Když se Steven Spielberg a Robert Zemeckis rozhodli natočit tento film, vyvstal před nimi nesnadný úkol: vymyslet technologii, která by na plátně pomohla vytvořit iluzi, jakou diváci doposud neviděli. FALEŠNÁ HRA S KRÁLÍKEM ROGEREM vychází z myšlenky, že kreslení hrdinové animovaných grotesek vedou mimo kameru své soukromé životy a prožívají stejné starosti a radosti jako lidé z masa a kostí. Žijí sice v animovaném městečku Toontown (Kreslounov), často se ovšem potulují po hollywoodských studiích. Koexistence "kreslounů" a lidí je roztříštěna ve chvíli, kdy je zamordován majitel pozemků Toontownu a podezření padne na bílého králíka Rogera. Do případu se zaplete i soukromé očko a musí čelit úskokům sadistického soudce, který hodlá Toontown vymazat z povrchu země a místo něj postavit dálnici.

Zemeckisův a Spielbergův experiment měl prohloubit komunikaci herce s kresbičkou, zdokonalit synchronizaci, umožnit kameře volný pohyb a dodat figurkám trojrozměrnou plastičnost. Animátor, který by něco takového dokázal, byl pouze jeden - Richard Williams. Tvůrci přijali pravidlo, že herci budou pouze "harmonickým doplňkem a součástí animovaného filmu". Každá sekvence byla rozkreslena záběr po záběru a hrané pasáže se musely přizpůsobit možnostem pohybu kreslených postav. Herci natočili "živou" akci, při které hráli "nasucho" a komunikovali s neviditelnými protihráči. Teprve dodatečně byly na každé políčko ručně vkopírovány kreslené postavy.

Zapomenout na konvence animovaného filmu se tvůrcům vyplatilo - jejich komedie je zatím nejlepší symbiózou hraného filmu a animace, kterou překoná asi jen počítačová technologie. Na autenticitě obrazu má obrovskou zásluhu především představitel detektiva Eddieho Bob Hoskins. V prázdném prostoru dokázal vnímat své neexistující partnery a "hrát tak, jako by s animovanými králíky rozmlouval celá léta." Příběh o králíkovi Rogerovi, který byl falešně obviněn z vraždy domnělého milence své nebezpečně smyslné manželky Jessiky, propojuje dva zdánlivě neslučitelné americké filmové žánry 40. let: kreslenou grotesku s kriminálním příběhem "drsné školy". Výprava, kostýmy i nasvícení se podobají klasickým filmům "noir", dialogy jiskří břitkými bonmoty a černým humorem a struktura snímku přejímá modelové principy detektivní šarády. Do krvavého komplotu však nejsou zapleteni lidé - s výjimkou Eddieho a jeho milenky Dolores - ale nevinná disneyovská zvířátka, pro něž je největší tragédií, když se publikum nesměje jejich vtipům...

O ojedinělosti celého projektu svědčí i fakt, že se v něm objevují nejen disneyovské figurky, ale i kreslení hrdinové dalších filmových společností. Mezi elitu se přirozeně začlenila i ústřední manželská dvojice. Králík Roger je sice občas trochu hysterický, jeho mimika je však odzbrojující. Předobrazem pro jeho dráždivě koketující ženu Jessicu se stala mimo jiné rusovlasá Rita Hayworthová. V originále ji namluvila Kathleen Turnerová, která erotickým hlasem šeptá věty typu: "Já nejsem špatná - mě jenom takhle nakreslili." (oficiálny text distribútora)

swamp

Šílená jízda od Roberta Zemeckise. Dodnes si pamatuju ten okamžik, kdy mě táta vyzvedl ze školky a šli jsme domů s novým videopřehrávačem... po jeho zapojení jsem se mohl podívat na jedinou dětskou videokazetu, na které byl nahraný právě tento film. Vybavuju si, že ono skloubení hraného filmu a kreslených postaviček mi nedalo spát. :) A můžu říct, že i po letech se jedná o parádní rodinnou podívanou s kreslouny ve světě lidí. ()

Zodd

Velmi zvláštní film, který ve scénách jen se živými herci nevypadá jako rodinný/dětský, ale jakmile ti kreslouni jdou na scénu… ovšem co působí na první pohled schizofrenně, má svou myšlenku i šarm. Dětská old school groteska, detektivka 40. let a satira bořící mýtus hollywoodského amerického snu v jednom. Na live-action a kreslené postavy působí jiné fyzikální zákony a na tom je svět postaven. Sexuální innuendo extrémně časté a silně explicitní, ale vzhledem k premise na místě. Adrenalinová nostalgie, jaké není rovno! ()

Slarque

Zemeckis byl vždycky hračička a tentokrát po technické stránce předběhl ostatní v možnostech propojení hrané a animované akce v kombinovaném filmu o pěknou řádku let. Ostatně Oscar za speciální efekty byl na místě. A když ho další následovníci dohnali, většinou jim to stačilo. Příběh a herci zjevně nebyli natolk důležití. A tak pro mne Králík Roger zůstává nepřekonanou klasikou. ()

Tomco

Mám rád Zemeckisa pre jeho čuch na dobré látky a chuť experimentovať. Mix hraného a kresleného môže odradiť, ale pod taktovkou schopného filmára nie je priestor na obavy. Okrem samotného príbehu a spracovania potešil anglický DeVito Hoskins. Solídny herecký výkon. Prečo potom "len" tri? Osobne som sa už záverečnou polhodinou začal mierne nudiť. Ľahších 70%. ()

Willy Kufalt

Vizuálně hravé žánrovky pojící v sobě hraný i animovaný film mám už déle v oblibě díky tvorbě Karla Zemana a snad právě tento prvek mě původně nejvíc nalákal na tuto dodnes svěží pohádkovou crazy komedii z dílny Roberta Zemeckise... a Králík Roger má v sobě nejen opět zcela jiným způsobem využitou kombinaci herců, triků a animací v originálním námětu, ale stejně tak velmi příjemnou retro atmosféru poválečného filmového studia, sympatického neokoukaného herce s vtipným pohledem suchaře v hlavní roli a navrch spoustu vydařených gagů, hlášek, vtipů a jiných skvěle využitých nápadů. Perfektní... Jsem velmi spokojen jako divák skromnější, který se chtěl tentokrát zejména s úsměvem a dobrou náladou pobavit u zábavného, oddechového kousku s napětím i vtipem, a zároveň i jako divák náročnější – očekávající, nacházející i oceňující obrovskou tvůrčí invenci a nápaditost. Docela by mě i zajímalo, jak se Zemeckisovi povedl jeho návrat k fantasy komedii pojící hrané a animované prvky po 30ti letech ve snímku Vitejte v Marwenu (2018), ale tam se vzhledem k zdejšímu hodnocení zatím hodně obávám, že výsledek v tomto případě zdaleka nebude tak skvělý a že podobně kouzelné filmové žánrovky jsou dnes v případě Zemeckise už spíše minulostí... [85%] ()

Vitason

Mohlo by to být fajn stát se animákem. Z každé rány do hlavy byste vyšli s dočasnou zmateností a nějakými těmi hvězdičkami, které by vám jako bonus zatančily kolem hlavy, ale na druhou stranu by déšť vašim barvičkám zrovna neprospěl a nebo by vás mohl někdo vygumovat. Tak teď babo raď… Technický inovátor Robert Zemeckis si se svým kamarádem Steven Spielbergem ukousli veliké sousto, když chtěli propojit animovaný svět s tim hraným v době, kdy byla ještě počítačová technologie v plenkách a cucala elektronické mléko a povedlo se jim to náramně. Zvlášť když si uvědomím fakt, že je Králík Rodger stejně starý jako já a čas se na něm vůbec nepodepsal, tak se mi to zdá skoro neuvěřitelné. Obrovskou výhodou tohoto snímku je, že nevsadil všechny karty jen na technickou stránku a tak se nám dostalo i dobrého příběhu, který míchá klasické animované grotesky s noirovou detektivkou, kde nechybí detektiv, který chodí spát jedině s Jackem Danielsem a femme fatale, jejíž křivky ale nekreslil šéf nahoře nýbrž šikovný animátor. A k tomu všemu má film úžasného Boba Hoskinse, který se dokázal přizpůsobit nové technologii a vyzkoušel si reagovat na neexistující figurky jak v reálném prostředí tak v prázdném prostoru (scény v Kreslounově). Také mě potěšil šílený Christopher Lloyd. ,,Mam chuť jako padesátiletej a pindíka jako tříletej." ()

Chrustyn

Klasika, kterou jsem žral jako dítě a k mému překvapení mě baví i dnes. Skvělé skloubení animovaného a hraného filmu, který není jen sledem situací ale má dokonce slušný kriminální příběh se skvělými nápady. ()

Jirka_Šč

Dá se vidět znova a znova a ať je dnes úroveň animace a počítačových triku jaká chce, toto dílko nezestárne a ve svém retro stylu bude a zůstane dokonalé. ■ "Prstíky došly." ()

packa

Velkolepá zábava! Nestává se mi příliš často, abych se po celou dobu sledování filmu skvěle bavil. Technická stránka ve své době dechberoucí, pro mě jednoznačně ***** ()

Jinny

Zemeckis má prostě comicsové vidění světa a dokáže tím vždycky pobavit. Díky, Roberte, že konečně vím, co to vlastně znamená ACME na všech těch stroječkách z animáků... ()

Nancy

Vskutku hezký pokus o smíchání animovaného světa s realitou. Jako malá jsem měla tento film moc ráda a po letech se změnilo jen to, že už nejsem moc na animované Disneyovské figurky, takže tohle trochu upadá, ale přesto to byl moc oblíbený film, takže to pod 3* dostat nemůže. ()

Othello

Prolnutí animace s hraným filmem je na rok '88 úplně neuvěřitelně dobře zvládnuté, úvodní záběr je šílenost, aluze na 50. noir důkladná a drobné detaily jak odkazy na tehdejší etnické segregace skrze prolnutý svět kreslených a reálných postav v podobném typu snímku příjemně překvapí. Celá ta vize je vlastně zpracována dokonale. Všechno je to pak ale k ničemu, když při příchodu titulního králíka na scénu vás začne fakt šíleně třeštit hlava. ()

ARI50

Ne žádný vtip, žádný pořádný kraliči příběh žádná zábava co to potom je za volovinu točit něco co němá svět zábavy pro nás. ()

Genero

I Ljuba Hermanová stárla a já nemám rád přívlastek nestárnoucí… V případě tohoto temného kriminálního thrilleru o falešném obvinění králíka v červených lacláčích, opileckém detektivovi drsné školy, podlém soudci dvojí tváře, hulvátském miminu a lstivých lasičkách, ho neváhám použít. Co dokázal Bobby natočit před čtvrtstoletím je pro mě zcela nepochopitelné. Zároveň jediný film, při kterém mám toužebnou chuť si polaskat melounky kreslené postavičky. Jessica je erotickým snem každého kreslouna, kačera Duffyho nevyjímaje. ()

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011

Po propadáku Máma mezi Marťany z jeho produkční dílny je víceméně jasné, že kariéru Roberta Zemeckise spasí už jen návrat k hranému filmu. Tedy, alespoň částečně hranému – nějaké ty digitální efekty… (viac)