Dobrodružstvá a príbehy začínajúcich študentov v posledný školský deň v Texase, v máji roku 1976. Na strednú školu Roberta E. Lee, školský ročník '77, nastupujú noví začiatočníci. Nováčikovia chlapci sú fyzicky týraní a ponižovaní, zatiaľ čo dievčatá väčšinou čelia slovným útokom a zahanbovaniu. Výrazné sú dve postavy. Nováčik Mitch Kramer (Wiley Wiggins) sa stáva hlavným terčom útokov starších študentov a spomedzi seniorov je to Randall "Pink" Floyd (Jason London), hviezda v tíme ako rozohrávač. (genetique)

TedGeorge

Nedoceněná, správným způsobem "zhulená" pecka Richarda Linklatera která vás přenese do roku 1976 na jednu střední v Texasu. Poslední den školy před prádzninama, hodně trávy, nejlepší kamarádi, nadržené holky, plno "soon to be" hvězd a scénář, ve kterém nejde o nic, a přece o všechno. Ty Aerosmith jim závidím.... Pokud jste neviděli, koukejte to napravit. Po Before Sunrise a Before Sunset můj nejoblíbenější Linklater. ()

lamps

Vyprávění postavené na zažitém souznění s jednotlivými charaktery a hlavně na soundtracku, jenž rozhodně patří mezi 10 vůbec nejlepších. Bohužel aktérů je příliš mnoho a nějaký ucelující cliffhanger slabý až neexistující, tudíž není moc šance příběh postav nějak výrazněji prožít. Americké graffiti přineslo mnohem komplexnější vývoj protagonistů a silné zakončení, Dazed and Confused je pouze pohodovým a dost povrchním náhledem na dospívání v zobrazované době - kromě písní si nejvíce zapamatujeme šikanátora Bena Afflecka a playboye se slabostí pro zrzky Matthewa McConaugheyho, jenž si právě zde začal pilovat své libozvučné "Alright". 65% ()

filmfanouch

Šlo o třetí celovečerní film Richarda Linklatera. Sám Quentin Tarantino ho kdysi označil za jeden ze svých TOP 10 nejoblíbenějších filmů. Dnes je uváděn na seznamech nejzábavnějších filmů a stal se kultovní záležitostí. To vše je Dazed and Confused AKA Omámení a zmatení. A ne, nejde o biografii skupiny Led Zeppelin!   Linklater po vzoru George Lucase a jeho Amerického graffiti čerpal ze vzpomínek na své mládí a dodal film o jedné noci plné chlastu, extáze a chtíče po šoustu. O tom v podstatě je celý děj Omámení a zmatení. Jde pouze o jednu noc v roce 1976, kdy nikdo z hrdinů v podstatě neví, co nabídne budoucnost. Za doprovodu skvělé hudební dramaturgie (Linklater si zajistil práva na Alice Coopera, Runaways, ZZ Top, Kiss či Black Sabbath), fajnové retro atmosféry, výborného obsazení a především zběsilého tempa divoké noci posledního dne školy Linklater skutečně dodává zábavnou podívanou, která je dost možná pro jednu generaci stejně definiční jako například Americké graffiti pro generaci ze 70. let a první Prci, prci, prcičky pro generaci z konce 90. let/začátku 21. století.   Omámení a zmatení představili několik herců, kteří se časem stali hvězdami a čekala je bohatá kariéra a někoho i nějaký ten Oscar. Matthew McConaughey, Renée Zellweger, Ben Affleck nebo Adam Goldberg, Cole Hauser či Milla Jovovich byli na samotných počátcích svojí kariéry, přesto už zde naznačili, že by je nějaká ta solidní herecká kariéra mohla za pár let čekat. Matthew McConaughey se představil ve své první výrazné roli a i svým ikonickým ´´ Alright, Alright, Alright ´´ si už tehdy získal srdce nejen mnoha dám. Stejně tak se i zde většina herců předvedlo v slušné komediální formě a i štěstí Linklatera v castingu je klíčem k úspěchu téhle komediální jízdy.   Omámení a zmatení nemají složitý děj a jsou prakticky ´´ o ničem ´´. Prostě zde jen jde o divokou noc, která se pro některé též stane nejdůležitější nocí života. Ne všem musí hrdinové filmu přirůst k srdci, je ovšem přeci jen snadné si k ním najít cestu a najít se v nich. Třídní frajírci, šprti, šikanátoři, otloukánci, outsiderové..... všichni jsou v příběhu přítomní. Do různých postav se tak mohou vcítit různí diváci a to i diváci starší, protože i přes zasazení do 70. let se v postavách filmu můžou přeci jen lidé snadno najít i přes to, že sedmdesátky nezažili. I přes přítomnost generačních rozdílů se totiž pořád dají jistá pojítka najít i v nadcházejících generacích až do současnosti. Vývoj sice člověk nezastaví, něco se ovšem prostě jen tak nemění.   Není to pochopitelně film pro každého. Především pro ty, kteří tahle banda huličů a někdy i trosek bude štvát z principu a v podstatě je skutečně bude štvát, že je to jen prožívání jedné divoké noci. Úmyslně jde ovšem o zábavnou jednohubku a ve výsledku vzniká ideální coming-of-age film, kdy si ve finále diváci s hrdiny rádi tu divokou noc užijí. I díky té skvělé hudbě, která by mohla být dokonalejší snad, kdyby žijící členové Led Zeppelin ve finále dovolili Linklaterovy dle jeho přání použít jejich píseň Rock and Roll. I bez Zeppelinů je ovšem ta sbírka songů prostě neskutečná.   Jsou Omámení a zmatení jednoduchý film? V podstatě ano. Jenže i přesto jde o povedenou jízdu, která navíc nebrzdí a ukáže, že si Linklater nejspíš 70. léta hodně užil. Čerpáním ze svého mládí vytvořil kultovní záležitost, která ani po téměř 30 letech neztrácí nic ze svého fištrónu. A to samo o sobě něco znamená...... () (menej) (viac)

JohnnyD

Sympatické postavy v dosť otravnom koncepte. Je to ako počúvať rádio a pomedzi to prepínať televízor, kde na každom kanále beží nejaký coming-of-age film. A ten soundtrack je inak riadne klišé. ()

Indiana

Nechápu jak jsem se o tomhle filmu mohl dozvědět až teď, protože to je opravdu pecka mezi středoškolskejma teen komediema. Skvělej casting (sympaťák Jason London ze Šílenců na prknech, Ben Affleck a Matthew McCounaghey mě pobavili a všichni tu jsou prostě super včetně pěknejch holek), výborně zvolená muzika a celej ten feeling ve mně navodil letní náladu. Linklaterovu filmografii moc nakoukakou nemám, ale po tomhle klenotu se do toho nejspíš obuju. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 5/10 Efekty 5/10/// +Jovovich, Affleck, McConaughey a další herci -průměrné zpracování, navíc retro, hudba moc neohromí/// Film, který moc nenadchne. Takových už tu bylo a tenhle je až na pár výjimek normální. Musí však říct, že jsem si během sledování na postavy zbykl a začal je mít docela rád. Překvapivě je po čase rozeznáte. Navíc je zajímavé, že ve filmu začínala pěkná partička herců, kteří jsou dnes více či méně velice známí. Spíše více, protože znám dobrou polovinu. No a jestli film doporučit? Asi jo, ale nečekejte nic ohromného. Prostě poslední školní den a všichni si chtějí užívat. A i když se děj odehrává 30 let nazpět, nemám pocit že by se dnešní mládež nějak výrazně odlišovala. Snad je ta móda je dnes lepší./// Celkem 58%/// ()

dr.horrible

Viem, že nebudem prvý kto bude zrovnávať, ale inak to ani nejde. Toto sú Americké graffiti pre novú generáciu. Rovnako vtipné, rovnako nedejové. Tiež tu začínalo veľa známych hercov, ale zasadenie snímku na koniec sedemdesiatych rokov mi sedí omnoho viacej, ako nič nehovoriace roky päťdesiate, a jeden z najlepších soundtrackov vôbec zase viac, než nejaký Buddy Holly. Milujem túto tému a subjektívne je pre mňa Linklaterov film lepší ako Lucasove spomienky (aj keď Graffiti mám tiež hodne rád). 85% ()

IQ Tiqe

Rozdíl mezi tímhle a dnešními komediemi zaměřenými na náctileté je v tom, že dneska tam hraje dobrá hudba, sexuální narážky jsou trapnější a určitě tam neni tolik šikany; jinak je to obojí stejná pakárna. Prakticky většina rádobyvtipů stojí na šikaně, nedoporučuju. # To byl můj názor po čtvrthodině. Pak jsem skákal v ději a našel aspoň jedno pozitivum (a nejsinější stránku filmu), a to když konečně začala hrát hudba - Sweet, Kiss, ... ()

Anderton

Teenageri sú (boli) v každej dobe viac menej rovnakí, čiže dazed and confused, a Linklater sa zameral na jeden deň v ich živote. Deň to musí byť špecifický a je zaujímavé sledovať, aké rituály mali americkí stredoškoláci v sedemdesiatych rokoch. Osobne ma ich eskapády príliš nebavili a nebavili by ma ani ako teenagera na škole. Je dobré, že postavy síce nie sú prekreslené príliš do hĺbky (je ich dosť veľa), ale každá je odlišná a má jasne definovanú osobnosť, čím sa v nich nestrácame. Najviac asi pobavil Affleck, ktorému jeho frajerina nepadá na úrodnú pôdu, kvázi cool McConaughey skôr liezol na nervy, ale to bol asi aj zámer. No a prečo je Milla tak málo využitá, to mi bude musieť Richard niekedy vysvetliť... ()

Kothy

Docela zvláštní film, kde se vlastně téměř nic nestane. Vypráví o konci školního roku na střední škole v 70. letech v Americe. Mazáci chystají bažantům krutý křest ohněm plný bití a ponižování. Celé se to vlastně odehrává na malém městě během jednoho dne a noci. Uvidíme zde několik tehdy vycházejících hvězd jako jsou Ben Affleck, Milla Jovovich nebo Matthew McConaughey. Mladí se baví a vyvádí různé blbosti pod vlivem alkoholu a drog. Prostě film tak zvaně o ničem... Taky tam hraje dobrá dobová muzika. "To se mi na těch holkách líbí. Já stárnu, ale ony jsou pořád mladé." ()

Happens

Je to na první pohled nic neříkající puberťácké poflakování, popíjení s mírnými nezákonnými akcemi. První lásky, první rvačky, pitky - a to všechno nacpané do jednoho 24 h cyklu dne a noci. Je to jízda svého druhu. ()

Chrustyn

Linklater je dobrý vypravěč a dokáže zaujmout hlavně minimalistickým pojetím svých příběhů, což dokázal se svou romantickou trilogií s Ethanem Hawkem. Bohužel v tomhle případě se mu nedaří tolik zaujmout a film stojí za vidění snad jen kvůli plejádě začínajících herců, kteří zde ve většině případů začínali svou hereckou kariéru. ()

poz3n

Asi nelze pochybovat o tom, že Dazed and Confused je Linklaterova verze American Graffiti. Zatímco Lucas vzpomínal v letech 70tých na nedávno skončené 60ky, Linklater už v podstatě točil dobovku. Tak či tak, konstrukce filmu je identická, nicméně z mého pohledu o něco méně zábavná, než jeho slavný předchůdce. Drahnou chvíli mi navíc trvalo vytvořit si alespoň nějaký vztah k postavám. Na druhou stranu, Linklater zbytečně v jednotlivých scénách nesetrvává a bez otálení se hned posouvá dál. Tenhle observační postup mu navíc dává šanci pokusit se o generační výpověď, nicméně nemám pocit, že by k něčemu takovému úspěšně celý film dovedl a zůstává tak podle mě spíše jen u bezkonfliktní dobové vzpomínky. 6/10 ()

anais

Dazed and Confused chce být, a dost možná i je, American Graffiti pro jinou generaci. Trochu slabší, snad proto, že i na první pohled nezávislejší, ale na konec velmi fajn. Z prvu se Linklater snaží jakoby nezaujatě snímat dialogy jako by to byla realita - styl je trochu odtažitý. To se projevuje i na absenci nějakého skutečného dramatu nebo třeba romantizující linky. I když tam tyto prvky jsou, nemáte pocit, že vám někdo podsouvá jejich výklad nebo svůj názor. Prostě to tak je. Ale s přibývajícíma minutama do sebe začnou věci víc zapadat a člověk si některé postavy oblíbí. Je to bezstarostné, uvolněné, o moc tam nejde. Asi jako když nostalgicky vzpomínáme na mládí a máme pocit že lepší období jsme už nikdy nezažili - žádná zodpovědnost, nahodilá osudová setkání a možnost se večer bez následků prostě zkalit. ()

Janek

Výborný film ze studenského prostředí s typově přesně vybranými herci, kteří odvádějí velmi dobré výkony (Linklater je zručným vodičem). Pro mě velké překvapení. 80% ()

ScarPoul

Hudba super. Ale inak je to taký ten typický americký flák. Filmy, ktoré do určitej miery predurčujú pocit neistoty z nadchádzajúcimi týždňami, kedy dospelosť klope na dvere, majú v sebe prímes vtipu a melanchólie. Za predpokladu, že je v celom zoskupení charakterov aspoň niekto, s kým sa viete stotožniť. Tu tomu tak nie je. Prišlo mi to, ako sledovať skupinky ľudí ktorý robia niečo, lebo nič iné sa robiť nedá. A vlastná komunita s určitými pravidlami je aj tu podaná síce uveriteľne ale zároveň natoľko špecificky, že to cezo mňa len prešumelo. Atmosféra dobrá. Kultový status ale až tak veľmi nechápem. ()

5150

70%.. Richard Linklater v tomto filmu vzpomíná na svoje školská léta a je to vzpomínání zábavné a nanejvýš pohodové. K té pohodě hodně přispívá velmi vkusný písničkový doprovod (Aerosmith, Deep Purple, Alice Cooper, Nazareth, Black Sabbath, Sweet, ZZ Top, Peter Frampton, Kiss, Lynyrd Skynyrd a další) a v neposlední řadě potěší herecké obsazení, tehdy začínajících a dnes mnohdy hodně známých herců..)) ()

Jennifer Lawrence: Víc než dokonalá žena

Jennifer Lawrence: Víc než dokonalá žena

28.07.2015

Phil Lord a Chris Miller (Lego příběh) měli po 22 Jump Street režírovat romantickou komedii The Rosie Project. Lucasfilm jim ale odmávnul film s mladým Hanem Solem, takže vzali nohy na ramena a… (viac)