Piaty príbeh voľného cyklu detektívnych príbehov sa volá Strela a už tento titul určite nenechá nikoho na pochybách, že sa zoznámime s odborom nazývaným súdna balistika. Ocitneme sa v južnom Anglicku v roku 1928. Majiteľka panstva Tereza Ryanová si vzala dobrodruha, ktorý postupne prehýril všetok majetok. A keď už neboli peniaze, žena pre neho prestala byť príťažlivá. Jedného dňa bol Ryan nájdený zastrelený. Podozrenie padlo samozrejme na manželku a tiež na komorníka a pytliaka. K zisteniu páchateľa prispela balistická expertíza, ktorej sa ujal jej objaviteľ, puškár Robert Churchill. (TV Dajto)

SOLOM.

Tentokrát tu máme sňatek z rozumu, akorát že obráceně. Ochlasta, kurevník a karbaník Petr Čepek okouzlil paničku v nejlepších letech, která už nadále nechtěla býti starou pannou, leč ON ani tak netoužil po jejím těle, jako spíš majetku a podle toho se pak začal chovat. Jenže se choval jako prase ke všem okolo sebe a tak když ho odbouchli, bylo těch podezřelých hned několik. Vrah to měl celkem promyšlené, ale světlo světa spatřila balistika, která coby nová metoda začala teprve nedávno nabírat první slávu a i tentokrát dopomohla chytit pachatele. Čepek byl excelentní, to se musí nechat, Maciuchová – Brodský – Munzar – Vaculík však rovněž odvedli slušnou práci a k pousmání byl i manželský pár chudáků a to neustálé vyčítání Valérie Zawadské… ()

Necrotongue

Tady bylo krásně vidět, jak důležité je správné herecké obsazení. Zatímco Pavel Zedníček působil v předchozí epizodě jednoznačně směšně, Haně Maciuchové jsem anglickou majitelku panství bez problému věřil a Petr Čepek se pro bezcharakterní postavy snad narodil. Příběh navíc fungoval jako typická detektivka, takže nebyl důvod ke snižování hodnocení. ()

topi

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů, ne-li nejoblíbenější a nejlepší. Herecký koncert Hany Maciuchové a Petra Čepka. Bróďa, Sklenčka, Munzar, Novotný, Vala, Zawadská, Kodet, Vlach, Vaculík, Richter, taktéž bezchybní. Je sakra poznat, když je díl obsazen pouze českými aktéry a neruší tak předabování německých herců, právě těmi našimi. Budování atmosféry, skvělé vyprávění, napínavá dramaturgie a rozuzlení, tady úplně poznávám Moskalykův styl a um. K tomu výborná hudba Karla Svobody a já nemám, co víc dodat. Perfektní! ()

• Natáčelo se na zámku Sychrov, Liberci, Lučanech nad Nisou a v Praze na Starém Městě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Za zakladatele balistiky je považován armádní důstojník Američan Calvin Hooker Goddard. Puškař Robert Churchill (Luděk Munzar) ji pouze přivezl do Anglie. (sator)
  • V příběhu chybí scéna, že by někdo informoval Terezu Ryanovou (Hana Maciuchová), že byl její manžel zavražděn. (sator)