Irský zázrak

• USA The Wonder (viac)

Zdravotní sestra, kterou trápí bolestné vzpomínky, odjede v roce 1862 z Anglie do odlehlé irské vesnice, kde se pustí do vyšetřování údajně zázračného půstu jedné holky. (Netflix)

Kushina

Zázrak se v množinách napřirozenosti nekonal. Jen skupina fanatiků se včetně rodičů snažila o zázrak, který však měl jediné východisko - smrt. Sestra se toho ujmula a splnila tu, i onu roli a vlastně vytvořila zázrak. Dítě přežilo... Jako chvílemi to bylo fakt nudné a ukecané, člověk na hloubku tohoto filmu musí mít náladu a hledat v tom smysl, jinak to bude hrozně nudný a ukecaný film. 50% ()

Tomko87

Keby nebolo Expresu a ich podcastu Nezhasínaj, asi byb som o tento film ani nekopol. Príbeh o pôstnom dievčati, ktoré apsolútne nepríma potravu a tvrdí že žije len z božej many. Je to fajn artová nadprirodzená drámička. Florence Pugh ne štandartne skvelá. Len keby si režisér odpustil búranie štvrtej steny... ()

Thalin

Celým filmem se táhne tíživá a ponurá atmosféra, spojená s vizuálem irského venkova a domů, které jsou shnilé, nehezké, ale dohromady to působí zkrátka poutavě. Celý film si člověk klade otázku, proč to ta holka vůbec dělá? Čím a proč se Elisabeth po večerech sjíždí? A jak mohla bojovat s někým, kdo ignoroval fakta, i když si ji tam kvůli tomu pozvali a přímo jim to servírovala a jen se ohánějí boží vůlí a řečmi o zázraku? Což ale v té době nebylo ničím výjimečným a tehdejší skeptici a vědci museli mít nervy z oceli ty kecy denně poslouchat. Jako drama to funguje skvěle, jen se to místy lehce táhne a rozuzlení přijde samozřejmě velmi pomalu. Pugh opět ukazuje, že zahraje jak akční, tak i dramatické role a i přes chvilky, kdy mě to moc nebavilo, jsem to dál sledovala hlavně kvůli ní. ()

Pignon

Dobře udělaná dobovka s neostřiženými záběry ze studia na začátku a na závěr filmu. Na příběh se dá nazírat i jako na detektivku, ale i aktualizovaně s přihlédnutím k psychckým problémům dospívající dívky…. ()

NikiVai

Poetický a jímavý. Temný a fanatický. Když se to smíchá dohromady, vznikne z toho poklidná podívaná, která vás donutí přemýšlet o ceně života a o víře. ()

Oxiduji

Paráda! Florence Pugh jedinečná. A jelikož u mě je zázrak, že nad nějakým filmem přemýšlím i dva dny po shlédnutí, dávám za pět. ()

Baru.Class

Florence Pugh hraje dobře, bez ní by film byl asi úplnej propadák, nicméně s ní je to alespoň jen nemastný a neslaný. Z prostředí a tematiky šlo rozhodně vyždímat víc, takhle to působí jako chudej bratranec z máminý strany z šestýho kolene, kterýho nikdo nezná a kdo pozná, ten hned zapomene. Twist, které se vlastně nekoná, neboť vysvětlení hlavní zápletky proběhne asi během jedny minuty a není bůhví jaký WOW a zbytek filmu už je jenom jakože hmm a hmm a ok. ()

Jurcekk

É. tvorcovia poctivo študovali neblicovali. Dobre sa učili ako vyrobiť film, takže všetko je pekné. Neurazí. Nuž len prečo si nejaký Čilan oné z Írska ak nie preto že je to agitka... Ako hovorím pekné obrázky. Ale inak slabušké... ()

Awer

Scénář není žádný zázrak, není moc překvapivý a důsledně vzato ani věrohodný. Je to nicméně přesně ten příběh, k jehož vyprávění se film přiznává. Jako takovému mu jeho strohost slouží. Nevyzývá k pitvě, přesvědčuje na abstraktnější úrovni a svou atmosférou. ()

Sopholojong

Florence Pugh je tu svojim charakterom a charizmou, medzi "vsetkou tou do Boha zahladenou havedou", dialogmi dvakrat dlhsimi ako je triezve, televiznou reziou a unudenymi vedlajsakmi (Ciaran Hinds si rozhodne zasluzil sirsiu rolu), ako "past na oko". Mas na viac holka ako sa natahovat s takymito stredoprudovymi historickymi "sumakmi". Ten namet o "materi, krmiacej svoje vtaca z huby do ust" nie je vobec marny a byt pod taktovkou skusenejsieho rejzu typu McDonagh, mohlo sa jednat o oscarovku typu "Inisherin". Ostatne prave s "Banshees" silno porovnatelna historka o absurdnosti viery s rovnako excelentne nasnimanym terenom juzneho Islan... ehm Irska a so vsetkymi jeho utulnymi (ale poriadne zapluvanymi) hostincami, kuchynami, povalami, pivnicami a mastalami. ()

Hellzz

Muze obsahovat spoiler! Zacatek trochu slabsi, divak se muze nudit ale kdyz vydrzi, tak ho dej stahne s sebou a clovek to pote uz jenom hlta. Opravdu zajimavy pribeh o sestricce, ktera pro svou pacientku udela cokoliv ale stale respektuje jeji prani. Clovek se jenom muze zdesit, co nekteri jsou schopni udelat pro slavu, zahadu ci pro sveho Boha... A jeste nekteri je v tom podporuji nebo tomu i dokonce veri... Herecke obsazeni skvele, Florence Pugh briliantni! ()

Dakota1978

Čím začít? Asi tím, že jsem film pustil a musel jsem dokoukat do konce. Dobrý scénář, příjemná kamera a vynikající herci v čele s FP. Bezchybně ztvárněné drama irského venkova z konce 19. století s řádně ponurou a temnou atmosférou umocněnou zaostalými a zkostnatělými názory místních samozvaných komisařů. No a k samotné pointě - z té přeběhne mráz po zádech (nebudu psát, o čem je). Absurditu a děs z šíleného rozuzlení děje trochu vylepší pozitivní závěr, který filmaři zvládli bez stopy lepivého patosu. ()

melmoth

The Wonder disponuje zaujímavým príbehom s bohatými motívmi. Hlavná hviezda nesklame, a nesklame ani špičková scénografia. Problémom je všetko ostatné, a síce to, čo by malo byť pre tvorcov prioritou: obsahová stránka. Umelo naťahovaná hlavná linka, tupé dialógy, minimálna vyťaženosť ústredného konfliktu, absencia hodnotného zapojenia vedľajších postáv. Viac tu ()

stret

Pomalý ale výživný film na zaujímavé témy. Poznámka: Akoby táto doba nebola rovnako stupídna, fundamentalistická a bludárska. Nulový hodnotový rozdiel súčasnosti oproti knižnému príbehu zasadeného do reality zaostalého Írska z roku 1862. Skôr je to teraz ešte horšie. ()