X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

KASUGI

Slasher na jedno podívání. Nenadchne, neurazí. Štáb porno filmu je ideální sousto pro vyvraždění, takže spíš než byste měli o hrdiny strach se těšíte, že prostě všichni zhebnou. Mimochodem tady se u toho pozastavím: už dlouho mi v hlavě vrtá otázka, kteří z režisérů tohle dělají schválně a kteří omylem? Totiž nelze si nevšimnout, že většina slasherů je o dementech, kteří si tu kudlu v těle zasluhují. Je to folklór? Nepsaný zákon? Co si matně vybavuju, jedniný slasher z posledních X let, u kterého jsem měl o hrdiny obrovský strach byl remake Texaského masakru 2003. Co velmi oceňuju je fakt, že se všecky mordy odehrávají jednu jedinou noc, tedy tvůrci se vyhnuli stupidním klišé postupného vybíjení osazenstva, které se  většinou po dlouhých časových odstupech mezi mordy chovají jak po lobotomii. Naopak mě zklamala mě jedna část: Ti West v Cabin Fever 2 natočil scénu s perfektní kritickou hláškou na adresu debilních krav, co se zamilovávají do debilů, ač mají vedle sebe lepší partie. Tady se nadbíhalo na něco podobně trefného na adresu pornoherců a jejich mentality. Nejenže ta kritika vyšuměla, ono se to navíc otočilo jako téměř až obhajoba, takže si to ohláškuju sám: Na začátku filmu stojí policajt u masakru, příjede k němu druhý parťák a ptá se: "Co se tady stalo?" První polda odpoví:" Vypadá to, že tu někdo zmasakroval celý pornoherecký štáb." A druhý polda suše poví: "Tak to to ještě dobře dopadlo. Protože někdy přijdou k úrazu i lidi." ()

drackula

Starý ľudia sú desivý! Vcelku originálne natočený horor, ktorý sa nesie v duchu klasík zo 70-80. rokov a zároveň skvele pracuje s témou sexuality. A záverečný masaker stojí za to. 80% HBO Max ()

jefff

X je opravdu dobrá žánrovka. Pokud máte rádi slasher hodně klasického střihu s gore efekty, špínou, buranama a mladistvou bandou na přesdržku, pak je tohle přesně ono. Má to dobrou staromódní atmosféru, akorát to moc neumí překvapit. Poslední třetina je hodně jednotvárná a doufal jsem v barvitější nápady, ale jinak spokojenost. ()

Anet21

⚪Spoilery⚪Myslím, že pri tomto filme pôjdem úplne proti prúdu a poviem, že práve prvá hodina, v ktorej sa ,,nič nedeje" je hodnotnejšia ako hororový záver.⚪Ono, všetky tie zábery statickej kamery, zábery z diaľky a budovanie atmosféry sú zvládnuté oveľa lepšie, ako triviálne scény zabitia, ktoré sa dnes už objavujú kdekoľvek. Tušenie niečoho nepríjemného prvú hodinu príjemné hrá, a aj keď sa dej zbytočne motá v porno zápletke, dá sa to obhájiť a vydržať. Potom ale príde zvyšných 40 minút, ktoré sú už klišé obligátne hororové hlúposti, v ktorých starí ľudia bez problémov zpacifikujú ľudí v najlepšom veku, v ktorom sa obete svojim vrahom nebránia a pri zabíjaní len staticky stoja, ležia atď. (čo neznášam osobne asi najviac) a v ktorom prichádza finálne odhalenie, ktoré je ale tak blbé a bizarné, až to bolí (predstava, že si nejaká seniorka doma drží sexuálneho otroka je naozaj nad hranice), samozrejme, idúce ruka v ruke s príhodnými náhodami (odrazená guľka, nepozretie sa pod posteľ...)⚪Aj samotné vraždy sú vlastne celkom odfláknuté, síce grafické, ale neinovatívne.⚪Ešte k motívu sexu, postaviť premisu na zabíjaní zo sexuálnej frustrácie....nádych-výdych... budiž, ale potom si túto premisu sám podkopať, to už chce talent. Pretože nedáva zmysel, prečo seniorka najprv chcela nejakého sexuálneho otroka, hľadala ho, takže očividne chcela sex, o čom vedel aj jej muž a asi to schvaľoval, no potom zázračne odsudzuje a neznáša ,,nemanželský" sex a tých, čo nakrúcajú porno chce zlikvidovať (aj jej muž), pretože to nie je správne? Pardón?⚪Ako istá pocta sedemdesiatkovým hororom typu Texaský masaker asi dobré, niektoré zábery z auta v úvode akoby film aj napodobňoval, no inak pointou či presahom slabé. Neustála narážky na Boha a samotný záver o hlavnej hrdinke ako zabehnutej duši tiež neprekvapil.⚪A je škoda, že sa film snažil aj o aký-taký charakterový vývin postáv, keďže sa niečo naznačilo, ale už nebol čas sa k tomu vrátiť, čiže všetky otázky o postavách ostali otvorené, až sa ako divák môžeme pýtať, na čo to tam vôbec bolo (narážam na zvukárku a režiséra a celú linku odsudzujem porno-točím porno). Škoda. To už radšej nech v hororoch nemá nikto žiadny charakter, ako toto. Ale kamera a budovanie atmosféry fajn, aj to, že ,,final girl" je sama divná antagonista by bol celkom svieži závan v žánrovke, no v presahu je to skôr problém, keďže film očividne zlé postavy neodsudzuje, skôr práve naopak, a držať palce ako liberálny divák máme feťáčke či št*tkám. No, asi radšej nie.⚪ ()

blackkocour

Texas; domorodiště největších serióvých vrahů, pervezáků a samozřejmě taky rednecků, vyznavačů kravského masa a jižanských kaubojů. Je to věru zajimavé, ale všechny slavné řezníky jako Jason Vorhees, Kožoksicht, Dům tisíce mrtvol, Vyvrženci pekla, a určitě se najde ještě někdo takovej, všichni pocházejí z Texasu, taky jako největšího státu JÚ-ES-EJ, kde se odehrálo nejvíc zaznamenaných případů útoku teroristických útoků, školních masakrů a hromadných zabijaček. Tak hlavně, že Bůh žehnej americkému snu. Tento horor neoplývá zrovna hororovou atmoškou, ale vzdává poctu béčkovým až céčkovým hixploitation filmům, a určitě nedělá ostudu. Film není zbytečným, jak tady pár lidí inscenuje. Režisér stejně debilní, jako žánr, dialogy a 70's filmy samotné, ale co neudělá nám zarytím puritánům nejlépe? A kdo má rád zvířatka, užije si i krokouše Dundeeho, a ukáže se, kam aligátor patří k žebříčce potraviné pyramidy. Kozičky, bobřátka, prostě pro milovníky učiněný ráj. ()

greath

Klasický hororový motív zasadený do 70. rokov 20. storočia. Už dlho tu nebolo nič lepšie v danom žánri. Konečne podarený horor. Ti West a Mia Goth sú šialenci. ()

Soweek

Ti West je uznávané jméno na poli low-budgetovek zcela oprávněně. Ač celkem průměrný horor, občas nás Ti potěší skvělými momenty a kamerou a udrží si tak bezpečně diváka v židli. Na chystaný prequel se snad i podívám a osobně bych mu přál šanci na vysokorozpočtový film. ()

sedm.1

Ti West u mě po mnoha vesměs ne zcela povedených hororových pokusech konečně uspěl, jelikož natočil opravdu hodně dobrou žánrovku, která ode mě nedostane plný počet * prakticky jen ze dvou důvodů. Jednak mi totiž vadilo poměrně rozvleklých úvodních šedesát minut, kdy jednak nedojde ani k jednomu mordu, ale především mi tam spousta scén přišlo úplně zbytečných a jen natahujících stopáž, i když to není rozhodně ale ten hlavní důvod, jelikož na druhou stranu se zde Westovi podařilo navodit opravdu poctivou a fungující atmosféru, působící jako z nejsilnější hororové éry a tak navzdory tomu, že se tam toho v podstatě ani moc nestane, tak to prostě alespoň vážně skvěle působí. Tím hlavním důvodem, proč ale nehodnotím těmi 5*, je příšerný casting, který mi vůbec nesedl, a to hlavně co se ženských postav týče. Brittany Snow a Mia Goth jsou dvě odporné zrůdičky, kdy je sice pěkné, že se nebojí ukázat kozičky, ale jejich nesympatičnost, nevýraznost a vlastně celková odpudivost je natolik silná, že ať by tam tyhle dvě hnusky dělaly cokoliv, stejně by mě nesmírně iritovaly. Třetí do party, Jenna Ortega, pak sice pobrala té pohlednosti o něco více, ale ta se v závěru zase začala pro změnu chovat tak přiblble, že mě ve výsledku nakonec vytáčela taky. S chlapci je to pak o trochu lepší, ale výhra též nejsou. Každopádně to, co tu za kolotoč rozjede Ti West právě po oné hodince filmu, to mě ovšem vystřelilo rovnou do hororových nebes a jako tím si mě pan režisér a scénárista v jedné osobě jednoznačně získal a omotal kolem prstu, to jsem si vážně jako chrochtal. Naprosto nekompromisní, brutální, násilný a hlavně efektní jatka, na zatraceně vysoké úrovni, na které budu ještě dlouho vzpomínat a v budoucnu si rád opakovat. Tady se Ti opravdu utrhl ze řetězu a servíruje neskutečný masakr, který si milovníci podobných řezničin užijí na maximum. X je zkrátka vážně hodně povedenou retro poctou osmdesátkovým hororům, a s výrazně lepším hereckým obsazením by u mě atakoval ty nejvyšší možné hororové příčky. ()

kenkaku

Takové dva filmy v jednom. Celou hodinu je to “točíme film”. Nic moc strašidelné tam není. Pár bizár záběrů, jedna fantastická scéna u jezera a jakože soft-porno s dějem. A pak najednou “blik” a máme z toho soft-řezničinu. Celkem zvláštní je i casting. Krom “provařených štětek” co se rozhodně nestydí, je tam stydlivka Wednesday? Samozřejmě ta jako jediná má podprsenkovou scénu… proč jí tam teda rvali? Dále postava stařeny. Její postavu hraje jako dvojroli Mia (tedy třicítka co prošla maskérnou skoro k nepoznání a ještě museli řešit “dvojí výskyt v záběru”). Proč? Z druhé strany, co působí zcela fantasticky je zasazení do sedmdesátek a styl filmu ze staré školy. Ta pointa je také famózní… těžké rozhodování. ()

xLIGHTx

Partia mužov a žien ide natáčať koncom 70-tych rokov film pre dospelých v rámci usadlosti a pozemku dvojice starších, divných ľudí a trochu sa všetko začne uberať dosť blood bath smerom. Snímka má spád a chúlostivé pasáže sú celkom vhodne spracované. Vyskytuje sa tu sympatická Jenna "Wednesday" Ortega a celkom jej to tu pristane. V X-ku sa s krvou a brutalitou nešetrí (avšak nie hneď). Masky starších ľudí sú trochu čudné, ale v rámci večerných/nočných pasáží to nie je až tak citeľné. Čakal som priemer, ale snímka celkom milo prekvapila. Za štyri goth grls, teda Mie Goth, čiže štyri hviezdy. ;) ()

666Carnage

To si tahle jedeš točit porno na konci sedmdesátých let na venkov a vyschlá babča, co má mindrák z neprožitého života, začne řádit. Ten feeling roku 1979 je cítit i skrz obrazovku. Smrti jsou originální a dobrý. Film má svoje kouzlo a baví. Dobrých hororů je dneska jako šafránu a tenhle patří k tomu lepšímu. 75% ()

borec999

"I am a fucking star!" Ti West hlási comeback a po hluchých rokoch slabších filmov ukazuje, prečo ho niektorí pár rokov dozadu považovali za jedného z najnádejnejších vychádzajúcich hororových režisérov. X je pocta 70kovým a 80kovým slasherom a exploitaitons. Soundtrack,prostredie ako z Texaského masakru, buranský motív, kamera..., X má dokonca silnejsí feel spomínaných rokov ako niektoré filmy z daného obdobia. Všeobecne som z X pri pozeraní cítil, že West mal svoje dielo ako režisér a scenárista v 1 osobe pevne v ruke a presne vedel, čo a ako chce natočiť. Prvá polka je rozbehová- zoznamujeme sa s prostredím,postavami, motívmi ich konania. Neurazila ma, ani nenadchla. Nadšenie prišlo až v druhej polovici. Buranská, starecká dvojica so svojimi intímnymi problémami je dostatočne nekompromisná a postavy sú dobre obsadené ( charizmatická "star" / nechutná a nadržaná starena Mia Goth, či Jenna Ortega pripisujúca si po Vreskote ďalší solídny výkon). Každý jeden odchod postavy z plátna stojí zato a príde buď: pár okamihov predtým ako to čakáte (černoch)/ je mimoriadne efektne natočený (brokolnica,hrable)/ prípadne okorenený nejakou cool hláškou (krokodíl). Skrátka s vraždami- ich vymyslením, nasnímaním a prevedením si West dal záležať a ono to vidno- pri väčšine z nich si totiž nemôžete povedať, že takéto niečo som videl už 100 krát ,a to ako hororový nadšenec čo má čo to napozerané mimoriadne oceňujem. Zaslúžené 4*+ miesto medzi Top horormi roku 2022 prakticky zaručené. PS: gerontofilný sex si West mohol ale naozaj odpustiť... 75% ()

iXtr3m3

Oceňujem, že remeselne je to na slušnej úrovni, fakt to chvíľami vyzerá viac ako len "dobovo". Niektoré scény a hrátky s kamerou sú doslova výborné viď. plávanie v jazere a aligátor, ale je tam množstvo hluchých miest, chýba nejaké napätie, najprv sa hodinu nič nedeje a potom sa zrazu v pár minútach vykiluje väčšina osadenstva. Postavy sú povahovo tak blbé, že sa nejde s nimi stotožniť ani nikomu držať palce a je jedno, na ktorej strane stoja. Čakal som teda oveľa viac podľa ohlasov, ktoré to malo a pokračovanie resp. prequel Pearl asi radšej rovno vynechám. ()

KoRner

...teda silnejšie dve * za sex, drugs and killig. A že toho sexu je tam požehnane, vlastne je hýbateľ deja a normálne by som si pozrel aj "režisérsku" verziu. Body k dobru za antižánrovú hlavnú hrdinku a tiež duo zabijakov, ktorí musia použiť aj rozum, keďže ich telesná schránka je už trochu po záruke a ktorákoľvek postava by ich dala dolu. ()

Han22

Nebylo to špatné. Ti West si natočil přesnou kopii 70s slasherů, trefil atmosféru i filmařské postupy. S troškou rasismu bych řekl, že v těch sedmdesátkách by tam rozhodně nebyl černý šerif, ani černý kamarád a když, tak tam určitě zaznělo pár negrů. Tak tu máme skupinu pornoherců, kteří se na farmu vydají natáčet "umění" a mají tu smůlu, že narazí na dvojici opravdu nechutných a úchylných důchodců, kdy ona je frustrovaná, že už nemá sex a on že ji ho nemůže dopřát a tak se rozhodnou je pozabíjet. Má to své plusy - slušné postavy co Vám nelezou hned na nervy, Mia Gothová nahatá v lacláčích je k sežrání, stejně jako Jenna Ortega s andělskou tvářičkou a luxusní prdelkou. A vraždy jsou celkem slušné včetně opravdu brutální chuťovky na konec (auto). Ale jsou tu i mínusy - tempo je opravdu pomalé, stejně jako v sedmdesátkách se to hodinu rozjíždí a nijak zvlášť se to nerozjede ani ke konci. A některé scény jako nahatí důchodci šahající na Miu či mající sex jsou opravdu k zblití. Zkrátka slušná kopie 70s slasherů, jenže já radši ty 80s, co mají trošku lepší grády. ()

Corpsegrinder

Ti West se vrací do formy? No to bych zrovna neřekl, ale určitě se přestal propadat. První hodina filmu je až příliš zdlouhavá a upřímně jsem postupně ztrácel víru v to že se to ještě otočí, ale jakmile tam začne řádit babka šlapka tak to příjemně voní takovou tou retro-retro vůní hororů kolem roku 2010. Stylizace, zrnivá kamera, záběry alá 70s, soundtrack, vše v pořádku, jen zkrátit první polovinu a přidat aspoň jednu sympatickou postavu by to chtělo. ()

HonzysKISS

Jako bych se díval na úplně klasický horor ze sedmdesátých let, akorát natočený ve 4K a s viditelnými gore scénami. Paráda! Nechyběly tu ani detaily jako zlámané prstíky. Po příběhové stránce je to taky supr, není to jako porno s instalatérem (protože to ze začátku ve filmu tak vypadá). Akorát musím říct, že to mohlo být vážně kratší. Opět je tu klasický problém těchto hororů, že se všechny krvavé scény seběhnou až ke konci. (kdo miluje Jennu Ortegu, tak nutně přidat 20 bodíků :D) 80/100 ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD