Pád domu Usherů

• USA The Fall of the House of Usher

Dva bezcitní sourozenci vybudují rodinnou dynastii, aby se zajistili do budoucna. Jejich plán se ale začne bortit ve chvíli, kdy jejich dědici začnou záhadně umírat. (Netflix)

Extrakritik

Povedený seriál. Hezky natočené,stejně jako The Haunting. Nicméně musím opět vytknout homosexuální,černošské a feministické podtóny,které prolínají celý seriál. ()

Vazbič

Škoda té utahanosti a bohužel již tradičního netflixáckého sociálního inženýrství. Mohlo to být o kus lepší, takhle se prostě některé díly a některé postavy museli protrpět, aby mohlo dojít na ty lepší. ()

Bozvav

Poe to neměl v hlavě zcela v pořádku a Flanagan se v tom "nepořádku" docela vyžívá. Nicméně díky skvělému obsazení, zajímavé hudbě a docela bizardnímu pojetí, je seriál docela dobře koukatelný. I když je pravdou, že je obalen hromadou vaty přímo skelné, jednomu to nedá a musí se prokouat do posledního dílu, aby zjistil to, co už dávno ví. Řemeslně dobrá práce, ale asi si to už nikdy znova nepustím. Ta mne tři zasloužené hvězďule. ()

warrenur

Dalsi vydareny Flanagan-ov kus s atmosferou podobnou vynikajucim The Haunting. Opat podobny script ako v tom hororovom pocine. Kedy su epizody venovane jednotlivym clenom rodiny. A opat spolupracuje s dokonalou Carlou Gugino, ktorej zjav a hlas dodavaju atmosfera osobitny dojem. Akokolvek vam pridu uvodne epizody azda priemerne, ci dokonca azda nedotiahnute, dotiahnite to az k zaverecnym dvom, ktore su dokonale a plne vysvetluju domnienky, ci naznaky v predoslych. Velmi rad som opat videl i Kate Siegel. A Greenwood, v roli hlavy rodiny bezvyhradne uveritelny. Odporucam, hoci som dufal vo vacsiu hororovu naloz. Zato tu mame dostatok mysteriozna. Mike, natoc cim skor nieco dalsie, kludne opat od Edgara. :) ()

Hapretor

Na střední mě čeština vůbec nebavila ... vzpomínám si jen matně, že s notnou kocovinou jsme četli pro mě nic neříkající a obsahově pro mě vypatlanou "báseň" Havran, kde až nezdravě se hodněkrát opakovalo "NeverMore !" ... tímto děkuji panu Flanaganovi, že mi tyto "zábavné" časy připomněl a vyčerpávajícím způsobem převyprávěl nějakou povídku od E. A. Poea, která by mi stejně jisto jistě v psané podobě originálu taktéž nic neřekla a velmi pravděpodobně ani nebavila ... toto téma s duchy, upsání se ďáblu, bubáky, nadpřirozenem, metafyzikou, ... poltergeistrem, ... bezhlavými rytíři, strašidly, ... čarodějnicemi, hýbajícími se předměty v místnosti ... samozabouchávacími dveřmi, ... houpajícími světly, lustry ... zjevení mrtvých, kteří zpečetí náš osud, ... krví mrtvých těl, která proklejí naší duši ... je spoustu ... je to téma podle mě vyčerpané ... nedá se už ani vymyslet něco zajímavého ani originálního ... jen spíš parodie ... a tak jen piplat vizuální stránku snímku a herecké výkony ... což se tady povedlo ... když však víte přesně, co bude následovat ... je to celkově nudné a na konci až k smíchu ... na zabití času však posloužilo ... když nevíte cobi ... a máte pochroumaná záda ... a nemůžete třeba na zahradu dělat něco příjemného ... jen ležet ... protože se ani pořádně neohnete ... tak tahle blbost poslouží kvalitně ... ()

Rockerman

Vývoj seriálu kopíroval můj vztah k němu. Nejdříve zatracení kvůli zpznění díla mého oblíbence E.A.P. S ním to má společné jen názvy částí a některá jména a pak už jen občas lehký závan. Od druhé části jsem se však začal těšit na posledních pár minut těch dalších dílů, protože jsem tušil, co bude následovat. A musím říct, že to stálo vždycky za to. A když v posledním dílu Flanagan parafrázoval mou snad nejoblíbenější povídku Sud amontillada, byl jsem mu  ochoten odpustit zase tu okatou diverzitu (Roderick Usher ke zplození svých šesti potomků vyhledával schválně partnerku vždy jiné barvy kůže, než předešlá?) a do očí bijící dominanci žen (velmi módní v poslední době) a dát seriálu čtyři hvězdy. Jenže "Smrt" to celé zazdila předpovědí, kterou vyjevila Lenoře. "Maminka zdědí majetek, většinu peněz rozdá chudým a pak založí neziskovku, která bude pomáhat potřebným a ti zas budou pomáhat další atd." Takže za všechno zlé opět může kapitalismus, ale stačí jen ty peníze kapitalistům vzít, rozdat je a všichni se budou mít dobře" Komunistický blud v seriálu podle E.A.P. - neodpustitelné!!! ()

Trešlson

Do posledního dílu rozkročeno na pomezí 3 a 4 hvězd, naštěstí poslední díl veškeré váhání zazdí a tahá seriál z lehkého nadprůměru do solidní podívané, která už nechává do té doby všudypřítomný černý humor a nadsázku stranou a skrze dialogy působivě příběh dovypráví. Z postav vyčnívají zejména díky svým hereckým představitelům dvě: Starý Roderick a mladá Madeline. Carla Gugino mi ve všech seriálech od Flanagana (i ve For All Mankind) pije krev, ale tady byla asi nejsnesitelnější. 8/10 ()

lemonova

Je to skrátka až príliš dlhé. Chápem, že štruktúra je nastavená tak, že každému potomkovi je venovaná jedna časť, ale každej by svedčila min. o 15 minút kratšia stopáž. Inak je to zaujímavo obsadený a celkom vťahujúci seriál. ()

KiiWi

Tohle bylo dobré, dokonce dost dobré. Moderní pojetí nejslavnějších povídek E.A.Poa.  Za mě „nejsympatičtější“ postava byla Smrt. Skvěle obsazená role. Taky bravurně napsaná. Všechny tyto scény jsem si opravdu užíval. Konec tomu dodal jen takovou Poetickou tečku. Kdyby to nebylo tak dlouhé, byl by ten nakumulovaný zážitek jistě lepší, proto jedna hvězda dolů. ()

misbos

Sedíš se zubatou v báru, co Tě čeká, nemáš páru - aneb - Strejček Edgar by byl tentokrát asi spokojenej. Jo, v momentech, kdy postavy přestanou bejt postavy a začnou deklamovat poučky o "prohnilosti civilizace" a růžový kecy o možný nápravě, je to dřevěný až běda. Ale když se to drží čistě jen toho, jak si svině sviněj vlastní život... SOLID. A horror elementy jsou udělaný s bravůrou. Bavil jsem se. ()

Daiker

Lepší než Půlnoční mše a Půlnoční klub... ale... Docela nesympatické obsazení a to dost. Všechny děti jsou nějakým způsobem ujeté a vůbec jim nefandíte. Příběh pomsty je však průměrný. Druhý díl je nejhorší, pak už to jde... Asi 3 kvalitní lekačky.  Božská Carla Gugino si roli opravdu užívala a je hlavní hvězda celé Usher série. Flanagan se loučí s Netflixem a přestupuje k Amazonu, tak doufám že se více odváže a jeho další série nebudou nudné a divné.... ()

helraiser

Jo tak tohle se povedlo. V podstatě spousta odkazů na Poeho i když v konečném důsledku seriál jako takový s jeho díly nemá až tak moc společného co se týče obsahové části. V podstatě si z různých děl vezme určitý segment a našroubuje to na kostru hlavní dějové linky, ale ono to funguje. Takže slušná podívaná, s dobrou atmosférou, povedenou hlavní linkou s plno odkazy na dílo Poeho, neskutečný vizuální orgie a samozřejmě i vzhledem k tomu, že jde o Netflix tak i se spoustou LGBQ sračkama, což je už otravný a hlavně velká škoda, protože to naprosto kazí konečný dojem z celého díla. V každém případě těžkej nadprůměr, který rozhodně stojí za pozornost. ()

phoenixer

Postavy jsou obzvlášť dobře napsané, mají svůj charakter a silné dialogy podtrhují současnou situaci konzumu. Bohužel mě štval divně uchopený scénář. Doufal jsem v horor se vším všudy a dostal dramatickou gen-Z smlouvu s ďáblem. ()

Kadas97

Zase som raz naletel na totálne vyhajpované hodnotenia. Flanagan natočil adaptáciu všetkých diel E.A.Poea do jedného seriálu. Príbeh ma vôbec nezaujal a nebol jediný diel, pri ktorom by som 2-3x neklikol na ovládač, aby som zistil kedy skončí toto utrpenie. Herci robia všetko čo sa dá, no vo finále si navždy zapamätám len fenomenálnu Carlu Gugino a minimalistického Marka Hamilla. Ostatné postavy mi boli ukradnuté a nesympatické. Napriek tomu, že predlohu nepoznám, tak verím, že Poe nenapísal takúto pózerskú koninu, akú nám naservíroval NETFLIX. Hneď ako si nájdem čas si prečítam predlohu, pretože ju mám niekde zašitú na poličke. Plusové body sú za napasovanie názvov poviedok ako názvy pre jednotlivé epizódy. Celý seriál mal mať maximálne 5 epizód a mohli sme sa vyhnúť zbytočnej vate okolo. 3 z 10 ()

Urukhaj98

E01-E08: Flanaganova labutí píseň na Netflixu a zároveň jeho pomyslný vrchol na této streamovací službě, alespoň dle mého skromného názoru. Hrozně se těším na jeho další tvorbu jinde, protože vše, co předvedl zde, jsem totálně žral. Všechna jeho díla byla stylem podobná, avšak stále dostatečně odlišná a tak říkajíc "s vlastním ksichtem". Že by se jednalo o děsuplné podívané se říct nedá, ale to mně osobně vůbec nevadí. Tenhle "nehororový" horor se mi totiž ve Flanaganové podání vždy trefil do vkusu a do nálady. A pro Pád domu Usherů to platí snad nejvíc. 8/10 ()

Anayka

Úroveň jednotlivých epizod je trochu nevyrovnaná, ale ve finále mě to bavilo. Atmosféra je příjemně tajemná a lehce strašidelná. Duch E.A. Poea žije i v 21. století! ()

Franc1s

Joo, Flanagan to tam pořád má :) Nebyla to takové vtahující jako Hauting, i tak ale tohle mysteriozní drama s prvky hororu stojí za to. První dva díly super, pak se to občas trochu táhne a finální dva díly to ale napraví a zakončí se to jak se patří. Jen škoda, jak se i zde tlačí všechny rasy, etniky, ono, oni atd atd, až moc to bije do očí...méně je někdy více. Kdyby se to o díl či dva zkrátilo, ještě o bod by to bylo lepší, takhle 7,5/10. ()

Hellknight12

Konečne dopozerané. Musím uznať, že je to veľmi zaujímavý počin od Netflixu. Seriál založený na poviedke od E. A. Poea. Poviedky bohužiaľ si nepamätám aj keď som kedysi počul rozhlasovú hru. Seriál má veľa plusov ale aj pár mínusov. Plus je, že tu máme skvelé herecké obsadenie, hudbu, scenár a atmosféru. Mínus aj keď nie pre mňa je, že to má veľmi pomalé tempo. Za tú stopáž, ktorá má cca 8 hod. mohli sa trošku viac vyhrať, teraz narážam na samotné dialógy sú síce skvelé ale miestami to je zbytočne natiahnuté. Čo sa týka samotného konca mne sa osobne páči, aj keď nie som si istý, či som to správne pochopil. Seriál môžem odporučiť každému, kto má rád kvalitné mysteriózne horory. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

Maximilianus

Prvý diel slušne nabudil, nasledujúcich 6 bolo šablonovitým a zbytočným naťahovaním deja, a až posledný opäť za niečo stál. Kľudne to mohla byť 3 dielna miniséria,  ale to Netflix nevie. Každý seriál v každej sérii musí mať po novom osem dielov. Škoda, ale potešili aspoň úryvky z  básne The Raven. 6,7/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Pád domu Usherů sklízí nadšené ohlasy

Pád domu Usherů sklízí nadšené ohlasy

24.09.2023

Hororový podzim by opět mohl patřit jednomu z nejchválenějších televizních tvůrců posledních let Mikeu Flanaganovi (The Haunting of Hill House, Půlnoční mše). Ten se totiž vrací se svým posledním… (viac)

Temná věž je údajně na dobré cestě

Temná věž je údajně na dobré cestě

10.08.2023

Oceňovaný hororový tvůrce Mike Flanagan (Půlnoční mše, The Haunting of Hill House) je od konce loňského roku potvrzeným lodivodem nové adaptace slavné fantasy série Stephena Kinga Temná věž. Projekt… (viac)

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)