Odmäk

Štetín. Koniec zimy, začiatok jari. Na brehu Odry je nájdené telo mladej ženy. Vyšetrovanie vedie Zawieja, tridsaťročná policajtka, ktorá sa nikdy nevzdáva. Čoskoro sa ukáže, že nejde o obyčajnú vraždu, pretože žena krátko pred tragickou smrťou porodila. (HBO Max)

Daddko

Nie je to zlé, len sa to zle pozerá keď do krimi filmu sú vtiahnuté malé, bezbranné deti. A  otázka, má sa  matka malého dieťaťa,  ktorá už nemá manžela pokračovať v profesii kriminalistky v prvej línii alebo zmeniť a venovať sa predovšetkým tomu najcennejšiemu čo má - dieťaťu ?  Ako je to vo filme sa mi nepáči, dal som najprv  4* po tejto úvahe som zmenil  na 2*. ()

xLIGHTx

Do možnej závislosti na pochmúrnejšom seriáli Odwilż/The Thaw (odmäk, roztápanie sa), ktorého titulnou piesňou je príjemný track od Billie Eilish (When the party's over) sa divák dostane relatívne ľahko. Poľská, temnejšie ladená krimi, z produkcie HBO, s trochu depresívnejším tónom, kde atraktívna vyšetrovateľka Katarzyna Zawieja (Katarzyna Wajda), ktorá je miestami odmeraná (ovplyvnená stratou manžela, bez úsmevu, s komplikovanejším osobným životom), rieši celkom drsný prípad nájdenej mŕtvej ženy v poľskom Štetíne. Pre fanúšikov švédsko-dánskeho Mostu, (asi aj The Fall), Temného prípadu a ďalších ponurejších detektívok by to mala byť zaujímavá voľba. Za štyri silné, mierne posmutnelé, upršané hviezdy. ()

kolemjdouc

dala bych plný počet, ale za ten odporný filtr na kameře jde bod dolů!Jinak scénář a režie za jedna = dokázali udržet napětí ve všech epizodách. ()

b.dragonfly

Tak tohle krimi mi neskutečně sedlo. Pochmurný polský Štetín na přelomu zimy, skvěle vykreslená atmosféra. Policistka, která v osobním životě čelí ztrátě manžela a snaží se ze všech sil vyřešit případ zmizení novorozeného dítěte, kdy jeho matka byla těsně po porodu nalezena zavražděná. Hodně mě potěšila hlavně druhá polovina seriálu, kdy se v případu objevil psychopat Wróbel, jehož postava byla zahraná hodně věrohodně. Seriál udržel v napětí po celou dobu a já si ho přehraju znovu celý, tentokrát bez týdenních pauz při čekání na další díl. Poláci, bravo! ()

Warhorr

No slušný, slušný. Jak se mi do toho ze začátku vůbec nechtělo a musel jsem se hodně přesvědčovat, tak jsem ve výsledku velmi spokojen. Že polské filmy šly v posledních letech strmě nahoru, o tom netřeba debatovat. Teď se ukázalo, že si umí poradit i s tajemnou kriminálkou v podobě minisérie. Klidně bych si tady i dva díly ještě přidal. Příběh se odehrává v polském Štětíně, kdy je v tamějších vodách nalezeno tělo mladé ženy, která právě porodila, ale dítě není nikde k nalezení. Případ dostává do rukou vyšetřovatelka Zawieja se svým kolegou. Musí přijít vraždě na kloub a zjistit, kde se dítě nachází dřív, než bude pozdě. Pochmurný vizuál zimního Štětína dává atmosféře ten správný šmrnc a severským krimi určitě slušně konkuruje. Skvělá postava Zawieji a také herce Eryka Lubose. Samozřejmě, je tady taková klasika aka sociální dilema, kdy se detektivka musí vypořádat se smrtí svého manžela, nevěnuje se pořádně dceři apod. Příběh se na ni místy až moc zaměřuje a možná to tady chtělo vývoj i jiných charakterů ale na šest dílů se to dá i pochopit. ()

warrenur

Obcas to funguje, obcas je to hlupucke a naivne. Stereotyp vysetrovatelky je ako vystrihnuty z kvanta skandinavskych zalezitosti, ale krimi-pripad celkom ujde. Snazi sa to hrat i na emocnu rovinu, ale nie vzdy sa to dari. Taky priemer. 58% Ak nemate akurat co ine pozerat a zanrovky sa vam pacia, skuste....Trepa- kolega nezdolnej pani vysetrovatelky bol spravnak. ()

Rockerman

Inspirace skandinávií je zjevná, ale není to na škodu, spíše naopak. Je to ale veskrze polský příběh, zasazen do polských reálií (i s těmi kurwami v každé druhé větě). Výborně natočeno, samozřejmě i s "povinnou" druhou rovinou, zabývající se soukromým životem hlavní postavy. Moc se mi líbil posun ve vztahu Katarzyna-Radwan a také rozuzlení jakkoliv očekávané. A jedna moc hezká Zawieja jako bonus. ()

Daiker

Nevím proč se seriál jmenuje obleva, když to s případem nemá nic společného...... Nicméně je to temný severský seriál, ale od našich polských sousedů ..... Ikdyž ti jsou taky vlastně na severu 🙂 Po Kaštánkovi je tu další krimi, která funguje, má skvělou atmosféru, herci jsou dobře vybraní a příběh funguje na jedničku. Co se týče konce, mohli to více vysvětlit a bylo to už spíše drama a vyrovnání se s osudy.... ()

chrispe

Obleva je spíš průměrný krimi s klady i zápory. Poláci hodně opisují od severu (hlavně prostředí, hudba, ponurá atmoška) a opisují dobře. Případ je brutální, zapeklitý, ale u rozuzlení si říkáte, že jste to vlastně už viděli. Vyšetřovatelka má svý osobní démony, no aspoň že jsme se vyhnuli suspendování. :D ()

bearmeedek

Hodně dobrá kriminálka od severních sousedů. Filmově to má patinu "severských" filmů, ale Polsko je také na severu, ne? První díl byl ještě na úrovni "běžných" televizních krimi seriálů, ale pak to šlo dost nahoru. V každé epizodě se děje něco jiného, takže nuda se nekoná. Policistka Zawieja je hodně "svá" a hodně se podařila. Její mateřská role byla samozřejmě na ránu, ale už jsem viděl horší filmovou obdobu. S posledním dílem nemám problém jako jiní diváci. Ona uzavřela případ a šla si (snad) urovnávat soukromý život. Něco je špatně? ()

Stillborn83

Vyšetrovanie zaujímavého prípadu vraždy tehotnej dcéry prokurátora a zmiznutia jej niekoľkodňového dieťaťa sa odohráva v ponurej (škandinávskej) atmosfére poľského mesta Štetín. Všetko do seba krásne zapadá, výborná a sympatická hlavná predstaviteľka Katarzyna Wajda, skvelé výkony ďalších hercov, najmä nechutný vrah Kreutz bol vskutku výborný (áno, nechýba paralela s Mlčaním jahniat a legendárnou scénou, kedy Hannibal Lecter pošepká Clarice Starlingovej indície ku prípadu), dovtedy to bolo na 5 hviezdičiek, ale ako píše vo svojej recenzie Enšpígl, záverečná časť (u mňa od prestrelky v bunkroch) dosť zrazila celkový dojem – veľa klišé a niekoľko nezmyselností, ale aj tak je to nadpriemer. ()

SAINTS

Serial má temný a drsný nádych čo je ok.Hlavna vyšetrovatelka Zawieja je dobre obsadená aj zahraná.Treba povedať,že serial sa nevyhol žánrovému kliše.Koniec podla mňa nebol dôsledne vysvetlený ()

Petison

Poláci umí. Výborná temná atmosféra, skvělé herecké výkony - hlavně  Katarzyna Wajda excelovala. Dal bych plnou palbu, ale poslední díl to srazil na 4 hvězdy. Škoda . ()

chrustie

Pro mě celkem utahané a nevýrazné. Hodněkrát jsem se přistihl, že mě děj nezajímá a mám chuť se věnovat jiným věcem. Nelogické scény, někdy až směšně naivní. Poláci už ukázali, že to umí mnohem líp (i když i tohle některým stačí ke štěstí). ()

Kropajda1

Skvělá krimi série, jedna z nejlepších, co jsem v poslední době viděla. Napětí by se dalo krájet, žádné zbytečné scény a natahování a nechybí ani lidská stránka. Vše nadávkované, jak má být. ()

rigby

Výborně natočený seriál, který příjemně odsypává. Bohužel přináší hodně standartních věcí, které má takové krimi mít, takže se o velké překvapení nejednalo. Hranici průměru to možná překročilo, ale jen chvílemi. ()

Ironhead

Tady zas forma válcuje obsah... aneb technické parametry téhle série jako kamera, prostředí, atmosféra,... výborné, herci sympatičtí, ale... :oT Popravdě na konci snese nejpřísnější měřítka jen úvodní znělka za doprovodu Billie Eilish a její When the Party's Over. Hlavní hrdinka je sice pěkná ženská, ale tím pozitiva její postavy bohužel taky končí. Je hrozná matka (opravdu příšerná, i já coby celoživotní cynik bych jí dal z fleku pár facek, aby se probrala), ne moc dobrá a hlavně naprosto nedůvtipná policistka a skoro ke všem, všude a neustále se chová doslova jako k...a. Takže si ji opravdu neoblíbíte. Ale největší problém téhle série je bohužel celý scénář a opravdu příšerné dialogy šustící v každé druhé větě laciným zmačkaným papírem. Konečná zápletka není ničím geniální ani moc překvapující a vlastně ani moc nedává smysl. A úplný konec s "výletem" na ostrov je dobrá fantasmagorie úplně odtržená od reality. Ani dialogy přes mříže geniálního padoucha a hlavní hrdinky rozhodně nevyznívají jako Mlčení jehňátek o což se soudruzi z Polské lidové republiky obávám snažili. Katarzyna Wajda v nich totiž působí naprosto tupě, bez jakékoli jiskry nebo náznaku důvtipu a nevyprodukuje jedinou chytrou větu nebo otázku. Takže sice sem to dokoukal, ale posledních pár dílů to bylo opravdu už jen ze setrvačnosti a s notnou dávkou trpkosti. Celkově je to takový lehký podprůměr. Nic, co byste už jinde neviděli lépe a chytřeji. Vlastně ani nedoporučuji s touhle sérií začínat, za ten čas to nestojí. U seveřanů najdete podobných nespočet a většina kvalitnější. Ale dle hodnocení tu, to asi dnešnímu divákovi stačí a je jedno že to celé vlastně nedává moc smysl. ()