Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (Cinemart SK)

JohnSmith

Wirkola nezklamal. Až na jednu asi desetiminutovou pasáž s tlacháním, je to naprostá pecka. Harbour nemá chybu a i když je to těžká vykrádačka Smrtonosných pastí 1 a 2 a Sám doma, tak je to zábava jak má být. ()

Bad Guy

Šílená noc se pravděpodobně nestane vánoční klasikou, ale rozhodně se stane kultovní vánoční klasikou, kterou si nejlépe vychutnáte ve společnosti svých přátel.  Skvělé herecké obsazení, originální scénář, krvavá a krvavější vyvražďovačka... co víc si člověk může od vánočního filmu přát? ()

m.a.t.o.

„Videohra, videohra, videohra. To nikto nechcel bejzbalku, meč alebo molotovov koktejl?“ Ruku na srdce, Violent Night asi nie je film, ktorý si budem púšťať každé Vianoce. Ale zase musím uznať, že uletené je to tak akurát. Skrátka, ako sa na Tommyho Wirkolu patrí. Páčilo sa mi, že i napriek skromnejšiemu budgetu (20 mega) nevyzeral film lacno a všetky výbuchy, prestrelky a ostatná akcia boli na úrovni, proste, že z nich nebolo cítiť lacné CGI. Keď sme už pri akcii, tak tej nie je nejak veľa, ale je kvalitne natočná. Hlavne bitky Santa vs. záporaci sú super, bavil som sa pri nich. Hluchých miest je však pomerne veľa a vôbec ma nebavili tie kvázi moralizujúce scény, do toho krvavo-zábavného štýlu, ktorý sa nesie celým filmom sa to vôbec nehodilo. 50 % ()

stitch7

/// V Šílené noci se hodně střílí, všechno je ale tak digitální a umělé, až to není pěkné. Snaží se akci kombnovat s komedií, jenže mi ten humor přišel tak strašně suchý, že jsem se tak maximálně dvakrát  pousmál. Aspoň se ve všem tomu mlácení a jakože humoru film snaží o nějaký příběh a plot twisty, alespoň to přání mamce se fakt povedlo. Jinak není o co stát, a to ani o tolik vyzdvihovaného Davida Přístava. Být to o něco kratší, mohly to být slabší tři hvězdy, takhle jsem se i bohužel místy nudil. ()

Hollohlaway

Tak tohle je o něco šílenější než obvykle, pokud to jde u Wirkoly vůbec říct. Ale nemůžu tvrdit, že bych se celkem nebavil, to zas ne. Krve bylo možná zbytečně moc, ale krvavý sníh, jakožto v podstatě Wirkolovu značku, bez ní neuděláte. Beverly D'Angelo jsem v tom teda ale nečekal. ()

blackkocour

vánoční řezničina podávaná se špetkou vanilky, lajny perníčku, prasečí hlavy, bramborovým salátem v lavoru, polibkem pod kaktus a sem-tam místy trochu toho vánočního ducha, ale duchy mám po fazolích taky. Umři tvrděbut místo McCleina Václav Klaus.. ()

Anet21

⚪Prečo je tento film v červených číslach je skôr záhada, účelová zmiešanina Smrtonosnej pasce, You're Next a Sám doma, ktorá ťaží zo scén zabíjania, v ktorých nechýba explicitne znázornená krv a vianočnej atmosféry, ktorá je ale v tomto kontexte (magická bytosť dobra zabíja ľudí) skôr výsmechom a dehonestáciou.⚪Film je zbytočne zdĺhavý, už v 2/3 cítiť, že sa naťahuje pseudohlbokými reflexiami o Vianociach, ktoré ale nikam nevedú, rovnako melodramatickými dialógmi Santu s dieťaťom a podobne, postavy sú všetky extrémne štylizované obrkarikatúry klaďasov aj záporákov, ktoré vo svojej podstate nemajú v deji svoje opodstatnenie, film by mohol pokojne sledovať len dve postavy rodičov a matky a nič by sa nezmenilo.⚪Filmu by prospelo, keby nebol v žánrovke ,,komédia," ale bol skôr hororom vo vianočných kulisách vyslovene na štýl You're Next, prepracoval sa scenár, upustilo by sa od patetických replík a samotný Santa by rodine pomohol skôr zásahmi ,,z diaľky," teda by nebol tak často priamo na očiach všetkých zúčastnených či mal viac magických schopností, min. možnosť byť neviditeľný. Rovnako zbytočná sa zdá dejová linka zrodu Santu, ktorá je jednak vcelku nemiestna, jednak akoby z oka vypadla zo zrodu Draculu. Harbour ako herec skôr slabší, ako väčšina zúčastnených, korunuje to ale herečka v úlohe bohatej matky, ktorej množstvo plastík a kozmetických úprav tváre vyvolá v divákovi strach, že sa jej ksicht čochvíľa rozthne pri najmenšej grimase pod náporom natiahnutej pokožky.⚪ ()

remy

Sympatická vánoční blbina, na které mě nejvíce překvapilo, že nezůstává pouze u té blbiny. Jasně, v první řadě je to krvavá akční řežba, která si dělá srandu z vánočních klišé a odkazuje na Vánoční filmové klasiky. Hlouběji se ale ukrývá překvapivě funkčně citlivý a na konci i dojemný příběh přátelství Santy a malé dívky. Oba si kvůli vzájemné podpoře, která je motorem celého snímku, projdou hezkým vývojem, aby na konci oba dva něco získali- a v tom mi Šílená noc přišla nejzajímavější, krom toho, že je to správně ulítlá akční komedie s výborným Davidem Harbourem. ()

Soweek

Skvělá kombinace Die Hard a Sám Doma, která si bere z obou vánočních klasik to nejlepší a ještě si z toho zvládne dělat prdel. Wirkola mě ani tentokrát nepřestává s jeho lehce ujetou produkcí bavit. ()

coscarelli

Tá pravá, i keď dosť uzemnená, Wirkoliáda sa rozbehne niekde v poslednej ⅓. Dovtedy rodinne naladená "Fucking Christmas Story" funguje podľa US predpisov. Týpek nemal voľnú ruku, možno doma by mu lepšie šmýkalo. Na 2-hú stranu , fayn vyzrkadlil stav súčasných Vianoc, čo nepopieram. ()

sedm.1

Tommy Wirkola je blázen, je to jeden z mých nejoblíbenějších současných tvůrců a na každý jeho nový film se těším jako malé děcko na vánoce, ovšem paradoxně právě z tohoto důvodu nemohu dát Šílené noci plných pět hvězd, jelikož vím co Tommy umí a zde mě prostě nepřesvědčil až tolik, abych je mohl dát, což ovšem samozřejmě vůbec neznamená, že bych chtěl snad byť jen naznačit, že Violent Night není parádní jízda a nářez v jednom, jen oproti ostatním Wirkolovým filmům mi tu prostě vadilo pár věcí, které mě zklamali a které tu musím vytknout. V první řadě se tedy jedná o velmi nezáživný prostředek filmu, kde se toho upřímně příliš neděje, postavy toho jen dost nakecají a výsledkem není nic jiného, než naprosté divácké vychladnutí. Dále zamrzí i akce, které tedy není rozhodně málo, ovšem opět vzhledem k předchozím Tommyho zářezům zde vyznívá méně efektně, nekompromisně a i choreograficky slaběji. No a v neposlední řadě mě zklamal úplný závěr, který je až nesnesitelně slaďoučce happyendový. Jinak ale kurňa šopa, víc takových Tommy Wirkolů, kteří se toho nebojí a umí se ve svých filmech kurevsky rozdovádět. Takže už jen samotný námět a zápletka je jedna velká paráda, zaručující luxusní zábavu, plnou především nápaditých scén, dialogů a činů, které se jen tak nevidí, navíc je to celé velmi nadprůměrně funkčně černočerně vtipné a krvavě akční, s parádními postavami a naprosto dokonalým castingem, s výbornou atmosférou a osobitým tvůrčím rukopisem, kvůli kterému právě Tommyho filmy tak moc žeru. Je to ode mě zkrátka asi dost zvláštní, hloupé a kontroverzní, ale upřímně, nebýt ten film od Wirkoli, asi bych to těmi pěti* ohodnotil, takhle ale tu jednu musím ubrat, jelikož jsem přesvědčen, že právě jen tento šílenec z toho mohl vytřískat ještě mnohem lepší pecku, nicméně opakuji, i tak jasný palec nahoru pro Šílenou noc a jen tak dál Tommy, jen tak dál a neboj se toho. ()

666Carnage

Vánoční pecka ve stylu smrtonosná past a sám doma plus vikingský santa co rád alkohol a kladivo. Vánoční pecka roku 2022. Pro mě jedna z dalších věcí co krom Krampuse a Johna McClane poběží každý vánoční svátky. 80% ()

Silwer

Pár dobrých nápadů se najde..ale jinak další generická vybíjená..kdo tomu dal 5* o kinematografii nic neví a je stejně blbej jako tenhle příběh o ožralém S.C Neurážející blbina, s dobře hrajícími herci v blbě napsaném příběhu… ()

Dallon

Solidní vánoční jednohubka. Sem tam hloupá ale kurde zábavná a vtipná. David Harbour je jako Santa perfektní a každou scénu si krade pro sebe. Samotná zápletka je trochu hloupá ale to nevadí jelikož si je toho film vědom a na nic víc si nehraje. A navíc si nepamatuju žádný film kde by Santa zachraňoval rodinu před zloději. Kupodivu tu i dobře fungují emoce a hlavně hudba, která dokonale sedí do akčních pasáží. Za mě je Šílená noc perfektní vánoční blbina která si uvědomuje co je a dělá to fakt na jedničku, co víc chtít. 7/10 ()