Dobrodružstvá kriminalistiky

• Československo Dobrodružství kriminalistiky (viac)
všetky plagáty
TV spot 8
Československo / Západné Nemecko / Francúzsko, (1989–1993), 21 h 36 min (Minutáž: 49–52 min)

Hudba:

Karel Svoboda

Boris Rösner, Petr Kostka, Ladislav Mrkvička, Ondřej Havelka, Vlasta Fabianová, Nelly Gaierová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Luděk Munzar (viac)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (31)

Dobrodružstvá kriminalistiky (1989)

Tak tady máme třicetileté výročí natočení první řady tohoto seriálu, a i po těch letech je pořád na co se dívat. První série u mě jasně dominuje nad ostatními řadami, ty už nepřinesly tak dokonalou souhru mezi vyšetřováním a vědeckým pokrokem, v čem byly ale srovnatelné, to bylo obsazení jednotlivých epizod a s tím související herecké výkony. Uživateli nascendimu seriál připomínal knihu Století detektivů, a v tom se rozhodně nemýlil. Thorwaldova kniha mě svého času úplně fascinovala a první řada z ní naprosto jasně vychází, pozdější série už se knihou neinspirovaly a bylo to znát. ()

Season 1 (1989) (S01)

První série měla své zápory, kdybych chtěl, našel bych si je v každé epizodě, jenže mě se je příliš hledat nechtělo. Rok výroby 1989, styl tomu odpovídal, a přesto se mi celá první řada velice líbila. A když ji ještě srovnám se seriály, které se u nás točí dnes... ()

Stopa (1989) (S01E01)

Třicet let stará záležitost, a pořád se mi na ni dívá stejně dobře, jako když šla v televizní premiéře. Za celou epizodu si tvůrci zasloužili lepší čtyři hvězdičky, protože měla slušné tempo i akci a líbil se mi vlastně celý způsob zpracování Vidocqova příběhu. A pátý kousek jde za Borisem Rösnerem, který u mě strčil do kapsy všechny francouzské podoby Francoise Vidocqa a překonal ho až Vincent Cassel. ()

Jed (1989) (S01E02)

Proti prvnímu dílu byla druhá epizoda pojata úplně jiným způsobem, ale co chybělo na tempu a akci, to mi dokonale vynahradili pánové Viktor Preiss a Ladislav Frej, kteří si z celého soudního procesu udělali show pro dva účinkující. Velice dobře jsem se bavil. ()

Bertillonáž (1989) (S01E03)

Epizoda popisující bertillonáž se mi vždycky zdála být poněkud odlišnou. Už v knize mě tato pasáž příliš neoslovila, a ani televizní zpracování můj dojem nevylepšilo. Musím ale férově uznat, že chyba je jednoznačně na mé straně, protože jsem byl vždycky ujetý na vraždy, a tady jsem si nepřišel na své (místo jejich vyšetřování se měřilo). Taky jsem měl dojem, že to tvůrci celé tlačili do příliš humorné roviny. ()

Odtlačok (1989) (S01E04)

Příběh čtvrté epizody byl velice dobrý, jeho zpracování se mi velmi líbilo, na rozdíl od předchozího dílu se tady neustále detektivovalo, takže jsem byl hodně spokojen, a přesto jsem pátý kousek nepřidal. Na rozdíl od evropských epizod mi vadili čeští herci v rolích Američanů. No, vadili... Když se na obrazovce poprvé objevil Steve, neubránil jsem se smíchu, a takhle mi to vydrželo až do konce. Pavel Zedníček ve stetsonu je prostě legrační. ()

Strela (1989) (S01E05)

Tady bylo krásně vidět, jak důležité je správné herecké obsazení. Zatímco Pavel Zedníček působil v předchozí epizodě jednoznačně směšně, Haně Maciuchové jsem anglickou majitelku panství bez problému věřil a Petr Čepek se pro bezcharakterní postavy snad narodil. Příběh navíc fungoval jako typická detektivka, takže nebyl důvod ke snižování hodnocení. ()

Krv (1989) (S01E06)

Šestá epizoda patří dlouhodobě k mým oblíbeným. Její děj se odehrává u nás (i když tenkrát to vlastně ještě bylo u nich), a přes veškerá humorná odlehčení jsem stále cítil tu nepříjemnou tísnivou atmosféru, která pátrání provázela. Přitom je zajímavé, že se kromě ovcí zrovna v tomto dílu neobjevila jediná mrtvola. ()

Rekonštrukcia (1989) (S01E07)

Nebýt obou neskutečně otravných oznamovatelek, hodnotil bych i tentokrát za pět hvězdiček, protože případ patří mezi ty velmi zajímavé a tvůrci ho zpracovali k mé spokojenosti. Proč ale zakomponovali do děje ty dva rušivé elementy, to jsem fakt nepochopil. ()

Tím (1989) (S01E08)

Výborně promyšlené finále první série. To, co zatím divák viděl v jednotlivých epizodách, se tady sešlo v jednom dílu a musím uznat, že se to tvůrcům seriálu povedlo. Zřejmě kvůli vlivu německých spolupracovníků se nástup nacistů k moci nikterak neprojevil, a KriPo se tak jevila jako běžná policejní složka (což z větší části i byla, ale...). ()

Season 2 (1990) (S02)

Druhá série následovala dva roky po natočení první řady, a přestože si zachovala značnou dávku kvality, vnímám ji přece jen jako o něco slabší počin. Všechno zachraňovaly obě poslední epizody, u kterých jsem se skvěle bavil, naproti tomu mě tři epizody z osmi potěšily jen velmi málo. ()

Písmo (1990) (S02E01)

První epizoda druhé série nebyla špatná, pětihvězdičkové kvality u mě ale přece jen nedosahovala. Přesto jsem ten pátý kousek přihodil, protože mi tvůrci jako bonus přidali velmi názornou exkurzi ke kořenům denunciačních hnutí typu MeToo. To jsem musel ocenit. ()

Prvý detektívny zbor (1990) (S02E02)

Život v Anglii musel být svého času pěkně adrenalinovým zážitkem (dnes už zase asi taky), když člověk při odchodu z domu netušil, jestli nebude zakrátko namátkově obviněn z libovolného zločinu. Po dvou epizodách se každopádně nemůžu zbavit dojmu, že byla první řada přece jen lepší. ()

Modus Operandi (1990) (S02E03)

Tentokrát za slabší hodnocení nemůže umístění příběhu do Spojených států, protože se tu nevyskytoval legrační Steve, měl jsem ale dojem, že se tvůrci příliš nesoustředili na policejní práci, spíš to vypadalo tak, že se zaměřili na ohňostroje. Vyšetřovatel byl poděs a já jsem se příliš nebavil. ()

Antropológia (1990) (S02E04)

Čtvrtá epizoda mi sedla mnohem víc než předchozí rozpačitý díl. Pravda, manželé Emckeovi se chovali vskutku podivně, ale na druhou stranu potom, co jsem viděl německé komedie a německé porno, mě jejich jednání vlastně ani nepřekvapuje. Holt, jiný kraj... ()

Krvná skupina (1990) (S02E05)

Sovětská epizoda mě příliš nepotěšila, dopadla u mě podobně jako epizody americké. Herci sice poctivě nosili své rubašky, ale nějak jsem jim to celé nevěřil. Postup sovětských milicionářů mi přišel dost měkký, a i když byl příběh docela zajímavý, závěr vyzněl hrozně falešně. ()

Mechanoskopia (1990) (S02E06)

S šestou epizodou jsem měl docela problém. Strašně mi vadilo, že ji tvůrci pojali jako komedii. Přitom je pravda, že jako komedie fungovala výborně, taky na to byla skvěle obsazená, jenže já od tohoto seriálu očekávám něco úplně jiného. Tady jsem měl dojem, že když jde o český díl, tak to musí být sranda jako ze Švejka. ()

Identifikačná kresba (1990) (S02E07)

Výborná epizoda, ve které se řeší who is who (což by profesor Fiedler z Vídně jistě přeložil jako vlak je vlak) a v níž se ukazuje, že není hrabě jako hrabě. Mě tedy to pátrání po skutečné identitě velice bavilo, navíc mě těšil studený pot na čelech pojišťováků, protože je nemám rád. ()

Lúč (1990) (S02E08)

Jak už jsem napsal dříve, baví mě nejvíc epizody, v nichž se řeší vraždy (asi budu nějakej divnej), sedmý a osmý díl byly zřejmě výjimkami, které potvrzují pravidlo. Případ holandského malíře mě totiž z celé druhé série bavil nejvíce a docela mě štvalo, že si to musel odsedět. Tohle bylo svým způsobem vtipné a poučné. ()

Season 3 (1991) (S03)

Třetí řada seriálu měla podobně nevyrovnaný průběh jako druhá série, opět tady byly skvělé epizody, ale došlo i na díly citelně slabší, které se podepsaly na výsledném hodnocení. Na rozdíl od jiných záležitostí, ale rozhodně nepovažuji čas, který jsem u třetí řady strávil, za ztracený. ()