Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

rostsoft

Opět další hon na čarodějnice, kterou je americká totalitní, pardon demokratická vláda proslulá. V minulosti vykázala kvůli stejnému problému třeba Charlieho Chaplina, i sám Albert Einstein byl málem vykázán ze země, a to ještě v době války, kde by ho v Německu čekala jistá smrt. No a teď konečně k filmu, film je natočen dosti nešťastným způsobem, hudba a zbytečné ruchy mnohdy jsou tak hlasité, že vlastně není slyšet dialog. Navíc skákání v různých časech, kterých se vyzná jen ten, kdo zná historii. Celkově film byl dosti nudný, a myslím si, že by děj se v pohodě vešel do dvou hodin. I dvě předchozí díla Christophera Nolana byly natočený taktéž prapodivným způsobem a těžko pochopitelným. A i přes mé negativní hodnocení toto dílo stojí za shlédnutí, už jenom proto, že jsem z filmu dozví něco o historii, což nikdy není na škodu. ()

hafak

3hod. nuda a jen kecy. Šílená, silně hlasitá hudba bez jakékoliv melodie, přehlušující dialogy! Zmatené časové skoky, půl filmu černobíle, prostě děs. Celkem by mě zajímalo hodnocení těch co dali plný počet, kdyby to úplně stejně natočil někdo neznámý, zda by tato slátanina měla taky k 90%! Ta jedna hvězda je za asi 20 minutovou pasáž přípravy a odpálení první bomby (kdyby se raději celý film věnoval výzkumu a realizaci bomby, místo nekonečných antikomunistických keců, bylo by to super) a za to že jsem to s vypětím všech sil a přeskakováním dokázal dokoukat! ()

Andrmen221

Jednoznačně nejlepší film roku 2023. Christopher Nolan je žijící režisérská legenda a tento kousek jen utvrzuje o jeho daru. Udělat poutavé sezení v uzavřené místnosti, natož pak samotný odpal. Práce se zvuky a hudbou tomu dodávají neskutečnou atmosféru a film člověka vtáhne a nepustí. Strašně mě vnitřně ničilo všechno to kolem a eskalace těch soudních tahanit. To je něco, co mi utkví v paměti a rezonuje se mnou natolik, že zde nemohu dát 5/5. Ta nespravedlivost a následná honba k ospovědnosti byla zkrátka fraška, až mě zarazilo, jak s sebou nechal vláčet bahnem. Albert měl pravdu a pokud jste člověk obdarován výjimečným mozkem, jsou zde vždy důsledky, bohužel takové smutné. Nikdo si nevybíráme kdy a kde se narodíme. Doba, do které se narodil Oppenheimer byla složitá a komplikovaná, ono je to asi pořád stejné s patrnými rozdíly, ale vynález "atomovky" byl nevyhnutelný a když jako vědec něčemu zasmětíte život, chcete ideálně za života vidět výsledky. Cillian byl zkrátka úžasný a podoba tam skutečně je. O jeho kvalitách Nolan věděl už dříve a myslím, že to načasování bylo prostě brilantní. Uzrál a doufám, že ho nominace a výhry neminou. Překvapila mě naopak Blunt a Downey, od kterého jsem nevěděl, co čekat. Víme, že akční žánry mu sedí, ale dramata má slabší, aspoň za mě. Jsem rád, jak to skončilo. Životopisné filmy mě baví, ale nedávno se s nimi roztrhl pytel a každý si myslel, že stačí vzít slavnou osobnost a máte hit. OMYL! Myslím, že zde nikdo nepochyboval, obsazení bylo skvělé, kamera a hudba stejně tak. Moc se těším na další tvorbu lidí, kteří se podíleli na tomto kinematografickém skvostu. ()

TomQ

Velké zklamání, čekal jsem jiný film. Tohle jsou dva filmy v jednom, jeden kratší a zajímavý a druhý delší a nudný. Uvítal bych větší důraz na vědecké pozadí jako Oppenheimera, tak tohoto oboru, větší důraz na stavbu té tajné vesnice a výzkum v ní, na boj s časem, na problémy při výrobě bomby, na experiment Trinity. Klidně opepřit dávkou psychologie o tom, jestli vyrobit nejhrozivější zbraň hromadného ničení. Ale fakt jsem nebyl zvědavý a předlouhé politické scény ze soudu nesoudu o komunistech - to je ten druhý film, o kterém mluvím. Prvnímu filmu bych dal 100 %, druhému 20 %. Bohužel tak, jak jsou promíchané, je obtížné si v tom ten první film vůbec najít a navíc je extrémně krátký. Takže v důsledku musím dát nízké hodnocení i celku. ()

Cima77

Téma zajímavé a kdyby se mu dostalo pořádného zpracování bez zcela zbytečného přeskakování v dějových a časových linkách, tak by z toho byl super film. Stopáž filmu vzhledem k nulové akci naprosto nesnesitelně dlouhá. Šlo to udělat výrazně lépe, ale pan režisér asi chtěl všem divákům vnutit jak je dobrej, že to zastínilo celý příběh.. ()

Piraka

Dospělý film pro vzdělané a znalé publikum (především co se týče historie 20. století). Herci, kamera, výprava, make-up, kostýmy, hudba... jedou na kurva plný otáčky. Skoro až Zodiacální přístup ke stopáži, což ale krásně reflektuje část života samotného Oppenheimera. Inteligentní, emocionální a  skoro až meditační režie, která je zároveň nabitá informacemi a různými úhly pohledů. Oppieho morální odyssea.. která doznívá ještě dnes. Náročný snímek, ale stojí za to mu věnovat více než jedno pozření..  70mm IMAX ()

babuca

… morálne obrovská dilema ❗️ Tzv. najväčší odborníci na fiml tu na csfd opäť preukázali svoje obmedzené a zaujaté vnímanie . Áno pre bežné publikum ťažko vnímateľný film / 90% ľudí v rôznych rovinách nechápe o čom sa tu rozpráva /. A predsa je to skvelé ❗️💣☢️ ()

Cain(cz)

Obrovské pozitivní překvapení. Po filmu TENET, který mne hrubě nesedl a vlastně i překvapivě Dunkriku jenž mne zklamal, již od prvních minut jsem byl ztracen: Tempo filmu je kulometné, byť je o dialozích a to díky hereckým výkonům, střihu, režii, HUDBĚ... Po 3 hodinách mne film vyplivl jak zmuchlaný papír. Dal bych si klidně delší verzi, kde by bylo především více rozhovorů s Albertem. Všichni herci zde předvádějí fantastický herecký výkon: Robert Downey Jr. by měl obdržet Oscara za vedlejší roli, to samé Florence Pugh, Casey Affleck a jeho ledový pohled který je drsnější než 20 vémolu v oktagonu, etc. Po Prestige Nolanův nejlepší film, děkuji mistře. 9/10 ()

JaHo

Po prvním shlédnutí (CZ dabing) jsem to nepochopil. Je to jako mlynářovo vyprávění z Na samotě u lesa :-D Budu si to muset poslechnout znovu. Výbuch byl nic moc, ale Einstein mě mile překvapil. ()

Inigo

Film na vysokej úrovni, remeselne perfektne zvládnutý, ale emočne ma nijako nezasiahol. Prekvapivo som sa celu dobu nenudil a s napätím som dopozeral film až do konca (aj keď som sa v tom občas strácal), ale emočne "nula celých nula cela nula nula d...". Uvidíme či sa to zmení, ak si nájdem dosť času a dosť síl na ďalšie pozretie. ()

synchronik

Upřímně nechápu, proč mi neustále vyskakuje nějaký rádobyvtipný hulvát Verbal jako první v hodnoceních. Inu co čekat od někoho, kdo evidentně svůj život promarní sledováním každého filmu a seriálu co se objeví v kinech nebo na internetu. Ale aby toho nebylo málo, tak ještě ke každému takovému dílu vysolí komentář, který se už prostě nechce číst. Jednou si dám tu práci a spočítám, kolik ten člověk musel promarnit života čuměním na všechny ty kraviny, jen aby pak smolil hodinu recenzi. Je to pořád stejné dokola, plné hulvátských výrazů a rádoby vtipných spojení. Stejně jako současná tvorba. Ale i tak se najdou vyjímky jako je Oppenheimer. Netušil jsem co by mě mohlo tak zaujmout na filmu co trvá  3 hodiny a vlastně se jen mluví. Po shlédnutí jsem pochopil, že Nolan je Pan režisér. A Verbalovi se povedlo jen jediné, inspirovat stejně ubohé uživatele, aby tady z dobře fungujícího serveru, udělali žumpu. ()

Exzactly

Nový film Christophera Nolana byl pro mě jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku, ale vlivem nepředvídatelných okolností jsem jej bohužel nemohl vidět na velkém plátně. Je to strašná škoda, protože ten film si kino rozhodně zasloužil, už jen díky fantastické hudební stopě, kterou má režisér výborně zmáknutou a která je v jeho snímcích pravidlem. Příběh o tvůrci jaderné bomby je jedním z nejřemeslněších filmů jaké jsme mohli kdy vidět. To je bez debat. Bohužel však u mě nezafungoval příběh tak, jak by měl a většinou mou pozornost drželi pouze precizní herecké výkony. Tady bych vyzdvihl zejména představitele hlavní role, jehož charisma táhlo celý film. V celém filmu mou plnou pozornost udrželi pouze dva momenty a to byl test a závěrečných deset minut. U takového filmu jsem toho čekal mnohem více a celkově mě film neoslovil tak, jako třeba tvůrcův Interstellar, který byl pro mne přece jen o level jinde. ()

gomil

Když jsem opouštěl kino po zhlédnutí filmu Tenet, začal jsem přemýšlet, zda-li geniální režisér nevychází z formy a zda zbytečně nevymýšlí složité kompozice svých snímků. I když jsem měl vysoká očekávání ohledně Oppenheimera, trochu se mě zmocnily obavy, že mě opět čeká zklamání z přílišně překombinovaného, nemastného a neslaného díla. Nemohl jsem se více mýlit. Po skončení filmu jsem v sále zůstal nevěřícně sedět celou dobu trvání titulků, a i při odchodu z kina jsem stále zpracovával to, co jsem právě zažil. Tento film nejenom skvěle zachycuje život Oppenheimera v životopisném pojetí, ale také poskytuje neuvěřitelný audiovizuální zážitek, zejména v prostorách IMAX sálu s 70mm filmem promítaným na plátno. Ačkoliv bych neřekl, že je nezbytné vidět tento film v IMAXu, zážitek z něj bude i tak nepochybně impozantní, ale bezpochyby dodá filmu další rozměr. ()

BStone

Můj oblíbený režisér si vybral pro svůj poslední film zajímavé téma, které bohužel pro mne, zachytil ne příliš zajímavým způsobem. Naprosto úchvatná je celá sekvence kolem odpálení bomby a taky závěr se mi moc líbil. Mezi tím jsou však předlouhé hodiny politické ultražvanírny které mě zcela minuly. Tak snad příště. 40% ()

griso

recept: veľké PIÁR, celosvetová masáž mozgovne na veľkolepé divadlo ktoré urobí dieru do už vytvorenej diery. Nesmierna rétorická nuda. Nedopozerané, skoro som sa unudil, keby sme sa aspoň dozvedeli niečo čo nevieme, herci super inak nič. nudaaaaaaaaaaaaa ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování