Nový dokumentární snímek Víta Klusáka 13 minut vychází z jednoduché a o to účinnější úvahy: Nikdo z nás by se nechtěl stát viníkem závažné dopravní nehody. Nikdo z nás by nechtěl na vlastní kůži zažít okamžiky blížící se – a přitom úplně zbytečné smrti. Nikdo z nás by nechtěl do konce života žít s vědomím, že jsme někomu blízkému, či naopak úplně neznámému, sebrali život. Prostřednictvím pěti viníků tak snímek vypráví příběhy řidičů, kteří si výše uvedeným prošli a stále procházejí. Řidičů, kteří našli odvahu svou vinu přetavit do vzkazu, který se tak stává nejen nástrojem prevence. (Hypermarket Film)

Disk

Vynikající dokument Víta Klusáka, který mě chytl a už nepustil. Drsné výpovědi lidí, kteří způsobili dopravní nehodu. Hodně tíživé sledování, i když je pochopitelně dost těžké některým akterům uvěřit jejich upřímnost, pokud nějakou upřímnost vůbec mají. I když ty nejpůsobivější momenty se skrývají v samotných rekonstrukcích těch nehod. 8/10 ()

verbal

V síti Klusák honil vyšinuté klátiče, V BESIPU se tentokrát zaměřil na vypatlané řidiče a já musím konstatovat, že je to asi to nejlepší a nejsugestivnější, co kdy zdokundmentoval. Výborný mrazivý koncept a úžasně nápadité závěrečné stopky reality z toho udělaly videjko, které bych povinně nechal promítat už v autoškole všem těm „soudným“ mužům v přebušených strojích, těsně před povinnými psychotesty. Pozůstalí asi u toho moc masturbovat nebudou, nicméně je to dokonalé memento toho, co všechno může způsobit chvilka kokotismu za volantem. A toho vyrachtaného otylého paskinheda bych z fleku nechal na 20 let preventivně zavřít za pokus o vraždu a obecné ohrožení s doživotním zákazem o autech byť jen mluvit, dopravní infrastruktura by rázem byla mnohem bezpečnějším místem. ()

xxmartinxx

Další opulentní overproduced exhibice, která rozhodně Pepíka ohromí tím vším, co se v ní stihne odehrát, a díky všem možným zcizovačkám nehrozí, že by někoho mohla vést k sebereflexi. Další "na tohle by se měl podívat každý" film, na téma, o němž existuje jasný konsenzus, nad jehož zopakováním se dá krásně dojmout. Platí, že kdyby tenhle film vyprodukoval kdokoliv jiný, tak dám ty tři hvězdy bez většího remcání pouze s podivem, jak přeplácané to je, jak to nedokáže udržet pozornost u jedné myšlenky, jak to kontraproduktivně utíká k efektním zkratkám, které ale především odvádí pozornost od toho, že ve středu nic není. Klusák je ale dokumentarista v naprosto výjimečném postavení tím, kolik systémového kapitálu nashromáždil, takže je potřeba na něj klást velké nároky. Ale stejně jako u V síti jde jen o performanci filmu na důležité téma, která v reálu nikam nepovede, protože nic nepojmenovává, problém zcizuje, odděluje ho všemi těmi kudrdlinkami od diváků a pouze klouže po povrchu. Všechno to budování karikatur (je až neuvěřitelné, jak moc jsou všichni respondenti rámováni jako cizí, jiní a divní, je to na analýzu každého záběru a střihu)  může vést jenom k tomu, že si člověk řekne "nechtěl bych bejt takovej idiot", ale protože si o sobě nikdo nemyslí, že je idiot, netýká se ho ani žádný z zobrazených problémů. Stejně jako V síti vybudovalo ohledně pohybu dětí na internetu jako nepřítele neporazitelné monstrum, jehož všemohoucnost snímá z rodičů jakoukoliv zodpovědnost, tak 13 minut posouvá celý problém na rovinu extrémních anekdot, které se dějí divným lidem. Ocenit se to ale musí čistě z hlediska efektního díla, které dokáže s cílovým publikem manipulovat způsobem, že je přesvědčeno, že vidí dobrý a důležitý film. Je to vlastně úžasné, protože Klusák je přímo napojený na žílu efektivity - jeho diváci ví při sledování jeho filmů jako úplně první, že se v nich děje něco důležitého, a až potom se dozvídají co. Klusák a Prchal jsou vážně dvě strany jedné mince, hezky se spolu seženilo, a politik, který ho jednou urve, to dotáhne daleko. Je to rozhodně talentovaný člověk, který se logicky musel dostat do čela systému. PS: Je zjevné, že se Klusák zhlédnul v motivu "jednoho normálního člověka", který přinesl tak silnou katarzi v V síti, takže se rozhodl okolo toho vystavět celé finále tohohle filmu. Asi to po tom karikování i mělo sloužit jako připomínka, že se to týká i "lidí". Ale teda za lepší bych považoval nekarikovat, aby to pak nebylo potřeba zachraňovat jediným respondentem, kterému je dopřán náznak hloubky. ()

Dadel

Další Klusákův záslužný počin, ale spíš než v kinech by se to mělo promítat ve školách a především v autoškolách, místo těch trapných instruktážních videí ještě z dob VHS. Taky je zajímavé vyhledat si jednotlivé aktéry v denním tisku nebo tlači, např.: https://www.novinky.cz/krimi/clanek/rad-v-aute-machroval-pak-zabil-pri-nehode-16letou-kamaradku-40347745 ()

Radko

Isteže, osvetový rámec filmu, apelujúci na spomalenie riadenia auta, v záujme minimalizácie tragických následkov nehôd, zapríčinených veľkou rýchlosťou, je chvályhodný. O tom bez debaty. Ale nik ma nepresvedčí o tom, že oveľa účinnejšou formou ako tento zdĺhavý dokument, sú krátke televízne šoty BESIPU (výkonného orgánu Rady vlády Českej republiky pre bezpečnosť cestnej premávky, dnes súčasti Ministerstva dopravy ČR) a poisťovní premietané medzi televíznymi programami. Pitvanie sa v sebaľútosti, neľútosti, popieraní či prijatí vlastnej zodpovednosti kombinované s nezáživnými rekonštrukciami popisovaných nehôd je neveľmi zaujímavé ako dokument, a málo účinné ako apel. Aj keď vidím reakcie a hodnotenia okolo, tak zjavne to efektný dopad na divákov má. Čo je len fajn, no osobne ma to minulo. Dramaturgicky, obsahovo a aj vyznením. Snaha sa však cení, ako píšem v úvode, a za snahu 50%. ()

castor

Pokaždé je to velmi podobné. Řidič nepřežil náraz do stromu, o který zdemoloval své auto. Při riskantním předjíždění v rychlosti nezvládl svůj vůz a vyjel s ním mimo silnici. Záchranáři už šoférovi nedokázali pomoci. Vysoká hodnota na tachometru je přece cool. A nejlépe v pořádně výkonné káře. Jeden spěchá, druhý machruje. Ten hovoří o pouze jednom svítícím světle protijedoucího auta, jiný prý jel trochu rychleji. Sto šedesát. Režisér Vít Klusák, který po boku Báry Chalupové trhal návštěvnostní rekordy kin s dokumentem V síti, vyzpovídal pětici viníků dopravních nehod. Osudové momenty nejprve slyšíme jejich slovy. Dojde na popis událostí, na emoce, ale i na výmluvy. Sebereflexe místy chybí. V ateliéru se pak hříšníci setkají s herci, kteří ztvární je i další účastníky jejich nehod. Chtějí být autentičtí, takže nechybí nepříjemné dotazy. Na výmluvy přestává být prostor. A to se místy zapojí i rodiny obětí. Samozřejmě i pomalá jízda může znamenat riziko, na pranýři jsou ale logicky mnohem častěji přehnaně rychlí šoféři. A pak jde o vteřiny. Agresivita není daná rychlostí, ale chováním. Výsledkem je poměrně citlivá sonda do duše tuzemského řidiče, kdy ono vědomí nevratnosti osudového okamžiku musí být „šílené“. Je to upřímné, chybí tradiční fráze. Jednou hovoří zoufalí zdravotníci natvrdo o „smrťáku“, jindy se viník ocitne v nemocnici hned vedle jedné z obětí svého střetu. Jen plenta je odděluje, ovšem každé slovo jeho telefonátů si vyslechne. Na konci bych ovšem rád slyšel i nějaká soudní fakta zúčastněných. ()

Hrabka

Jakože jo, určitě je fajn toto ukázat, bohužel kreténům na 4 kolech to beztak oči neotevře, i kdyby to náhodou viděli. ()

DJ_bart

"Já bych vás zabil asi v tý chvíli. Samozřejmě to nepřipadá v úvahu. Ale abyste rozuměl, já jsem si dělal řidičák v padesáti. Ten pocit té zodpovědnosti, že držím v ruce něco, čím můžu ublížit nebo způsobit jakoukoliv škodu, se mi příčil, a dělaly se mi z toho skoro křeče v žaludku. Natožpak abych jel s autem 160 za hodinu. Takže ano, v tý chvíli bych vás asi zabil. Přitom působíte sympaticky." ______ Vít Klusák je jednoduše tvůrce, kterého se vyplatí bedlivě sledovat, jelikož tentokrát si vzal na dokumentární paškál velmi sugestivní psychologickou sondu do hlav pěti aktérů a zároveň viníků dopravních nehod, a pomocí jejich emotivních výpovědí rekonstruuje příběhy, které se na silnicích odehrávají prakticky denodenně, které na základě vteřin rozhodují o ceně života a smrti, a které v neposlední řadě nabízejí unikátní poučení pro nejednoho bezohlednýho magora usedajícího za volant. Must see záležitost. ()

filmfanouch

Já prostě nevím. Celou dobu na to koukám a nechápu z čeho jsou všichni tak unešení a jak to Klusákovi zase vyšlo a hodně lidí mu to sežralo i s navijákem. Klusák na to dostal zhruba 15x větší rozpočet než jaký má většina českých dokumentů, rovnající se prakticky s celovečerním filmem. Nedá se tomu upřít poctivá řemeslná stránka, přeceňovanějšího dokumentaristu bych ale prostě u nás nenašel. Klusák zase jen klouže po bezpečném povrchu než aby šel do nitra, dodává film, který nic nezmění. Reklamy na autohavárie mají srovnatelnou výpovědní hodnotu jako tenhle celovečerní dokument a to mají o 83, 5 minut méně času. To, že lidé považují 13 minut za zásadní film jen dokazuje, že si je Klusák velmi snadno omotal kolem prstu. U V síti měl Klusák alespoň Chalupovou, tady sice neklesá na úroveň Světa podle Daliborka, špičkový dokument (a především špičkového dokumentaristu) si představuju tak trochu jinak. Tahle celovečerní osvětová reklama je díky Klusákovu otravnému egu a jeho lenosti jít do hloubky jednoduše promrhaná. ()

Vančura

Na začátku asi byla (?) dobrá myšlenka, ale to zpracování ji podle mě dost zmrvilo. Vůbec jsem třeba nepochopil ty scény z barrandovských ateliérů, kde jakýsi kompars sedí ve zbytcích nějakých vraků (zcela jistě nemajících s původními nehodami nic společného, neb pochybuji, kde by tvůrci vzali součásti auta, které mělo před 20 lety nehodu) a skuteční aktéři nehod u toho střídavě mlží stran skutečných okolností každé nehody a střídavě podléhají návalům zjitřených emocí, ať už jsou hrané nebo nikoli. Dále mi přišlo škoda, že se kvůli tomu filmu rozmlátilo tolik aut, které ještě mohly někomu sloužit, a celkově na mě ty inscenované fejkové rekonstrukce nehod působily divně, jako urputný poutač pozornosti, podobně jako celý dokument, který ve mně vyvolal všechno možné (občas i nudu), jenom ne to, čeho asi chtěl docílit. Nemyslím si prostě, že takový dokument může něco změnit a že konfrontace s několika více či méně nesympatickými nešťastníky, kteří měli částečně smůlu a částečně si to zavinili sami, může zapůsobit jako prevence dopravních nehod. Ostatně YouTube a Facebook přetékají videoobsahem ze skutečných (!) nehod, který je s oblibou virálně šířen, a přesto lidi dál jezdí jako kreténi, protože na řidičák dosáhne každý a tahle společnost je automobilismem posedlá a nenechá si ho za nic vzít; houstnoucí pomníčky kolem silnic tak lze považovat za jakési oběti na oltáři individuální dopravy, které dnes podléhá vše. Psal jsem to už před lety k pořadu STOP, který kdysi běžel v telce, že donkichotsky bojuje s notoricky známým faktem, že se na silnicích denně masakrují, doživotně mrzačí a zabíjejí noví a noví lidé, aniž by s tím kdokoli mohl něco udělat. Ano, jedno řešení by zde sice bylo, ale je samozřejmě zcela neprůchodné - aby bylo cestování autem 100% bezpečné, muselo by každé auto být obrněno přinejmenším jako tank, a jezdit maximálně 20 km/h. (Případně je možná budoucnost v autonomních vozech, ale ani tam si nemyslím, že by nehodovost klesla na nulu). Aby nedošlo k mýlce, samozřejmě považuji za záslužné pokoušet se jakkoli zlepšit statistiky nehodovosti, ale zrovna v tomto případě mám pochybnosti, zda ten film měl kdy být něčím víc než jen Klusákovým námezdním projektem v rámci osvětové kampaně České asociace pojišťoven a BESIP, protože prostě kšeft je kšeft (nebo jsem možná už jen otrávený z toho, jak chce pořád někdo vyvolávat celospolečenské diskuse o nějakém tématu, což jen potvrzuje můj názor, že naše současnost už není skoro ničím jiným, než permanentním bojem o pozornost, která je vynucována čím dál agresivněji, jak jsou lidi čím dál víc otupělejší a přehlcení informacemi). ()

Snorlax

Toto je typ dokumentu, který prvoplánově neříká, že se nemá jezdit rychle, protože kvůli tomu může někdo zemřít. Na řidiče, kteří mají několikanásobně větší ego, než zkušenosti za volantem, útočí tím, že jim ukazuje zničené životy vrahů za volantem. Docela chytrý přístup, tohle by mohlo sobce nakopnout. ()

Kothy

Vít Klusák nám opět dokazuje, že patří mezi naše dokumentaristické špičky a že pro něj není žádné téma problém. Po loňském skvělém dokumentu V síti se vrhá na mnohem ožehavější téma, a to je vysoká rychlost a agresivní jízda řidičů. Je to chytře udělané, celé je to poskládané z výpovědí pěti viníků dopravních nehod s fatálními následky. Každý říká svůj příběh a jeto doplněno i rekonstrukcí nehody s herci. Na české poměry je to opravdu špičkové, takže to asi muselo stát dost peněz. Každý příběh je jiný, někteří si nehodu způsobili svou bezohledností nebo nepozorností a jiní v tom byli dá se říct nevinně. Příběhy jsou dost silné a každý z nich se se svou vinou vyrovnává po svém. Některé jsou vážně dojemné a dost mě zasáhly. Jeden z nich to měl skutečně na háku a přesně tito lidi by asi za volantem neměli co dělat. Snad se z toho lidi poučí. "Budete jezdit pomaleji?" ()

Chrustyn

Další poutavý dokument Víta Klusáka, přinášející další silné téma k zamyšlení. Tentokrát zpracovává osudy pěti lidí, kteří způsobily těžkou a většinou smrtelnou autonehodu. Máme zde výpovědi zúčastněných včetně rekonstrukcí daných nehod. Klusák vše zpracovává formou, která dokáže vtáhnout a nejsou to pouhé mluvící hlavy. Určitě existuje celá řada daleko silnějších příběhů, ale i tak se při sledování člověk zamyslí, přestože svůj styl jízdy asi nezmění. ()

Marze

Velmi na me pusobila slova viniku. Zadne prazdne fraze a uprimnevyrazy nehercu. Nejsilneji pusobi zlomky nehod. S vyrokem jednoho aktera “jet v aute je ruska ruleta” plne souhlasim a proto tento dopravni prostredek nepouzovam. Chybely mi informace o trestech a soudnich rizenich. ()

marhoul

Silný dokument, sama jsrm takovou černou vteřinu zažila, byť ne jako viník, ale také u té příšerné nehody vyhasl jeden život zcela zbytečně, vinou floutka, který se místo věnování volantu, věnoval mobilu a v obci to napálil 100km rychlostí do několika osobních aut náklaďákem, kdy se nad všemi přeživšími jejich andělé nevídaně nadřeli..., taky najednou čas běžel jinak, taky voněly květiny a keře, ptáci zpívali a taky následně došlo na letité výčitky, že co by bylo, kdybych tehdy jela pomaleji, nebo rychleji, kdybych změnila tok událostí, a taky se celé roky bojím stejného nárazu, který nejde vyhnat z hlavy, té nepředstavitelné hrůzy, která se souběhem několika různých událostí, stává až moc často... Kdo nezažil, ať je rád. Vít Klusák ty momenty a stavy vystihl docela přesně. A toho debila, co se třese, až zase sedne za volant, toho vymaštěného, nesoudného, vyšklebeného blba, toho fakt někam zavřít! To snad není pravda. A ten "náš" dáreček? Ale nebudu vás rozesmívat výškou "symbolického" trestu.. Mně osobně, ačkoli rovněž poškozené, je chabou útěchou, že v tom autě tehdy nejela rodina s třemi dětmi. A že jsem to přežila já, i několik dalších, přešťastných. ()

Arsenal83

„Keď sadáte do auta, ste jednou nohou v hrobe a je to ruská ruleta.“ Takýmto ťažkým výrokom začína dokument, ale určite by som to nezovšeobecňoval. Možno to platí u takých vodičov, ako boli predstavení tu. Inak je to všetko o ohľaduplnosti. Ak budú šoféri, cyklisti aj chodci ohľaduplní, bude oveľa menej nehôd. Ani sprísnenie predpisov nepomôže tak ako sebareflexia a správanie sa na vozovke ako človek. Ono to je tak nejak aj v mentalite. V Británii je napríklad na počet obyvateľov 10x menej smrteľných nehôd než v Poľsku. A kto tam bol, vie aj prečo. Nikto sa nikam neponáhľa, každý každého postí, proste bezstresová premávka. U nás sa každý predbieha v tom, kto má lepší burák na lízing a potom arogantne riskuje svoj život, ale hlavne životy tých druhých. Dokument nám ukazuje pár jedincov, ktorí si uvedomili, že nejazdili dobre. Ale stálo to už nejaké životy. Výpovede z tých nehôd sú niekedy až mrazivé a na zamyslenie. Dokument má svoju hodnotu. ()

fleker

Jako docela koukatelná podívaná, na to jaký tam vystupujou zkurvený cynici bez koulí přiznat si pravdu. Akorát teda chudáci rodiny těch mrtvejch, který tady musej poslouchat ty kecy jako "cyklista jel v protisměru", "to auto nesvítilo" a podobně, nebo poznámky k trestům typu "je to moc", "nevím za co jsem to dostal", a to nemluvím o tom vtipkování během rekonstrukce smrťáku, úsměvech do všech stran a objímání rodiny, to mohl klusák rovnou zajet za pozůstalejma, vyčůrat se jim do voka, do ucha, do nosu (do jedný dirky, do druhý duirky) natočit to na mobilo a pak to ještě hodit na youtube. A na těch lidech je vidět že nemaj ani špetku sebereflexe. Když člověk kterej uvízne ve výtahu chodí už vždycky po schodech, a ten co se jako dítě topí se dokonce života bojí vody, tak tady máte lidi který autem zabijou lidi, a když mluvěj o tom že jim soudce sebral řidičák, tak s výrazem ukřivdění, jako kdyby se proti nim celej svět spiknul a ani zmíňka o tom že se někdo dobrovolně rozhodl že už nebude jezdit autem nebo aspoň že by se mu po vypršení trestu, když zase začal sedat za volant, pár neděl zvedal kufr. Ale možná to nějakej život zachrání, nebo lidi začnou stavět víc posedů, však von si z toho každej přebere to co bude potřebovat. ()

Ajinka126

Mohlo by se to pouštět třeba v autoškole. I když.. jo, 85min vám tam nikdo nevydrží sedět. Také bych snesla kratší stopáž. Zase tak ohromující ty výpovědi nejsou. ()

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD