Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 1

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

zdeny99

Hodně divná pohádka, u které nemohu pochopit, jak se může líbit tolika lidem. Kresba pomocí ploškové animace je strašná a příběh z počátku dobrý, později již utrápený. Ten začátek se mi fakt líbil, kdy malej kluk (vandrák) potká další dva a spolu si hrají na tři krále a žebrají. Všude je plno sněhu, atmosféra přímo vánoční či spíše povánoční vzhledem k svátku tří králů. Přesto stejně víc uvažujete o vánoční atmosféře vlivem toho sněhu, stejně jako když se díváte na zimní fotky Josefa Lady. Poté k němu promluví havran a odtáhne si ho mlýna, aby se učil mlynářským učněm. Ovšem brzy se ráz pohádky mění na zvláštní kreslený horor, z něhož nejvíce zaujme hořící svíčka na lebce. A tady přichází onen zlom. Od této chvíle se mi Čarodějův učeň již nelíbil. Dnešní děti by se na tohle ani nepodívali. Nechápu tak vysoké hodnocení a v žebříčku nejlepších filmů zabírající číslo 124. [16834. hodnocení, 514. komentář, 86%, 124. nejlepší film, 799. nejoblíbenější film] ()

inachisio

Zemanovy animace jsou nádherné, výprava krásná a věrná. To vše podbarveno dynamickou hudbou dělá z filmu napínavou a dojemnou podívanou. ()

Edhelharn

na tomto filme sme boli raz povinne v kine v rámci vyučovania celá škola :-). ďakujem učiteľom lebo to bol najlepší výber aký mohol byť pre 10 ročného chalana. dodnes na tento film veľmi rád spomínam, môj prvý horor. škoda že som ho už dávno nevidel. jednoznačne pecka od génia K.Zemana. ďakujem. ()

tragos

Čarodějův učeň má geniálně ponurou atmosféru, na níž se podílí jak Karel Zeman, tak vypravěč Luděk Munzar, a právě atmosféra dává tomuto dílu něco, co z něj činí opravdový unikát. Vždyť u jaké jiné animované (!) pohádky se společně s hlavním hrdinou třesete zimou a strachem? Bez atmosféry by tato pohádka zapadla do průměru, možná hlouběji, protože samotný příběh není nikterak objevný: je složen z klasických pohádkových motivů, které by mohly docela dobře působit jako slátanina všeho možného... jenže nepůsobí :-) ()

crha

Mlýn zase mele!! MUHAHAHAHA jestli někdy budu mít dítě, tak tohle mu pustím místo večerníčku....je to přesně 4,5*. Bohužel jsem to neviděl jako malý a tak jsem byl ochuzen o nepěkné noční můry. Proto dávám pouze 4* ()

RedDuck

No kdo četl klasický pohádky tak ho trochu temnější atmosféra kde se i umírá nepřekvapí. Příběh plynul v ideálním tempu, závěr mi však přišel moc uspěchaný. ()

Hapretor

"Pohádka", která neni ani tak pro malé děti, ale pro odrostlejší publikum, které občas nepohrdne animovaným českým filmem s kvalitním dějem, hezkým provedením a hutnou atmosférou. Velmi povedené. Jestli jsme v něčem dobří - tak ve výrobě piva a takovýchto animovaných počinů. ()

danek22

Pusťte film dětem a zaručeně jim způsobíte trauma na celý život, jelikož tohle je nejlepší horor všech dob a nenechte se zmást animací. ()

agassi68

Karel Zeman bol majster svojho remesla. Dokázal to takmer celou svojou tvorbou. U mňa je však číslo jeden Cesta do praveku tesne nasledovaná Vynálezom skazy. Krabat je síce nadpriemer no v kontexte Zemanovej tvorby skôr ten stredný prúd aj napriek hodnoteniam, ktoré vyplývajú z detského očarenia a vtedajšej socialistickej filmovej šedi.. ()

Adm.Nelson

Nespomeniem si na film, ktorý by mal tak podmanivú atmosféru ako tento. Možno akurát pri sledovaní tohto alebo tohto filmu (zhodou okolnosti oba sú animované) som mal ten podobný, zvláštny pocit. Tu to bolo ale omnoho silnejšie. Neviem, či to bolo tým rozprávačom, fantastickou animáciou, úžasným hororovým príbehom, ale celkovo to na mňa zafungovalo ako doteraz máločo. A ak by som mal niekedy možnosť natočiť si niečo, tak by to bolo práve toto. 10/10. P.S.: Možno časom docením aj Zemanovho Baróna Prášila, ktorý ma na prvé pozretie vôbec nenadchol ako toto jeho majstrovské dielo. ()

Majkak

Neskutečná atmosféra, stačí jednoduchý příběh, pokud je v něm přesně to, co má být. S citem natočená legenda, byl by to krásný vánoční příběh, kdyby to nebyla taková depka. Příklad, jak málo stačí pro skvělý film, pokud ten, kdo ho natáčí, přesně ví, co dělá. Láska zvítězí, a na toto téma je možné vytvořit něco geniálního stejně jako totálně stupidního. Čarodějův učeň je to první. ()

Kirman

Nádherný příběh, který krásně zpracoval Karel Zeman (superlativy není proč šetřit). Jako dítě jsem měl noční můry z jiných filmů, ale přiznávám - je to strašidelné. Předloha, animace, hudba a dabing - bez okolků za 5*. ()

brumbrum

Nebolo to zle; ale rozhodne nic pre deti. Chvilami sme vahali, ci to dopozerat, bolo to neraz hrozivo hnusne. Myslienka, nie forma - tazivy pribeh; zlo, ktore sputa mladych, lebo nemaju ine vychodisko prezit - a platia svojou dusou a koncia v rakve. Hodne realne a hnusne. Ale oproti sracke typu heripoter to malo slovansky hlbsi zmysel, zakodovanu dobru zvest, ze zlo je nakoniec slabsie ako dobro, a ze laska je viac nez upis diablovi. Aj ked s tym vyrukovali hodne pozde, az riskovali, ze to utneme. Ale dopozerali sme a boli radi, ze aspon do animovanych pribehov zakomponuju pozitivnu message. Viackrat to zrejme vidiet ale nemusim. ()

Páně

Úžasné pohlazení na duši ve kterém jde v každé minutě poznat, že sledujete v mnoha směrech geniální dílo. A to ať už si libujete v magii, či snad ještě více v dětsky naivní romantice, plné očistné snové pravosti. Sugestivní a skvělé dílo, překonávající veškeré pochyby s lehkostí havraního letu. Skvost. ()

Wallis3

Tohle byl příběh mlynářského tovaryše, který se učil i to černé magické řemeslo. Vše do sebe zapadalo, mělo to hlavu a patu. Né, jako pizdovina z roku 2008. ()

GMVajgl

Mnoho lidí si samo odepře mnoho skvělých filmů, protože jsou natočeny černobíle. Stejně i tady záleží na tom, jestli se člověk přenese nad trochu odpudivým kabátkem. Nakonec by mu ale měl dát přednost před jakýmkoli k uncanny valley blížícím se moderním animákem. Je to krásná pohádka s poselstvím. ()

Pořez

Asi jsem jako děcko nebyl normální (a možná ani teď :o), ale tahle pohádka mě vždy přitahovala. To mrazení v zádech, paráda! Tuhle "pohádku" pouštějí Adamsovi dětem před spaním... ()

hribisko

Temnota + makabrózně bestiální Mistr + krev rudá a hustá + záhrobní vřískání všech stvoření černých + smrt v patách + strach = husí kůže je namístě. Prostě pohádka. A kdo se bojí podívat, na toho čeká...rakev. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011