Kauza Theranos

• Česko Kauza Theranos (viac)

Peniaze. Romantika. Tragédia. Klamstvá. Seriál Kauza Theranos od výkonnej producentky Elizabeth Meriwetherovej znázorňuje neuveriteľný príbeh Elizabeth Holmesovej (Amanda Seyfriedová) a spoločnosti Theranos o nevydarených ambíciách a nedosiahnuteľnej sláve. Ako mohla najmladšia miliardárka na svete, ktorá sa sama vypracovala, o všetko v okamihu prísť. (Disney+)

Morholt

Za mě jeden z těch seriálů, od kterých jsem se nedokázala odtrhnout a dal bych ho na jeden zátah, kdybych nemusel ráno vstávat. Předně oceňuji autentičnost. O Theranosu už jsem nějaký ten dokument viděl a mám i něco načteno, takže snad můžu říct, že se tvůrci věrně drželi toho, co je známo. Druhým pilířem je Amanda Seyfried, která rostla díl od dílu a tu proměnu z idealistky chtějící pomáhat lidem v psychicky narušenou svini zvládla s bravurou. A svou pozitivní roli tu sehrává i nepochopení. Člověk si může ukroutit hlavu nad tím, jak té nedostudované holce mohli sednout na lep lidé jako Kissinger či Murdoch. Vytknul bych snad jen to, že je to celé ukončené příliš brzy. Ale kdo ví? Třeba tvůrci čekají, jak se to celé vyvine a schovávají si munici na druhou řadu. 100% ()

Botič

Seriálová verze příběhu o tom, že "fake it till you make it" je ta nejhorší možná strategie, když si člověk hraje s lidským zdravím. V hlavní roli Amanda Seyfried, která na začátku do role úplně nesedí, ale díl od dílu do psychopatické Lizzy pořádně dorůstá. Je tu snad úplně všechno: oči, které nemrkají, baryton, roláky, cringy taneční kreace, reklama na Patagonii, citát od Yody. Jen to finále je takové uspěchané. Věnovat dvě epizody tomu, co se dělo po zveřejnění článku od Johna Carreyrou mi připadá jako podcenění potenciálu materiálu. ()

castor

Sotva nastoupila na univerzitu a už se drala mezi zdatnější výzkumné pracovníky v laboratoři. Honba za jednorázovými požitky není pro ni. Má sny, má ambice. Chce změnit svět. Už žádné jehly. Hodlá zkonstruovat přístroj, který dokáže provádět řadu krevních testů pomocí pouhé kapky krve. Nechce slyšet, že něco nejde. Hodně ambiciózní a krapet sociopatické postavy diváci milují i nenávidí zároveň. Lhaní, překrucování toků příjmů, nedodržování slibů i termínů, odchody klíčových spolupracovníků. A velké plány stále „jen na papíře“. Polovinu série mi to celé lehce připomínalo nedávný seriál WeCrashed, taktéž inspirovaný skutečnými událostmi: Jared Leto, zakladatel start-upu, rovněž charismatický podnikatel a samolibý vizionář. The Dropout je naštěstí návykovější látkou. A článek ve The Wall Street Journalu rozhodně nebude jen malým štípnutím jako v případě odběru krve. Investoři přišli o stovky milionů, Theranos za několik let odeslal na osm milionů výsledků testů, přesné v mnoha případech nebyly, zahrnovaly falešnou pozitivitu řady nemocí. Zbytek (jak rozhodl soud) asi znáte. A přesvědčivá Amanda Seyfried, která umí skvěle mluvit s lidmi (i třeba před zrcadlem) a vytvářet si vlastní realitu, si po zásluze odnesla Zlatý glóbus. ()

Cappuccino

Amanda Seyfried si za svoj výkon Zlatý Glóbus rozhodne zaslúžila. Seriál však predstavil viacero skvelých hercov, ktorým sa podarilo vynikajúco vykresliť chorý svet tejto vysoko inteligentnej podvodníčky. Bohužiaľ, Theranos ma napriek svojim kvalitám neudržal v neustálom napätí natoľko, aby som ho zhltol na niekoľko pozretí. Práve naopak, trvalo mi dlhší čas, kým som sa prehryzol až po poslednú epizódu. Aj preto nemôžem ísť s hodnotením na viac ako štyri z piatich. ()

evapetra

Chvíli to trvalo, než se seriál pořádně rozběhl, poslední dva díly pak byly výborné. Těch dílů poté, co to konečně prasklo, mohlo být i vice, aby bylo možné obsáhnout soudní řízení až do konce. To by ale tvůrci seriálu museli ještě nějakou chvíli počkat a třeba riskovat, že jim téma někdo vyfoukne. Tak jako se obávali investoři, že je u té skvělé spolupráce s Elizabeth někdo předběhne a z toho důvodu horlivě podepisovali smlouvy s neprověřenou laboratoří. ()

SlecnaSmilly

Uííí, nedávno jsme my ženy oslavily MDŽ, krásný to svátek, který slavíme tím, že si sepisujeme seznam toho, jak jsme skvělé, pak to dáváme na instagram a jen sledujeme, jak nám to ostatní ženy a Kamil Fila  lajkujou. A tady Kauza Theranos je příběh slečny, která chtěla zazářit a prorazit ve farmaceutickém průmyslu, ale nakonec to úpe nedopadlo a kvůli ní to maj ženy zase o něco těžší. Trochu mi to připomnělo Nelu Slovákovou, která za covidu šila roušky s příměsí stříbra s certifikací, “že tudy žádnej kovid neprojde.” Akorát že Elizabeth oblafla i několik asi fakt chytrejch lidí, kteří vystudovali Harvady a Stanfordy. Je to jako by vám na kanadskej žertík naletěl nejchytřejší člověk na světě tedy Václav Klaus. A já se ptám, jak to Elizabeth udělala? Já to totiž s chlapama zoufale neumím a nedokážu je donutit ani k tomu, aby mi koupili kytku nebo aby ji aspoň po vzoru Dana Hůlky utrhli v parku. A Elizabeth se usmála, řekla pár vět o tom, jak chce pomáhat lidem a chlapík na to, na tumáš miliardu dolarů, můžeš za ně pokračovat ve výzkumu nebo si nech udělat nový nehty, i don't care. A ta holka jde, koupí si za ty prachy černej rolák, červenou rtěnku a celou Ameriku přesvědčí o tom, že je Steve Jobs v sukni. ()

kolda1990

O kauze jsem nic nevěděl, ale čumím jak blázen, jak si někdo dokázal omotat kolem prstu vlivné miliardáře, roky jim lhát a oni jí to žerou. Samozřejmě, že to myslela nejdřív dobře ale...No to může dokázat jen žena. Z nejmladší miliardářky světa na úplné dno. Dlouho jsem neviděl takhle zářit hlavní herečku. Jako velkej klobouk dolů Amando Seyfried, tebe sem hltal a zároveň tebou opovrhoval. Dobrá psycho ženská. ()

grogodil

Ďalšia parádne zdramatizovaná kauza od Hulu. Zaujímavé, ako to obrátilo, resp. upravilo moj dojem z Elizabeth Holmes. Lebo trebárs aj po Gibneyho parádnom dokumente vo mne ostal nejaký mierne zhovievavý dojem "zla s ľudskou tvárou". Že aj ked to bol samozrejme obrovský podvod a hazard s ľudskými životmi, tak v podstate brnkal trošku empaticky na ten jej dobrý zámer a kdesi tam stále presvitala tá jej strojená prívetivá ľudská mediálna maska... V tomto seriáli je v podaní skvelej Amandy Seyfried ale len proste jedna vypočítává bezohľadná mrcha, ktorá ako had iba sústavným klamaním a zahováraním manipuluje ľuďmi, vykrúca sa a kľučkuje systémom. Výborne vygradovaný seriál. S pribúdajúcimi epizódami vťahujúcejší, komplexnejší a napínavejší, čím viac postáv je do toho zainteresovaných a čím viac sa tá bublina klamstiev nafukuje až do neúnosných rozmerov. Od kľudnejšieho začiatku o jednej cieľavedomej utiahnutej školáčke s revolučným nápadom, až po bravúrne vyhrotený nervák s korporátnou sviňou heisenbergovských rozmerov vo finále. ()

Streeper

Amandě jsem to ze začátku nějak nevěřila, ale postupem času se to lepšilo a lepšilo až mi přišlo, že se nedívám na Amandu, ale na Elizabeth. Celkově ten příběh šel úplně mimo mě a vůbec jsem o něm nevěděla. Překvapilo mě, co člověk je ochotný udělat pro splnění snu. Elizabeth Holmes měla dobrý nápad, fakt dobrý, ale až moc to uspěchala. Byla v tomhle strašně netrpělivá a kvůli tomu se uchýlila ke lžím. Seriál je dobře zpracovaný, má dobré tempo, nenudí a postavy se skvělé vyvíjejí. ()

Skeksis

Nechápem, načo ľudia točia seriály, keď už boli dávno o veciach natočené dobré dokumenty, ale ok, aspoň som to porovnala. Seyfiedová má ešte viac vytreštené oči ako Holmesová, až na to, že je asi o pol metra nižšia a nemá až taký hlas drevorubača. Ten sa mi zdal hneď neprirodzený, až tu som zistila, že si ho vycvičila. Akoby ženská CEO musela mať hrubý hlas:)) Strašná CEO, keď sa od osemnástich rokov ťahala s pupkatým škaredým prachatým Indom, ktorý jej diktoval, čo má robiť a vrážal do nej, okrem iného, aj peniaze. Hlavne nechápem, ako mohli nejakí ľudia investovať do veci, ktorú nikdy nevideli. Urobili to zrejme iba na základe jej vypleštených očí a hrubého hlasu. Ich trapas a strata peňazí! Dúfam, že si za to Holmesová posedí zopár rokov a bude príklad pre podvodných obchodníkov, ktorí zrejme doteraz chodia predávať do domov dôchodcov pokazené masážne prístroje. Veď tá jej škatuľa vyzerala ako môj kávovar. Proste šmelinárka vo veľkom a iritujúca piča (Holmesová v realite, Seyfiedová výborne zahrala). ()

vyfuk

Balacující mezi záživnstí a menší stagnací. Asi moc zbytečných dílů, ale je fakt, že málokterý z nich byl vyloženě zbytečný. Silný příběh ze současnosti, který poukazuje správně na problémy a jde na cíl. Žádná převratná věc, ale opět důstojná popularizace lidského příběhu. Ze Seyfried jde mnohdy strach. ()

Kacitr

Sobecká, manipulativní narcistka Elizabeth Holmesová šplhá na vrchol své kariéry. Je jí jedno komu ublíží, koho zradí. Hlavně aby měla to, co si jako malá vysnila. A tak pomocí svých konexí, které si upletla ze lží a falešných slibů zakládá jako devatenáctiletá společnost Theranos. Nemá potřebné vzdělání. Nemá zkušenosti. Umí se přetvařovat, mluvit s lidmi. Dokáže si kolem prstu omotat takřka koholiv. A dokáže to na neskutečně dlouhou dobu. Paráda. Hlavní role zahraná výtečně. Dlouho mi žádná osoba tak nepila krev. ()

Klara

Další seriál, který ukazuje prohnilost a nedokonalost amerického lékařského systému, mě sice neohromil tolik, jako Dopesick, ale rozhodně za vidění stojí, skvělé zpracování dalšího příběhu, u kterého je až neuvěřitelné, že se doopravdy mohl stát. ()

brumbrum

Woooow! Tak toto bol masaker :-D!!! Genialny prierez demenciou dnesnej doby, kde loz sa jak pravda predava, netreba produkt ale vitamin-B (Bekannschaften, gal!), drzu papulu a hlavne schopnost klamat! A ak to robi mlada babenka, este to ma ten spravny potrebny nadych diverzity, takze uz nic nestoji v ceste spalit 700 mega - co tam po pacientoch a umrtiach a zytocnych potratoch, hlavne, ze media lajkuju a cashflow maze! Som sa vratil po stvrt storoci z bohateho zapadu, kde korporatny zivot bol uz tak mrtvolne nehorazny, ze sa ta virtualna realita nedala dalej znasat; radsej bez prachov a na rozbitych cestach, nez byt nuteny vyberat inzinierov podla diverzity a prizerat sa, jak uplni dementi srotuju tony bankoviek. Takze ano, 100% sedi, co sa tu divakovi predklada, cele tie sracky su zial uplne realne, bol som pri tom, ked sa kominom posielali stovky megov nic netusiacich klientov a tie firmy funguju vesele nadalej, klamu jak noviny a nic sa nikomu nikdy za to nestane - len to maju jemne lepsie vymyslene, nez tato babenka. Je to nehorazny kolotoc, ktory malokto uveri kym to neuvidi zblizka a prave preto sa sinie nasa zhlupnuta civilizacia uplne bezpecne do hajzlu. 5* jak bic ()

gazogazo

Jak pomalu se seriál rozjíždí, tak energicky končí. Neskutečné, neuvěřitelné, bizarní. A Elizabeth Holmes je skvěle zahraná - až tak, že vytahuje seriál do plného počtu. ()

ER

Až neskutečný příběh o tom, jak miliardy dokáží zastřít zdravý rozum a ostřílení investoři svěří peníze 19 leté, potažmo dvacetileté dívce. Už v úvodní epizodě zazní varování, když je Elizabeth na vysoké. Jenže mnohdy je  cesta do pekla vydlážděna dobrým úmyslem. Přerod dívky s ideály v bezskrupulózní ženu je famózní a Amanda Seyfried odvádí velmi výborný výkon, byť ne strhující. Celé pojetí není vlastně nijak strhující, přesto mně story podle skutečnosti dokázala dostatečně vtáhnout do děje. Nálada je totiž s každou epizodou mrazivější a jen jsem zíral na to, kam to dospělo. ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (viac)

Emmy 2022 opět v režii HBO

Emmy 2022 opět v režii HBO

13.09.2022

Zatímco v loňském roce ceny Emmy ovládl zcela Netflix, letošní 74. ročník kabelovka HBO mocně vrátila úder. Díky jasným vítězstvím seriálů Boj o moc a Bílý lotos toho zkrátka na streamovacího giganta… (viac)