Něžný bar

• USA The Tender Bar
Trailer

Něžný bar, snímek režiséra George Clooneyho podle úspěšných memoárů, sleduje úsilí ambiciózního spisovatele (Tye Sheridan) o naplnění jeho romantických a profesních ideálů. Na stoličce v baru svého strýce (Ben Affleck) poznává taje růstu a dospívání od pestré plejády místních postaviček. (Prime Video)

tron

"Nikdy neudri ženu. Ani ak sa ťa pokúša bodnúť nožom." Po niekoľkých desaťročiach sledovania práce Bena Afflecka som dospel k záveru, že mu najviac pristanú úlohy priamych a v dobrom slova zmysle jednoduchých mužov z chudobných resp. robotníckych štvrtí s jasným rebríčkom životných priorít a hodnôt, ktorými sa riadi a nikdy neuhne, aj keď by ho to malo zničiť. Mužov, ktorí sa na nič nehrajú, život im občas niečo dal, ale najmä im veľa vzal a ktorí sa museli riadne obracať, aby vyžili, pretože vedia, že obyčajný človek poctivou prácou nezbohatne. K rovnakému záveru vďakabohu došiel aj George Clooney, ktorý ho režíroval v Nežnom bare a hoci to nie je dokonalé, pod 4* v žiadnom prípade nepôjdem. Treba dodať, že Ben je tu skôr výraznou podpornou figúrou, ale takou, ktorá fakt stojí za to. Predstavuje dokonalý prototyp dospelého muža, na ktorého sa neustále s obidvom vpísaným v očiach obracia chlapec resp. dospievajúci mladý muž. Clooney si zjavne uvedomil, že nemá zmysel o niečo prehnané sa snažiť a tak „len“ vyrozprával poctivý, v dobrom obyčajný príbeh. V strede trocha nudí, ale to je akceptovateľná strata. Minutáž je zvolená asi správne, je taká akurát, ale i toho vinou film pôsobí miestami skratkovito (do stratena šumia štamgasti, čo je vzhľadom k ich týpkovosti zrejme škoda, rovnako tak si to odniesli postavy rodinných príslušníkov a spolužiakov, ktorých životné príbehy proste nie sú dostatočne uzavreté). ()

Lima

Jelikož jsem již dobrých 35 let dvojnásobným strejdou a nějaké 4 roky také trojnásobným prastrejdou, tak mi postava Bena Afflecka rezonovala a byla strašně sympatická. Tím jak se chovala, jak byla Benem zahraná. Vstřícná, pohodová, moudrá, stejně jako celý film, úplně hladil po ztrápené duši. Navíc ta krásná přátelská pospolitost štamgastů v baru, to v dnešní nešťastné covidové době můžeme jenom závidět. A jestli mi ještě někdo stále bude tvrdit, že Ben Affleck je špatný herec, tak je blb, nebo mu doporučím, ať si koupí kapky na vlčí mlhu, co má ve vočích. ()

Fr

„KDYŽ PŘEČTEŠ DOST KNIH A BUDEŠ MÍT ŠTĚSTÍ, MŮŽEŠ SE STÁT  SPISOVATELEM…“   Takovej ten naprosto obyčejnej film (příběh), ve kterým se mísí poetika dospívání (po boku strejdy) s rodičovskou hrdostí a lidskou normálností a ve kterým se  (- a to kurva asi hlavně!), musíte aspoň trochu poznat. Takže pro někoho emociální záležitost, pro jinýho nuda. Film pro starší a pokročilé a ty, kteří věří, že zajímavost je dar. P.S.: vono udělat fajn film „vo ničem“ je taky kumšt…   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2005 napsal JR Moehringer, neznám. 2.) Zabývám se učením „chlapovědy“.   ///  Thx za titule „Tomáš Lenikus“.                  PŘÍBĚH  *****  HUMOR  *  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

emma53

Donedávna jsem Bena až tak nevyhledávala, ovšem tady zbořil všechny moje předsudky a mrkla jsem se na něj trochu víc. Nejen, že je dobrý scénárista a režisér, ale po tomhle filmu se stávám fanynkou jeho herectví. Byl neskutečně skvělý strejda malého, okatého klučiny, potažmo spisovatele. Ano, Tye hrál taky bezvadně a já vlastně nemám nic, co bych tomuhle snímku vytkla. Ve mně Něžný bar rezonuje ještě dnes, x dní po zhlédnutí. Tiše doufám, že se přesune brzy do těch červených barev, myslím, že si to zaslouží. Ben určitě! ()

M.a.t.t.

Po všetkých stránkach priemerný a rýchlo zabudnuteľný film, ktorý ako-tak zachraňuje predovšetkým vynikajúco napísaná a ešte lepšie zahraná postava Bena Afflecka. Tá totiž ako jediná dýcha životom a nedokáže ju úplne pochovať ani inak vcelku malátna Clooneyho réžia. 50% ()

dO_od

// Hodně příjemnej film, uvolněnej Affleck v roli cool strejdy, skvělá Lily Rabe jako single matka a prdící Christopher Lloyd coby nerudnej děda, všichni sympaticky kroužící okolo mladého kluka/nadějného spisovatele, jehož stěžejním tématem je chybějící otec. Clooney natočil svěží memoár s parádním soundtrackm, feel good atmoškou a parádními postavami, po 10 let starým Dni zrady má tak na triku konečně zase dobrý film. To není moc pěkná bilance, ale díky bohu aspoň za to. 7/10 ()

castor

Junior vyrůstá bez táty a trochu se pere se životem, který ovlivňují hlavně dospělí: matka, kterou sužují zdravotní problémy, děda, který se tváří, že ho nic v okolí nezajímá, a hlavně strýc pracující v baru, který chlapci radí ohledně školy, randění, budoucnosti. Od začátku má sen – bude spisovatelem (víme, že ano, protože dostal Pulitzerovu cenu). A coby absolvent Yale, nadbíhač dívky, která ho opakovaně opouští, a aspirant na pozici reportéra ve slavných Timesech má před sebou ještě jeden velký krok: definitivně vyřešit (ne)vztah s otcem. Postupně se prodírá životem, ale my moc nevíme jak. Přející a podporující rodina, pospolitost štamgastů… Prostě ty dějové odbočky jsou poměrně zvláštní. Třeba univerzita je o seznámení se spolubydlícími, potencionální holce, o nějaké té přednášce, promoci a pak o práci v novinách na zkoušku. Netvrdím, že tvůrci v čele s Georgem Clooneym dělají něco špatně, ale prostě jsme tohle už mnohokrát viděli. Je to jednoduše takový nedělní oběd, který stráví každý. Pokud u něj teda nesedí tchýně. ()

Hild

Vlastně strašně obyčejný film, který vás nijak zvlášť nezasáhne, ale natočený s obrovskou lehkostí a citem, takže se mi na to moc dobře dívalo a měla jsem pocit, že to celé prožívám společně s hlavním hrdinou. Film vyzdvihuje především skvělé zahraná a velice vděčná role Bena Afflecka. ()

Xmilden

Takový ten film, ve kterém vlastně není vůbec nic špatně. Jenže v něm taky nic extra, aby jej člověk dokázal více ocenit. Zkrátka takových pohodových filmů vznikají každý rok mraky. George Clooney si evidentně zavzpomínal na své dětství a dospívání. Zřejmě měl nějakého moc fajn strýčka. Ben Affleck vskutku trousí sympatické moudra.... 60% ()

silentname

Klobúk dole pred Georgeom Clooneym za tento film. Jeho posledné 2 režijné projekty ma veľmi nenadchli, no v prípade "The Tender Bar" si myslím, že si konečne našiel projekt, ktorý sa mu podarilo spracovať presne tak, ako bolo treba. Film v jadre asi nemá úplne originálny alebo veľmi kreatívny príbeh. Keby sme si to zobrali na drobné, tak je to v podstate len film o dospievaní jedného chalana, ktorý vyrastal bez otca. No sú 3 veci, ktoré robia tento film vynikajúcim. Postavy, spracovanie a atmosféra. Všetky postavy v tomto filme sú podľa mňa skvelé. No najlepší je tu asi strýko Charlie v podaní Bena Afflecka. V tejto role bol absolútne pefektný. Tye Sheridan sa opäť ukazuje ako šikovný herec a rovnako oceňujem aj prítomnosť Lily Rabe a Christophera Lloyda. Film je podľa mňa veľmi príjemný a človeka naplní pozitívnou energiou. V tom mi vyhovuje asi absolútne najviac. Každá momentka je dobre zachytená a má v sebe veľkú dávku srdca. Neviem čo by som filmu nejako vysoko vytkol. Jednoducho skvelý film, ktorý človeka naplní veľkou dávkou pozitívnej energie. Hodnotenie: A ()

Dzeyna

Takové to klasické americké utahané drama o chudé a střední třídě, která se potýká s alkoholismem a dalšími běžnými problémy. Kdyby tam nebyli Tye a Ben, tak to nestojí víceméně za nic. ()

Chrustyn

Takové to malé, příjemné americké drama. Příjemný film, který nijak nestrhne ani nepřekvapí, ale nenudí, má příjemné herce a divák při jeho sledování nemá pocit promarněného času. ()

Marze

Chvile mezi JR a stryckem Karlem jsou plne neznosti, jak napovida nazev filmu. A take humoru. Jsou tu i slzy. Affleck je tise vynikajici. Zobrazil Karla pekne lineho a mirneho. Postav ve filmu moc neni. Celkove je tenhle napoj zapomenutelny. ()

filmfanouch

George Clooney dříve patřil mezi největší hvězdy Hollywoodu, v poslední době ovšem dává spíše přednost pozici za kamerou na režijní židli. Jako režisér stojí za chválenou Dobrou nocí a hodně štěstí či Dnem zrady, většina lidí se ovšem shodne, že filmy jako Památkáři, Suburbicon či Půlnoční nebe si Clooney své silné chvilky za kamerou nevybral. Přesto se hodlá režii věnovat i nadále, což dokazuje i jeho čerstvá režijní novinka na Amazon Prime s názvem The Tender Bar/Něžný bar. Adaptace memoáru J. R. Moehringera se prozatím musela smířit se smíšenými reakcemi, takový Ben Affleck ovšem dostal nominaci na Zlatý glóbus v kategorii ´´ Nejlepší herec ve vedlejší roli ´´. Něžný bar se ovšem rozhodně vyplatí vidět nejen kvůli Affleckovi.   Něžný bar je nejen něžný, ale i milý a pocitově vlastně velmi příjemný. Celý film působí dojmem, že Clooneymu látka nedokázala přírůst k srdci a řádně pečuje o postavy. V jádru jde o komorní příběh, který ovšem za pochodu předává různá moudra a především to, že člověk někdy hledá něco, co má celou dobu před sebou.   Clooneyho režijní novinka dokáže vyvolat smích i slzy, servíruje v podstatě takový pohádkový příběh, který do jisté míry sází na jednoduchý pohled na svět. I v tom je ovšem právě jeho kouzlo. Dospívání v dělnické třídě a hledání otcovské figury sice do jisté míry sází na předvídatelný příběh, právě Clooneyho péče o příběh a postavy v něm ovšem nadále vyvolává příjemný pocit a ukazuje, že mu tahle látka očividně padla do ruky správně.   Není přitom pochyb o tom, že má film v jistých ohledech hluchá místa kratší délka okolo 100 minut je u Něžného baru jen k prospěchu věci. V jistých momentech je ona feel-good atmosféra vlastně narušena a Něžný bar se dost možná v jistých momentech stává tak trochu jiným filmem, než filmem, kterým by chtěl být. Pořád je to sice sentimentální, hřejivost tohoto filmu je ovšem po celou dobu funkční a Clooney všechny ty emoce dokáže ideálně prodat.   Dodnes často dochází k diskuzím na téma, zda je Ben Affleck dobrým hercem. Něžný bar by pro mnoho lidí mohl tuto otázku definitivně rozlousknout. Affleck je totiž v Něžném baru dost možná v nejlepší herecké formě, co kdy byl. Zpočátku to působí, že je Charlie role šitá Affleckovi na míru a pořád to není role, kde by šel Affleck na dřeň. Přesto je pro tuto roli nejen ideální, ale dokáže v ní prodat tu správnou otcovskou figuru a jedné stěžejní scéně dokáže prokázat, že pochyby o jeho hereckých schopnostech byli skutečně mimo.   Tye Sheridan jinak jako malý J. R. dokazuje, že mladý herec s potencionální slibnou budoucností a především je bravurně typově obsazený v rámci scén s Affleckem, kdy jejich společná herecká chemie vede k nejlepším scénám filmu. Christopher Llloyd si jako nevrlý děda po nedávném Nikdo opět krade všechny své momenty pro sebe, Lily Rabe je úžasná v roli matky a i malý Daniel Ranieri jako malý J. R. je šikovným dětským hercem.   Něžný bar je v součtu skutečně laskavé retro, které minimálně dokáže definitivně rozlousknout, zda je Ben Affleck dobrý herec či nikoliv. I bez něj si ovšem Clooney uměl vybrat solidní obsazení, které je špičkou ledovce téhle solidní podívané, která je minimálně nejlepším Clooneyho filmem za posledních pár let. I když nejde o vysokou laťku, minimálně ukazuje, že Clooney na to za kamerou má...... ()

bart_

Co jinýho čekat od feel-good coming of age retro melodramatu pod režijní taktovkou George Clooneyho, než feel-good coming of age retro melodrama pod režijní taktovkou George Clooneyho? Christopher Lloyd si celej film krade pro sebe, no a Ben Affleck by se měl vykašlat na herectví a začít pracovat jako barman. ()

Borrtex

Přirozená a všestranně inspirující tvůrčí procházka po cestě za americkým snem. Příběh originálně soustředěný více na dobové pozadí sedmdesátek a na typicky jednoduchý a přitom srdce naplňující životní styl jedné prosté americké rodinky. V jednoduchosti je zkrátka síla. Hold doors, be good to your mother, have some stashies in your wallet, and own a fucking car. ()

Lacike

Námet je strašne obohratý. Proste ďalšie sfilmované memoáre nejakého spisovateľa v ktorých sledujeme jak vyrastal. Samozrejme nesmie chýbať chudoba, zlé vzťahy s niektorým z rodičov atď, atď. Napriek všednosti je príbeh týchto filmov zaujímavý, ale je často podaný strašne nezáživne. To nie je tento prípad. Prvá polovica v ktorej sledujeme hlavného hrdinu v mladšom veku, je neskutočne svižná a aj tie prvoplánovo nepríjemné scény sú podané s nadhľadom a celkom rýchlo odbité. Čo myslím ako klad, lebo sa to zbytočne nekonečne nenaťahuje. V druhej polovici, keď sa hlavný hrdina dostane na univerzitu, tempo spomalí a príliš to začne prešľapovať na mieste ohľadom otravnej romantickej línie. Popritom som rozmýšľal aká bude teda hlavná pointa, ktorou to uzavrú. Prekvapivo tá, že hlavnému hrdinovi konečne dôjde kto je jeho "skutočným" otcom. Pritom divák to vedel prakticky od začiatku. Ale dobre, každý hlavný hrdina nemusí byť nejaký veľký mysliteľ. Celkovo je teda film za tri hviezdičky, ale štvrtú si film rozhodne zaslúži za Affleckovu postavu skvelého strýka, ktorý celý film hlavnému hrdinovi radí a postupne sa stane hrdinovým skutočným veď viete kým. Tak dobrú, sympatickú, pohodovú úlohu, ktorú si celý čas evidentne užíva, Affleck už dávno nemal. 7/10. ()

scroochy

Nezajímavý film o nezajímavém životě nezajímavého člověka. Zachraňuje to jen skvělá Affleckova postava. Jinak je to celé dost o ničem a bez pointy. Nebo možná film sází na to, že divák už předem ví, kdo je J.R. Moehringer a čím je zajímavý, ale já to nevěděl (ani jsem předem nevěděl, že film bude memoár). ()

Súvisiace novinky

Christopher Lloyd si zahraje v Mandalorianovi

Christopher Lloyd si zahraje v Mandalorianovi

20.03.2022

Legendární herec Christopher Lloyd (Návrat do budoucnost, Addamsova rodina) si na stará kolena řekl, že na odchod do důchodu je v 83 letech ještě brzo, a tak fanouškům (a jistě i vnoučatům) dělá…

George Clooney není na prodej

George Clooney není na prodej

04.12.2021

Hollywoodské hvězdy často více než na filmech vydělávají v reklamě - kolikrát jste v poslední době viděli George Clooneyho ve filmu a kolikrát jen pít Nespresso? Jedna firma ale zjistila, že slavnou…