Na seznamu smrti

• USA The Terminal List
USA, (2022–2023), 15 h 42 min (Minutáž: 51–65 min)

Tvorcovia:

David DiGilio

Predloha:

Jack Carr (kniha)

Hudba:

Ruth Barrett

Chris Pratt, Constance Wu, Taylor Kitsch, Riley Keough, Arlo Mertz, Jeanne Tripplehorn, Patrick Schwarzenegger, LaMonica Garrett, Christina Vidal (viac)

Seriál Na seznamu smrti sleduje Jamese Reece (Chris Pratt) potom, co jeho četa Navy SEALs během riskantní tajné mise padne do léčky. Reece se vrátí domů k rodině s rozpornými vzpomínkami na tuto událost a vyrovnává se s pocity viny. Když však vyjdou najevo nové skutečnosti, Reece zjistí, že po něm jdou temné síly a ohrožují nejen jeho život, ale i životy těch, které miluje. (Prime Video)

Wysch

A houby, já tomu tu pátou hvězdu navíc dám. Jako bejt asi nějakej rádoby kritik, tak asi tu pátou určitě nedám, ale já jsem jen blbá lopata, která se živí šlapáním zelí, takže si můžu dovolit neverbalní (pun intended) postřehy: Na přelomu milénia jsme měli Čtyřiadvacítku. Seriál, kterej by dokázal plně popsat to, čemu se někde v Americe říká "show for dads". Čili seriál pro fotříky. V takovým seriálu je vždycky hlavní postava s nějakým vojenským nebo policejním pozadím, vždycky jsou ochotný překročit hranici nějakýho zákona, aby udělali to, co je správný, a vždycky musej rozplést nějakou konspiraci. Navíc se to okoření akčníma scénama, ve kterých hlavní geroj, taťka, umí vystřílet barák a ještě odejít po svejch. Takovýhle seriály tak nějak trochu zmizely, a vrátily se až s Amazonem. Jack Ryan, Reacher, a teď James Reece, kterej je prostě takovým Bauerem pro rok 2022. A Chris Pratt je přesně takovým tím fotříkem, kterýmu se to dá věřit. Vyrostl v herce, kterej umí přeskočit svoji komediální image, umí investovat čas do toho, aby s tou puškou vypadal, že ji zvládne, a umí uronit slzu pro svoji dceru. _____ The Terminal List je pro fotříky. Nechce získávat, podobně jako Reacher, nějaký ocenění. Jeho cílem je pobavit. A třeba donutit si fotříka jako já koupit tu knihu. A bavit umí náramně, podle mýho ještě o kousek líp než Reacher, protože Reece se tak trochu s ničím nesere po svém, když nemůže rozeznat realitu od vzpomínek nebo představ, vytáhne tomahawk a přišpendlí někomu střeva. Nedá se mu nefandit, ale zároveň se mu nedá tleskat. Není to žádnej hrdina, nemá překvapivej plot, využívá klišé, který žánr vyžaduje. A když se k tomu přidá trochu tý řemeslný zručnosti a hezkejch nápadů, jak se vypořádat s operátorem za sebou ("Sorry buddy, I haven't seen you there."), dá se seriál prostě sežrat během pár dní a díky svižnýmu tempu a absencí zbytečných scén v mnohaminutových stopážích, odsejpá to tak, jak to fotřík večer po práci potřebuje. ()

Remedy

Po dlouhé době silné 4* na poli televizní tvorby. The Terminal List je velmi poctivý military thriller, který pracuje se zavedenými postupy a schématy v podstatě bezchybným způsobem, přičemž oplývá navíc parádně nacastovaným Chrisem Prattem a Taylorem Kitschem (ač v podstatě „jen“ sidekick hlavní postavy, jeho charisma je tu neskutečné). Ta zdánlivě bohulibá a přitom zároveň šíleně nebezpečná představa vrcholných politiků o „konání vyššího dobra“ je zde poměrně dobře rozpracovaná a Prattova postava se svou kontradikcí vůči tomuto nesmyslu vytváří parádní konfrontační prostor na všech frontách. [80%] ()

AffectedFace

Z celkového počinu mám hodně smíšené pocity, protože první epizoda neskutečně navnadila na potencionálně skvělou podívanou (no nekonalo se), jedná se totiž o osmi hodinový film, kterej funguje první, druhou, patou, šestou a poslední epizodou, zbytek je až příliš nezajímavý, leč vedlejší postavy vůbec nejsou sympatické a jejich dialogy taky ne. Minisérii by vůbec neuškodilo zkrácení na pět epizod (max šest a to by se muselo hodně co změnit ve scénáři). Musím ale určitě vyzdvihnout celkovej vizuál, protože to jsem plesal. Je to parádně natočené, má to šmrnc, soundtrack je hotové porno na uši. Army taktiky a držení pozic hlavního hrdiny při boji, je to to nejlepší, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl (je dost poznat, že Chris Pratt se hodně učil a také to právě nejvíc ze všech tahá jako jedinej). Finální verdikt: Ano, má cenu se na to podívat, pokud ovšem máte rádi napínavé thrillery s troškou akce a nevadí vám klasické kancl kecání s průměrnými dialogy, protože přesně o tomhle Terminal List je. Slabší čtyři hvězdy. ()

grogodil

Typická americká deravá naivná konšpiračná rozprávočka plná naozaj ohratých klišé a predvídateľných zvratov o nezastaviteľnom udatnom americkom námorníkovi, ktorý sa mstí na úplatných veliteľoch, chamtivých korporátnych šmejdoch a samozrejme vysokých vládnych skorumpovaných úradníkoch. Lenže The Terminal List to za mňa ešte celkom so cťou ustál a udržal vývážene balanc a neprepadol napriek svojej plytkosti cez tú tenkú hranu, ktorá subjektívne oddeľuje a definuje u mňa, že čo je ešte príjemné guilty pleasure (toto, alebo Jack Ryan) béčko a čo už trapná zlátanina (Reacher). A síce Prattovi toho nasraného Ramba zo začiatku človek neverí ani keď niekoho rozpára a vyvrhne ako streleného jeleňa, no niekde v polovici som mu prišiel na chuť a to jeho sympaticky nekompromisné vyškrtávanie zoznamu si tak nejak staromilecky výplachovo užil. ()

kinderman

Příliš mnoho opakujících se flashbacků, otravných halucinací, scén v potemnělých interiérech a vážně se tvářícího Ch. Pratta. Plus za to, že jsem po celé tři epizody nepoznal Jaie Courtneyho (herce, kterého opravdu nemám rád) a že postava, kterou hraje Constance Wu, má pro našince legrační příjmení. ()

M.i.k.e

jednohubka v Clancyovském střihu, která přináší to co slíbila a i přes řadu výhrad funguje solidně. Akce by sice mohlo být víc, ale když už na ní dojde, tak je velmi dobrá. To se dá říct i o hercích, kteří do svých rolí sedí a i když se tu sešli tři frajeři jejichž kariéry jsou buď hodně na hraně (Pratt) nebo už spíš lehce za ní (Kitsch, Courtney), tady jim jejich charaktery věříte a hlavně dvojka Pratt - Kitsch sem pasuje až překvapivě dobře. Je tu samozřejmě hodně dalších ale. Tím prvním je, že Terminal List nepřináší vůbec nic nového a je to prostě jen další jakožeryanovka. hrdinovy neustálé vidiny se postupem času stanou extrémně otravné a to, že za celým tímhle cirkusem stojí opět zlotřilá korporace taky není zrovna nejkreativnější řešení. Nelogičnosti typu, že Prattův hrdina je schopen oblafnout termovizi pouze pomocí baterek sem radši přešel. Třeba to možné je, ale upřímně o tom pochybuji. Co mě navíc poměrně zklamalo je to jak se celá série vyloženě topí v temnotě a šedi. Chvíli sem si myslel, že se mi úplně rozladila televize, ale z žádným jiným kouskem sem takový problém neměl a někdy něco vidět v nočních scénách (a že jich je dost) byl opravdu kumšt. Suma sumárum, Terminal List není i přes výtky zas tak špatný, ovšem nenabízí toho tolik aby to naplno využilo potenciálu osmi hodinové série. Klasický celovečerní formát by tomu slušel víc. Pořád by to byla jednohubka ala Clancy, ale bavila by víc....3,5 hvězdy, za slušnou akci přidám ještě kousek ke slabším čtyřem...70% ()

Lenka.Vilka

Dobře natočený a skvěle zahraný seriál, který se valí stále dopředu a nedá vám ani na vteřinu vydechnout, a je napínavý až úplně do konce. Pokud máte rádi tenhle žánr, tak se sice moc nového nedozvíte, ale užijete si tu jizdu na 100% :) ()

Pajky3

Amazon si připravil další seriál založený na knižní sérii a do hlavní role nastoupil Chris Pratt. Tak se teoreticky mělo jednat o další úspěch. Chris Pratt je v pohodě a do role Navy Seala mi sedí, ale přesto to pro mě nefunguje tak dobře, jak by mohlo. Možná je to tím, že se celá konspirační teorie překvapivě jednoduše rozkrývá. Možná je to i tím, že mě ruší hrdinovi vzpomínky, které jsou dost zmatené a hodně časté. Ale i tak si myslím, že asi největším problémem je, že ho Amazon uvedl po dvou žánrově velmi podobných seriálech a tím vytvořil očekávání, které mu podrazilo nohy. Jak Jack Ryan, tak i Reacher jsou lepší a Terminal List bohužel nemá nic navíc, čím by zaujal a přesvědčil o svých kvalitách. ()

majo0007

Navy Seal Kill Bill... a nie od NedFliksu! Pozerateľné, neurazí. Žrali ma tie občasné vsuvky s haluškami s rozstraseným obrazom, kedy si mal každý bežný us burger myslieť, že to "US mariňák nedá"... Ináč, väčšia zbierka logických kokotín by sa dneska ťažko hľadala! ()

Splasher

Nespolehlivý vypravěč první půle jakžtakž kryje ty neskutečné díry v logice. Komu nevadí vypnout mozek a sledovat odškrtávání jednotlivých řádků seznamu, tak toho asi nerozhodí ani ta klišovitá odhalení v závěru. ___ What a prat. ()

Skeksis

Kill Bill na armádny spôsob. No asi tak málo uveriteľný ako Kill Bill, ktorý bol braný s nadhľadom a humorom, ale toto bolo predstrkované ako realita. Ale mne sa to pozeralo dobre, aj keď niektoré scény boli dlhé ako tri dni pred výplatou. Keby tam nebolo toľko zbytočných a otravných retrospektívnych scén s dcérou a ženou, dala by som aj štyri. ()

JohnSmith

Co říct, já byl naprosto nadšený. Skvělá atmosféra, akce, hudba, herci, prostě není co vytknout. No dobře, zkrátit to o díl nebo dva by nevadilo, ale i takhle jsem byl k tomu přišpendlenej a užíval si to. ()

V.Silver

Verbal to popsal skvěle - ale já to tedy musel vypnout někdy u pátého dílu, protože na víc už jsem fakt neměl. První tři díly mě příjemně naladily, ale pak to vzalo spád do temnot totální scénáristické impotence a klasické zápletky, kterou jsme už viděli tolikrát. Mrzí mě, že to Chrisovi nevyšlo, protože bylo vidět, že si dal práci. No, co naplat. Jdu si udělat menší lobotomii a snad na tuhle strašlivou megahovadinu zapomenu. A přitom Amazon jinak umí, když chtějí… 40 % ()

pavcas

Musím říct, že jsem od toho podle hodnocení čekala víc. Chris Pratt patří k mým oblíbeným, ale tady ta jeho postava, která zažila takový trauma byla tak nějak citově plochá a nepřesvědčivá. Děj celkem nuda a rozhodně jsem neměla ten pocit, jako mívám u dobrých seriálů, že se nemůžu dočkat co bude v dalším díle. V podstatě jsem se do každého dalšího dílu musela trochu nutit. Trochu promarněnej potenciál. ()

Maynard.

Kdyby se seroš odvíjel stejně jako 1.a 2. díl, byla byto naprostá paráda. Bohužel od třetího dílu to krapet začalo ztrácet počáteční tempo. Ale i tak skvěle napínavej seroš. První vážná role Starlorda. Musím teda říct, že mi jeho vtípky a smích dost chyběl, ale je mi jasný, že pokud se chce dostat na vrchol herectví, musí jít i do vážnejch rolí. Tématicky hodně chytlavý... Irák, schyzofrenie (nebo něco na ten způsob), pomsta, zrada, napětí. Jeden díl byl dokonce podobnej jako Rambo 1 :o). Konec možná zbytečně krutej, ale parádně vygradovanej. Jo, tohle se povedlo... A teď už hurá na Thora 4. ()

kenkaku

Seriál perfektně začne (prvních 15 minut) a pak se začne plácat v náznacích a zmatku. Děj je krutě nezvládnutý celé první dvě epizody. Od té třetí, když konečně jsou karty na stole (a vyprávění můžou podělat jen zbytečně časté flashbacky), seriál jede a až na drobná zaškobrtnutí (viz komentáře k epizodám), funguje jak má. Co je naprosto fenomenální je casting nejen hlavních postav, ale i minimálně půl tuctu vedlejších. ()

DavidS.

Pratt s patkou a zachmuřeným výrazem nebyla ideální castingová volba, protože veškeré jeho starlordovské a dinosauří charisma je jednoduše pryč a pozornost na sebe zaslouženě strhává spíše Kitsch... Nepomáhá ani plytký a zároveň překombinovaný scénář, nevyrovnané tempo epizod či otravné flashbacky...Šestý "Rambo: First Blood" díl dá pak sbohem i jakékoliv realističnosti a logice... ()

iXtr3m3

Keď som dal Ryanovi aj Reacherovi plnú palbu, tak tu to musí byť rovnaké. Chris Pratt v zďaleka najvážnejšej hereckej polohe svojej kariéry dopĺňaný ako vždy výborným Taylorom Kitschom v drsnej military dráme. Vojenské postupy veľmi realisticky podané, dbalo sa aj na také drobnosti, ktoré si niekto nevšimne a to obojručnosť Jamesa Reece-a, efektné vojenské taktické postupy, perfektná akcia, uveriteľná zápletka siahajúca až po najvyššie kruhy, nekompromisný Jamesov postup vpred, jednoducho parádička. Odporúčam všetkými desiatimi. Amazon čo sa týka súčasných trilerov drví konkurenciu ako sviňa, pretože trio Reacher, Ryan a teraz Terminal Listu sú topka, aká sa len tak nevidí a hrá v nej všetko od scenára, cez technické spracovanie po casting a ľudí nielen pred ale aj za kamerou. ()

b.dragonfly

Hned při začátku prázdnin na mě skočilo toto seriálové zklamání. Akční záběry, u kterých máte pocit, že jste je viděli už stokrát jinde, dějově málo uvěřitelné a bez emocí. Co mi vadilo nejvíc byla nesympatická Riley Keough a rodinné scénky jako vystřižené ze slaďáku Rosamundy Pilcher. Ani Chris Pratt mi v hlavní roli úplně neseděl, přišlo mi, že kdyby byl na jeho místě Taylor Kitsch, bude to mít úplně jiný náboj. I přesto dávám průměrné tři hvězdy. ()

Chris Pratt o Indiana Jonese nemá zájem

Chris Pratt o Indiana Jonese nemá zájem

17.07.2022

Nahradí někdy někdo Harrisona Forda (Star Wars: Nová naděje, Blade Runner) v roli legendárního Indiana Jonese? Na tuto otázku se možná dozvíme odpověď již v pátém připravovaném filmu, mezitím ale za… (viac)