Nový dokumentární snímek Víta Klusáka 13 minut vychází z jednoduché a o to účinnější úvahy: Nikdo z nás by se nechtěl stát viníkem závažné dopravní nehody. Nikdo z nás by nechtěl na vlastní kůži zažít okamžiky blížící se – a přitom úplně zbytečné smrti. Nikdo z nás by nechtěl do konce života žít s vědomím, že jsme někomu blízkému, či naopak úplně neznámému, sebrali život. Prostřednictvím pěti viníků tak snímek vypráví příběhy řidičů, kteří si výše uvedeným prošli a stále procházejí. Řidičů, kteří našli odvahu svou vinu přetavit do vzkazu, který se tak stává nejen nástrojem prevence. (Hypermarket Film)

Paxxx.cz

Dokument, který určitě stojí za to vidět, ať už patříte k novopečeným řidičům, šoferům profesionálům atd. 13 minut nabídne několik silných momentů a odnáším si z něj rozporuplné pocity ze všech příběhů - především pocit viny (nesprávně) uvalené na některé řidiče. Určitě mrkněte a přeberte si to každý po svém...8/10. ()

Siegmund

Moje hodnocení * (jedna hvězdička) tohoto hraného dokumentu se výrazně liší od hodnocení jiných uživatelů ČSFD. Nepochopil jsem, proč jeho tvůrci závažnost námětu museli „zdůrazňovat“ vulgarismy toho nejhrubšího zrna. Přišlo mi to nejen jako zbytečné, ale dokonce jako krajně nevhodné. Jsem přesvědčen, že se dokument s touto tematikou dá natočit mnohem lépe a bez jediného sprostého slova. Ve filmu jsem postrádal větší reakci okolí (příbuzných a známých); jak ti se vypořádávají s tím, mít za manžela, tátu, souseda… člověka, který někoho (i když nechtě) zabil. Postrádal jsem psychické pochody viníků, plné výčitek a pokání. Filmu nepřidal ani, podle mě, zmatený střih. Nějak jsem nepochopil ani název filmu 13 MINUT.  Film byl pro mě velkým zklamáním a už ho nikdy nepotřebuji zhlédnout znovu. ()

slord

Vít Klusák natočil veľmi silný dokument, ktorý sa dostane pod kožu a vôbec nie je príjemné to pozerať. Výpovede sú spojené s rekonštrukciou samotných nehôd a má to veľkú výpovednú hodnotu a dokáže to vyvolať pocit skľúčenia a zanechať v divákovi stopu. Zručne natočený dokument, ktorý je po V sieti ďalším vydareným kúskom na Klusákovom konte. 8/10 ()

blackrain

Hodnotit jakýkoliv dokument je opravdu těžké. Tento mě ale jako řidičku velmi zasáhl. Díky některým samolibým jedincům jsou silnice velmi nebezpečné místo a auto se v jejich rukách stává zbraní. To mi před x lety řekl i učitel v autoškole. Ten mladý muž, který nás vzal i s kamerou na psychotesty, mě vytočil. Ještě se pochlubil i svým novým vozem. Pouštět dokument už na základních školách. ()

M.i.k.e

Klusák v poměrně krátké době přichází s dalším dokumentem a i když na mě 13 minut nezapůsobilo tak silně jako V sítí,je to opět povedená věc,kterou by měl povinně vidět každý řidič.Pravda,měl jsem trochu problém věřit upřímnosti několika "účinkujících",ale na finálním vyznění to nic nemění.Snad jen toho holohlavého blba bych nechal toho jeho Hnůjdaje oprašovat až do skonání věků...80% ()

dubinak

Dokument, který by měl být promítaný povinně v každé autoškole, aby dementi za volantem nebyli takoví dementi. Bohužel si myslím, že žádný film nepomůže zamezit těmto situacím, ač bych si přála opak a samotné se mi tyhle skutečné příběhy těžko poslouchají. V Síti pro mě byl určitě zajímavější zážitek, protože tohle na mě bylo už moc deep, jakmile se to týká smrti. Nicméně, možná by to chtělo ještě trochu atraktivnější formu zpracování, na V Síti už jen tak asi něco nedosáhne. ()

C0r0ner

Pořád ještě skvělý dokument o závažném tématu, ale zdaleka ne takový nátěr jako V síti, to bylo přece jenom ještě někde jinde. Klusák je ovšem očividně ideální člověk na míření prstem na důležité věci, které se běžně dějí, ač by neměly. 85% ()

Bush13

Ať už jde o sexuální predátory, nacíčky, Andreje Babiše, nebo právě viníky dopravních nehod, Vít Klusák se vždy rád v celé věci moralistně ponimrá. Nicméně i tady upozorňuje na důležité téma, které uchopuje ze správné strany a šikovně skládá portréty několika mužů, kteří udělali nezvratitelnou chybu, mnohdy s fatálním následkem. A otázka viny a pravdy se přesýpá jak v přesýpacích hodinách, sem a tam, nikdy nezůstane na jednom místě... některé věci jsou jen tušené a nevyřčené, přesto to vypadá, že si někteří protagonisté během natáčení prošli jakousi terapií i vývojem. Je to mrazivý emoční cloumák, který by se měl povinně pouštět ve všech autoškolách, ale asi raději i během servisních prohlídek apod. ()

Ondatra

Za mě se jedná o jeden z nejlepších počinů, co Vít Klusák zatím vytvořil. Jedná se o velmi upřímný dokument, který si na nic nehraje a nádherně ukazuje, čeho všeho jsou lidé schopní během pár sekund. Tento dokument bych klidně bral i z morálního hlediska, kdy by se každý řidič měl nad sebou zamyslet, jestli je opravdu nutné jezdit tak rychle, protože následky můžou být fatální a do konce života. Může nastat i smrt vás, někoho blízkého nebo úplně cizího člověka, za kterou se budete zpovídat do konce života a nikdy se s tím nevyrovnáte. Zároveň tento film funguje jako taková terapie pro hlavní protagonisty ve filmu. Ti se můžou vyzpovídat a podat to divákovi tak, že mu půjde mráz po zádech. U Klusáka se mi líbí, že tady zastupuje rovnou tři role. Je režisérem, scénáristou, ale zároveň zastává i roli zpovídajícího. Což je za mě dobrý krok, protože potom všechno dává perfektně smysl a všechno má hlavu a patu. Podle mě se možná jedná o nejlepší dokument roku 2021 a rozhodně každý řidič by ho měl vidět. JEZDĚTE ZODPOVĚDNĚ! 9/10 ()

angel74

Ta bezohlednost a arogance, s níž se setkáváme dnes a denně na našich silnicích, jen odráží sobecké chování, se kterým se čím dál víc potýkáme v mezilidských vztazích. Dělá se mi zle při pomyšlení, že někteří (či spíše mnozí) řidiči jsou naprosto nepoučitelní, což tak trochu dokazuje i tento alarmující dokument. Vít Klusák si prostě umí najít téma, to mu rozhodně nemůže nikdo upřít. Závěrečná titulková píseň Jediná vteřina v podání Báry Polákové a rapera Kata z Prago Union má v kontextu právě viděného neskutečnou sílu. (85%) ()

sator

Za námět 5...Komentář psychologa by se hodil. Já zaznamenal narcistní poruchu s nulovou reflexí u tetovanýho chlápka. Dokonce i u Tomáše který se ve vině hodně koupal mě zarazilo, že nevěděl koho zabil v protějším autě... Vytěsňovaní odpovědnosti a pocitu viny jsou psychologické mechanismy kterým rozumím... V roce 1996 mě sestřelil červený mercedes při jízdě na kole zezadu a ujel ... ()

otík

Hodně dobrý a neobvyklý dokument s neobvyklým tématem. Opět až mrazí ze všech výpovědí, ať už kajících se osob nebo vysmátého floutka. Takové dokumenty mají smysl a mají šanci oslovit všechny diváky napříč generacemi. A to je dobře. ()

Lachtaan

Klusák nezahálí a po fenomenálním úspěchu dokumentu V síti se vrhá do dalšího enormně důležitého společenského tématu, které mně osobně hýbe žlučí ještě o něco víc, než to doposud dost tabuizované, zobrazené právě ve výše zmíněném předchozím projektu. Osvěta o tom, že pokud člověk nezná svoje limity a schopnosti, neměl by za volant vůbec sedat. Jeden z aktérů, co si myslí, že je pán světa a rychlosti, má obrovské štěstí, že jediný nezpůsobil smrt. Jinak bych mu za jeho chování přál shnít v pekle. [viděno v iVysílání 12.6.2021] ()

Qitek

Snaha se cení, ale dramaturgicky mě to vyloženě iritovalo. Především rekonstrukce každé události byla... naprosto zbytečná. Co to drží nad vodou a mě jako diváka u obrazovky je až bizarní nesebereflexe některých zúčastněných ()

Johnny.ARN

Klusák si to dáva. Úplne bez hanby rozoberá témy o ktorých sa nehovorí a aj keď áno, tak veľmi zle. Toto púšťať na autoškolách, v školách, basách, všade. Veľký pán tento človek. Téma, spracovanie, príbehy, top. Rád by som videl film o filme. Tá produkcia musela byť šialená. 5 z 5 ()

venison

Nápad pozvat si osobně konkrétní piráty silnic a zpovídat je mi přijde suprovej. Užitečnost dokumentu je naprosto bez debat. Mělo by se pouštět povinně na všech středních (klidně i základních) školách. Jen ta Klusákova forma mi přijde moc uměle senzacechtivá až bulvární. Ale takový už je jeho rukopis. ()

Pavlínka9

Doporučuji Všem - ať řidičům či neřidičům. Nezáleží  na tom, protože i jako chodec se třeba někdy ocitnete na nějaké silničce mezi obcemi a může se tam stát opravdu cokoliv. Ten chlap, který se "chlubí" rekordem času jízdy je podle mě totální ***** a hned zpočátku mi zvedl puls. Klusákovi počiny mám dost ráda. ()

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD