Suzume

Scenár:

Makoto Šinkai

Kamera:

Rjósuke Cuda

Hokuto Macumura, Nanoka Hara, Eri Fukacu, Hakuó Macumoto II, Šóta Sometani, Sairi Itó, Kotone Hanase, Kana Hanazawa, Rjúnosuke Kamiki, Aimi, Takara Hačija (viac)

Moderný dobrodružný anime road movie, kde 17-ročná Suzume pomáha záhadnému mladíkovi zatvárať dvere z iného sveta objavujúce sa na opustených miestach, aby spolu zabránili ničivým katastrofám po celom Japonsku. Na ceste za týmto poslaním musí čeliť množstvu nástrah, prepojeniu minulosti, prítomnosti a budúcnosti a uchovať si žiariaci lúč nádeje aj v najťažších chvíľach. (Itafilm)

Cuzan

V téhle fantasy teenage roadmovie bylo všechno - láska, napětí, dobrodružství, kočky, hora Fuji, příroda, město, humor a nadpřirozeno. V závěru v sálu všichni šustili kapesníčky a popotahovali nosy. Strhující! ()

Warle

Klasický Šinkai. Bude z vás ždímat emoce a když si myslíte, že to už stačilo, tak do toho začnou hrát ještě Radwimps, aby vás to odrovnalo. Krásná roadmovie napříč Japonskem napěchovaná nádhernou animací plnou kýčovitých, ale krásných, západů slunce, vlaků, měst a interiérů, s kterými si Šinkai hodně vyhrál. Příběh odkazující se na velmi nedávnou Japonskou historii taky potěší, kor když je to takhle pěkně zakomponované. Určitě to nesedne každému, protože Suzume je typický japonský doják, ale kdo má rád Makotovo tvorbu, bude rozhodně nadmíru spokojen. Za mě nejsilnější kino zážitek posledních let a jsem hrozně rád, že se Suzume dostalo u nás do kin na velké plátno. ()

MnamBuchta

Makoto Šinkai, je pro mě režisér, kterého VELICE obdivuji a miluji každý jeho film, a proto jsem se velice těšil na jeho nový animovaný snímek, a musím říct, že nejsem vůbec zklamaný. Prvky, které se objevují v každém jeho filmu tu jsou velice znát, jako je láska, hledání sebe sama, či klasické anime klišé s kočičkami :D. Audiovizuální stránka je na MAXIMÁLNÍM levelu, a jen těžko se mi hledá něco co by se tomu vyrovnalo (až na Spiderverse, ten je stále jinde). Celý fantasy/dobrodružný příběh byl velice fajn, ale přišlo mi, že tomu něco chybělo a že se to v některých částech lehce hledalo a to stejné taky platí pro hlavní postavy, které byly SUPER ale už jsme je prostě viděli milionkrát a neměly pro mě něco, co jsem ještě u jiných postav neviděl. Celkově je to velice podařený snímek, který dělá anime dobrou vizitku a fandy včetně mě, můžou jen tleskat a děkovat tak šikovnému tvůrci, který nám zase v budoucnu nabídne něco krásného a doufám, že i něco co jsme ještě neviděli. 8/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Some kind of love triangle?"     Pútavý fantazijný road-movie príbeh sympatickej sedemnástky Suzume. Sprvu na mňa tá animácia pôsobila nie príliš vľúdnym dojmom, hlavne tými ostrými obrysmi, trhanými pohybmi a takým dosť rozháraným rytmom, na ktorý som sa dlho nevedel naladiť. V každom prípade ma dianie plné nápaditosti a tajomnosti dokázalo silne vtiahnuť a páčilo sa mi i to neustále sa meniace prostredie (krásne vykreslené), v ktorom sa odohrávalo. Hlavná hrdinka stretáva na svojej ceste viaceré zaujímavé postavy a vďaka jej srdečnosti si dokáže k nim vytvoriť aj pekný vzťah, takže emócie v snímke fungujú veľmi dobre. Je zaujímavé, že sa mi tu páčila aj hudba skupiny Radwimps (výborné sú napríklad tie mystické chorály à la kreácie Kendžiho Kawaia pre Ghost in the Shell (1995)), hoci som ju pri snímke Kimi no na wa. (2016) silne skritizoval. Potešili ma i početné odkazy na mnou milovaného Mijazakiho.     "As Gods their motivations are purely whimsical." ()

bobstock

Sem rád, když se i multikinech plných pixarovských či marvelovských omalovánek občas objeví i japonské dospělejší anime, které v Evropě dodnes působí jako z jiné planety. Plné emocí, lidských přání, nešťastných  osudů a kouzelných bytostí v neskutečně detailním autentickém prostředí japonských ostrovů. Když vynechám nadpřirozenou vsuvku kouzelných dveří a světa za nimi, je to krásný road-trip po Japonsku, který jsem měl i já po velmi podobné trase možnost projet a byl to zážitek na celý život. Japonská kultura obecně ráda tíhne k božským figurám v dobrém i zlém, v tomto případě i silným zemětřesením zosobněným obřím červem, která Japonsko často sužují kvůli vyšší seizmické aktivitě v dané oblasti. V kině se krása obrázků ještě více umocnila, a proto pro citlivé duše a milovníky japonských animáků důrazně doporučuji. 85% ()

JoVanGogh

Musím povedať, že niečo tak krásne som dávno nevidela. Od Makota Shinkaia som už videla pár filmov, ale zakaždým ma prekvapí svojou nádherou a prepracovanosťou. Nehovorím len o citlivom vizuále a animácii s s neuveriteľnom zmyslom pre detail. Bol to nežný road movie, s možno trochu zidealizovaným zobrazením Japonska, o PTSD a nevyriešených detských traumách spôsobených katastrofou, ale napriek tomu plný nádeje. ()

loki5

Jedním slovem úžasné. 98% A teď jsem neodolal a koukl jsem na to ještě jednou a podruhé je to ještě lepší když člověk vidí ty detaily které při prvním shlédnutí nepostřehl nebo nechápal. Suzume a Kimi no na wa jsou Šinkaiovy nejlepší filmy. P.S. Viděno v kině a doufám že takovéto filmy se dostanou do české distribuce častěji. ()

CaptainCzech

Snímek u kterého bych především vyzvedl zvukový podkres, písně, animaci a jak už to u animé bývá tak samotnou myšlenku. Postavy jsou fanditelné, což dodává příběhu správný směr. Lehká srážka v hodnocení je za opakující se akční scény, pouze se změněním lokace. Za mě 4* ()

Majkak

Půvabná animace, pohádková love story, něžně realistická, s výraznějšími ozvěnami často hrozících přírodních katastrof, s kterými mají v Japonsku podstatně více zkušeností než v tuzemských podmínkách. Svižně plynoucí děj, který ani na chvíli nenudil. Nerušila mě ani předvídatelnost děje, protože jsem byla zvědavá i na drobné nuance klasického příběhu o lásce, ztrátě a schopnosti obětovat se pro druhé. ()

M__

„Právě teď se může noc zdát bez konce, ale jednoho dne, ráno přijde“...„Už dávno mi bylo dáno vše, na čem záleží“ // Vypadá to, že Makoto Šinkai nezná hranic a každý svůj nový film posouvá ještě o několik levelů výše. To, jakým způsobem dokáže z banální scény udělat něco naprosto krásného je možná to, co na jeho filmech shledávám jako tím nezajímavějším. 100 % ()

kyjo

Už několikátej celovečerní film autora, co jsem viděl, a uvědomil jsem si, že všechny se vlastně daj popsat uplně stejně. Do detailu propracovanej vizuál s motivama japonskýho venkova, měst, přírody, gastronomie, náboženství. Všechno ostatní - příběh, zápletky, postavy, jejich vztahy - už ale dost pokulhává. Je tu vidět lehkej posun v technologii animace, jinak ale žádnej zázrak. Příběh pro mě začal být po chvíli dost úmornej. ()

Mkartaylas56

Nádherná animace, příjemný hudební doprovod, bavící fantasy zápletka a především potřebná nálož emocí. To vše lze najít v novém anime od Makoto Šinkaie, jehož tvorbu momentálně začínám objevovat, no a ani zde nešlápl vedle. A i když v porovnání s jeho jediným mnou dosud viděným filmem, Kimi no na wa., je Suzume o něco hůře vyvážená a místy trochu ztrácí tempo, tak jde stále o vynikající animovanou pohádkovou jízdu, u které jsem si opět říkal, že bych měl více sledovat anime. ()

pushover

Skvěle animovaná moderní fantasy pohádka s divným, ale propracovaným příběhem. Závěrečný multi happy end je hodně mainstreamový. ()

Loksian

Upřímně jsem nečekal, že se někdy animované filmy budou objevovat v českých kinech hned vedle Hollywoodských blockbusterů a jsem za to velmi rád. Obzvlášť když se jedná o lahůdku jako je Suzume. Makoto Šinkai s dalším kvalitně propracovaným dílem nadchne kreativitou a lehkým rozšiřováním nového a neznámého světa, který na velkém plátně vypadá naprosto famózně. Celý film je doprovázen vhodně chytlavým hudebním soundtrackem. Jediné co mi trochu chybělo, je větší rozvoj a interakce mezi hlavními postavami. Ve finále jde o velmi úspěšné dílo, které rozhodně plánuji vidět znovu. 8,5/10 ()