Noomi Rapace ve filmu o postapokalyptickém světě, ve kterém musí šest vojáků tajně přepravit záhadný balík přes zamrzlé souostroví. (Netflix)

Chrustyn

Mělo to potenciál a oproti jiným netflixovskym filmům se nesnaží zavděčit všem a jde celkem přímočarou cestou. Bohužel prvotní nadšení z temné a v dnešní době hodně aktuální atmosféry, začne opadat a divák si po prvotním nabažení švédských, zamrzlých exteriérů, uvědomí, že se toho ve filmu vlastně moc neděje. Ale pořád se v rámci produkce od Netflixu, jedná o lepší kousek. ()

korbitch22

Netflix a jeho neskutečná trefa do černého. Norsko napadne neznámý nepřítel (dle vybavení lze hádat těžko která armáda to je) města jsou v troskách, lidé umírají po tisících, armáda je demoralizovaná a v koncích. Vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině je tíživý pocit uvěřitelnosti a beznaděje o to silnější. Noomi s tajným úkolem musí přejet 100 námořních mil po ledu, aby zvrátila absolutní prohru Norské strany. Atmosféra by se dala krájet, několik výtečných akčních sekvencí, smutných a nepříjemných scén (mrtvoly včetně dětí v ledu) a vynikající hudba. Kdyby to mělo přeci jen svižnější tempo, dal bych klidně plnej. Ale jak už jsem řekl, vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině neskutečná trefa. Netflix boduje.85%. ()

Arsenal83

Noomi prešla zase do osvedčeného rapavého štýlu a s frizúrou neostrihanej ovce dávala divákovi pocítiť, že toto je fakt post-apo a kaderníkom zrušili živnosť. Inak okrem pekného začiatku a krásne zamrznutého jazera som tu atmosféru nepocítil žiadnu, možno ako reklama na rýchlokorčuľovanie fajn, ale dejovo nezáživné. ()

Marze

Vzrusujici a neskodne. Film je skvele remeslne natoceny, ale necha vas chladnym jako led, na nemz musi postavy bruslit. Chybu tu jakekoli prekvapeni. ()

Crocuta

Ponurý, po všech stránkách řemeslně dobře zvládnutý snímek. Oč pesimističtěji vyznívá, o to lépe se koukalo na úžasně nasnímané exteriéry i pohledně natočenou akci. A atmosféra, byť chvílemi kolísá je suma sumárum více než působivá. ()

TheEvilTwin

Když člověka film absolutně nezajímá už od prvních minut, asi je něco špatně. Když k tomu současně přidám faktor, že jako jeden z mála mám k Noomi Rapace poměrně velkou averzi, většina jejich rolí ve filmech (i když dobrých) mi přijde průměrná a celkově je mi nesympatická, je na světě celkem průser. Dějově nestrhne a herecky ani akcí také ne. Film měl předpoklady dobýt akční žánr novým nápadem, ale paradoxně je výsledek úplně opačný. ()

JASON_X

Filmu se musí pochválit nečekaně vtahující rozjezd, brilantní filmařina, parádní výprava, estetický vizuál i hustá atmosféra. A dnes, kdy pár set kilometrů na východ od nás vypuklo primitivní válečné běsnění, nabývá jeho děj o to víc na aktuálnosti. Na druhou stranu občanská válka ve Švédsku, regulérní a se vším všudy, tedy i s leteckými útoky, plošným vražděním civilistů i snahou o použití zakázaných vyhlazovacích zbraní, je naprosto absurdní a nerealistická. Stejně absurdní a nerealistická, jako je trvalá na hlavě Noomi Rapace (kdo tohle probůh...), nebo jako jsou její vojácké dovednosti (z maloměstské domácké ženušky rázem členkou elitního specnazu). Ale to by mi samozřejmě v žánru sci-fi zase až tolik nevadilo. Co mi však vadí je, že slibně začínající a rozjíždějící se válečné postapo se v závěru změní v melodramatickou pacifistickou agitku. Skoro to vypadá, jako by scénárista v průběhu psaní scénáře podstoupil neúspěšnou operaci mozku. Plus nedotažená/nepříliš dobře vysvětlená postava záhadného poručíka. ()

Morholt

Obvyklý námět pojednávající o přepravě čehosi z bodu A do bodu B, pořčemž přidanou hodnotou má být skutečnost, že dovážka bude probíhat na bruslích. V pár okamžicích to fungovalo a některé záběry bruslařského družstva na ledových pláních měly něco do sebe, ale na druhou stranu čeho je moc, toho je příliš. Těch pár přestřelek to také zrovna dvakrát nevytrhlo a co se týče Noomi Rapace, tak ta tady ani neměla pořádně co hrát. navíc mi tu chybělo víc informací o probíhajícím konfliktu. Závěr, odehrávající se na vojenské základně, by snad mohl fungovat, ale to by si člověk musel k hlavní hrdince vytvořit nějaký vztah. A to se mi nepovedlo. 35% ()

Lacike

Zaujímavý námet, ale spracovanie nie je dostatočne pútavé, aby to utiahlo celovečerný film. Pritom technická stránka je ok a kto má rád filmy odohrávajúce sa v zime, tak si užije prestrelky krasokorčulujúcich snehuliakov s protivníkmi na ceste z bodu A do bodu B vo vojne v ktorej ani poriadne nevieme o čo ide a kto je vlastne na tej dobrej strane. Celkovo proste ďalší priemerný film z Netflixu. 5/10. ()

Marcos22

Adam Berg jde ve šlépějích dánského režiséra Petera Flintha a se zhruba čtrnáctidenním rozestupem od snímku Proti ledu nám servíruje identicky strohý a jednotvárný příběh, ve kterém je skupina ústředních postav, v tomto případě vojáků, vystavena krutému a nehostinnému zasněženému prostředí. Jejich cílem je dopravit na bruslích, přes zamrzlé souostroví, dva kanystry do výzkumné laboratoře, které zcela zvrátí vývoj války. Vyjma absurdního faktu, že pouze šest švédských vojáků umí bruslit, chybí Černému krabu jakékoli budování napětí. Příběh plyne poměrně nudně a nezajímavě, ve stylu přesunu postav z bodu A do bodu B, tam se propadne led, následovaný přesunem z bodu B do bodu C, tam napadnou vojáky nepřátelé, poté dojde k přesunu z bodu C do bodu D, tam se objeví neznámá loď. Ano, takto je zpravidla napsán základní návrh scénáře, který je následně dále rozvětvován. Zde však k žádnému rozvětvení nedochází a celá příběhová struktura působí ohromně lacině. V porovnání se snímkem Proti ledu nabízí alespoň dva myšlenkové přesahy. První z nich je ten, že motivovaný člověk je výkonnější a více se soustředí na dosažení určitého cíle. Druhý je poté ten, že mateřská láska je natolik silná, že matka pro své dítě udělá cokoli. Z tohoto důvodu se u Bergova snímku přikláním ke druhé hvězdičce. Ale opakovat zcela jistě již nikdy nebudu. 😕 (20.03.2022) ()

corpsy

Čakal som horšie. Predsa len Netflix neprichádza vo väčšine prípadov s peckami. Ale akási ( občianska, susedná, svetová ) vojna, vnukne nápad ako ju prekonať, ukončiť, poprípade nepriateľa vyhladiť. A na to sú určený jedinci, ktorý spĺňajú určité požiadavky, aby sa misia podarila. Rýchlo odsýpajúci dej, pár obstojných napinákov a film určený na pohodku pri TV. ()

agentmiky

Z trailerů jsem čekal podívanou o něco více zaměřenou na samotnou akci v atraktivním post-válečném prostředí. Na to bohužel nedojde, ale i tak toho může Černý Krab nabídnout hodně. Noomi Rapace v hlavní roli sázka na jistotu, tam není o čem. Líbil se mi ten vizuál, ono pozorovat bruslaře na zamrzlých pláních, kde široko daleko nic není, má cosi do sebe. Pár scén si určitě zapamatuji, minimálně tu inkriminovanou sekvenci s mrtvolami na zamrzlém hřbitově (tam se dostavila i husí kůže). V druhé polovině už film spadává čím dál tím více do vod klišé, ale nikdy se naplno nepotopí (naštěstí). Závěr na základně to dost zachránil, ikdyž musím z pozice diváka souhlasit s tím, že náhlá změna motivace hlavní postavy byla trochu méně uvěřitelná. I tak se ale jedná o slušný švédský žánrový příspěvek. Za mě 6,5/10 ()

maddy

Už to je obohrané klišé, ale typická netflixovka, kde sa väčšina budgetu vyplytvá na prvých pätnásť minút filmu a zvyšná hodina a pol odohráva na dvoch lokáciách. Black Crab sa síce v prvej polovici tvári značne originálne s pár efektnými zábermi na korčuľujúcich vojakov, ale s pribúdajúcimi minútami pretaví len do klasického, neobjavného sci-fi béčka, ktoré vyšumí úplne do prázdna. Potenciál by tu aj bol, len to znova vyzerá, že Netflix schválil prvý nástrel scenára a viac sa tu nikto nesnažil. CELKOVO: 5/10 ()

AffectedFace

Celý film působí jako takovej Suicide Squad po Švédsku a Netflix si umí uhlídat kvality svých počinů. Atmosférická a napínavá podívaná s hluchými částmi a klasickou nudnou backstory postav, kterou už jsme viděli všude možně. ()

Steven47

Šestice vojáků musí po ledu doručit zásilku, která má ukončit válku. Je docela škoda, že o samotném konfliktu vlastně nevíme nic. Jaký byl jeho rozsah? Kdo je proti komu? Co vlastně znamenal ten začátek, to jako nepřátelé kradou děti? Asi by mi nevadilo, že filmu chybí tenhle kontext, pokud by skončil o 20 minut dříve. Jenže finále si hraje na strašně osudové rozuzlení, které na mě prostě nezafungovalo, když člověk reálně neví, co je v sázce a zda vůbec ten „balíček“ aka kanystr, je tím, za co se vydává. Ale ať jenom nekritizuji, Černý krab má slušné tempo, skvělou mrazivou atmosféru, pár dobrých přestřelek i silných scén a dobrou práci s kamerou. Postavy v rámci možností fungují, i když občas jsem si klepal na čelo, co tam vymýšlí. O většině sice nic nevíme, ale to není na škodu. Výjimku tvoří Noomi Rapace, jejíž postava má pravidelné flashbacky s dcerou, u kterých jsem nepochopil, k čemu sloužily. Pro funkčnost finále by za mě bohatě stačila úvodní scéna. Slušný akční film se zajímavým nápadem, který sráží na kolena snaha za každou cenu velkolepě ukončit pouť hlavní hrdinky. 5/10 ()

Trevor

Zvažoval som aj tretiu hviezdičku za to že celý čas príbeh hovorí o nepriateľovi, nie o Rusku. Adam Berg patrí k mizivému percentu populácie ktorá chápe že na každý konflikt sú potrebné dve strany a že dobrých a zlých ľudí vždy nájdete na obidvoch stranách akejkoľvek barikády. A áno najsilnejšou stránkou filmu je, ako to spomína Arsenal83 zamrznuté jazero a prostredie v ktorom sa dej odohráva, najslabšou dej a "epický" koniec. Klitoisizmus na celej čiare vyhral, skoro všetky dôstojníčky sú ženy, žena vedie výpravu, žena zachráni v jazere ženu, skrátka každý chlp je dement. Len mi nejde do hlavy prečo tie inteligentné nadbytosti ženy sú tak tupé, že nedokážu vo vlaku otvoriť dvere, ale tak ja evidentne nechápem veľa vecí. Ani to ako je Švédou potrebné presvedčiť že NHL je najlepšia súťaž na svete a vo finále Stanley Cupu sa stretne Washington Capitals a New York Rangers. Kluby z tej istej konferencie... ()

dyfur

....nejaká apokalypsa.....a povinnosť niečo zaniesť niekde...a pôjde sa po ľade - no ale to ste si dosť zúžili manévrovací priestor....čo už na tom ľade sa dá vymyslieť....ani Noomi Rapace to nezachráni..... ()