplně jasně kalašnikovy posunuté o 40 let v čase dopředu. Když do filmu nacpu takhle uplně jasný a okatý odkaz, nejde už na události ve filmu koukat jako na novou věc a nutně tam naskakují spojitosti. Jestli to je dobré a žádoucí, nevím, ale minimálně to není moc originální. Ale třeba to aspoň trochu vysvětluje, proč amíci ve filmu tak bezdůvodně chtějí zničit všechny AI kdesi v asii. Dále film dost zřetelně čerpá z hvězdných válek, z Blade runnera, Avatara, Rogue One. Ale to by mi až tak nevadilo.  Další věc, v čem ten film trochu selhává, že je příliš ambiciozní, na více frontách a myslím že tohle mohl natočit lépe jedině Spielberg, který má talent zjednodušeně věci formulovat. Ambiciozní a nerealistické byly i úkoly, které musely hlavní postavy vykonat. Jak se postavy dokázaly dostat k tomu destroyeru není příliš jasné, prostě se to najednou stalo, jaktože přesně věděli kam jít, jaké tlačítko zmačknout, aby všechno vyšlo tak jak mělo, když tam nikdy v životě nebyli? Ztrácí to na uvěřitelnosti. Finále není až tak emotivní jako Rogue One, i když vizuálně je to fakt moc povedený a efektní jako prase. Jinak podle mě je tohle klasický film na více shlédnutí, protože je tam toho hodně k objevování, a ne uplně všechno je od začátku odkryto, třeba postupně se mění objekt tvůrce, kdo to vlastně je? A jaktože nepoznají kdo to přesně je?? A Jaktože nepoznali že je 5 let v kómatu když asi nic za tu dobu nevytvořil? Nejasností a záhad je tam dost, ale v dobrým slova smyslu. Nutné vidět znovu, a doufám že potom hodnocení nebudu snižovat. ()

xxmurphyxx

Kvalitné efekty ešte neznamenajú kvalitný film. Nečakal som síce žiaden Oscarový materiál, ale zas z takejto témy vytrieskať takúto impotentnú nudu plnú scenáristických barličiek som tiež nečakal. Hlavný hrdina je síce správnej farby pleti a so zvučným priezviskom, ale čo z toho, keď je herecké poleno zvládajúce jednu polohu hlasu a tupého výrazu tváre. Ten krpatý harant si svojou charizmou a obyčajnými výrazmi tváre kradol každú jednu scénu pre seba a Washington v jeho spoločnosti vyzeral ako pojebaný amatér. Mimo to je film mdlý, bez výraznejšieho wow efektu a ťahu na bránku, plný logických kotrmelcov typu tej lietajúcej kokotiny na obežnej dráhe, ktorá vie oskenovať, zamerať a na diaľku rozjebať nejakú slamenú chatrč niekde v prdelákove aj s ryžovými poliami na okolo, ale nájsť chrám na vrchole hôr v Tibete, ktorý vidno na kilometre ďaleko je už nad jej sily. Do toho je množstvo scén robených pre mentálne jednobunkovce, ktorým treba všetko po lopate vysvetliť a o lazy writingu už radšej pomlčím. Tam je čistý highlight scéna na moste so samovražednými bombovými robotmi, ktorá doslova kričí, nevedeli sme ako ďalej, ako dať obom stranám konfliktu najavo, že hlavnú postavu osvietilo a rozhodla sa bojovať za správnu vec a preto sme spravili totálne predvídateľnú klišé pasáž, kde to všetko zbúchame, nech sa môžeme presunúť k záveru. Zbytočnosť vedľajších postáv je zbytočné rozoberať. Slabé dve. ()

blondboss

Jeden z najpriemernejších sci-fi blockbusterov vôbec. Divák si príde po originálnu nálož plnú nápadu a dôvtipu na pozadí postapokalyptického sveta a dostane akúsi nemastnú-neslanú a dejovo prázdnu filmovú nádobu, ktorá sa kvalitatívne naplní ozaj len do štvrťky a totálne v sebe utopí potenciál. Hlavný hrdina bez emócie a kvality a celé sa to nieslo v duchu veľmi pokazenej fantasy rozprávky. Hviezda navyše za celkom slušné digitálne efekty, ale to jednoducho nestačí. 50 % ()

Crube

Technická stránka na jedničku - Edwards potvrzuje, že umí fakt hezké obrázky - ale ať se radši vysere na scénáře. Kdyby to bylo jen o nevytěžení tématu umělé inteligence, byl bych ještě rád - tady se bavíme o jejím nevyužití do takové míry, ze snad museli všechno myšlenkově atraktivni naschvál obcházet. Radši bych viděl ten předchozí film(Oops), i kdyby v něm nebyl cool (čti plakátový) bombardér, velký (čti dementní) tank a Ken (čti charismatický i s půlkou hlavy) Watanabe. A.I. je zde už tak otravně lidská, ze postrádá její přítomnost zajímavost a smysl; prakticky koukáme na střet hodných rebelů a zlého impéria(zííív). A to je v 40 let po Blade Runnerovi, pár let po Westworldu nebo Ex machina, a v době ChatGPT, průser  jako vrata. Na pomezí 2 a 3⭐️, zaokrouhleno dolů za naivní pokusy o scottovské meditace. ()

Vito_LePour

Nekoukalo se na to vůbec zle, ale bohužel ten příběh hrozně drhne a je plný rozporu, což je velká škoda, protože tohle byl docela ambiciózní projekt a kdyby se dobrému vizuálu vyrovnal ten zbytek, byla by to fakt pecka. ()

Derseus

Po vizuální stránce tomu není moc co vytknout, za efekty by si to klidně zasloužilo Oscara. Hudba od Hans Zimmer snad nikdy zklamat nemůže a i v tomto případě film posunul o kousek výš. Příběh jako jiné průměrné sci-fi do počtu, hlavní zklamání jsou pro mě herecké výkony účinkujících. Slabší 3 z 5. ()

HellFireFery

I přes všechny bitvy nečekaně komorní sci-fi, které v první půl hodině působí jako klasické béčko bez větších ambicí. Mezi "zbraní" v podobě dítěte a hlavní postavou Joshuy se dalo vymyslet více příběhových prvků, které by diváka více vcítili do jejich situace, ale i přesto film v konečném výsledku působí nečekaně kvalitně a i useknutý závěr mě nepřiměje k tomu, abych dal méně než čtyři hvězdy. Někdy se vyplácí od filmu nic nedělat. Může vás totiž o to více překvapit. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu