Woman King

• Česko Válečnice (viac)

Akčná dráma Woman King je pozoruhodný príbeh ženskej vojenskej jednotky, ktorá v r.1800 zúrivou nemilosrdnosťou bránila africké Dahomenjské kráľovstvo. Snímka Woman King, inšpirovaná skutočnými udalosťami, prináša impozantný príbeh generálky Naniscy (Viola Davis), ktorá cvičí  ďalšiu generáciu bojovníčok s jediným cieľom - pripraviť ich na boj s nepriateľom, ktorý chce zničiť ich spôsob života. Za niektoré veci stojí za to bojovať.... (Itafilm)

kukkik odpad!

FIlm sám o sobě může být na hvězdy čtyři, nicméně to byl Triumf vůle také. Proč jsem jednomu z těchto dvou vydařených silně propagandistických a historii pokřivujících filmů udělil čtyřhvězdičkové hodnocení, zatímco ten druhý získává jasný odpad! je jednoduše ten, že zatímco zlotřilá ideologie která stála za tím prvním je již poražena, odsouzena a poprávu všeobecně odstraněna z tváře světa, tato druhá stále sílí a dál působí zlo v myslích lidí a bohužel také na světové kinematografii. Tak za 50 let dám druhou šanci a uvidíme, co z toho bude. Fun fact: manžel Agojie, král Ghezo, ve skutečnosti patřil k největším otrokářům své doby, dokonce si vysloužil přízvisko "Slave king" a armáda ženských válečnic se ve skutečnosti věnovala především nahánění a shromažďování chudých obyvatel a příslušníků ostatních kmenů, které následně prodávali do otroctví. Absurditu pokroucenosti historie v tomto snímku nejlépe dokazuje třeba i to, že ve skutečnosti pád krále Gheza a úpadek celého jeho království způsobila především námořní blokáda, kterou se Britské impérium pokoušelo zastavit transatlantický obchod s otroky. ()

ER

Tak story o Plaváčkovi dorazila i do Ameriky, jen dostala africký obal. A ono to funguje i když se k tomu přidává boj s otrokáři. ()

Wyrdas odpad!

Pardon, ale to se jako smí? Vždyť všechny hlavní postavy jsou černé. Kde jsou Asiati? Že tam historicky nemají být? Hele, v jiných filmech taky musí být černoši - i když historicky tam být nemohou. Proč jsou běloši vyobrazováni jako zlo? To je rasismus! A kde jsou homouši? Tohle je film z roku 2022? Skandální... Nicméně film nám ukazuje, že by Afroameričané (a zde je skutečně nutné zdůraznit tento tvar názvu etnika) by měli být kurva vděční, že "pouze" pár generací jejich předků zaplatilo tvrdou prací za to, že oni jsou nyní civilizovanými lidmi žijícími v přepychu - a ne pologramotní divoši. Kdyby jejich předci zůstali v Africe, dneska by buď nebyli, nebo by žili v absolutní chudobě, špíně a válce. Ano, ano, ano... Afroameričané by se skutečně měli omluvit, že si neváží, co pro ně bílí lidé udělali. A měli by začít býti kurva vděční.  Co se filmu týče.... typický průměr. Upřímně mi je úplně ukradené, že tam jsou černoši a bílí jsou otrokáři. Tak to totiž bylo. Vadí mi jen, že jinde (v obrácené roli) je to tak nevyřešitelný problém. A proto v rámci pozitivní diskriminace - jenž úspěšně dokurvila lidskou rasu - si dovoluji tento hejt.  Bojové scény byly dost průměrné. Útok na tábor velmi nerealistický. Herecké obsazení (AŽ NA TY BARVY) dobré. Největší slabinou filmu byla hudba. Která mi místy přišla jak kdyby vypadla z nějakého sci-fi. Obvykle hudbu i filmů nevnímám. Tedy vnímám, ale jako součást filmu. Tady a musím říct, že jsem to zažil snad poprvé, mě hudba rušila. Ne hlasitostí, to je už dnes norma. Ale tím, jak moc se tam nehodila.  Vcelku je to průměrný film. S historickými nepřesnostmi, ale to sere pes (překrucování dějin je dnes velmi moderní).  Dal bych asi dvě hvězdy. Možná tři, kdybych byl v omamně krásném rozpoložení z nějaké rekreační drogy. Ale dávám odpad. Čistě kvůli tomu rasismu. Málo nečerných herců obecně, žádní bílí herci v hlavní roli. Žádní homouši. Když kvůli tomu v opačném případě můžeme hejtit jinak průměrné filmy do odpadů, tak proč ne i tady. ()

rublik05

V první řadě je třeba zmínit, že snímek Válečnice je ukázkovým příkladem přepisování historie, navíc naprosto hloupým, do očí bijícím způsobem, což bylo z mého pohledu naprosto zbytečné, pokud by se tvůrci jen inspirovali historií, dalo se to vyřešit mnohem elegantněji, aby to nepůsobilo tak nesmyslně a vlastně i vcelku neuctivě. Když se tady od toho oprostím, tak mi snímek nepřišel zas až tak špatný, moc se mi líbilo nevšední africké prostředí, herecky je to celkem v pohodě, akčních scén je relativně dostatek, jsou dobře provedené a natočené, mohly však být krvavější a brutálnější, neboť téma a prostředí si o to přímo říkaly. Stopáž mi přišla zbytečně moc dlouhá, příběh obsahuje hromadu zbytečností, bere se strašně moc vážně, což je vzhledem k pojetí filmu značně kontraproduktivní. Za mě asi lehký podprůměr, neurazilo mě to, ale podruhé už to asi vidět nepotřebuji. 4/10. ()

mira.l

Krucinál - proč já tohle stáhnul?!? Asi protože Viola Davis?? Zřejmě... Protože jinak jsou mi nějaký čekuládový amazonky z jakési africké prdele celkem tamtéž. Jak jsem si přečet v nejednom zdejším komentáři, tak historická věrohodnost se limitně blíží nule, takže když to shrnu, tak mě asi nejvíc sralo to, že jsem stáhnul nějakou kopii, která měla tendenci se sekat a kde obraz předcházel zvuk, takže jsem viděl krvavou skvrnu na hrudi a až poté slyšel výstřel. Což mě dosti sralo, nemluvě o tom, když někdo náhodou něco říkal. Jedna hvězdička za snahu. ()

Flory14

The Woman King nebude pro každého. Například téma "Akční" bych úplně vyškrtl. Máme tu tak dvě malinké bitvy a jednu větší. Snímek je zaměřený spíše na postavy, politiku a africké prostředí. Příjemné překvapení že v dnešní době ultra akčních filmů je jeden který trochu zpomalý. Když dojde na akci je zajímavá a "ženská", tudíž velice gymnastická s využitím pák než-li síly. Postavy jsou dostatečně prokreslené a mají svou osobnost. Mě nejvíce zaujala trenérka. Herecky vyčnívala především hvězda Viola Davis to je paní herečka ale překvapil mě mile i John Boyega kterého od SW nemám moc rád, zde jako král ukázal že hrát umí. Africká kultura je tu ždímáná co to jde a mě to bavilo. Mínus filmu bych dal za zbytečné komplikace v ději, hlavní zvrat mezi hrdinky a hlavně úplně pitomou romantiku. Portugalec byl tedy přešlap, měl tak 4 scény z toho 3 bez trička "pro fanynky" a jen rušil. Občas si film i pomáhá menšími zkratkami v ději což může někoho rušit. Já si film užil a dávám čisté 4 hvězdy. Rozhodně to bylo něco jiného co v kinech poslední dobou běží. ()

HERGImanCZ

V podstatě filmu nemám moc co vytknout. Snímek The Woman King mě nedávno nalákal svým trailerem a já si řekl, proč to nezkusit? Čekal jsem lehce nadprůměrný akčňák inspirovaný historičkou tématikou. Ve výsledku se z toho ale vyklubalo něco lepšího. Film funguje jak po emocionální stránce, tak po dějové. Některé postavy se sice více drží zavedených archetypů, samy jsou ale zároveň důkazem, že při správném uchopení a našroubování na děj to vůbec nevadí. Hudba je tematická a občas doplněna o tanec domorodců, což filmu dodává o něco artovější nádech. Nakonec nechybí ani poselství, jež ale nejpůsobí nijak nuceně. Kdybych si měl nějak rejpnout, mohl bych zmínit asi samotné souboje, které jsou místy trochu chaotičtější. Jedná se ale spíše o standard současné akce, takže to ani neberu v rámci hodnocení v potaz. Raději si tedy rejpnu do některých zdejších uživatelů, protože dát filmu odpad a jako jediný argument uvést, že tam není žádný běloch, je fakt směšné. A navíc to ani není pravda, takže takoví lidé film asi ani neviděli. Pak se tu také objevuje kritika odchýlení od skutečné historie, což je rozhodně validní argument. A vzhledem k tomu, že tuto dobu nemám plně zmapovanou, nemohu proti tomu nic namítat. Jen by mě zajímalo, jestli to všichni tihle lidé vyčítali i opěvovanému Gladiátorovi a taky ho odměnili nula hvězdami. Vím, tohle je asi trochu zvláštní styl recenze, myslím si však, že u snímku, který dostává nízká hodnocení v podstatě za nic, je občas potřeba na podobné výlevy reagovat. A vy ostatní, šup do kina a sypejte sem nějaká relevantní čísla, ať Češi a Slováci nepůsobí jako kulturní barbaři. ()

tlesk

Neurazí, ani nenadchne. Válečnice je film, natočený podle klasického hollywoodského mustru a nenabízí proto v rámci scénáře nic nového nebo nepředvídatelného. Upoutá především krásným prostředím, líbivým sountrackem a hereckými výkony, které jsou špičkové. Nohy mu ovšem podráží přepálená stopáž a slabý příběh, který bude leckoho nudit. Pokud pomineme vedlejší motivy, jde o plnokrevný akční blockbuster, natočený dle reálného základu, přetvořeného však v genericky černobílou hollywoodskou podívanou bez překvapivé či zapamatovatelné scény. Viola Davis coby generálka Nanisca je z celého obsazení pochopitelně nejvýraznější, přesto jsou skvěle ztvárněné i vedlejší postavy. Je velká škoda, že se nedočkáme výraznějších antagonistů. Podtrženo sečteno, jedná se o ten druh filmu, který zhlédnete a už jej nikdy vidět znovu nepotřebujete… ()

RAFT

Režisérka Bythewood natočila film válečnice .Myslel jsem si že, film bude nezajímavý ,nudný .Ale ,opak byl  pravdou .Generálka ,která vede ženské bojovnice ,takový ženský black panther s drsnýma ženskýma.A tak, musejí ochránit Dahomejské království.Válečnice Nansica která ,se postavila nepřítelovi.Nakonec z filmu se vyklubala svižná podívaná , s dobrou akcí.60% ()

papadoce odpad!

A tak nám Gina priniesla po nevydarenom Old Guard ešte väčšiu hlúposť. The Woman King je absolútne nezaujímavá, zle napísaná a ešte horšie zahraná sonda do akéhosi afrického boja národov či čo, kde ženy vládnu bojovému poľu a kántria v pohodičke aj o 40 kíl ťažších cvičených bojovníkov z proťajších kmeňov. Ale keby to bolo aspoň pútavo natočené, tak by samotný fakt, že ženy kosia mužov vôbec nevadil. Lenže je to nuda so zlou kamerou a bez hlbšieho významu. Takže nezaujme ani príbeh, ani akcia a už vôbec nie herci. Nerozumiem čo je na tomto filme rozporuplné. Kto dal viac ako dve hviezdy, mal by sa silno zamyslieť a každá ďalšia veta v komentári je strata času. ()

johnsnow

No čakal som teda väčšiu hovadinu a akože nebolo to zlé avšak to ako tu upravili dahomejcov ako tých čo chcú zrušiť otroctvo, pričom v skutočnosti na tom profitovali, je na smiech, a samozrejme nesmieme zabudnúť podotknúť, že za všetko môžu bieli. No ale dobre odhliadnuc od toho sa dočkáme celkom fajn akčných scén, na rating aj slušne drsných, akurát záverečné zúčtovanie stojí za vylížprdel. A ešte je tu sranda, že každá vážnejšia scéna ej jak z telenovely. ()

BadassX odpad!

Historicky naprosto přesný, téměř dokumentární snímek... Souboje jsou uvěřitelné, cely život si myslím, že je zbytečné dělit třeba box do váhových či genderových kategorií. Tady je to zcela jasně ukázáno proč. 🫡 ()

Luciee113

Moc pěkná filmařina. Jelikož film chtěl ukázat život bojovnic Dahomejského království, tak se mu to opravdu povedlo. Bojové scény byly svižné a propracované. Ale jako celkový film mě do kolen nedostal. ()

helrohir

Celkom fajn akčno-historická jednohubka, vsadená do pekných exotických afrických kulís. Viola Davis v hlavnej roli bola dobrá voľba, nakoľko o jej hereckých kvalitách nemôže byť pochýb. Ostatné postavy nie sú až také výrazné alebo sympatické, hoci na druhej strane je fajn, že scenár dal priestor na rozvíjanie viacerým postavám. Tento film určite netreba brať tak, ako bol mnohokrát prezentovaný aj v médiách, teda ako historickú fresku z oscarovými ambíciami. Ak totiž do filmu pôjdete s vedomím, že ide len o akčný dobrodružný príbeh z neokukaného a v rámci Hollywoodu originálneho prostredia, užijete si ho oveľa viac. Na druhej strane mi však tiež prekáža, že film sa nasilu prispôsobuje moderným ideológiám, a preto dáva pred historickou vernosťou prednosť feminizmu a súčasnej vlne revizionizmu otrokárstva. 60%. ()

LordArthas

Fajnová a velice sympatická jednohubka před hlavními tahy tohohle roku. Nádherný soundtrack, výborné herecké výkony, sympatické postavy, krásné prostředí. Přidal bych ale v soubojích lepší detaily a víc krve a násilí, dát tomu upgrade na +18 by nebylo na škodu... A zmenšit díky tomu nějaký balast v prostřední části. ()

hrumsrt

Při svých posledních návštěvách v kinech jsem několikrát viděl trailer na Válečnici, pokaždé všímal jakési podobnosti s Black Pantherem, se kterým se nakonec i v těch kinech střetla, také potencionálně velmi líbivý snímek, především po zvukové ztránce... S tokem času když Válečnici začali navštěvovat diváci a já se prohrabával názory, které pořád zmiňovaly totéž, že jde o feministický výdobek Hollywoodů, nebo o typicky nudnou Oscarovku atd., moje očekávání chřadla.. Návšťevnost v kinech nakonec mizerná a lidé zkrátka nebyli ochotní v dnešní předražené době dát snímku šanci.. Což všechno zapříčinilo nakonec fakt, že jsem se k filmu dostal po svém a mohl si ho užít, až když jsem já chtěl a v tom nejlepším možném pohodlí. Takže bylo to vážně tak špatný? Vůbec ne. Rozhodně nesdílím negativní pocity a naopak hlásám spokojenost. Společnost už je unavená, jak se všichni snaží posouvat vpřed ty "černošský filmy" a ceny sbírají vždycky nejvíce politicky hodící se sračky, a tak to dávají sežrat i Válečnici, která si to ale jednoduše nezaslouží... Dahomejské království, kde armádu tvoří i jednotky Agojie, tedy skupinka žen, které celý život mají něco jako "sparťanskou výchovu". A vy jako divák dostanete příležitost pověsit se na záda hrdinek těchto neohrožených černošek. Zapojujete se do všedního průběhu jejich dnů a prakticky se stáváte jednou z nich. Jsme v 19. století v Africe, kdy měl kdejaký obchodníček nápad jít si v téhle zemi přivydělat, a tak si kradl černoušky na práci, či z kontinentu odnášel veškeré nerostné bohatství. Jenže k jejich smůle narazit na Agojie znamaná velkou čáru přes rozpočet. Jelikož holky vedené drsnou generálkou Naniscou (v její roli exceluje totálně nabušená Viola Davis) si nenechají nic líbit a drží navíc velmi těsně pohromadě a jsou ochotné jedna za druhou obětovat celé jednotky... Výborný film, který zvládá prodávat poctivou africkou syrovost a animinálnost, navíc podpořenou skvělou filmařskou prací, kde především veškerá akce má svoje kouzlo. Holky působí jak kdyby byly nonstop mazány nějakým olejem, jelikož každej sval, každý zarostlý podpaží, každá jizva jasně na plátně ožívá. Žene-li příběh kolonizační téma nemám s tím problém, a naopak několikavrstvý střet kultur si užívám, ale v případě vážnějších osobnějších poloh - třeba linky s odložených dítětem - má snímek tendenci být příliš naivní a předvídatelný. Parádní exkurze po životě mimořádně zajímavé uzavřené skupiny, kterou projdete skrz na skrz, až jste natolik spojení s postavami, že jste schopní fandit každému jejich, i hloupějšímu, rozhodnutí. Holky z Agojie jsou neskutečně badass a ze všech u mě vede postava Izogie, jenž má nejpříjemněší povahu a ve scénáři dostává najvíce sympatizujících momentů. A tak si její představitelka u mě napravuje lehce hořké dojmy ze svojí postavy z poslední Bondovky. Hodně dobrej film, jenž dnešní genderově se zamýšlející a netoleratně tolerantní společnost spíše nasere, ale o to spíše bych tomu dal šanci a názor si utvořil sám, jelikož tohle je ten surovější Black Panther, jakého nám MCU nikdy nepředstaví.. Vtahující podívaná, která se přidává k tomu nejlepšímu z letošního roku. 80% () (menej) (viac)

blondboss

Viola Davis ako alfa samica elitných bojovníčok z afrického kontinentu ma absolútne nezaujala. Tá rola mi k nej jednoducho nesadla, aj keď samotný príbeh bol vcelku zaujímavý a čo-to sa divák dozvie o africkej histórii. Akčné scény fajn, ale stále sa to približovalo skôr k priemeru ako k nejakému vážnejšiemu historickému eposu. Takže za mňa len jemný nadpriemer v rámci žánru. 60 % ()

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (viac)