Vynálezkyně: Z kapky krve

• USA The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
USA, 2019, 119 min (televízna verzia: 114 min)

Díky vynálezu, který sliboval přinést revoluci do způsobu testování krve, se Elizabeth Holmesová stala nejmladší miliardářkou na světě, a Američané na ni pohlíželi jako na Steva Jobse v sukni. Pak se po její společnosti přes noc slehla zem... Elizabeth Holmesová vtrhla do Silicon Valley s revolučním lékařským vynálezem. Nazvala jej "Edison": malá, hypersofistikovaná černá skříňka, která měla být schopná provést až 200 typů krevních testů během pár minut, to vše z jediné kapky krve. Jehly, laboratoře a pár vyvolených společností, které je ovládaly, by se rázem ocitly v propadlišti dějin. Stejně jako Mark Zuckerberg, Steve Jobs i samotný Thomas Edison chtěla Holmesová převrátit celý průmysl vzhůru nohama a vnést do něj revoluci. Mělo to však jeden háček – celé to byla lež. Jednalo se o jednu velkou habaďůru. Z původně nejžhavější technologické společnosti roku 2014, oceňované na 9 miliard dolarů, se vyklubal podvodný, krachující systém, který odhalil zranitelné místo Silicon Valley. (HBO Europe)

NiWi

Velmi zajímavě a dobře zpracovaný příběh někoho, kdo věřil svému nápadu tak moc, až dokázal obelhat nejen obyčejné lidi, ale i ty opravdu zkušené, kteří byli ochotni investovat miliony dolarů jen díky pronikavému pohledu a sebevědomému vystupování. Víra je dobrá věc, dokud se nezmění ve fanatismus. . ()

rikitiki

Fascinující příběh o snadnosti lží ve světe, kdy jsou téměř všechny informace dostupné všem. Výborné zpracování po obrazové stránce i výběrem respondentů a velký obdiv dokumentaristům, že je dokázali sehnat a přesvědčit, aby promluvili na kameru. Historka, jak se na kočičí zlato nachytali i prohnaní a světaznalí muži, by nás mohla i škodolibě pobavit, kdyby za tím nebylo tolik utrpení a dokonce i sebevražda ze zoufalství. Falešná vizionářka, které nakonec šlo jen o vlastní prospěch, byla odsouzena na 9 let, ale po zhlédnutí dokumentu si myslím, že je to málo. Protože ona vyjde z vězení, bude žít a pořád bude za hvězdu, i když asi méně zářivou, ale budou ji zvát na přednášky a dělat s ní rozhovory. Zatímco ti, kterým ublížila, nedostanou žádnou satisfakci. SHRNUTÍ: Vize jsou krásná věc, ale když obdivuješ vzdušný zámek, odměnou ti je většinou jen holé nic. ()

Aljak

O Elizabeth Holmes sme počuli snáď každý ako o prelomovej vizionárke vo svete vedy a výskumu. Geniálna, šikovná, obdivuhodná, perspektívna, revolučná, ... a po všetkých tých superlatívoch napokon len obrovská klamárka a manipulátorka (no kto by to bol povedal, však?). Už len samotná postava Elizabeth, jej vzostup a pád, dávajú predpoklad na pozoruhodný dokument. Prostredníctvom neho sa človek naozaj dozvie toho obrovské množstvo zo zákulisia o celom Edisonovi a prezentácii Theranosu. Príbeh tejto skrachovanej vizionárky nám vypovedia tí, ktorí boli s Elizabeth na spoločnej lodi, takže všetko sú to relevantné informácie - hoci určite trochu zaujaté, keďže po vojne je každý generál. Trochu mi tam chýbal komentár aj od samotnej Elizabeth, aj keď tá by si zrejme chybu nikdy nepripustila a pokladala by slová svojich spolupracovníkov za pomstychtivé lži. Každopádne, byť takmer 15 rokov na výslní nekompromisného farmaceutického biznisu s niečim, čo ani nefunguje, to je tiež svojim spôsobom obdivuhodné! ()

D.Moore

Elizabeth Holmes o svém dobrém úmyslu přesvědčila nejen veřejnost, ale především sama sebe, takže i když se od ní odvrátili i její nejvěrnější příznivci, ona nepochybovala. Ta zaslepená donkichotská tragédie je svým způsobem fascinující. Kromě obrovské díry, ve které zmizela spousta peněz, byl Theranos hlavně hazardem s lidským zdravím. Připadalo mi to, jako kdyby si děti hrály s Legem, zkoušely to, zkoušely ono, co chvíli někdo šlápl na kostku a bolelo ho to, a když se rodiče vrátili z práce a viděli ten bordel, stavebnici jim sebrali. ()

Djoker

Kauza Theranos si vzhledem ke své velikosti dokument jistě zasloužila, ale je pravdou, že jeho finále působí tak, jakoby Gibney začal stříhat týden po prvních obviněních a to nejdůležitější citelně chybí. Holmes je ale dokonale bizarní postavička ze Silicon Valley, to se musí nechat. Aneb hltáme moudra Stevea Jobse od rána do večera. ()