Na místě brutální vraždy se najde figurka z kaštanů a na základě téhle stopy pak dvojice detektivů pátrá po vrahovi, který má prsty ve zmizení dcery známé političky. (Netflix)

Vyhy

1. série - 70 % Červená čísla si to rozhodně zaslouží. Kvituji pomalé tempo, drsnou a temnou atmosféru a na konec překvapivého vraha. Opět krásně rozjetý příběh, který vás nenechá vydechnout a vy chcete tuto minisérii zhlédnout co nejrychleji, jelikož dychtíte po odpovědích. Přesto finální epizoda mi zážitek mírně zdeformovala. Najednou pomalé tempo vystřídají akčnější sekvence, na pár otázek se odpovědí nedostane, a vlastně z toho vypadl americký konec. I tak stojí za zhlédnutí! ()

BarryLyndon

Já nevím, papírově je to hrozně super a s hodnocením bych pod 7/10 nešel, ale přijde mi to jako hrozně obvious slepenec různých severských knih i seriálů. Škoda, že mne to za srdce nechytlo, něco tomu chybí. :( ()

moviefreak

Veľmi príjemne temná detektívka, so zaujímavým serial killerom, v pohode detektívnou dvojicou, nádherným jesenným vizuálom, a viac ako fajn hereckými výkonmi. Veľké plus je, že som nedokázal identifikovať vraha až do posledného dielu (i keď by som sa držal svojej teórie typologického obsadzovania postáv, tak ho mám hneď). No a potom príde posledný diel a ten celý príliš smrdel happy endom, a hlavne syndrómom posledných dielov. Postavy sa zrazu správajú netypicky, konajú nelogicky, zo šikovného vraha je idjoten... Takže viniť môžeme iba a len scenáristu. ()

dubinak

Celkem seversky klišovitá záležitost, u které bych klidně uvítala, kdyby se tlačilo víc na pilu. Problém jsem měla s postavami, kdy mi nějakým způsobem trvalo se zorientovat a nebyla jsem si jistá, jestli si pamatuju jména, protože se často mluví i o postavách, které se tam jen mihnou nebo se ukážou ve flashkbackách. Na můj vkus až moc podezřelých a ve finále s pachatelem skutek utek a uvěřitelnost jeho štěstí byla ve finále pochybná. Koukalo se na to docela fajn, ale na zadek si asi nesednete. Na škodu byla i v komentářích několikrát zmíněná nesympatičnost postav. Celé to zhanit nemůžu, ale cítím to jenom na tři hvězdy. ()

kocik1

Takový skandinávský béčko s ambicemi, které shodil  nepovedený scénář. :-) Policajt vždycky chodí sám a strká svůj čumák tam, kam nemá dřív, než povolá kolegy. Pokud na něco přijde, nechá si to taky pro sebe, asi aby mu nápad nikdo neukradl. Pachatel působí jako fantom, všechno ví, všechno zná, jen nikdo neví, kdo to je. A nikoho ani nenapadne, že by mohl prověřit třeba únik informací. Když to teda napadne i mě, tak už je to fakt na pováženou. Třešničky typu flexa s benzínem nebo ruce svázané v každé scéně jinak jsou už jenom posledním dílem do skládačky. ()

jedna_vrana

Ak máte radi detektívky, pri ktorých sa snažíte uhádnuť, kto je tým vrahom, aj táto sa vám bude páčiť. Temná atmosféra a zábery, čo mrazia. Zahrnuté sú typické prvky severoeurópskeho kriminálneho thrilleru zo Škandinávie: krutý sériový vrah, dvojica vyšetrovateľov, sociálna kritika a predovšetkým pochmúrna nálada. Dvojica detektívov, ktorí sa prípadom zaoberajú, sú slobodná matka, chystajúca sa odísť z oddelenia a je presným prototypom žien, ktoré boli zavraždené, a mladého muža, ktorý musel odísť z Haagu, aby sa trocha schladil. Jeseň, hra sfarbených listov na stromoch a zábleskov svetla. Tentokrát to nie je typická severská zasnežená krajina. Zodpovedá zámeru tvorcov – jeseň – čas gaštanov. ()

octopuska

Jela jsem to non-stop a jedním dechem. Opět pecka, výtečná kriminálka. I když je to pořád dokola. Dva parťáci co vyšetřují dost brutální případ. Ona matka samoživitelka, zažraná do práce, které dává stoprocentně přednost před roztomilou dcerkou. Tyhle ženský by fakt neměly zakládat rodinu, je to jedna velká katastrofa. S tímhle mě hlavní hrdinka sakra štvala, jednou se doplazila na besídku a stejně odešla, pak se nemůže divit, že holka chce být raděj u nevlastního dědy, který byl opravdu velkodušný. No a pak je tu parťák odklizený pro neshody se s svým šéfem. Měl být jen do počtu a ejhle chlapec se do případu zakousl, jak vlk do ovečky a už nepustil a nakonec to kaštánkový běsnění rozlouskl. Měla jsem svůj typ na vraha, ale nevyšlo to. Ten arijskej, bezkrevnej tajtrlík, co poskakoval kolem ministryně socky na to rozhodně vypadal. A potěšil mě David Dencik. který ty zakrslý podivíny hraje perfektně. Co dodat Dánsko valí na všech frontách. Je až k nevíře, jak ten sever opanoval filmový a TV průmysl. I slovutný Hollyúd kvůli tomu nespí a má noční můry a przní svými ohavnými rymejky geniální evrpská díla. Zrovna teď je to Viník. A copak bude dál? ()

mo cuishle

Kaštánek slabý odvárek knižní předlohy. Četla jsem souběžně, tak jsem měla čerstvé srovnání a to rozhodně nebylo dobře. Škoda že z toho bezdůvodně udělali takový čajíček. Hlavní dvojice nudná, bez emocí. A vraha už by taky mohli autoři hledat jinde než ve forezním týmu, už to začíná být ohrané. Celkem 60%. ()

Tosi

Další severskej hon na masovýho vraha, kterej samozřejmě touží po uznání svýho díla. Netflix tam nacpal všechno, co za posledních 15 let proslavilo severskej noir a jako hlavní motiv vraha tam přihodil opomíjení dětí svýma matkama. Nutno říct, že se mu to parádně povedlo a Kaštánek je bezpečná volba. Jen ta Danica Curcic v roli hlavní vyšetřovatelky mně tam neseděla. 8/10 ()

Lachtaan

Slušně temná dánská kriminisérie, která mě zprvu příliš neoslovila (přece jen jsem letos viděl celý Most, který nic nepřekoná). Posléze jsem se ale už začal chytat a do finále doplul na podobné vlně jako ti, které seriál uhranul. Zadal jsem si ale předsevzetí, že od severských krimi na nějakou dobu pryč. Ať se mi nezhnusí, byla by to ohromná škoda. [viděno na Netflixu] ()

Mrkvič

Zaujmout v současné záplavě seriálu je docela fuška. Tak proč si nepustit severskou miniserii. Byla to skvělá volba. Napínavé, zajímavé a ještě jednou napínavé. Styl vyprávění a jeho plynulost prostě neměly chybu. Relativně nelogické věci vysvětlí závěr, který je ale snad jediným ústupkem ze skvělé severské atmosféry. Najednou je více akce, trochu hloupější chování postav, ale jde jen o malou kančičku na výsledném dojmu. ()

filmmovier

Předlohu jsem (prozatím) nečetl, ale na tuto seriálovou adaptaci jsem se těšil, protože jak známo, Skandinávci umí. Po prvotním nadšení se nakonec dostavilo mírné zklamání. Ač herecky je seriál skvělý a atmosféra je báječná, ta stopáž téměř osmi hodin Kaštánkovi paradoxně ve výsledku spíše ubližuje, protože v druhé polovině epizod se nachází mnohem více výplní a hluchých míst, než v polovině první a tak nějak mě to postupně bavilo méně a méně. ALE... to pomalé tempo je úžasné. Zápletka je luxusní, vraha jsem sice uhodl, ale to v tomhle případě vůbec není na škodu. Ta ponurost severských žánrovek je zde v míře dostatečné a kdyby takhle vypadala každá adaptace knihy, asi bych se nezlobil. Ale Kaštánkovi by možná víc slušel jeden celovečerák. A nebo zkrácení o dva díly. Pokud ale očekáváte kvalitní severskou krimi ve stylu Mostu nebo Zločinu, dostanete ji. 75%. ()

venison

S01: Předesílám, že jsem literární předlohu nečetla. Seriál od první vteřiny solidní těžkou atmosféru, ponurost na diváka dýchá z každého záběru.. Jak to v severských detektivkách bývá, tak padouch je pořádně úchyl a každé místo činu je pořádný bububu. Hlavní vyšetřovtelé mi jsou trošku protivní, tak to kazí trošku dojem. Závěr má svoje mouchy a pointa kapku pokulhává. Myslím, že si jinak minisérii pořádně užijete, byť brzy zapadné díky své severské tuctovosti. Precizní jednohubka s pořádnou atmosférou bez silných hrdinů. ()

noriaki

Klasická skandinávská kriminálka. Precizně zrežírovaná, skvěle zahraná a syrově krutá. Se scénářem to tak růžové není. Některé dějové zákruty nedávají smysl a část linií vede do prázdna. Vrah je vykreslený jako brilantní manipulátor schopný myslet tři tahy dopředu, přesto v závěru kupí chybu za chybou. Po jedné indicii se počet podezřelých smrskne na dvě osoby - ne však pro vyšetřovatele. Ti se stále točí v bezvýsledném kruhu, z něhož jim pomůže jen série náhod. Chápu že se kolem Kaštánka rozpoutal takový humbuk, ovšem většina jeho kvalit leží ve formě. Obsah za ní dost pokulhává - což je vzhledem ke knižní předloze trochu zvláštní. ()

Skeksis

Naposledy som sa tak nudila na dovolenke v Nudnej republike. Jediný zaujímavý prvok tam bol ten gaštanko. Ostatné fakty mi pripadali ako: všetko tu už niekoľkokrát bolo. Jediné prekvapko (aspoň myslím, že to malo byť prekvapenie) pre mňa nijakým prekvapením nebolo. Inak, nech si hovorí kto chce čo chce, podľa mňa to bolo zle natočené. Neviem či zlá kamera, alebo réžia... celé to bolo nanič. ()

Jaro.Krafcik

Príjemná detektivka ktorá dobre padla už v tomto jesennom obdobi. Netflix pridal aj dabing na dánsky seriál, klobúk dole. Vadili len trochu pridlhé epizódy. 3* ()

blackJag

"TAK JDEME NA TO." Severská kriminálka, ale se vším všudy. Asi bych to trošku prostřihal, 6 dílů bylo moc (kdo na to má brát čas - 4 díly max a jedem masakry), ale jinak atmosféra stylově podpořena podzimem, sympatické postavy... Stejně je to úlet, všichni ti sněhuláci a kaštánci, taková chujovina a jak umí působit zlověstně :-) ()

vyfuk

Asi bych rozhodně nemohl mluvit o nadšení plného euforie, ale dlouho mi chyběl seriál, který by dával smysl, byl  kvalitně a dobře natočený a zajímavý od začátku do konce. o to více, že příběh se mi nechtěně vloupl do  čtenářské kocoviny a i když jsem knihu přečetl měsíc před seriálem, tak jsem i vytěsnil, kdo je vrah a o to více byl překvapený.  V podstatě asi není moc, co vytknout. Super hudba, super vedení herci, kteří jsou  dobří, super vyprávění, super situace, super adaptace knihy. Kéž by takové zpracování měla většina knih. A konkrétně tou  většinou myslím třeba Sněhuláka. ()

kenkaku

Dle klasického severského vzorce tu máme několik dějových linek (které spolu nijak nesouvisí) a teprve s postupem času začnou věci zapadat. Díky malému počtu epizod se “propojování” zahájí celkem rychle a proto nuda nehrozí. Děj má sice pár trhlinek (v některých situacích ta dějová rozuzlení mohla dopadnout méně lacině). Podrobněji v jednotlivých epizodách. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD