Edward (Johnny Depp) je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade a ktovieako dlho trvalo, kým ho celkom náhodou objavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg (Dianne Wiestová), ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Hoci Edward vyzerá ako nejaké hrozivé monštrum, v skutočnosti je dobrácky, milý a veľmi plachý. čoskoro si získa uznanie a obdiv svojím strihačským umením, či už ako záhradník alebo kaderník. Lenže, ako to už chodí, sú medzi nami aj ľudia závistliví a zlí, ktorým chlapcova obľuba nedá spať, najmä keď si všimnú náklonnosť, ktorú prejavuje k príťažlivej mladej Kim (Winona Ryderová), ktorá je jediným človekom, ktorý mu rozumie... (TV JOJ)

MareT.

Film, který je tím čím je právě díky hudbě Dannyho Elfmana, která je tak kouzelná, jako celý tento film. Jinak jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Fascinující je vyobrazení amerických paniček doplněno nadsázkou barevných domů a kruté povrchnosti. Depp boduje na celé čáře. ()

Katka88

Snad vůbec první film s Johnnym, který jsem viděla. Nádherná pohádka oplývající barvami, všemožnými pocity, neopakovatelným výrazem Edwarda a kouzelnou hudbou. ()

kedl

Nejlepší film dvojice Depp x Buton. Vynikající děj s výbornou hudbou a atmosférou. Ukázka toho jak “stroj“ nemůže patřit do lidské společnosti ať už v jakémkoliv smyslu. ()

Stružák

Herecký koncert Johnnyho Deppa. Film se zajímavým nápadem, famózním příběhem a příjemnou, nerušivou hudbou. Kdyby jen prostřední část nebyla mírně zdlouhavá a nudná, mohlo být hodnocení vyšší. Mimochodem, kdo asi stojí za střihem filmu? :-) ()

Merkin

Nádherná věc, která si v žádném případě nehraje na nic vážného, ale také nikterak nezapadá do hlubokých vod zalitých stovkami nesmyslných romaticko-fantastických snímků, kde nejde o nic, než jen o závěrečný polibek. Naopak. Už od začátku je vše postavené tak, aby divák pochopil, jak má Střihorukého Edwarda brát a to trochu pohádkově i trošku filosoficky. Domečky jako z omalovánek, lidé jako z pěny a do toho pohled na kýčovitý Bezděz přímo brutálního vzevření, kam nikdy nikdo nevkročí. Chlapec plný šrámů a jizev se zbraní místo rukou a přitom šikovný, hodný a především bezbranný. Sousedské paničky kam vítr tam plášť a samozřejmě andělsky krásná a velice naivní dívka bráněná svým ,,Adonisem". Tím Burton vytvořil mix běžných vztahů denního života a nápaditých snů a představ typických pro jeho filmový svět. Už jen ta idea, ty dokonalé obrazy, Johny Depp a jeho psí oči a to vše jen proto, aby malé děcko nemuselo přijít do styku s fyzikou už tak brzo. Takhle vypadá fantazie, lepší příběh o původu sněhu než jakýkoliv přírodní zákon. Prostě lahoda! ()

kukuuuc10

Šílenost sama o sobě. Tohle dílo mám shlédnuto asi 100x. Má své přirozené pohádkové kouzlo, ve kterém se chvilkami můžete i bát! Burtonový jednoznačně nejlepší film! ()

provitamin

Nemôžem si pomôcť, ale filmy o mentálne retardovaných alebo inak hendikepovaných ľuďoch akosi nemusím. Nehovorím že to nebolo dobre natočené a nehovorím že Johnny Depp to nezahral dobre, ale takéto filmy mi proste nesedia. ()

Paity

V 90. letech by se dalo o Střihorukém Edwardovi mluvit jako o kultu. Johnny Depp odvedl bezesporu naprosto fámózní práci. Celkově ale film už s odstupem času nepůsobí tak mysticky, jako dříve po svém odvysílání. ()

Retik

Po delší době zase film, který bych zařadil do mé "sbírky" jedinečných filmů. Neobyčejně zpracované prostředí města v kontrastu s Edwardovým hradem a jedinečné pojetí jejich stylů vám nejdřív "vyrazí" dech, ale po chvilce opět začnete dýchat a později se vám bude dokonce dýchat lépe než kdy dřív. Příběh není nic nad čím by jste musely přemýšlet, ani nemá nějaký hlubší smysl, je to příběh o lidskosti a pochopení toho, že všichni nejsou stejní a někdy ti, kteří jsou jiní, jsou mnohem lepší než obyčejní lidé. Johnny Depp mistrovsky předvádí svůj talent a tak nepřestanete soucítit s Edwardem a jeho radostmi i strastmi po celý film. 8/10 ()

EKLEKTIK

Kdybych tento film hodnotil v době, když jsem ho viděl poprvé, dal bych mu plný počet hvězdiček, ale časem jsem z něho nějak vyrostl. ()

Hanys_

Depp dost dobrý, ale jinak jen fain romantická fantasy báchorka. Nic víc, nic míň. Z dětství jsem si to pamatoval trošku jinak. ()

Miller

Velmi kvalitní požitek z filmu přetrvává. Má to své Burtonovské kouzlo. A i ten Depp tu hraje dobře (nevím, zda si to zaslouží až takový ohlas, ale hraje solidně). Vizuál je překrásný (považte, že to je skoro třicetiletý film). Osobně, mám ale radši jiné Depppovy filmy....80% ()

AdamesWWE

[8/10] Výborná vydarená klasika z 90 rokov - tak by som v skratke zhrnul film Nožnicovoruký Edward. Nieje to typ filmu, ktorý by som si denno denne púštal a patril by medzi moje oblúbené, ale ked´ nato príde tak si ho viem vychutnať. Je to originálny film s výborným príbehom, skvelými hercami a výborným spracovaním svojho príbehu. V určitom slova zmysle tak trochu kultový film tohto žánru, ktorí má určite zaslúžené miesto medzi top filmami vo svete kinematografie. ()

Petr.Kocfeld

Místy trochu strašidelný snímek a Edward(Depp)působí mírně strašidelně a odpudivě...Hodnotím 4 hvězdami.Dávám 80 procent.Depp je zde skvělý.Jeho přítelkyně taky a atypická láska je zde zajímavá.Střihoruký Edward je plný napětí,akce a fantasy prvků.Místy jde z něj mráz po zádech.Jeden z nejlepších filmů Johnnyho Deppa!Burtona sice jako režiséra nemusím,ale tento snímek je velmi povedený a já ho viděl se sourozenci a rodinou a je skvělý!Edward se zapsal nezapomenutelně více či méně dobře do našich srdcí a rádi si jej připomeneme i po letech. ()

Pat.Ko

Temná rozprávka, ktorá sa odohráva relatívne v modernej dobe. Počas 3/4 filmu sa niesol dojemný nádych, kde vám to hralo na city, miestami aj pobavilo a pozerali ste sa na to s úžasom. Finále filmu už nabral úplne inú vlnu, ktorá bola skôr dramatická a tragická, bolo to neočakávané, na prvý pohľad vyvolalo pocit sklamania, ale po premýšľaní nakoniec zistíte, že sa vám to finále vlastne páčilo. Film odkazuje na život niekoho kto je odlišný/zvláštny/podívinský medzi ostatnými ľuďmi. Ja to považujem za rozprávku preto, lebo ma tu viacero znakov, ako napríklad; rodina, ktorá Edwarda prijala medzi seba, bola odlišná tým, že neboli klebetní a zlomyseľní. Svoje herecké roly zohrali všetci, tak ako mali, ale chcem vyzdvihnúť, výkony J. Deppa a W. Ryder. Johnny Depp je proste pán herec, to nepoprie nikto, hoci rozprával veľmi málo, no všetko sme rozumeli, vďaka jeho mimike a gestikulácii. Keď začal rozprávať, mal taký vystrašený hlas dieťaťa (pozerané v originále). A k W. Ryder poviem iba to, že tento film nabehol jej kariéru. 8/10. ()

Zemřel herec Alan Arkin

01.03.2014

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

05.04.2013

Jedinečnou možnost vidět na velkém plátně tituly jako Hello, Dolly!, Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů, 2010: Druhá vesmírná odysea, Mistr, Střihoruký Edward, Smrtonosná past a další budou mít… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)