Dobrodružstvá kriminalistiky

• Československo Dobrodružství kriminalistiky (viac)
všetky plagáty
TV spot 19
Československo / Západné Nemecko / Francúzsko, (1989–1993), 21 h 36 min (Minutáž: 49–52 min)

Hudba:

Karel Svoboda

Boris Rösner, Petr Kostka, Ladislav Mrkvička, Ondřej Havelka, Vlasta Fabianová, Nelly Gaierová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Luděk Munzar (viac)

vhorky

Jedná se o seriál, který zaujme spíše starší diváky. Některé díly jsou méně povedené díky horšímu dějovému spádu nebo ne příliš zajímavému námětu. Některé díly jsou naopak strhující a troufám si tvrdit, že patří k tomu nejlepšímu, co se zde z kriminalistiky natočilo. ()

Florent

Naprosto dokonaly serial. Manzelka nadsena obsazenim, ja obsahem. Perfektni napln vecera misto nesmyslnych TV Nova zhovadin na nekonecne pokracovani. Vrele doporucuji, pro fanousky kriminalistiky naprosto nepostradatelne...:D ()

Profík

Možná ty poslední díly nejsou až tak dobré, ale ty první jsou vynikající. A za ty si seriál plný počet zaslouží. Spousta výborných herců, vynikající režisér a trocha toho poučení o kriminalistické historii. Nikdy bych neřekl, že u nás, byť s přispěním zahraniční koprodukce lze vytvořit něco takového. Jeden z nejlepších českých seriálů, v žánru krimi rozhodně bezkonkurenční. 95% ()

RADX1

Seriálový námět přelomových situací v oboru kriminalistické vědy je jedna věc. Ale udělat z toho dobrou detektivku se vším všudy... to je teprve to správné kafíčko. Ale abych lépe popsal to "se vším všudy". Dobová autentičnost vzhledem k odstupu času není vůbec špatná - alespoň z mého pohledu jakožto laika na historický rekvizitář. Kompars vždy chováním a vzhledem dobře zasazený a nerušivý. Jen sem tam mi rozhovory, potažmo herecké výkony připomínaly více divadelní inscenaci než filmové/seriálové podání. Toto podporovala i nijak zářivá zvukařina kdy leckdy byla hlasitější chůze než dialog na což jsem asi nejen já zvyklý spíš z divadelních pódií. Samozřejmě vím, že je to realita - aneb historické budovy a kročejový hluk leckdy dřevěných podlah... ale i tak... Technických mušek se dá najít na každém filmu, ale tady mi to trochu více vadilo. Avšak ne tak jako dříve zmíněné dialogy postav, kdy to vypadá, že režisér se více zaměřoval na dobovou autenticitu, než na kvalitu dialogů. Případně neměl páku na korekci se scénaristou. Není to u všech dílů, ale přijde mi že u většiny. Proto hvězdička dolů. ()

Hidoshito

Obrovská škoda, že seriál nevznikl v ryze české produkci, jinak by si jistě zasloužil plné hodnocení. Zahraniční herci mi nijak nevadí, naopak je to docela zajímavé zpestření, ale když jsou namluvení nějakým hodně známým Čechem, jehož obraz máte neustále v hlavě, pak to hodně kazí zážitek a v podstatě vidíte na obrazovce jen "otvírat kapra hubu". Krasný příklad toho, že dabing obecně je velké zlo! Tady ovšem tak nějak nutné zlo... ()

pyromantik

Skvelý nápad, urobiť takýto krimi seriál. Výborná filmárska práca, herecké obsadenie (ale nemeckí herci a ich nedokonale synchronizovaný dabing nič extra). Takmer všetky diely strhujúce. Mne osobne však liezla Svobodova hudba dosť na nervy. Skomponovaná nebola zle, ale to hrozné syntezátorové prevedenie bolo pod úroveň. Na orchestrálnu hudbu ešte žiadna elektronika nevyzrela (a už vôbec nie v 80tych rokoch, keď bola elektronika ešte v plienkach). V dnešných časoch pôsobí ten zvuk gýčovito a neskutočne lacno. Keby ešte žil Zdeněk Liška a zobral by toto dielo do parády on, dal by som 6 hviezd. Takto dávam 4. ()

Sadova302b50

Nebývá zvykem, aby si seriál udržel vysokou nebo alespoň velmi slušnou úroveň od začátku až dokonce. Některé díly (hlavně ty první) sice svým zpracováním vyčnívaly, přesto se mi těžko hledají chybky. Dobrý scénář, výtečně zahrané i natočené, zábavné a poučné k tomu. Plus skvělá Svobodova hudba. Jeden z našich nejlepších seriálů. ()

UnCool

Úžasný seriál který mi ukázal, že i v naší zemi lze natočit kvalitní detektivky. Svobodova hudba už jen tento skvělý počin podtrhuje. ()

Beliel

Z historického hlediska neocenitelný seriál. Škoda toho, že časově to nejde za sebou, ale zjevně to bude tím, že se netočilo najednou. Střídají se slabší díly se silnými. Jako TOP díl považuji ten, kde svůj herecký um ukazuje pan Heřmánek. ()

DaCimmrman

Skvělý seriál z prostředí kriminalistů, jenž se zapsali do historie jako průkopníci ve svém oboru co se dokázování viny týče. V tomhle seriálu jde z většiny případů vidět, že život je mnohdy nejlepší scénarista. Pan Moskalyk se svým přínosem postaral o to, že v naší zemi máme kvalitní a hlavně koukatelné počiny. Nejvíce se mi líbil díl z českého prostředí, kde hrál hlavní roli Karel Heřmánek v dílu Mechanoskopie, kde měl skvělou roli svým způsobem svérázného náčelníka, kde mu sekundoval "ucho" Vetchý a jako hlavní padouch pan "s velkým P" Postránecký. Tohle byl pro mě nejlepší herecký koncert z celého seriálu. Hlavně je velmi sympatické, že seriál vznikl ve spolupráci s Německem a Francií, tudíž bylo určitě dost financí na natáčení v exteriérech, které jsou věrohodné s lokacemi, ve kterých se děj odehrává. ()

Pedro72

Moskalyk tu demonstruje svou nejlepší a nejhorší schopnost: 1. Umí na malém prostoru vyprávět ve vysokém tempu, ale 2. emoce se u něj vyjadřují výhradně křikem. Netroufám si soudit, jestli je to jeho představa o uměleckém projevu, nebo to byla nějaká osobnostní patologie. A ani Svoboda se tu moc nepředvedl, rozháraný elektronický sound tahá za uši. ()

Dobry_clovek

Zajimavy napad o historii kriminalistiky je zabity levnym zpracovanim, spatnymi hereckymi vykony ve vedlejsich rolich a z prstu vycucanymi dialogy. Ani psychologie postav neni zvladnuta dobre a vetsina dilu je z 90% nuda, kdy se zajime veci deji az v samotnem zaveru. Vsemu kraluje priserna synteticka hudba, ktera vyslovene rusi. ()

topol999

Další seriál od pana Moskalyka. Opět se mu povedlo (společně s německými kolegy) vyplodit skvělé dílo popisující dějiny kriminalistiky a její největší průkopníky a novinky. Posledních několik dílů už bylo celkem nudných, zato však ty první byly výsostné. Proto ponechám plný počet. Asi vidíte, že mám pro pana Moskalyka slabost.... ()

MagyG

Vynikajuci (napoly dokumentarny) serial, ktory aj s odstupom mnohych rokov ma co ponuknut. Skvele ale aj priemerne herecke vykony (aj zahranicnych hercov), dobra vyprava, exteriery sceny. Co mi ale na seriali najviac vadi, je to, ze tvorcovia serialu sa na stvarnenie historickych postav vobec nesnazili pouzit hercov, ktori by sa svojim vyzorom aspon minimalne blizili k tym predloham. Ti herci za to nemozu, costo podavali skvele vykony, ale taky plnostihly Hryc ma priepastne daleko do asketickeho vyzoru Hana van Meegerena, alebo Hellmut Lange k Pinkertonovi, ci Rosner k Vidocqovi. Ale nemozeme chciet vsetko, vsak? A tiez, aspon mna trochu rusi, ked slovensky herec (Hryc, Docolomansky, Paulovic a ini) hovoria po cesky. Reze mi to usi. Inak obe prve serie su viac-menej skvele, vyvazene, dobre urobene a putave. Trojka so stvorkou su vyrazne slabsie, a nie je to len mensim poctom epizod. Najzaujimavejsie pribehy a filmarsky kumst zrejme vycerpali v prvych dvoch seriach, posledne dve serie sa az na vynimky uz len vezu v tieni slavy a uspechu tych predoslych. Tak ci onak, jeden z mala serialov, ktore si obcas (az na par epizod) rad pustim znova. ()