Enola Holmesová (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky brácha Sherlock (Henry Cavill). (Netflix)

Apanatschi

Pozerali sme to hneď v premiérový deň spolu s partiou Crazy tínedžeriek - a nedá mi inak, len dať plnú nálož hviezdičiek, keď človek vidí, ako film zafungoval na cieľovku. ()

Fary

Z Bonda udělali černošku, z Moriartyho taky, z Watsona nějakého Pákistánce nebo co. Nějak se mi tahle multikulti gender study přestává líbit. ()

Prochy38

M. B. Brown teď bude všude plno a naprosto zaslouženě. Skvělá herečka vede současnou mladou generaci a dělá to skvěle. Enola na ní stojí, sekundují ostřílené obličeje. Prostředí a akce skvělé, nenudí. Tady je ale potřeba hlavně nebrat nic moc vážně. Odpolední zábava se sympatickými postavami a bohužel teda i klasikou Netflixu.... černoši, gayové, ženy v rolích mužů a podobné bez prominutí pičoviny... škoda slabšího scénáře... ale s tím se počítalo. ()

Kacitr

Překvapivě lepší a zábavnější než jednička. Poutavější případ (inspirováno skutečností) a Henry s Millie pohromadě? Rozhodně plus. ()

Jaro_slav

Koukat přes dvě hodiny na MBB, ze který je fakt hezká ženská (jedna rudá hvězda do hodnocení), zkrátka ke spokojenosti nestačí. Nejlepší scéna mohla být ta v závěrečných titulcích, jenže dneska každej film musí bejt dostatečně woke a tim i z týhle scény udělali trapnej okamžik. Jedinej hajlajt je David Thewlis, kterej si zahrál variaci na svou roli z Fargo, čímž týhle agitce vysloužil druhou rudou. ()

mira007

Rodinná krimi s teen detektivkou ve výpravném, kostýmovém a technicky vyspělém filmu, ale oproti jedničce nic nového. V rámci žánru celkem kvalitní, ale já tenhle žánr úplně nepreferuji. ()

Flopik

Dostali sme v podstate presne to isté ako v jednotke, čo je len dobre. Opäť sympatická Millie na ktorú je radosť sa pozerať, viacej Cavilla začo tiež palec hore a opäť je to skôr taká zlatá úsmevná detektívka. Je to aj celkom zamotané, koniec ma bavil a chválim aj soundtrack. Kľudne by som bral pokračovanie. ()

MiniMinion

Enola Holmes 2 se nese ve stejném duchu jako první díl: příjemná oddychovka mířící spíše na mladší publikum, ovšem v žádném případě neublíží ani dospělému, který nebere hned všechno smrtelně vážně. Téměř ve všech ohledech však toto pokračování svého předchůdce překonává - je zábavnější, poutavější, stejně jako titulní postava působí sebejistěji a soustředěněji, a navíc již na rozdíl od jedničky není omezována nutností představit tyto postavy a tento svět, a tak se může naplno věnovat detektivní práci. Millie Bobby Brown opět v hlavní roli září, tentokrát ji však ve větší kapacitě než minule doplňuje i její legendární bratr Sherlock v podání Henryho Cavilla, a my tak máme lepší šanci sledovat toto dynamické duo v akci. Ostatní postavy, ať už nové či navrátivší, ovšem dvěma Holmesům zdatně sekundují a povětšinou nezůstávají moc pozadu. Výsledkem je tedy milá detektivní adventura, která určitě stojí za zhlédnutí, hlavně pokud se chcete u televize uvolnit a pustit si něco lehkého. Více zde. ()

TostTom

Druhý díl, cast z Harryho pottera a o něco delší stopáž.... jinak asi žádná změna. Za mě by to mohl být vpohodě film kdyby tam nebyly otravné flashbacky a neustálé hloupé promlouvání do kamery přes které se teda nemůžu přenést a úplně mi to kazí nějaký požitek z filmu.  No jinak příběh a zápletka byly fajn a Henry Cavill tomu zase trochu přidal. Potom musím říct, že nemám nic proti nikomu, ale ten konec mi přišel strašně trapný a nucený. A nakonec potitulková scéna, která buď slibuje pokračování filmu a nebo možné rozšíření světa, protože se objeví Watson, tak uvidíme co z toho bude. ()

warrenur

Post-milenialka Millie ma uz 18 a ako mladej anglickej rebelujucej dame jej to v tejto serii celkom svedci. Moj dojem bol vsak lepsi z prveho filmu. Preslovy na kameru su vsak stale vtipne a starsi "brasko" Sherlock, ktoreho si samozrejme mladsia sestricka musi kvoli cool-ovosti doberat, je tu viac nez vitany. Cavill je sympos a vyborny herec. Pribeh ma vsak trochu nudil. Zaver bol jasnou agitkou a bije do oci poriadne. Skoda tej ocividnosti a prvoplanovosti. Slabsi priemer. ()

peetrejr

Prvý diel Enoly bola katastrofa. Od druhého som čakal podobný scenár. Ono sa to aj vo väčšine stalo, lenže druhá časť má niečo do seba. Všetko začína už tým známym spôsobom, že: ,,Ahojte ja som Enola a dlhujem vám vysvetlenie". A tak Enola vysvetľuje. Príbeh nie je urobený zle, no je tu pár divných momentov, ktoré mi zastavili fungovanie mozgu. Nuž, nepredbiehajme. Pokiaľ Millie nebehá zmalovaná po rozhovoroch, tak buď natáča Stranger Things alebo Enolu. Pretože v tom kvitne jej úspech. Millie je veľmi sympatická mladá herečka a nečudo, že hrá ona práve Enolu. Táto rola jej sedí perfektne. Sherlock Holmes sa výrazne zmenil od prvého dielu. Proste má bordel v izbe, správa sa ako pošuk, pije alkohol a je osamelý - to je konečne Sherlock Holmes! A konečne mi hlavne nevadí! Pretože keď som v jednotke videl, že je na scéne Sherlock, trhal som si vlasy. K postavám už nemám nič, čo  by som chcel povedať, ale ešte sa k pár zvláštnym zmenám vrátim neskôr. Príbeh sa začína pomerne svižne a musel som si zvyknúť na rýchlejšie tempo filmu. Enola nemá svoj prvý prípad lebo je dievča a je odsudzovaná spoločnosťou. Lenže potom svoj prípad dostane. Avšak sa zistí, že kápla na niečo fakt veľké. A proste vyšetruje sa a pátrame po páchateľovi. Táto časť ma veľmi bavila, pretože boli tu akčné momenty, humorné momenty, vážne momenty a  romantické momenty. A k tomu ešte Enolina drzosť a fakt som premýšľal, že mňa to baví. Bohužiaľ toto všetko skončilo, keď sa prípad Enoly, spojí s prípadom Sherlocka. Sherlock má nového nepriateľa. No a nie je to niekto iný než sám Moriarty. A pokiaľ vám vadili zmeny vo Witcherovi, tak tu to je taktiež, ale tu to je horšie. Moriarty je žena, tmavšej pleti. Tu som ostal omráčený, spadol som na zem a tep mi klesal. Po slabom infarkte a pomoci záchranárov sa ma podarilo zachrániť. Presne preto aby som na konci dostal ďalšiu zástavu srdca. Prečo? Iba preto lebo Doktor John Watson je Ind. Toto som skoro neprežil. Ach, ja som mal taký dobrý pocit z Enoly Holmes 2, zas bieda. Proste celý film sa nesie v takom detektívom duchu, a posledná pol hodina zrujnuje celý film. Je to pre mňa neuveriteľné, že Enola má kvalitu na to, aby to bol fakt pozerateľný film, celý dej sa drží pravidiel, nerobí zbytočne chyby, potom však príde záverečná časť a film ide do sračiek. Ja som obecne s druhým dielom spokojný. No dal by som 4 hviezdičky. Ale nedám, pretože koniec filmu je veľmi podstatná časť kinematografického snímku. Pokiaľ je film stráviteľný, ale koniec je na hovno, kolíše medzi priemerom a podpriemerom. Ja viem, že nie som zrovna femistka, alebo bojovník za ženské práva, uplakaná teenagerka, či dievčatko, ktorému sa páči Stranger Things, tak si pozrie Enolu, teda počkať, veď vlastne ja tiež pozerám Enolu lebo sa mi páčilo Stranger Things... No, každý sa môže mýliť . Proste pravdepodobne Netflix ešte podojí Enolu Holmes pretože je to len pár dní von, a na Netflixe to je už v top desiatke a je tam aj taký palec, že "nejoblíbenejší". Ja dúfam že ak vyjde tretí diel, tak ho prežijem. () (menej) (viac)

Untentrauer

Millie herecky vyrostla, je to zde velmi patrné a vůbec to není na škodu. Svou roli si vyloženě užívala. Takže oproti prvnímu dílu je toto opravdu koukatelný film. Přímé interakce s divákem ubylo, ale osobně bych byl rád, kdyby jí úplně vynechali. Diváka to totiž odtrhuje od děje a celkově mi to nezapadalo do prostředí filmu. Příběhová linka týkající se její matky, kterou ztvárnila smrtijedka Lestrange mi přišla naprosto zbytečná a i přes to, že mám tuto herečku rád bych ji radši také úplně vynechal. Případ, který pak Enola řešila nebyl vůbec hloupý. Snaha autorů zasadit případ do reálných základů a dodat tak tomu přidanou hodnotu beru jako neprosto bezvýznamné plus. Film je zejména pro adolescenty. ()

Matli

Určitě lepší než jednicka, ALE, škoda ze tam byla celá dějová linka s úžasnou a krasnou Millie Bobbie Brown. Být to jen o Sherlockovi a Hanry Cavillovi a jeho největšímu protivníkovi, tak by to byl skvělý film. 74% ()

Bozvav

Aby se divák nepoblil, ale pobavil musí povinně a zcela jednoznačně zapomenout, že se jedná o parazitování na jednom z nejlepším detektivním příběhů všech dob. Pakli se mu to povede a oprostí li se i od dnes už rozšířenému zvyku, cpát herce jiné etnické příslušnosti do rolí, ve kterých nemají co dělat, dostane se mu vcelku příjemné podívané. Ne tak dobré, jako první díl, ale pořád docela ucházející. Příběh měl hlavu a patu, dobrodružství bylo, humor také, vizuál velmi dobrý. Za mne 50%. ()

Mlle

Bohatostí a rozvinutím námětů předčí pokračování jedničku. Ničím dalším asi ne, zejména uspěchaný všeřešící happy end zařazuje druhý díl do kategorie pouťových cingrlátek. Herci září naplno stejně jako v první části. Millie Bobby Brown je opět mistrem komunikace s divákem. Ovšem druhá část se poněkud nelogicky obrací k ještě mladším divačkám než první. Teenagerská romantika se drží v pozadí a velké množství fantasknem prosáklých „superpowers“ přeměňuje příběh v Popelku od Disneyho. Schopnost zvítězit i v takřka prohraných situacích akcentuje huronské finále s velkým juchuchů. Z reality utíkáme do snového dětského světa, kde je vždy k ruce maminka nebo bráška, který včas pomůže a zažehná vše zlé. Už nám není 16, ale najednou zase 5. Boj se zlem je tu lineární cestou, na jejímž končí se skví jakési, ehm, „konečné řešení“. V životě je to jinak. Tento drobný, ale i pro život zásadní rozdíl integrují do svých příběhů zcela přirozeně původní lidové pohádky a ještě i celkem nedávné fantasy příběhy od autorů jako Otfried Preußler nebo Usrula Le Guin. Jeho absencí se novodobé příběhy stávají plochými, virtuálními, neživotnými až komickými. Navzdory závěrečným titulkům i zdejším komentářům nešlo v případě vzpoury v továrně na zápalky Bryant & May, stejně jako v řadě dalších, o feminismus, ale o boj milionů zneužívaných lidí, kteří se živili tvrdou fyzickou prací v továrnách, kde musely i děti dýchat 14 hodin denně ocelový nebo bavlněný prach a toxické zplodiny (jako v tomto případě bílý fosfor), které způsobovaly smrt před dosažením dospělosti, a živoucí, dlouhodobé utrpení. Není fér směšovat postavy této smutné a už dostatečně zneužité historie se současným mondénním, od reality úplně odtrženým neomarxistickým feminismem. Ještě že ten je v případě Enoly Holmes jen pepřem v pepřence, kterou sice použít můžeme, ale taky ji můžeme s klidem přehlédnout. Což rozhodně doporučuji. Byla by škoda nechat si jím pokazit Enoly celkem svižnou filmovou životní pouť. ()

Kopi1

Pokračování se nese v úplně stejném duchu jako první díl. Podívaná o něco příjemnější, protože zde máme více Sherlocka v podání Henryho (na jeho film bych šel hned). Millie je fajn, ale jsem i rád, když není ve všech scénách, protože si rád trochu odpočinu od jejího stylu, kde se neustálé snaží být vtipná a neustálé mluvení do kamery je už spíše otravné. Detektivní věci mi ale přišly dobré a promyšlené. Celkově zase průměr jako první díl, nijak nenadchne, ale jako odpolední oddechovka postačí. I když nad některými scénami se musí přimhouřit obě oči. Na potitulkovou scénu budou zase ohlasy od chytrých... ()

BOURQUE

V porovnaní s prvým dielom sa jedná o mierny posun dopredu. Z pochopiteľných dôvod ženská línia vo filme dominuje, a to na všetkých frontoch. Z herečiek/hercov si svoju rolu opäť najviac užíva Millie Bobby Brown, ktorá je aj motorom celého filmu. Na vedľajšej koľaji dominuje Helena Bonham Carter (aj napriek tomu, že má málo scén), ktorej daná rola veľmi pristane. Stále platí to, čo som minule spomínal: Henry Cavill v roli S.H. je stále taký „všelijaký“ (a miestami „suchý“), no musím sa priznať, že aj u neho jeho vidieť určitý posun dopredu. Pokračovanie príbehu E.H. chce predovšetkým osloviť ženy a čo najviac zakomponovať do filmu tie prvky a výzvy dnešnej doby, ktorým ženy čelia. To, že či je to málo alebo veľa (prípadne spôsob, akým tvorcovia sa snažia vyhovovať nielen kultúrnym požiadavkám), sa musí predovšetkým rozhodnúť divák. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)