To som ja, Margaret!

• Česko To jsem já, Margaret! (viac)

Skvelý kanadský feel-good film, ktorý z vás naplní šťastím. V tomto nadčasovom príbehu o dospievaní exceluje Abby Ryder Fortson v úlohe 11-ročnej Margaret, ktorá s láskyplnou podporou svojej matky (Rachel McAdams) a starej mamy (Kathy Bates) premýšľa o živote a dospievaní. Práve sa presťahovali z New Yorku na predmestie; možno práve tu Margaret objaví maminho kresťanského alebo otcovho židovského Boha... (HBO Max)

ScarPoul

Aj napriek tomu, že je to vlastne film o čakaní na prvú menštruáciu ( takže cielovka veľmi nie som) tak nesklamal. Neviem čím to je, ale je to už v poradí druhý film od Kelly Fremon Craig, ktorý je citlivou sondou do duše mladých ľudí. Vôbec nie hlúpe. Emočne vyvážené. Dojímavé, veselé, vtipné a hlavne úprimné. Je tam veľmi veľké množstvo vecí, ktoré prichádzajú so sebauvedomením a som veľmi rád, že skutočná dráma je len v tom, že si niektoré postavy k sebe snažia nájsť cestu. Práve tá úprimnosť z toho robí niečo viac. Bez hluchého miesta, s peknými momentami a uveriteľnou a milou hlavnou hrdinkou. Svieže a naozaj príjemné. Hansa Zimmera som tu vôbec nepostrehol. ()

Malarkey

Pravda, hodně ženské. Ale pokud si to pustíte po darování krve a chcete si u televize trošku pohovět a odpočinout, tak to musí zkousnout i chlap. Celé je to totiž neskutečně milé a plné dívčího dospívání v současné Americe. Natočené s radostí a citem k tématům nejen ženským, ale i náboženským. ()

castor

Milou atmosféru dospívání v retro balení tentokrát nabízí Kelly Fremon Craig, která se už osvědčila solidní záležitostí Hořkých sedmnáct (taky ve velkém se odehrávající ve školních lavicích). Dětským hercům zároveň napsala velmi solidní dialogy a hlavně, když je vybírala, měla zejména v případě Abby Ryder Fortson sakra šťastnou ruku. Ta musí skousnout, že se rodina stěhuje z New Yorku na předměstí, takže nejen ve škole začne od nuly. Je každopádně obklopená několika suverénními postavami (nová sebevědomá kamarádka Nancy a osvědčené dámy Rachel McAdams či šťavnatá babička Kathy Bates), takže má divák radost je necelé dvě hodinky sledovat. Výsledek sice nezanechá hlubší dojem (jemné oťukávání náboženství se zbytečně vyhrocuje) a nad vším se neustále vznáší opar toho, že víme, že to nakonec stejně všechno dobře dopadne, protože dotyčným nikdy skutečně neteče do bot. Ale je to milé, usměvavé, nenucené a vážně skvěle zahrané. ()

Hild

Takový milý neurážející rodinný film. Upřímně, film je určen především pro dospívající dívky, jejich mamky a babičky, a nejlépe pokud se můžou dívat spolu. Film ničím extra nenadchne, není zde žádný výrazně dramatický oblouk, žádná gradace, ale svým příjemným a nenuceným pojetím si tak pozvolna plyne a vlastně to docela příjemně uteče. Film už znovu asi nikdy neuvidím a za pár měsíců si na něho asi ani moc nevzpomenu, ale z nějakého důvodu mám pocit, že tu 4* si to zaslouží, jde poznat, že režisérka i herci do toho dali kus srdíčka. ()

lamps

Ani se nedivím tomu senzačnímu hodnocení na Rotten Tomatoes. Ten film si zdánlivě jede podle šablony lehčích dramat o dospívání, ale skoro nikdy není neoriginální nebo nudný. Víc ho docení určitě ženy, ale vnitřní zápasy protagonistky jsou univerzální a vůbec nevadí, že dilema ohledně náboženství (mamka křesťanka x taťka žid) vyznívá hlavně symbolicky. Je to ostatně o tom, jak neposkvrněnou dětskou mysl ovlivňují venkovní podněty, jež ji zbytečně zatěžkávají přemýšlením nad něčím, co beztak nejde ovlivnit. Třeba menstruace. Co se má stát, k tomu dřív nebo později dojde. Dřív nebo později najdeme i ty kamarády, kteří za to stojí. A nakonec třeba i lásku, bez ohledu na vyznání či postoje rodičů. Možná je to až příliš feelgood a bez větších dějových zádrhelů, ale v tom je tentokrát asi kouzlo. A samozřejmě v Rachel, která zase hraje fantasticky. Jenže tentokrát asi hlavně proto, že hraje sama sebe. 80 % ()

Dzeyna

Film víceméně o první menstruaci. Já to teda takhle extra vůbec neprožívala, takže mi to přišlo trochu fake. Být chlap, tak si asi prostřelím hlavu. ()

silentname

Filmov o dospievaní je vonku celkom veľa a z toho aj plynie, že treba prísť s niečím, čo sme ešte nevideli. Tento film je zaujímavý v dvoch aspektoch. V prvom rade sa neodohráva v súčasnosti ale v začiatku sedemdesiatych rokov. Vďaka tomu je zasadenie trochu iné. Čo ho ale robí zaujímavé najviac je skutočnosť, že Margaret vyrastá v rodine, ktorá dokopy existuje vo veľkom množstve náboženských konfliktov. Jej mama Barbara je kresťanka, ktorá si vzala za muža žida. Na základe toho Barbara pre vlastných rodičov prestala existovať. Sama Margaret nevie, ako je na tom s otázkou viery, lebo jej povedia, že sa má právo rozhodnúť, či bude chcieť byť kresťankou alebo židovkou. No postupne sa ukáže, že tieto konflikty, ktoré v rodine vznikali počas jednotlivých období budú mať neskôr silný vplyv na to, čo sa bude odohrávať v jej vnútri. Okrem toho však je to príbeh, kde Margaret aj rieši svoj príchod do puberty, mení sa s malého dievčatka na tínedžerku a všetky problémy, ktoré z toho plynú sa tu objavia. Snaha zapadnúť, otázka menštruácie, ako vyzerať čo najatraktívnejšie atd. Herecké výkony sú tu skvelé a film vie akým spôsobom jednotlivé momentky adresovať. Najmä v závere je cítiť, že to všetko čo sa dialo na Margaret zanechá nepríjemné stopy. A reálne sa dá povedať, že na vine sú všetci. Za pozornosť určite stojí. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Po polstoročí dala stará pani Blume konečne práva na sfilmovanie jej knižky a ono sa tá doba už zmenila, ale zároveň pripomína, že možno to dospievanie bolo kedysi o čosi lepšie, detskejšie, slušnejšie. Ale len možno. Tešenie sa na prvé krámy dnes už znie ako keby niekto oslavoval kolonoskopiu, no ale asi to dozrievanie bolo kedysi iné. Veď aj tu ukazovaný problém s prázdnotou podprsenky sa dnes už nerieši. Dnes si už mladá povie: zaplatí mi to ocko k osemnástke, ak dovtedy náhodou nezmením pohlavie... ()

Chrustyn

Celkově příjemný retro pohled na dospívání jedné obyčejné dívky a strastech s tím spojených. Bohužel na dané téma existují tisíce filmů a mnoho z nich je zajímavějších i vtipnějších než Margaret. ()

Marze

Nevinny a sladky film o problemech puberty, rodicovstvi a jake je to byt holcickou podle puvodni knihy bestseleru Judy Blume ze 70. let. ()

vydumnica

O dievčenskom románe Are You There God? It's Me, Margaret som veru nikdy nepočula. Ja som čítala Annu zo Zeleného domu🙂. Na IMDb som si všimla viacero nadšených recenzií práve od divákov, ktorí mali prečítanú aj knihu a milo ma prekvapilo, že je tam aj niekoľko pozitívnych ohlasov od mužov! A to som už išla napísať, že Are You There God? It's Me, Margaret je film čiste len pre mladé dievčatká a ich mamičky a tiež babičky😄. Ja som ho chcela vidieť hlavne kvôli mojej obľúbenej Rachel McAdams. Najviac ma aj bavili jej spoločné scénky s filmovou dcérou Margaret, tie boli aj najdojímavejšie. V jednej chvíli, keď si Rachel utierala slzy, som myslela, že sa aj ja rozplačem. Emócie v tomto filme fungujú dokonale, za čo môžme poďakovať veľmi talentovaným hercom - aj tým detským samozrejme, hlavne malá Margaret bola veľmi prirodzená, a potom tiež hudbe Hansa Zimmera - niekedy sa až divím, ako to ten všetko stihá :-). Páčila sa mi aj retro atmosféra a teda chválim výpravu a kostýmy, až som mala pocit, že film sa naozaj nakrúcal v 70's. Neviem, či sa z "Margaret" stane podobná klasika ako "chlapčenský film" Stand by Me, ale kniha už medzi klasiku patrí. V podstate je "Margaret" úplne pohodový film o trampotách dospievania malého dievčatka, ktoré ešte okrem toho rieši aj iné dilemy. Pekný film, no akosi sa neviem rozhodnúť medzi 3 a 4*. Dodatok: Zabudla som na Kathy Bates, rola babičky jej tu dobre sadla. 70% - 75%. ()

Aljak

Nemôžem si pomôcť, ale takéto filmy o nevinnosti dospievania mám proste rád. A oceňujem, že v tomto filme to skutočne zostalo v rovine dievčenského románu, a pôsobilo to skutočne ako taký denník 11-ročného dievčaťa, s príslušnými každodennými "starosťami". Malo to veľmi príjemnú atmosféru, svojský detinský dôvtip, a aj postavy boli vydarené. Ako bonus tu bola aj otázka viery, ktorá tu bola podchytená skôr v dilematickom rozmere, a už som sa trochu bál, že z toho vznikne nejaká náboženská agitácia - no našťastie sa tak nestalo (práve naopak, bolo to tu vystihnuté fakt liberálne). Trochu škoda, že dejovo sa to neposunulo aj do iných sfér, ale inak veľmi dobré! 4* ()

campix

Dobový coming out of age film. Mladá Margaret těžce nese stěhování z velkého města na předměstí a s tím změnu všeho, co doposud znala. Zároveň je uprostřed náboženských mlýnských kamenů, které přicházejí ze stran rodin svých rodičů. Nenásilné, příjemné a hezky stylizované. Dobře herecky obsazené a celkově povedené. Nevidím tu ale nic navíc. ()

Qitek

Krásný feel good film, především pro dospívající dívčí publikum, které mi sedlo do nálady jak prdel na hrnec. Dialogy, symaptický casting od A do Z, civilní režie a hlavně to nenudí ani na moment, byť je to bez jediného highlightu. ()

Adramelech

Film o dívčím dospívání, jehož děj se odehrává v době, která byla lepší, než je ta naše. Vzhledem k tomu, že je příběh situovaný do USA, se tam hodně řeší nábožensví, což se u nás v sedmdesátých letech fakt neřešilo. Velká pozornost je zde věnována růstu prsou a první menstruaci, a to zajisté právem, neboť jde o významné ženské téma. Připojuji záznam tematicky korespondujícího snu. - - - Sen o menstruační krvi (v noci z 28. na 29. září 2016) - - -     Přišel mi balíček od nějaké mé čtenářky. Rozbalím jej a vidím, že obsahuje pečlivě zalepený papírový sáček plus průvodní dopis. Odesilatelka mi sděluje, že mi posílá svoji vakuově sušenou menstruační krev pro případné magické využití. Dále vyzdvihuje výhody tohoto způsobu preparace krve, o němž jsem se ve svých knihách nikdy nezmínil. V textu se nějak často opakují slova krev, rasa, národ, půda aj. Že by slečna byla neonacistka? Opatrně otevřu sáček, abych se na onen produkt ženy bílé rasy podíval.      Uvnitř je sypký červený prášek. Vypadá skoro jako Lapis philosophorum, ale je výrazně lehčí. Přesypávám jej do skleněné prachovnice. Přitom zjistím, že v něm slečna zapomněla jednu použitou vložku. Nebo snad má tento předmět posloužit pro něco jako živná půda? Zdá se, že někteří lidé mají ještě větší magickou fantazii než já. ()

ink flo

Taková hezká komedie/rodinný film, kterej je vkusnej a nesklouzává do kýče, i když na té hraně občas balancuje. Každopádně jsem si s holkama rád zavzpomínal na svou první menstruaci a klasická dilemata dospívání, jako například, zda být židem či katolíkem. Nejbizarnější na celým filmu je asi to, že otce hlavní hrdinky hraje Benny Safdie :-)) ()

anatheman

Film o první menstruaci a hledání náboženství. Pokud jsem měl najít metaforu, že s vírou souvisí prolévání krve, bral bych to. Nicméně obě látky nebyly přijatelně dotaženy a působily značně separátně. Ve výsledku film působí až moc "basic" s tím, že pořádně neví, co chce říct. Takže dvě hvězdy a delete. ()

BOURQUE

Po veľmi dlhom čase taký rodinný film (so slušným retro pocitom), ktorý opatrne a postupne rozbaľuje viacero tém cez očí mladej slečny. Máme tu tému dospievania (postupné zapadnutie do novej spoločnosti, prvá podprsenka a menštruácia), riešenie rodinných vzťahov a predovšetkým otázku viery a rôznych foriem náboženstva. Mladá Abby Ryder Fortson hrá presvedčivo, Rachel McAdams je stále očarujúca (a ten jej úsmev), podobne ako Kathy Bates. Homogénna práca od režisérky Kelly Fremon Craig. P.S.: Som zvedavý aj na knihu, ktorá slúžila ako predloha k filmu. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Hellierer

Miloučké, vtipné a vkusné. Do žebříčku nejlepších coming of age snímků se to asi nezařadí, ale díky povedenému castingu, hladivé nostalgické hudbě a úspěšnému balancování na hraně kýče to přeci jen za to srdíčko chytne. Oddychovka jako řemen. ()

Ahsoka

Nevinné a zároveň úplne dostatočne autentické podanie citlivých tém dospievania úplne bez rozmýšľania vhodné pre vekovú kategóriu 10+, ale tak isto aj pre rodičov, možno aj ako skvelý vyučbový materiál pre školy. Vysoko oceňujem jemné a krásne vybalansované podanie reality. Príjemný retro vzhľad a časové okno, v ktorom sa príbeh odohráva dodáva filmu dušu. Keby si neprečítam, Hansa Zimmera by som po hudobnej stránke ani nespoznala. Komediálne to bolo skôr slabšie. Myslím si, že viac dráma, ako komédia, ale boli momenty ktoré pobavili. Dokázala by som si v podobnom duchu a v rovnakej rodine predstaviť aj pokračovanie filmu. ()

Super Mario zdolal 1 miliardu

Super Mario zdolal 1 miliardu