Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

SONITA

Áno ja viem že je to Oscarový film ale napriek tomu dávam 3 hviezdy lebo s tým mám podobný problém ako s Dunkirkom. Avšak narozdiel od Dunkirku v tomto prípade musím pochváliť herecké výkony a celkovo postavy boli oveľa zaujímavejšie a naozaj ma to politické hašterenie a intrigy medzi jednotlivými postavami bavili. Avšak horšie to bolo už v prípade samotného filmu ako celku. Áno ja uznávam že vo filme je veľa zaujímavých a dramatických scén avšak podobne ako v Dunkirku aj v tomto prípade NOLAN zase vyťahuje eso z rukáva ( HUDBA áno znie to ako Zimmer ale není to on ). Proste tá REVAJÚCA avšak úžasná hudba vás presviedča o tom že na plátne či obrazovke sa deje niečo neskutočne výnimočné a prelomové a to aj pri scénach kde postava len tak čumí do blba. Niekedy to vo filme funguje inokedy to pôsobí zbytočne rozťahane. No ale musím uznať že herecká zostava je tak bohatá že každý mal čo predviesť až som bola prekvapená že sa tam niekde nemihol aj Pedro Pascal keď ho už momentálne tlačia úplne všade. OK test bomby bol ozaj natočený super avšak uzavriem to tak že určite po skončení filmu nemám pocit že je to top najlepší Nolanov film. ()

srazer odpad!

tak vacsia pi**vina nez toto bolo uz len vykúpenie z väznice Shawshank... alebo vlastne nie... obidve su rovnake pi**viny... ()

StressMode

Musím se přiznat, že jsem to viděl na starším notebooku s LCD displejem, přílišným podsvícením a nic moc barvami. Bohužel jsem byl na služebce a nebylo nic lepšího. Nicméně, jsou filmy které takto vidím a vyloženě jdu po tom abych je viděl v lepší kvalitě, v kině abych svému zážitku ještě přidal poslední dílek do skládačky. Nebude to tento případ. Možná tomu dám ještě někdy šanci, ale pochybuji. Hodně mi to připomíná případ Tarantinova Tenkrát v Hollywoodu. Perfektní režisér, styl, obyvkle skvělý příběh. Jenže pak příběh začne ustupovat stylu, kdy studio podlehne a řekne "Jsi nejlepší, dělej si co chceš za kolik chceš, lidi na to půjdou kvůli tobě a budou masturbovat nad tebou stejně jako to děláš ty sám nad sebou" Je mi jasný, že na tom filmu strašně práce, minimum CGI, hudba, speciální fíčury, ultra-kamera, ultra-film, ultra-obraz. Ale příběh Oppenheimera není dostatečně nosný aby tohle ospravedlnil. Není to takový odvaz aby Vás hudba ohlušovala jako v Interstellaru. To byl příběh, tam byla to osudovost, oběť. Tam si to sedlo, tam byl Nolan král. Tohle je spíš materiál na super dokument, maximálně televizní film. Ano, vynález atomovky je nesmírně zajímavý milník v lidské historii, který stále trvá a jen čas ukáže jestli je to naše zkáza nebo nástroj míru, ale v tomto podání se spíš ta nablýskaná forma snaží přesvědčit že se v každém okamžiku děje něco naprosto epického. Jakoooo děje, ale spíš z civilního pohledu. Je to přestřel, který by nikdo Nolanovi nedovolil kdyby neměl takovou pověst. Styl vyprávění je matoucí a paradoxně vyžaduje, abyste se koukli na nějaký skutečný dokument abyste se orientovali během děje, protože když už tušíte na konci je to pozdě. Je to zmatkovité. Nolan si rád hraje s časem, s paradoxem že je vše předurčeno a vy mu to věčně žerete, protože to má tak skvěle promyšlené. Tohle je historické tak hrátky s časem probíhají jen uměle v rámci střihu. Úplně zbytečně. Možná někdo udělá chronologický střih a bude to lepší, ale tohle je jen další materiál na masturbaci pro nekritické přívržence Nolana.  Takže pane režisére. Dělejte sci-fi. Třeba natočte Hvězdnou Bránu novou, ale historické dramata nechte někomu jinému, kdo má rád spíš chronologii. Kde se díváme na příběh a ne na koncert vážné hudby s promítáním UHD omítky na zdi (kradu Verbalovi). Bombastická prázdná nádoba jako Tenkrát v Hollywoodu s vyjímkou konce s plamenometem a házení plechovek do xichtu.  Díky za pozornost. ()

Hombre8

První film, kde se podepisuju pod koment vulgaristy verbala. Vidím to stejně. Hodnocení zde nechápu. Asi se zase lidem řeklo, že se jim to má líbit, tak se jim to líbilo. Hodnocení AA komentovat nemá smysl. ()

Hixx

Očakávania boli veľké no viac sa film točil okolo obvinení Oppenhaimra či bol alebo nebol komunista ako okolo samotného výskumu jadrovej bomby. 3 hodiny je celkom dosť a posledná hoďka ma riadne uspávala, takže raz vidieť a dosť. ()

johankazarku

Herecky skvelé, prostredie a námet výborný avšak je to veľmi nudné a zdĺhavé. Prelínanie časových úsekov zbožňujem ale tu bol proces vyšetrovania úplne zbytočný a celkovo len predialógovaný aj keď bol pekne čiernobielo rozlíšený. ()

Bragi66

Oproti očekávání dramatu nad složitostí osobnosti taťky atomové bomby je to otravná konverzačka bez skutečného pokusu o vhled do morální roviny použití atomové bomy a složitosti Oppenheimerovy osobnosti. Je jasné, že Američané volili mezi postupným dobýváním Japonska skokem z ostrova na ostrov, ale to by stálo milióny amerických životů. Vypadá to ale nejspíš tak, že se Amerikánci třásli na ukázku síly pro zbytek světa pro poválečné uspořádání a Japonsko použili jako přijatelné opodstatnění. ()

Zuza_na

Je zvláštní, jak z některých filmů ve mně zůstává tak hluboký dojem, že o nich můžu napsat až po několika měsících. Oppenheimer je jedním z nich a už od prvního shlédnutí 70mm IMAX v Praze mám ten film ráda po všech stránkách. Sice mě dost štvaly české titulky v 1/3 výšky IMAX formátu, ale i tak bylo hned jasné, že jde o další Nolanův mistrovský kousek. Prostě poctivá filmařina bez počítačových vylepšení v kombinaci s inovátorstvím v podobě černobílých částí a perfektní kamerou. Tiché herectví, které předvádí Cillian Murphy, mě zaujalo ve filmech s ním už roky před uvedením Oppenheimera a zde je dovedeno k vizuální i verbální dokonalosti. Při každém dalším shlédnutí filmu už v klasickém 2D jsem objevila další a další nuance příběhu i zpracování, které mě neskutečně bavily: precizní obsazení herců dalších postav, pohled Lewise Strausse (Robert Downey Jr.) v černobílém formátu, atmosféra nehostinné pouště s městečkem Los Alamos, dokonalost detailních záběrů, třeba dešťových kapek při rozhovoru Oppenheimera a Einsteina (Tom Conti), imaginace světel štěpení doplněná dynamickou hudbou Ludwiga Göranssona, která skvěle doplňuje i celý děj filmu a v DOLBY ATMOS je nepřekonatelná, samotný obraz a zvuk zkušebního výbuchu s potencionální hrozbou zničení světa i podivná oslava úspěšného ale zároveň hrozivého jaderného testu s jeho děsivými důsledky, přehlížení J. R. Oppenheimera po splnění vládou zadaného úkolu i následný nerovný pohovor u vyšetřovací komise ve stísněné místnosti a obscénní obraz bezbrannosti vědce. Všechna ocenění tohoto filmu jsou bez výhrad zasloužená ve všech nominovaných kategoriích. ()

motyka52

Jsou filmy za tři hvězdičky, u nichž se spíše chválí, a jsou filmy za čtyři hvězdičky, kde se paradoxně spíš kritizuje. Na Nolana mám prostě ty nejvyšší nároky. Kdyby celý film byl jako prostřední pasáž, která se věnuje projektu Trinity, stavění bomby a vše graduje k testovacímu výbuchu, byla by to lahoda. Bohužel má film tři hodiny a to rýpání se v politických čachrech a vnitřních démonech je příliš rozlítané do všech stran, občas poněkud nepřehledné a nezřídka - bohužel - docela nudí. Pokud se do toho ale člověk zvládne ponořit, tak se minimálně dozví leccos nového a zajímavého. Nicméně pokud bych zrovna to chtěl, dal bych spíše přednost nějakému hodinovému dokumentu. Oppenheimer je úctyhodný a ambiciózní projekt, u nějž si ale momentálně nedovedu představit, že bych ho chtěl celý vidět znovu. ()

Dataminer

Bez mučení musím přiznat, že pro mě celkem zklamání. Může za to asi očekávání něčeho jiného. Těšil jsem se na film okolo atomové bomby, ale dostal film především z období americké obdoby honu na čarodějnice kdy stanul před komisemi každý, kdo komunistu potkal byť jen na chodníku. Má to taky svoji historickou a informační hodnotu, ale prostě těšil jsem se na něco jiného. Filmařsky je to natočeno pěkně i dobré herecké výkony, i když osobně bych je přímo Oscarově neohodnotil. První Nolanův film, u kterého nemám nutkání podívat se na něj někdy znovu. Ale kdo ví, třeba časem. ()

Dupac

Klidně bych oželel scénáristickou potřebu přijít na konci s nějakým rozuzlením - "kdo je hlavní padouch". Zbytečně to brzdí "stroboskopické" tempo první třetiny filmu, v podstatě až do momentu přípravy zkušební exploze, kvůli které všichni (trochu zbytečně) loni brali útokem iMAXy. Jako demonstrace Nolanova statusu i ukázka zvukových možností filmu je Oppenheimer pozoruhodný, jako zdroj nových informací o strůjci atomovky překvapivě dost nepřekvapivý. ()

IronBalu

Overrated film s dobrym PR. Kdo neni zaslepeny a nerika si jeee Nolan a nekriticky na to kouka, tak vidi, ze film to neni spatny, neni ani prumerny, je nadprumerny, ale zase nejde o nejaky fenomem a neco, na co se bude nejak dlouho vzpominat. ()

SenseiTiger

Nová Nolanovka je v podstatě tříhodinová biografie, která drží takové napnuté tempo od začátku do konce. Vizuálně úžasné dílo a to i z hlediska hereckého obsazení. Takže je tu nějaký problém? No, jedná se v podstatě o dialogový film, takže to pro někoho bude na tři hodiny nudnější, ale pokud se člověk naladí tak je velice dobrý 9/10 ()

Honza.Hlavac

Je těžké popsat tu emocí s kterou vyjdete z kina slovy . Nolan překročil další hranici kdy film muže přesahovat do reality . Za mě jedno z nejlepších děl jak herecké výkony tak především imax a jeho zvuk . 3 hodiny jsou pro někoho moc ale po 20 minutách nebudete vedet co je vlastně čas . Přeji filmu co nejvíc Oscarů . 10/10 ()

SalvorHardin

Pre mna v top 4 Nolanovych filmov. Cillian Murphy predviedol herecky vykon svojho zivota, a ked za toto nedostane Oscara, tak Oscari uz definitivne patria na smetisko dejin. Vidiet tento film v IMAX bol skutocny pozitok. Vsetci herci, aj ti, co boli na platne len kratko, predviedli 110%. Pred premietanim som mal obavy z 3-hodinovej minutaze, ale napokon boli moje obavy zbytocne a film ubehol ako voda. I ked Dunkirk bol dobry film, je to jeden z mojich menej oblubenych Nolanoviek (dokonca trocha nuda, napriek tomu, ze to bol vojnovy film) ale Oppenheimer je vsetko, co mam na Nolanovi rad a film bol napinavy, vizualne nadherny, zvuk a zvukove efekty prvotriedne a na rozdiel od Tenetu som dialogy v originali mohol aj pocut. Pre mna 10/10. Viem, ze slovne spojenie "skutocny kinematograficky zazitok" je uz tak trocha klise, ale tento film nim skutocne bol. Po skonceni filmu a ked zacali titulky, plna kinosala zostala v tichosti sediet a doslova bolo citit, ako film zanechal stopu a mnohe tazke otazky na zamyslenie. Nolan tu doviedol vsetky svoje dobre reziserke vlastnosti do kompaktnej dokonalosti. Samozrejme beriem na vedomie kritiku, ze Nolan nevykresluje udalosti ako Hirosimu a Nagasaki, ale netreba zabudat na to, ze scenar bol napisany v prvej osobe a na zaklade knihy Americky Prometheus a Nolan chcel film natocit z pohladu Oppenheimera - a v tomto kontexte sa mu to skutocne podarilo. Film je skor charakterovou studiou Oppenheimera. ()

Kecupak

Těžko popsatelný fenomenální zážitek. Určitě to vidím na Oscara ať už za výkony herců Cilliana Murphyho nebo Roberta ve vedlejší roli nebo v podstatě za všechno ostatní od režiséra po hudbu. Co více říct... jenom je škoda pouze jednoho IMAX sálu v Praze, v Ostravě nebo v Brně by to určitě neuškodilo :D. 10/10 ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování