Posledný jednorožec na svete chce zistiť, čo sa stalo s ostatnými z jeho druhu a tak sa vyberie na púť, ktorá ho zavedie do neznámych krajín. Cestou stretáva množstvo zaujímavých bytostí, dobrých ale aj zlých... (Zion)

Tomasso001

Kouzelně zpracovaná pohádka, sice už léta nestojí kino, kde jsem ji poprvé viděl, jako malý kluk, ale ten zvláštní pocit který sem tenkrát měl se vrací pokaždé když ji vidím. Ohnivý býk a poslední jednorožec jsou úžasnými postavamy dobra a zla, do toho mladý kouzelník, příběh o lásce a nechybí ani napětí. Japonci vdechli pohádce nádech originality a pootebřeli dveře do světa dětí. Myslím, že pro ty nejmenší je to asi jedna z nejlepších animovaných pohádek, které jim můžeme nabídnout ()

Bety88

Nikdy v životě jsem neviděla krásnější pohádku, u které bych byla tolik dojatá. Příběh poslední jednorožky mě zasáhl přímo u srdce. I když si myslím, že se nejedná o klasickou pohádku pro děti, už kvůli hořkosladkému závěru. Na filmu bych vyzvedla jak vynikající hudbu od skupiny America, dojemnější písničky si snad nedokážu ani představit, tak skvělou animaci. Podobu jednorožce, bych zařadila mezi nejkrásnější ve filmu. Můžu všem jen doporučit. ()

Autogram

Film z môjho detstva, ktorý ale príliš často opakovaný nebol, takže si veľa nepamätám. Neviem, ako som vtedy dokázal stráviť poetické časti a mnohé odkazy na veľké problémy dospelých. Ako samota vo vlastnej odlišnosti, záchrana všetkých na úkor vlastného šťastia a ďalšie, ktoré ani nedokážem správne zoštylizovať. Japonská precízna animácia a mystický príbeh, to musí dostať malého aj veľkého diváka. ()

Tayen

Překrásná animovaná pohádka, která i přes své stáří a trochu jednoduchou animaci má své kouzlo. Jeden z neslavnějších fantasy příběhů o hledání, touze, osamění, věčnosti a obětování vlastní lásky. K tomu nádherná hudba, která až dojímá. Film mám natočený na videu a pravidelně se k němu vracím; ono vystřídat srandovní a kvalitní Dobu ledovou a Shreka za jeden melancholický příběh není vůbec špatné. Nevím, jestli si mám přát, aby film někdo natočil s živými herci, nebo se toho bát. ()

novoten

Nejhlubší kouzlo atmosféry a nostalgie a takřka dokonalý příklad mnohoznačného konce. Příběh navíc překračuje hranice jak fantasy, tak dětské pohádky a předkládá ďábelského démona, zahořklého krále nebo cestu posledního za vlastním osudem. S čarokrásným hudebním podkresem se v téhle nadčasové odysee dá ztratit s prvním tónem. ()

• Meno Harpie je Celaeno, čo je podľa gréckej mytológie skutočná harpia, ktorú stretol Aeneas. (Lulu13)
  • Film je podle stejnojmenného románu od amerického spisovatele Petera Soyera Beaglea, který je jeho nejznámějším a nejuznávanějším dílem. (LindaKola)
  • Tržby v USA za první víkend: 2 250 000 $ (648 kin) (Geriel)