Suzume

Scenár:

Makoto Šinkai

Kamera:

Rjósuke Cuda

Hokuto Macumura, Nanoka Hara, Eri Fukacu, Hakuó Macumoto II, Šóta Sometani, Sairi Itó, Kotone Hanase, Kana Hanazawa, Rjúnosuke Kamiki, Aimi, Takara Hačija (viac)

Moderný dobrodružný anime road movie, kde 17-ročná Suzume pomáha záhadnému mladíkovi zatvárať dvere z iného sveta objavujúce sa na opustených miestach, aby spolu zabránili ničivým katastrofám po celom Japonsku. Na ceste za týmto poslaním musí čeliť množstvu nástrah, prepojeniu minulosti, prítomnosti a budúcnosti a uchovať si žiariaci lúč nádeje aj v najťažších chvíľach. (Itafilm)

darthvader77

Líbilo se mi to více jak Kimi no na Wa. Předně kvůli mé lásce k fantasy. Určitě tohle bylo unikátní tím jak moc velký prostor dostane hlavní hrdinka a je v podstatě protagonistou (Sóta si vezme na dobrou část zadní sedadlo) Líbilo se mi Jojo jenom stand useři jsou schopní vidět další standy celý ten nápad s invazí z posmrtného života tak jako tajemství ohledně dívčina dětství, které dostane na koneci emocionální rozuzlení. Muzika a animace jsou absolutní briliantní jak se ostatně na Šinkaovi filmy sluší a patří. Další Jojo věc byla cesta napříč Japonskem a pohádkové získávání přátel a poznávání krajiny. Emocionální závěr s Kaiju bitvou je třešničkou na dortu s jednou věcí, kterou Šinkai očividně miluje hehe. Krásné to bylo doufám, že uvidíme v kinech u nás i jeho další filmy. ()

johnny01

Příběh je opravdu pěkný, ale film se dost vleče a zlo se nezdá dostatečně děsivé, nakonec je vlastně docela neškodné, byť vizuálně je perfektní. Velká výtka patří k hudbě u prvního souboje - napětí rozhodně nelze vytvořit pohodovým jazzem. Je to až nepříjemně moderní - samý mobil a sociální sítě. Film měl skončit asi ve dvou třetinách - ten zbytek je jen romantická slaďárna, která tam vůbec nesedí, nadto ještě se spolužákem a tetou - hrůza. Je to docela škoda, jinak je to úžasná podívaná, která navíc dost sedí do prostředí Japonska. A obrovská pochvala směřuje k úžasně originální proměně hlavní postavy! ()

muti

Ako píše Hronimo, tento film mi presne sadol kvôli tomu čo mi vadilo na Your name. V Suzume si môžete vychutnávať každú scénu kde je zameranie na detaily také veľké že budete cítiť každý hrbol na diaľnici, každý odraz hroziaceho nebezpečenstva na rozčerenej hladine rieky, proste vizuál za plný počet. Samotný príbeh je magický so zatváraním dverí vedúcich ku katastrofám, road trip plný zaujímavých miest aj nápomocných ľudí, nechýbajú rozpačité momenty a komentáre okoloidúcich (is he dating two girls?), A nevyhnutný cieľ cesty smerujúci k najväčšiemu infernu ktoré zasiahlo Japonsko a zároveň srdce jedného dievčaťa, ktorej svet sa prevrátil na ruby a potom znovu keď zbadala toho pravého. Intenzívne, krásne, poetické, nečakane hlboké a tá hudba! ()

blondboss

Poslednú dobu som si užil celkom dosť japonských anime a tento som nechcel nechať ako výnimku. Ide tu o klasické japonské fantasy, na ktoré sú miestni tvorcovia doslova zameraný a väčšina z nich aj má svoju kvalitu. Tento snímok trošku dejovo pokulháva, animačne je to klasicky dobre. Akosi ma nenadchla myšlienka road movie s uzatváraním kadejakých iných svetov cez čarovné fantasy dvere. Celé mi to prišlo až moc uletené a navyše ako takmer každé japonské anime, strašne ukričané. Niečo mi do tej štvrtej hviezdy proste chýbalo. 65 % ()

ElKamil

Shinkai jede opět tu svoji katastrofickou linku. Jenže ta tentokrát dostává oproti Kimi No Na Wa a Tenki No Ko přesah do skutečnosti. V Suzume nás zavede do míst, na která se Japoncům nebude lehce dívat. Na která by nejradši nejspíš zapomněli. I mně bylo u některých scén ve finále úzko, a to jsem ty události z před x let zažil jen skrz televizní obrazovky. Šel jsem na film s očekáváním parádní animace a skvělého vykreslení japonských reálií jako u předchozích dvou snímků, a toho taky jsem se dočkal. V první půlce jsem měl dojem, že to bude jen dobrá fantasy, ale druhá půlka byla hodně intenzivní. Jak bude tento film přijat mimo Japonsko, kde lidem bude částečně chybět kontext, to nevím, za sebe tomu ale zase napálím plný kotel a půjdu si koupit lístek na další promítání. ()

Matus25601

Potreboval som si nechať uležať myšlienky o tomto filme a určite to bude chcieť aj rewatch. Šinkai sa stále vyžíva v netypických love stories pretkaných nadprirodzenými javmi, ktoré síce nie vždy dávajú úplne zmysel ale hlavné sú pocity a atmosféra a tá tu šlape poriadne. Verím že znalci isto spoznajú viaceré miesta katastrof z tohto nie úplne pozitívneho road tripu naprieč Japonskom, mne sa podarilo identifikovať iba Fukušimu. Pár vecí mi trvalo kým mi došlo prečo sa stali zrovna tak ako napr. Daijin sa pre mňa väčšinu filmu správal nepochopiteľne ale ku koncu mi to celé docvaklo, jeho motivácia bola úplne jednoduchá ale uveriteľná až mi ho bolo ľúto. Soundtrack aj vizuál nádherný ako sme už zvyknutí len tie postavy mi prišli menej vyvinuté a ich vývoj miestami až skokový... Your name nastavilo laťku až moc vysoko a tak sa aj takýto nadpriemerný film zdá byť iba slabším odvarom niečoho čo som už videl. ()

VktrCZ

Can I step on you? Ask before you do that! Šinkaovi filmy jsem nikdy nějak moc nemiloval. Garden of Words se mi líbilo jenom proto, že to mělo jen něco kolem 40ti minut a u Your Name jsem skoro usnul. Proto jsem se na Suzume nějak moc netěšil. Ale pak jsem si řekl, že tomu dám šanci. Trailer vypadal skvěle a zápletka o zavírání dveří, kvůli jakýmsi mezidimenzionálním červům smíchaná s klasickou šinkaovskou osobní dojemnou linkou zněla zajímavě. A navíc animace v šinkaových filmech je vždy naprosto dechberoucí a nechat si tím pádem ujít příležitost vidét ji na velkém plátně by byla hloupost, takže jsme se rozhodli, že na tu Suzume teda zajdem. A wow, Suzume no Tojimari mě naprosto uchvátilo a musím dát šanci i ostatním šinkaovým filmům, protože jestli jsou všechny jako Suzume, tak smekám. Příběh Suzume je naprosto skvělý. Sice to má hromadui plotholů a je tam pár věcí, které jsou tam hozené jen tak na random a dál se s nimi nepracuje, ale celkově ta fantasy část toho příběhu fungovala dobře a systém těch dveří a onoho světa byl dost zajímavý. Osobní zápletka už na tom byla o trochu hůř. Suzume potká jednou na ulici na pár vteřin vysokýho sexy femboye, se kterým je doslova tak tři dny a většinu času je ten borec v těle židle a hned by pro něj obětovala život? Kámo, takhle to podle mě nefunguje, tím pádem to na mě vůbec nefungovalo a bylo to místy až cringe. Chápu, že Suzume je 16, háźou s ní hormony a on je vysokej sexy femboy, ale no tak. Jak už jsem tady zmínil, tak jo borec se prostě proměnil v židli, což bylo dost ujetý, ale zato dost vtipný, vlastně jako celej film. Dost jsem se u něj nasmál a jo, humor tady byl skvělej, stejně jako animace, což je taková první věc, co vás logicky praští do očí a ta je opravdu nádherná. Všechny lokace, postavy, akce, všechno je zde opět na špičkové úrovni a jak už jsme u takovýhle anime filmů zvyklí, je tu hned několik nádherných scenérií, jako stvořené na pozadí vašeho kompu. Kdyź si to tak zhrneme, Suzume byla naprosto mistrovsky naanimovaná, až nečekaně vtipná, se skvělým příběhem, i když pár věcí nevystvětlených, tak jak bych chtěl, ale třeba takový finální plottwist, ač byl teda nesmyslnej docela, což je ovšem u cestování časem zvykem, byl fakt silnej, skvělej snímek, kterej neskončí u jednoho zhlédnutí! Ještě, co jsem chtěl zmínit, tak já nevím, jestli má šinkai nějakou uchýlku nebo co, ale třeba záběry, kdy si třeba Suzume sedla na tu židli, která byla vlastně ten borec, nebo když si na ní stoupla bosíma nohama byli lehce zvhrlý ;) ()

AAnubis

あなたはちゃんと大きくなる。光の中で大人になっていくよ。 You will grow up properly. You will become an adult in the midst of light. ()

Gedofrey

Šinkai si nadále drží svou kvalitu. Vizuálně mi dílo přijde ještě o něco lepší, než předchozí kousky, opět spousta záběrů z každodenního života (příprava jídla - mňam). Hudba od Radwimps je už osvědčená kombonace a zde se s titulní písní opět předvedla. Dějově už mi to ale přijde slabší. Tento film nepřináší nic moc nového od Kimi ni nawa nebo Weathering with you. Tak snad příště. ()

obedovapauza

Aneb co všechno může způsobit kočičí láska. Makoto Shinkai se v našich kinech předvedl s novým příběhem, který je jako vždy pastvou pro oči i uši. K dramatické vztahové lince tentokrát nešetřil ani na těch akčních a obojí spolu fungovalo opravdu dobře. Suzume je školačka žijící se svou tetou, jelikož jí maminka před lety umřela při katastrofách způsobenými Tsunami. Jednoho dne cestou do školy narazí na pohledného muže, který jí přijde nějakým zvláštním způsobem povědomý. Rozhodne se ho proto sledovat do opuštěné budovy, kde ale místo muže narazí na záhadné dveře, za nimiž je vidět jiný svět. Dívka svou nedbalostí dveře nechá otevřené a způsobí tak katastrofu v podobě obrovského magického červa řinoucího se s druhé strany dveří, který začne způsobovat zemětřesení. Při tomhle maglajzu se konečně setkává s oním mužem, který se představí jako Souta, odhodlaný "zavírač" těchto záhadných dveří, které se nachází po celém Japonsku. Na to se objeví jedna přidrzlá kočička Daijin, která Soutu zakleje do dětské židličky a začne otevírat další magické dveře a je jen na Suzume a Soutovi aby vše zase napravili. (SPOILER ZONE ->) Suzume jsem si na velkém plátně pravdu maximálně užila. Animace je jak jinak než krásná a s tou doprovodnou hubnou to jen pohladí po duši. Obzvlášť tleskám za scény, kdy ze dveří vychází červ a ten závěrečný boj Sadaijin a červa byl prostě wow. Na čem jsme se s kolegyní shodly bylo, že byl příběh zbytečně natahovaný tou výpravou za kočičkou, při které Suzume potkávala různé lidi a motala se ještě kolem nich. Evokovalo to situaci kdy slepička shání vodu. Záhadné postavy na začátku byli hned snadno předvídatelné. Mrzí mě, že nebyla více rozvedena totožnost maminky Suzume (kdyby se z ní vyklubala také "zavíračka" dveří bylo bylo hodně zajímavé) a to, jak se malá Suzume na začátku motala a hledala maminku bylo také zvláštní a málo vysvětlené. Konec jak jinak než otevřený a jak to s jednotlivci bude dál si můžeme domyslet jen sami. Na jednu stranu bylo sympatické, že se moc nerozvedla romantická linka mezi hlavními postavami a snímek si tak zachoval opravdu dramatickou tvář s místy akčními scénami, které opravdu stojí za to. Citlivějším dušičkám hrozí i ukápnutí slzy. Já se přiznám, že mě zasáhla nejvíc situace s Daijin na konci, kdy se vzdává usilování o to být kočičkou Suzume. Na druhou stranu situace, kdy teta Suzume předhazuje, že dívku vlastně nechtěla, byla docela drsná. Kor když ta slova ani potom nevzala zpět. Závěrem to byl hezký film co u vás dokáže vyvolat nejeden pocit. Jelikož anime u nás v kinech není stále všední věcí, neváhala bych jít v tomhle na jakékoliv do kina. Je to hned jiný zážitek. (by Kristýna) ()

Damnsinead

Opravdu krásný film.  I když je to v podstatě road movie, dočkáme se epických fantasy momentů, katastrof, love story, komediálních scén a objeví se i nějaké drama z dívčího dospívání a vztahů v rodině. No a myslím, že na své si přijdou i milovníci koček. Všechno dohromady to funguje výborně. Příběh mě chytil hned na začátku a nepustil až do závěrečných titulků.  Nemám co vytknout. 100% ()

mrtvej_pes

Suzume je po technické stránce naprosto krásná a geniálně ozvučená, ale po příběhové a emocionální straně mě naprosto minula. Přišlo mi to dost repetetivní, konec uspěchaný, kde se na posledních 30 minut přidají postavy, které do té doby postrádaly nějaký větší důležitost (přišlo by mi lepší, kdyby se na Suzumino dobrodružství přidali lidé, se kterýma se během toho dobrožství zpřátelila/poznala), ale chápu že třeba inkluze tety dává v celkovém kontextu větší smysl, ačkoliv nejsem přesvědčený o nutnosti její přítomnosti. No, to je jedno. To, kvůli čemu dávám tak nízké hodnocení, není žádná konstruktivní kritika - film mě jednoduše nudil a výše jít nemohu. ()

anjan

“Taková milá pohádka s koncem alá ‘a žili spolu šťastně až navěky”, říkala jsem si po zhlédnutí filmu na KVIFF 2023. Roztomilé kočky, super animace, docela sympatické postavy. Děj ale moc předvídatelný, málo rozvinutý a konec docela patos. Asi moc srovnavam s Mijazakim, za což si trochu nadávám, každopádně Suzume vidím jako takový milý školácký film. ()

sarulefilm

KVIFF57: Překrásný film, který si užije úplně každý. Jsem moc ráda, že se dostal na velké plátno, protože na dokonalá animace si to zaslouží. Dojemný příběh s nádhernou hudbou. Je to prostě zážitek. Makoto Šinkai je jeden z nejlepších tvůrců anime filmů a všechny stojí za pozornost. ()

Tezuka

Makoto Shinkai letos oslavil své 50. narozeniny a nemohl je oslavit v lepším gustu než vydáním nového anime trháku, kterým Suzume bez vší pochyb je. Není to sice takový "doják" jako Kimi no na wa či Tenki no kó, u kterých se člověk několikrát emočně sesype, ale to nikterak nevadí. Hlavní dějová linie byla poutavá a strhující. Každý jeden obraz, který se zde promítne, vydá za umělecké dílo a animace je jak jinak top tier. Chudák Suzume si jistě nedokázala ani v nejhorší noční můře představit jaký řetězec událostí může vyvolat jedno nevinné náhodné setkání na ulici při rutinní cestě do školy. Začíná tak strastiplná cesta mladé středoškolačky z malebného ostrova Kjúšú napříč celým Japonskem za záchranou milionů lidských životů a nalezením svého pravého já. Jako člověka znalého dějin přírodních katastrof Japonska mě velice potěšila reference na ona místa, kde skutečně došlo k  masivním živelným pohromám jako Kobe (1995), Tókjó (1923) či Tóhoku (2011), včetně onoho pověstného dne 11. března 2011, který nám vysvětlil, jaký byl osud její mámy. Celkové hodnocení je za mě 8,5/10. V porovnání s předchozími snímky mi přišly některé  aspekty děje zbytečně uspěchané, hlavně ke konci, kde to bylo líčeno formou "přišla jsem, viděla jsem, zvítězila jsem". Ještě více mě ale mrzelo, že mnoho podstatných informací ohledně děje a života hlavních postav ani nebylo divákovi sděleno, což nám znemožňuje postavy vnímat z vícero perspektiv a emočně k nim více přilnout. To je trochu škoda, ale tím, že se jedná o jednorázové movie, je pochopitelné, že není tolik času a prostoru vysvětlovat zázemí jednotlivých hrdinů dopodrobna. Jenom chudák to bílé kotě. Když se po 100 letech osvobodíš od kletby, tak ti hlavní hrdinka řekne, ať se tam zase vrátíš. :/ ()

mol1111

No krásně jsem si pobrečel :) Vizuálně moc hezký. Obsahově asi dobrý, i když vlastně mi Suzume přišla i docela sebestředná a přišlo mi, že jí ani moc nejde o ostatní, jenom o sebe, resp. o toho kluka, ale jenom proto, že je do něj zamilovaná. První půlka lepší, road movie, když vyjedou z Tokia možná trochu slabší. Za mě klidně mohlo být krapínek kratší. ()