Deň po tom

• Česko Den poté (viac)

Čo keď sa začína nová doba ľadová? Taká otázka straší klimatológa Jacka Halla (Dennis Quaid), ktorého výskumy naznačujú, že globálne otepľovanie by mohlo spustiť prudkú a katastrofálnu zmenu zemskej klímy. Jeho prieskum ľadovcového jadra v Antarktíde dokazuje, že k takej udalosti došlo už pred 10-tisíc rokmi. Preto teraz varuje štátnych úradníkov, že by rovnaká situácia mohla nastať opäť, ale jeho varovania prichádzajú neskoro. Všetko sa už začalo, keď sa Hall stal svedkom odlomenia ľadovej kryhy o veľkosti Rhode Islandu z Antarktického ľadového pólu. Na celej zemeguli nasledovali prudké zmeny počasia – v Tokiu padali krúpy o veľkosti grapefruitu, rekordný hurikán vyvádzal na Havaji, v Dillí napadol sneh a cez Los Angeles sa prehnala ničivá séria tornád. Telefonát zo Škótska, od kolegu profesora Terryho Rapsona (Ian Holm), potvrdil Jackove najhoršie obavy. Prudké zmeny počasia sú príznakom veľkej globálnej zmeny. Množstvo vody z polárnych ľadovcov narušilo morské prúdy stabilizujúce náš klimatický systém. Globálne otepľovanie posunulo planétu na pokraj novej doby ľadovej, ktorá nastane v priebehu jednej globálnej super búrky. Kým Jack varuje Biely dom pre blížiacou sa klimatickou zmenou, jeho sedemnásťročný syn Sam (Jake Gyllenhaal) uviazol v New Yorku, kde sa s niekoľkými priateľmi zúčastnil na akademickej súťaži stredných škôl. Teraz si musí poradiť s prudkou záplavou a rýchle klesajúcou teplotou na Manhattane. Zo svojho útočiska v mestskej knižnici volá otcovi, ktorý ho stihne len varovať, aby za každú cenu zostal vo vnútri. Kým obyvateľstvo evakuujú na juh, Jack mieri proti prúdu, hádam ako jediný sa ponáhľa na sever, aby zachráni syna. Ani Jack však nie je pripravený na to, čo sa stane – jemu, jeho synovi a jeho planéte... (TV JOJ)

mzss1

Emmerich je hodně dobrý režisér, ale tohle mě až tak nechytlo. Docela nevýrazná atmosféra, rozporuplní herci a tak. Mělo to ovšem perfektně natočené scény a nápadů bylo ve filmu víc než dost. Ale celé to prostě u mě nějak ztroskotalo. Ne, že bych tenhle film odsuzoval, ale u Emmericha a u katastrofických filmů - prostě tyhle filmy musí být prvotřídní. Tohle byl pouze lepší průměr. 59% = *** ()

kingik

Klimatolog Jack Hall provádí výzkumy, jejichž hodnoty vypovídají o tom, že by globální oteplování mohlo rozpoutat fatální změnu zemského klimatu. Je svědkem odlomení ledové kry na Antarktidě. To je provázeno prudkými změnami počasí po celé zeměkouli. Globální oteplování se postaralo o posun planety směrem k nové době ledové. Jack je připraven o celé věci informovat Bílý dům, ale New York už postihla apokalypsa, v níž se ocitnul také jeho mladý syn. Trikové efekty se na diváka valí v pravidelných intervalech, skupinka lidí v ohrožení je také dobře sestavena a Roland Emmerich svoje katastrofické vize podává úderně, s dávkou hrdinství a nějakého toho amerického patosu k tomu. New York to v jeho filmařské vizi schytá pěkně. Oproti tomu, některé relativně zdlouhavější pasáže se mohly přeskočit, aby film neztratil svoji sílu efektního spektáklu. Otázkou zůstává, co ještě Emmerich ve svých dalších filmech hodlá zničit. Celkový dojem z filmu průměrný. 60% ()

Legas

Úvodní scéna, která jakoby vypadla z Vertical Limitu, mě příjemně nažhavila. Následující sled katastrof všeho druhu byl sice trikově úchvatný a místy nápaditě zrežírovaný, ale o slovo se přihlásila logika. Ponechme stranou, že doba ledová by nenastala za pár týdnů, nebo že tornáda ohrožují zrovna (a zjevně jen) Los Angeles. Tyto věci patří k nutným atributům všech podobných filmů a jsou nutné pro dramatizaci a efektivnost děje. Ale fakt, že jednotlivé katastrofy jsou bedlivě sledovány sdělovacími prostředky a nikoho (vládu obzvlášť ) to ve filmu příliš nevzrušuje, je přinejmenším zarážející. Navíc drtivá většina těchto supertrikových scén byla hloupě vyplýtvána v trailerech, takže už téměř není nad čím žasnout. I přes tyto výhrady je první hodina filmu nadprůměrná. Potom bohužel film trpí značným slovním průjmem přihlouplých výlevů ve typu „maminka na tebe určitě musí být pyšná“. Navíc místo globálního pohledu na nastávající dobu ledovou se příběh soustředí na absolutně nelogickou záchranu syna hlavního hrdiny. Den poté je ve své druhé polovině alespoň vcelku vtipný (chtěně i nechtěně), a tak jsem se téměř nenudil. Emmerich také občas přihodí nějaký ten několikasekundový trumf. A nejlepším hercem filmu je pes Budha. Ano, přežil ;-) ()

Anderton

Deň potom som si pamätal, že som videl v kine kvalitné triky, obrie vlny, digitálne vlky a tak trochu nudu medzi tým. Na Emmericha teda nadpriemerný výkon. Príjemná mrazivá atmosféra (doslova, nie akože strašidelná), solídni sympatickí herci a upozadený americký patriotizmus mi dovoľujú tentokrát siahnuť po vyššom, trochu precenenom hodnotení. Americký prezident sa moc neohreje a viceprezident je totálny blb. Fajn zmena. Aby som nezabudol, film je čistá rozprávka. Logické diery sú tentokrát obzvlášťdo očí bijúce. ()

Frajer42

Kam až mi paměť sahá, tak si troufám tvrdit, že v roce 2004 existovala podstatně lepší technika, kterou se daly divákům zprostředkovat efekty, ze kterých se nedělá nevolno. Tato Emmerichova pohádka smrděla po technické stránce těžkým béčkem a dlouho předlouho mi trvalo, než jsem se naladil na tuto nízkou úroveň. Nejvíce to bylo zřejmě vidět u pádů do propastí. Co se hereckého osazenstva týče, tak mě nesmírně sral Jake Gyllenhaal, kterého mám jinak velmi rád, zde byl ovšem nechutný pohled na to, kterak mu stéká po bradě mléko. Naštěstí mi v krvi kolovalo nezanedbatelné množství kvalitního vínečka, takže jsem film nejenom ve zdraví přečkal, nýbrž se v něm našlo pár pasáží, které se mi líbily, a to zejména v poslední třetině. Děj je děsně otřepaná záležitost bez špetičky jakékoli autorské invence. Zde se evidentně kráčelo cestou nejmenšího odporu. Ve výsledku vznikla snesitelná a ničím výjimečná jednohubka, která ovšem zřejmě ani moc nikoho neurazí. Slabé 3 kousky. ()

stilgar1

Film plný vizuálních efektů, dějově však docela pokulhává a je pln zbytečných nelogičností. Také se nemůže chlubit žádným výjimečným hereckým výkonem, i když zase příliš hrozné to není. No, co by se dalo čekat od režie Rolanda Emmericha? Už nějakou dobu dokazuje to, že je jen průměrným režisérem. Ale jako oddechovka to docela fungovalo, a dokonce jsem se i občas nějaké té hlouposti zasmál. 5/10 ()

boshke

Pro mne asi nejpřístupnější z dosud shlédnutých Emmerichových děl. Samozřejmě, děj je prostý a předvídatelný, leč u Dnu poté mi to nijak závratně nevadilo; hlavní jsou ty vizuální orgie, kdy půlka planety mizí pod ledovou krustou, L.A. bičují desítky tornád či Japonsko sužované kroupami velkými jako pomeranče. A ty se poměrně vyvedly. Celkové hodnocení tedy veskrze pozitivní... 70% ()

Kothy

Sice trochu rychlá doba ledová, ale tohle se Rolandu Emmerichovi povedlo. Kdo ví, co se může stát. Dost dobrý film s Dennisem Quaidem a Jakem Gyllenhaalem. ()

AllShallFall

Emmerich má zkrátka rád apokalypsy. Příchod doby ledové je dost dobrý nápad, který tu ještě nebyl. Film se mi i dost líbil až na některé momenty. Například padání obrovských krup, nebo spíše kostek ledu z nebe. Třeba u letních supercel v Severní Americe je známo, že produkují obroské množství krup až o velikosti lidské dlaně. Kroupa má však tvar hrbolaté čočky. Způsobuje to kondezace vody ve výšce až 13000 metrů, z vrchu supercel, kdy voda padá z obrovské výšky a tím pádem nabýva takových rozměrů. Vše se děje pouze v horkých dnech. Takže scéna s padáním ker z nebe se nepovedla i přesto, že mohla být pojatá na jiný způsob. Totéž i tornáda v Los Angeles. Tornáda se vyskytují ve velkých tlakových nižích pod supercelami, někdy teda také i bez nich, za pomoci střetu suchých chladných a vlhkých teplých větrů. Přišlo mi dost přehnané, kdy se tornáda začala tvořit jak houby po dešti a nabírali nejen obrovkých rozměrů ale i sil. To by musel být tlak vzduchu opravdu nízký a myslím si, že by to člověk pocítil i na vlastní kůži. Jen si vezměme jako příklad, když přichází bouře. Změna tlaku vzduchu je cítit. A finále tomu dalo ztroskotání třech vrtulníků. Tak obrovká zima byla, že zamrzli v letu, ale zajímavé je, že človek umřel, až když otevřel dvěře. Nedokážu si představit, jak nízká teplota by zapříčinila takové rychlé mrznutí. Takže veřím tomu, že pokud by opravdu se něco takového stalo, tak člověk by musel být mrtvý stejně a nebo dříve, než ten vrtulník. Koneckonců, teplota lidského těla je 36,5 stupně Celsia a teplota běžícího motoru vrtulníku....:-) dle odhadu určitě 4x taková. A vůbec nemohu překousnout tu obětavost amerického prezidenta. Vždy je ve filmech prezentován jako naprosto oddaný američan. První občané a pak já.....HAHA..to sotva. On a jeho krysy by byli jako první v prdeli. Když ale hodím tyhle věci za hlavu a vezmu na vědomí, že muselo být vytvořeno drama, aby film byl zajímavější. Tak jako katastrofický snímek je to dobré. Příroda je mocná a nevyzpytatelná. Sami vlastně ani nevíme, co všechno na nás čeká. Jedno vím ale jistě. Živočišný druh přežije i kdyby z nebe padali hovna z háčkama. Protože příroda nikdy nedopustí úplné vyhynutí organismů na planetě. Takže se žádného konce světa neděsím. Pokud ale vymírá Člověk, znaméná to, že je parazit a příroda už s ním do budoucna nepočítá......Vlastně bych se tomu ani nedevil:-) ()

Fingon

Globální oteplování ústí v globální ochlazování. Jen škoda, že na to každý zapomene hned poté, co film skončí. Ale není to nejhorší... ()

oje

Vydařená variace na téma regulace světové populace. Všechny ty velkolopé scény a animace nenudí, to je jasné. K zahození ale není ani příběh lemující samotnou destrukci planety. Láska, rodinné vztahy a napětí vnořené do globální pohromy nepůsobily nuceně a snímek tak odsýpal vcelku plynule. Ani na chování postav se příliš nelogických kroků nenajde, a tak jde ve výsledku o snímek, který by neměl urazit a být stravitelný pro poměrně široké publikum. Dosti podobným filmem představující apokalyptickou vizi naší planety je 2012. Alternativa: 2012, Deep Impact, Knowing. ()

Slarque

Scénář tentokrát není pouze prvoplánově pitomý, ale výsledek už není tak zábavný. Co se týká zpracování a efektů, není co kritizovat. ()

Tomco

Niekedy mi takáto dávka mainstreamu a sileného vituálneho exibicionozmu príde viac ako vhod. Emmerich je pre mňa ideálnym tvorcom na chvíle, keď mám "svoje dni". ()

Arsenal83

Môj jeden z top 3 najobľúbenejších katastrofických filmov, kde som mal tú česť spoznať jedného z mojich top hercov - Jake Gyllenhaala. A zapozeral som sa aj do Emmy Rossum v čase jej predstieranej nevinnosti. Mne sa film veľmi páčil a pozriem si ho pravidelne raz do roka. A vo svetle klimatických zmien je navyše stále viac aktuálny. ()

klerik

Príjemný film, ktorý sa bojí poriadne to roztočiť. V pohode herci, pekné triky (ale málo!!) a škrípajúca logika z toho robia fajn letnú (zimnú?) oddychovku... ()

Chrustyn

Povedená podívaná se skvělými počítačovými efekty. Hlavní problém filmu je v tom, že když se zrovna nic nezaplavuje nebo jiným způsobem neničí tak se divák nudí a je nucen poslouchat nezáživné dialogy nudí. Naštěstí je katastrof ve filmu více než dost, takže se má divák na co koukat. Hlavní zásluhu na celkové kvalitě filmu mají dokonalé triky, které chvílemi vypadají neskutečně reálně. ()

korbitch22

Po delší době sem měl chuť na nějakou ,,Emmerichovskou´´ prácičku a padla volba na Den Poté,u kterého zvedám hodnocení o jednu mrazivou vločku nahoru.Film mě skvěle na ty dvě hodinky zabavil,scénář sice obsahuje tuny logických chyb co se vývoje počasí týče,ale je to tak efektně zpracované a navíc s poselstvím do budoucna a s minimem patriotství a klišoidních keců.Gyllenhaal vede partu zajímavých postaviček k přežití a zachraňující taťka Quaid se pro roli snad narodil.Mám rád velkolepá béčka a miluju pohled na zdecimovaná obří města a tady se mi dostalo záplav,tornád,zmrzlého New Yorku atd. Efekty sou na rok 2004 naprosto fantastické a všechno dokonale dokresluje nádherná hudba dvojice Kloser/Wanker. Samozřejmě plác do čela že před okem arktické bouře stačí šupem vletět do vyhřátý místnosti,ale takovým hloupostem se u katastrofických filmů nevyhnete prakticky nikdy,jelikož aby děj jakkoliv seděl a byl zajímavý a napínavý,musí porušovat všechny zákony od přírodních,fyzických až po chemické i lidské :D Den Poté je s Emmerichovým 2012 určitě nejlepší katastrofickou volbou a pokud lidé nedokážou skousnout všechny ty logické hovadiny a rodinné kecy,které k těmto filmům patří,nemaj se na ně vůbec dívat a pak strašně chytře pindat v ´´uvědomělých´´ komentářích jako pan Cervenak a další.To se radši podívejte n Mazací Hlavu nebo co ty vaše přechytračelé a povrchní mozečky mají rádi a primitivní velkolepá béčka nechte pro lidi,jenž chtějí vypnout a užít si trochu dobrodrůža.Pro mě víc než slušný filmařský náhul a dobrá zábava.80%. ()

MTV Movie Awards 2005

MTV Movie Awards 2005

07.06.2005

Štrnásty ročník odovzdávania filmových cien MTV Movie Awards moderovaný hercom Jimmym Fallonom sa už tradične blýskal hviezdnými menami, no zároveň sa (narozdiel od vážnych Oscarov) niesol vo veľmi… (viac)