Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Vědma

Pád Třetí říše nastal už když Hitler napadl Polsko. Přece nikdo nemohl věřit, že jeden národ si podrobí celý svět, pokud se ten svět spojí proti němu. O to víc člověk nechápe, proč že za Hitlerem šli i ti nepochybně inteligentní. Sám by nikdy ničeho nedosáhl. Proto se mi víc líbil film Valkýra. Ale neříkám, že tento nebyl zajímavý. A kdyby se Hitler celou dobu choval jako netvor, těžko by se stal Vůdcem. Proto nechápu, že někomu vadí, že ho film ukazuje jako člověka, kterému se hroutí sen. I když nepochybně byl zrůda odpovědná za smrt milionů. To mu nikdo neodpáře a nepřipadá mi, že o to tvůrcům šlo. Naopak. ()

Dont

Tvůrci honili až příliš mnoho zajíců, těch vedlejších postav bylo strašně moc a Pád Třetí říše chvílemi působil jako dokumentární film podrobně popisující osudy všech obyvatelů bunkru, chyběl snad jen údržbář a uklízečka. Nedivil bych se, kdyby první veskrze popisná polovina od sledování odradila spoustu diváků, ta stopáž je ukrutně dlouhá. Seznamování s postavami a situací, ve které se nacházeli v dubnu 1945, bylo delší, než muselo být, navíc film je od začátku v nevýhodě, jelikož každý ví, jak to skončí. Druhá polovina je po dramatické stránce výrazně lepší, jak se naplňuje nezvratný osud Třetí říše, naplňují se i tragické osudy Hitlerových "nejbližších", kteří si to však, nutno dodat, zavinili ve většině případů sami, jak ostatně mimoděk přiznává hlavní postava filmu. Nevinně jsou v tom snad jen ty děti, sekvence s jejich uspáváním patří k tomu nejlepšímu, co snímek nabízí. Holt rodiče si nevyberete… Bruno Ganz měl pekelně nezáviděníhodnou úlohu, ale zvládl to dobře, pobavila mě tolikrát parodovaná scéna nad mapou obleženého Berlína. Ještě vtipnější ale byla scénka, kdy zbytek pohlavárů zdviženou pravicí holduje již mrtvému Vůdci a v ten moment přiletí dělostřelecký granát. ()

Aleee89

No páni! Tak tenhle film se teda rozhodně povedl. Musím říct, že jsem ráda, že je točený německy a v Německu, protože kdyby tohle téma vzal do ruky Hollywood, asi by to tak dobře nedopadlo a prostě by to nebylo ono. Hitler byl zahrán opravdu bravurně, před panem hercem smekám, to bylo dokonalé, podoba a hlavně to jeho chování... Film si myslím pěkně mapuje poslední chvilky Hitlera a jeho generálů a vojáků, takže se určitě hodí i z historického a dějepisného hlediska, což někdy neuškodí. Musím říct, že nejvíce se mi pak líbil konec, možná tak poslední půlhodinka, ta měla do sebe ještě trochu víc než ten zbytek. Celkově opravdu podařený a skvělý film, který doporučuju ke koukání! ()

major.warren

Pád třetí říše je temný a kontroverzní, ale dokazuje, že historii lze vyprávět i myšlenkami záporáka. Bruno Ganz předvádí výkon desetiletí a měl jasně dostat oscarovou nominaci. Adolf Hitler je v jeho podání nenapodobitelný. Ganz vytvořil prostě přesnou naučenou kopii, a minimálně nominaci by si zasloužil. Oliver Hirschbiegel se zhostil těžkého úkolu. Natočit Pád třetí říše podle svědectví Hitlerovi sekretářky si vyžaduje kuráž a práci. To je dle mě bod obratu. Film měl být mnohem více soustředěn na Traudl Jungeovou, která měla příběh vyprávět. Bohužel zde hraje vedlejší kolej a snímek sám nemá nikoho, kdo by ho táhl do předu. Scénář je ovšem historicky přesný, vyprávěný nelítostným způsobem a v některých scénách (legenda parodií) i černočerným humorem. Co se vizuality týče, tak kamera a obraz vytvářejí polovinu temného dopadu filmu. Ona mlha a tma je tam prostě jednička. Hudba je atmosférická, ale zároveň do filmu dobře zapadá. Alexandra Maria Lara v roli Hitlerovy sekretářky předvádí též úchvatný výkon, ale její naivita je tam dost cítit. Ale i tak je to taková ta dobrá duše celého příběhu. To Hitler, co se naivity týče, zde vévodí. Cholerické výboje, třes rukou při sundání brýlí, gesta na tváři, to všechno Ganz skvěle imituje. K tomu mu skvěle přihrávají ostatní herci v rolích od jeho manželky Evy, přes zrádce Himmlera a jeho hlásku: Až budu stát před Eisenhowerem, mám říct Sig Heil, nebo mu mám jen potřást rukou? Goebles a jeho žena se vám zde zhnusí více než samotný Hitler. Perfektně hraje i Thomas Kretchmann coby kapitán z Pianisty. Pád třetí říše je už nyní legendárním filmem, a to ani ne tak pro příběh, jako spíše pro neutichající fanfáry výkonu Bruna Ganze. Nominace na Oscara za zahraniční film potěšila, ale hodila by se více pro Ganze, coby hlavního představitele. Režijně hodně dobré, herecký koncert, scenáristicky nadprůměrné. U mě 80%. Skvělý a poučný film, který ukazuje hrůzy války zase v jiném světle. Délka je ideální, protože ani na minutu se zde nenudíte. Nejlepší scéna jen nejspíš, ta která je nejvíce parodována. ()

Fanucci

V životě jsem tak dlouho u závěrečných titulků v kině neseděl. Tento film mě uzemnil. Výborné herecké výkony, skvělé dialogy. Příběh není jen o Hitlerovi, ale střídá se i s dalšími lidskými osudy odehrávajících se mimo bunkr. A v nich jsem přeci jen očekával nějakou sentimentálnost, příběh nad kterým se člověk dojme - čekal jsem trochu "závan" americké kinematografie. Ovšem (musím dodat: naštěstí) nic takového se na plátně neobjevilo - ve filmu se střídal jeden nedojemný a realistický obraz války za druhým. Překvapila mne úroveň efektů v tomto snímku. Myslel jsem si, že Vojínu Ryanovi a jeho válečným scénám se žádný film nevyrovná. Mýlil jsem se. Tento film má válečné scény minimálně stejně dobré. Někdy dokonce věrohodnější a naturalističtější než Vojín Ryan... Pád třetí říše je zkrátka jeden z nejsilnějších snímků, které jsem v poslední době viděl. Jen doufám, že mne paní Goebbelsová nebude dlouho budit ze spaní:-) ()

kinderman

Tenhle podivný film točený s neujasněným záměrem jsme si s kolegou dějepisářem užili v kině tím způsobem, že jsme vždycky hlasitě vykřikli jméno příslušného nacistického pohlavára, sotva jsme tu postavu na plátně poznali. Pokud se chystáte sledovat snímek v kruhu rodinném, můžete náš recept použít coby návod k veselé soutěži-přičemž Hitler a Goebbles se pro přílišnou snadnost nepočítají. Na snahu sledovat to sám bych osobně raději rezignoval a pustil si místo toho nějaký příslušný (kvalitní) dokument. ()

Laurent

První hodina filmu je velice nudná, nezajímavá a skoro až zbytečná. To, co řekla tato hodinka, stačilo smrsknout do 10 min. Mezi špatnými vlastnostmi tohoto filmu stojí na královském místě režie. Po režijní stránce to byla nuda po celou dobu. Scénář byl bohužel rozdrobený na jednotlivé scény, které jakoby byly vytržené z kontextu. Traudl Junge jako sekretářka a očitý svědek viděla jen ony útržky, jenže scénáristovi se bohužel tyto útržky nepodařilo napojit tak, aby z nich vznikl jeden celek. Napoprvé je to ještě obsahově relativně zajímavé, protože se to opírá o historické události, které zná každý, jenže jak správně podotkl Douglas napodruhé už to tak zajímavé být nemůže. Já osobně nemám na prodruhé ani zájem. Mimochodem... Znáte teleshopping? Tak tohle je přesně ono, Horst Fuks nám udělá skvělou reklamu na evidentně dokonalý výrobek, který když v praxi otestujete, tak zjistíte, že jste si asi jenom koupili méně místa do popelnice. ()

kalap

Ja už len čakám kto natočí horor Hitler počiatok zrodenie,kde Dolfika uvidíme v pubertálnom veku v kraťasoch,fúziky si len maľuje,lebo ešte nezarastá, dievčatá ho nechcú tak sa snaží onanovať,ale ani to sa mu nedarí, jeho blízke okolie ho má za niemanda a tak si povie: " Ich werde der Fúhrer des deutschen Volkes ." /Budem vodcom nemeckého národa./ Natočené podľa skutočnej udalosti.Mne stačí 10% z čistého zisku. ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 2005 - Najlepší scenár (Bernd Eichinger) ◘◘◘◘ Oscar 2005 - Nominácia na najlepší zahraničný film ()

Lauri

Přemýšlím, jak celý zážitek z tohoto filmu zformulovat. Mám toho opravdu hodně na srdci. Začnu asi tím, že pro mě je 2. světová válka velmi oblíbené téma. Raději mám v historii snad jen tudorovskou dobu. Hlavně Goebbels a Hitler a jejich naprosto nepochopitelné a manupulativní chování, které si dokázalo podmanit celou říši. Zaměřím-li se na ně v tomto filmu, jeden herecký výkon mě uchvátil, druhý zklamal. Goebbels - brán jako jedna z nejďábelštějších, ovšem charizmatických postav v dějinách. Tady, leč to není vysloveně chyba tvůrců, mi přišel naprosto odporný. Právě tím špatným způsobem. Charizma, kterým ovládl Německo, jsem nespatřila ani na sekundu. Dokonce.. se musím přiznat, že jsem si uvědomila, že se jedná o Goebbelse až když přišla Magda a jejich 6 dětí. Ani fyzická, ani psychická shoda. Pro mě příšerně zvolený herec. Ani špetka náznaku po psychopatovi, v kterého jsem doufala. Hitler - tady mi Bruno Ganz naprosto vynahradil mé zkalmání z velmi očekávaného Goebbelse. Abych pravdu řekla, tak jsem si uvědomila, že se nejedná o pravého Hitlera až ve chvíli, kdy jsem se zadívala na závěrečné titulky. Naprosto mě dostal jeho herecký výkon. Hitler je neskutečně odporná postava bez kousku citu, ovšem tady je nám překládám jako člověk. Zlomený, starý pán, který se dívá, jak vše, do čeho vložil své srdce, svou duši a vše, čemu obětoval svůj život, se hroutí jako domeček z karet. Vidíme člověka, který nemá slitování s žádným zrádcem, ale přesto se dokáže mile usmát na své nejbližší. Nejlepší na herectví Bruna Ganze bylo, že i přesto, že Hitlera v takovýhle citových pasážích ztvárnil velmi "lidsky", nedonutil mě, abych s ním soucítila, abych ho litovala. Muselo být neuvěřitelně těžké ztvárnit psychicky naprosto zlomeného člověka a přitom pořád vyzařovat tou krutostí Hitlerově vlastní. Magda G. - Scéna, kde dokazuje, jak moc miluje Hitlera tím, že obětuje své děti, je nesmírně silná. Hlavně ta nejstarší holčička.. To se mi do paměti zarylo hluboko. Eva B - Podle mnoha lidí největší zklamání v dějínách. Tady mi přišla jako neskutečně labilní osoba, která mě akorát vytáčela. Traudl J. - Myslím, že si přečtu její knihu.// Čistých 5 hvězdiček to sice není, ale Goebbelse odpouštím. Žádný film není dokonalý, ani tento ne, ale já jsem si ho užila, utíkal mi jako voda a donutil mě napsat asi ten nejdelší komentář, jaký jsem kdy psala. Tak to má být. ()

janek85

Řek bych, že toto je skoro špička kinematografie ve válečných filmech. Naprosto dokonalý,bez chybičky, kvalitní film o 2. sv. válce a o Největším čurákovi, co exsistoval. Genialita tohoto filmu se potvrzuje už i na dobových převlecích, které byly jedinečné, hodně i na efektech, které byli fakt úžasné a vynikající, hudba taky hodně dobrá a co se týče herců, tak hodně dobře namaskovali Hitlera, který neměl skoro chybičku. Celý děj probíhal dramaticky a vůbec nevíte, co bude třeba za 10 vteřin. Na každém historickém/válečném filmu mě vždy hodně fascinují zbraně, dobové obleky a celková atmosféra, o kterou v daném filmu jde. Celých 150 minut jsem seděl napjatý co přijde nedá se od tohoto filmu vůbec odtrhnout. Doporučuji hlavně znalcům a milovníkům těchto žánrů.97%Přístupnost:od 15 let ()

mahler

Kdyby film sledoval pouze poslední chvíle Adolfa Hitlera bez těch zbytečných příběhů okolo, bych byl nadšený a bylo by to 5* . Bez všech scén konajících se mimo bunkr bych se obešel. Bruno Ganz je bezpochyby herecký mistr (ostatně stejně jako v Nebe nad Berlínem). ()

easaque

film zobrazující události posledních dní 2. světové války kolem jeho hlavního strůjce Adolfa Hitlera, Není jasné, zda se to všechno tak skutečně událo, ale pro mě to bylo dostatečně věrohodné (zejména Hitlerova zarputilost a neústupnost) a nepřišlo mi to ani ideologicky či emočně zabarvené. Z hlediska režie, herectví a přesvědčivosti scenérií i výpravy je to na slušné úrovni. Sice válečné filmy moc v oblibě nemám, tak jsem ho zvládl a mé slabší 4 hvězdičky si zaslouží. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jufonka

Na film jsem do kina nestihla jít, tak jsem si počkala na DVD... Byla jsem zvědavá, jaký film bude, jelikož jsem slýchala rozporuplné reakce. Předem musím říci, že Bruno Ganz se mi jako Adolf Hitler moc nelíbil... Myslím, že na každém se dá udělat tzv. patka z vlasů a knírek a´la Hitler a tím pádem se lověk Hitlerovi podobá... Pro film by možná bylo vhodné najít někomu, kdo se mu podobá i rysama v tváři apod. A to mi u Bruna Ganze nepřijde. Myslím, že měl hrát Hitlera někdo jiný. To mi však nezkazilo dobrý zážitek z filmu. Naopak dobře vybraná mi přišla herečka, která hrála Evu Braunovou. Moc toho o druhé světové válce nevím - resp. detaily, a díky tomuto filmu jsem zjistila pár zajímavostí. Film určitě není nudný ale hlavně je zajímavá jedna věc... Ač to zní hrozivě, Hitler mi přijde po tomto filmu sympatičtější nž dříve. Ano, je to blázen a hnus hnusů - avšak přijde mi nepatrně lidštější. Film stojí za to skoíuknout. ()

tigre

pro me vesmes nudny film - dano predevsim metrazi, ale ve smes i tim ostatnim. Jinak po medialnim poprasku a udajne kontroverzi jsem byl navnazen, o co ze se to jedna, a byl jsem po zasluze zklaman. Film je dejme tom OK, ale nepripada mi nicim vyjmecny, naopak spadava spis k prumernosti.. ()

Hennes

Co se týká filmu jako školní pomůcky a učebnice dějepisu pak je to v pořádku, scénáristicky už to tak slavné není. Bruno Ganz i ostatní dodávají ale filmu "šťávu" a tak vás film vtáhne do této šedé doby. Celkový dojem zapůsobí silně. ()

Lischai

Většinu filmu nás bohužel příběh netáhne, jen s ním tak nějak přešlapujeme na místě. Skutečné dechberoucí scény sice přichází až v závěru - ale stojí za to. ()

Martin741

Der Untergang je vyborny film o konci nacistickeho diktatora Adolfa Hitlera /v podani vyborneho Bruno Ganza/ a to v rezii Olivera Hirschbiegela. V tychto veciach mam vseobecny rozhlad, takze film bol z historickeho uhla pohladu vybornym snimkom a pohladom na posledne dni Tretej Rise a teda mal by som dat plne hodnotenie. Z filmoveho uhla pohladu vsak uz sa najdu chyby : premrstena dlzka filmu je najviac do oci bijuca /verziu director´s cut som nemal sil pozerat/. Dalej v prvej polke filmu odznie kopa prazdnych a bezduchych dialogov a su tu aj hluche miesta. Avsak na druhej strane film je kvalitne zrezirovany, a niektore scenky boli ozaj mrazive /chladnokrvne zabitie Goebbelsovych deti ..../. Odporucam, 86 % ()

rakovnik

Film jsem sledoval v autobuse cestou z Hitlerova Orlího hnízda v Berchtesgaden, silně tedy ovlivněn emocemi ze zážitků v autentických místech života hlavní postavy příběhu. Ačkoli tento žánr není mým šálkem kávy, tentokrát jsem sledoval pozorně, kam vůdcovské schopnosti "šíleného stratéga" dovedly národ, Evropu, svět. Silný zážitek. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)