Malý Rich Tayler je trošku ustrašený malý chlapec, který si svůj život často znepříjemňuje hrůzostrašnými statistikami o možných úrazech a nebezpečích, běžně číhajících na chlapce jako je on. Jednoho dne se za prudké bouřky schová v obrovské městské knihovně, kde uvidí podivného pána Downeyho, který mu vypíše čtenářský průkaz a ukáže bojácnému Richovy cestu do tajemného světa knižní fantazie... (oficiálny text distribútora)

PlysovyMacko

Kombinacia hraneho a animovaneho filmu. Bojazlivy chlapec sa nahodou dostane do kniznice, odkial vedie cesta do sveta fantazie, stane sa kreslenym a prezije dobrodruzstvo s novymi priatelmi, vdaka ktoremu sa prestane bat. Pacila sa mi animacia, striedanie zanrov, velmi pekny hudobny motiv a hlaska : som kniha, viem citat. Tvorcovia asi chceli vstepit detom lasku ku kniham. Film neni zbytocne natahovany, je to pekna rozpravka. ()

majo25

Jeden z mála amerických animákov, ktoré v 90. rokoch vysielala aj verejnoprávna televízia. Po rokoch je dokonca ešte lepší ako kedysi. Uchváti skvelou animáciou, vkusným humorom, veľkou dávkou dobrodružstva a tým, že príbeh má silné detské posolstvá v podobe zbavenia sa strachu a namotania detí, aby prenikli do tajov čítania knižiek. A to nielen dobrodružných a rozprávkových, ale napríklad aj do hororových. Oceňujem aj to, že je takmer bez otravných pesničiek, na rozdiel od vtedajšej konkurencie, napr. tej disneyovskej. Culkin bol v tej dobe detská hviezda, takže nie je prekvapením, že po ňom tvorcovia siahli. Chválim výborný slovenský dabing. Akurát mi nesadlo neustále vyvreskovanie postávičiek a rýchly strih akcie. Napriek tomu nechápem tunajšie relatívne slabšie hodnotenie, pretože v rámci doby a rodinného námetu ide o jeden z najlepších animačných počinov. ()

kritiklon

Na tu dobu je to jistě zajímavá záležitost. Mám na mysli to prolínání animovaného a hraného filmu. Samotný hlavní děj té animované části je ale čistě průměrný. Děti to tak napotřetí omrzí. Pro dospělé pouze jednohubka. A pro ty co tomuto žánru příliš neholdují nedoporučuji vůbec! Jsou daleko lepší animáky. Za 3* a se zde uvedenými 60% se plně ztotožňuji. ()

Davies182

Kopírka Neverending story je z tohoto fantasy cítit na míle daleko. To ale snímku paradoxně nezabraňuje v tom, aby se u něj v klidu pobavila celá rodina, protože není ani trapný, ani nudný a zdlouhavý. Je to přesně ten typ fantasy filmu se sympatickým hrdinou, jakým byl pro děti v roce 2001 nový filmový Harry Potter: úchvatný, zábavný a dokonce jsem si na něj po letech i vzpoměl... ()

kingik

Hvězda Macaulay Culkina pomalu pohasínala a není divu, že se v rámci jeho záchrany dětské filmové kariéry přistoupilo i na horší varianty jeho účinkování v dalším filmu. Tím je právě postava chlapce ocitajícího se v tajemném světě knižní fantazie jako kreslená postava. Ano, film je kombinací hraného a animovaného filmu. Skloubení těchto dvou složek se mu ale nedaří a děj není schopen diváka vtáhnout. Na rok 1994 bych však vyzdvihl technickou stránku filmu, která tu dějovou jednoznačně předčí. Film se jevil jako velmi ambiciozní už podle jmen, které na něm dělaly, např. hudební skladatel James Horner i snaživý režijní řemeslník Joe Johnston. Film však velký rozruch nenadělal, jeho návštěvnost byla slabá a po nějakém čase, nevhodném a hlavně nedostatečném výběru rolí, definitivně pohasla i Culkinova kariéra. Z piety dávám 60% ()

• Na základe filmu boli vytvorené hračky, súbor kníh a taktiež videohra. (Greenpeacak)
  • V pôvodnom scenári mal Macaulay Culkin (Richard Tayler) hrať chlapca neznášajúceho čítanie, ktoré si časom zamiluje. (Greenpeacak)
  • Jedná sa o prvý film, v ktorom sa nachádzajú živí heri, animácia a CGI pokope. (Mihail123)