Buddy (Jude Hill) je deväťročný chlapec, ktorý má pocit, že mu patrí celý svet, ktorý sa aktuálne obmedzuje na ulice rodného Belfastu. Tu prežíva pravé chlapčenské dobrodružstvá a prvú lásku (respektíve sa o ňu neohrabane snaží). Keď potrebuje poradiť, môže sa obrátiť na babičku s dedom (Judi Dench a Ciarán Hinds), keď potrebuje ošetriť odreté koleno alebo objať, má na to milujúcu mamičku (Caitriona Balfe), a otecko (Jamie Dornan) je tu predovšetkým od toho to, aby mal Buddy ku komu vzhliadať. Prehľadný, bezpečný a zrozumiteľný svet konca šesťdesiatych rokov minulého storočia však začnú narušovať sociálne a náboženské konflikty, ktoré sa valia celým Belfastom a nevyhnutne zavítajú aj do ich ulice. Hrdinovia a zlosynovia, na ktorých sa Buddy a jeho kamaráti dovtedy iba hrali, sú zrazu všade naokolo. Kam v tomto premenenom svete bude patriť Buddyho rodina? (CinemArt SK)

DanMac

Kenneth Branagh sa pravdepodobne inšpiroval u Alfonsa Cuaróna a po Rome prichádza aj írsky režisér s príbehom zo svojho detstva v čiernobielom podaní a posiela svoj najosobnejší film na jesenné festivaly s jasným cieľom - zisk zlatej sošky na Oscaroch. Výsledok je však mierne rozporuplný. Niektoré scény sú precízne zrežírované, výborne pracujú so zvukom a hudbou,  kamera vo veľkých detailoch zachytáva náramné herecké výkony všetkých zúčastnených, má to flow a dialógy idú ruka v ruke so strihom. No z nejakého nepochopitelného dôvodu pôsobia isté sekvencie ako z televízneho filmu a úplne sa vytráca režijný cit Branagha. Čo mi však prišlo najzvláštnejšie, bol v určitých momentoch výber objektívov a rôzne kamerové uhly, ktoré zapríčinili zvláštny vizuálny dizajn filmu, ktorý mne osobne vôbec nesadol a vyrušoval ma. Z celkového hľadiska príjemné, absentujúc však akékoľvek jedinečné nápady a zapamätatelné scény. Žiaden zázrak sa tak nekoná a po mnohých cenách ktoré Belfast získal a ešte aj určite získa mu na Oscaroch fandiť nebudem. 6,5/10. ()

RAFT

Režisér Kenneth Branagh viděl před lety od režiséra Alfonso Cuaron film Roma,tak se o něco chtěl pokusit i Branagh.A jak to dopadlo špatně ,nudně ,film působí dojmem že, za pár minut se vám chce spát.Herecky zahrané no jestli něco tam bylo snad ano.Zde ve filmu nezachrání ani velké herecké esa Dench atd.Absolutní ztráta času.Jestli tenhle film chce zabojovat o oscary .No ale lujááá.Za mě 50% ()

DD

Jen Branagh dokaze natocit 90ti minutovy film, ktery je subjektivne snad trihodinovy. Nevim, ale poslednich asi deset let me jeho jmeno v kolonce "reziser" uz docela desi. ()

winstonik

Kľúčovou hodnotou Belfastu je, že nedopadne zle. Skúste nájsť iný nepochmúrny film z pochmúrnych čias v iných pochmúrnych časoch. A potešiť sa s famózneho výkonu v detskej roli od Jude Hill. ()

SAINTS

Belfast má naozaj krásnu čiernobielu kameru a dobré herecké výkony.Pribeh je velmi špecifický.Nepokoje v Severnom Irsku z konca 60.rokov tunajšiemu divakovi asi vela nepovedia. ()

PlysovyMacko

Kenneth si napísal a zreziroval malý filmik o svojom detstve v Belfaste na pozadí náboženských nepokojov. Bohužiaľ je celkom nezazivny. Pačili sa mi scény so starými rodičmi. Čiernobiela kamera tiež ujde. ()

oasismanik

Celkom divoká doba podaná láskavo a jemne očami malého chlapca. Trochu mi to pripomenulo Romu. Obstojná jednohubka, po ktorej budeme mať celkom dobrý pocit a krásna Caitriona Balfe, ktorej ten čiernobiely look neskutočne sedí,  obstojný priemer, nič viac, nič menej. ()

Mkartaylas56

Pěkně natočená a vcelku příjemná vzpomínačka Kennetha Branagha, jenž zvládá balancovat mezi příjemnými momenty svého dětského já a dramatičtějšími scénami spjatými s tehdejšími nepokoji v Severním Irsku. Bohužel dle mého kromě tohoto vzpomínání a i kvůli vcelku jednostrannému vyprávění nenabízí tolik zajímavých témat k prozkoumání a navíc ve mně nevzbudila ani nikterak silné emoce, takže až na fajn herce a skvělou kameru tu toho není příliš mnoho dalšího k vychvalování. Zkrátka, jak píšu na začátku, jde o příjemnou jednohubku, která ale není ničím lepším, než lehce nadprůměrným dramatem a tak věřím, že si zlaté sošky odnesou jiné, lepší kousky. ()

MyrnaAlec

Dokonalé. Vymyšlené, natočené, skvěle obsazené. To bylo snad poprvé, kdy něco ten hezoun předvedl. Myslím Dornana. Kenneth je génius, tolik talentu najednou v jednom člověku. ()

mac000

Působivý příběh. Je zajímavé spatřit ve filmu - mezi u nás neznámými irskými herci - slavnou Judi Denchovou. Judi však má silné irské kořeny, protože její matka se narodila v Dublinu, kam se její rodina přestěhovala z Anglie po 2. světové válce, když bylo Denchové pouhých 10 let. Mnoho jejích příbuzných stále žije v Dublinu a na západě Irska a prožili období "The Troubles", které je ve filmu zobrazeno. ()

nula87

Severní Irsko na přelomu šedesátých a sedmdesátých let pohledem jedné rodiny a (téměř) jedné ulice. Procítěný, emoční a potřebný Branaghův film. 80% ()

huzgi

Belfast není film, ale filmový zázrak. Kenneth Branagh přizval do tohoto silného, citlivého a současně nelítostného filmu Van Morrisona a hudební složka s černobílým obrazem, dokumentární atmosférou tvoří dokonalou jednotu. Báječné herecké výkony jsou samozřejmostí. ()

PTomA

Film poskládaný z vzpomínek Branagha na Belfast, které jsou stejně ploché a bez ladu a skladu jako v Bohemian Rhapsody. Postavy nemají žádný vývoj, prostě se culí nebo smutně koukají a takhle je to až do titulků. Belfast je pouhým dysfunkčním crowd-pleaserem, který dokáže zaujmout pouze technickou stránkou - a to nestačí. Pak je docela smutné, že je Belfast front-runnerem na příští Oscary. Snad se nebude opakovat historie jak to bylo s Crash (stejně mid-cultová srágora) nebo Green Book (který porazil, dosti podobný autorský film jako je Belfast). ()

xxmurphyxx

Je to krásne natočené, kvalitne zahrané a cítiť z toho veľké srdce a intimitu autora no chýba tomu aspoň jedna naozaj silná a pamätihodná scéna. Výber hercov sa vydaril, aj keď ten malý harant občas zbytočne prehráva no nejedná sa o nič strašné. Zato taká Judi Dench a Cirián Hinds si kradnú každú scénu pre seba. Pochváliť musím aj veľkého sympaťáka Dornana a pre mňa menej známu Caitrionu Balfe, ich spoločná scéna na konci pri skladbe Everlasting love patrila medzi hrot filmu, aspoň za mňa. Čo je ale tak trochu škoda lebo vo svojej podstate sa zas nejedná o nič extra, akurát, že vo filme jednoducho silnejší moment nebol, či už z hľadiska deja alebo chémie medzi postavami. A práve tá chémia bola v danej scéne najsilnejšia a preto mnou najviac zarezonovala. Inak celý film sa nesie vo viac menej kľudnom tempe, čo je vzhľadom na dobu v ktorej sa odohráva dosť divné. Keby človek nepoznal udalosti a hodnotil len na základe tohto filmu tak by to cele prišlo len ako nejaká dedinská šarvátka. Chápem, že to bolo brané ako spomienky na udalosti tej doby videné očami malého chlapca, ale aj tak si myslím, že sa z toho dalo vyťažiť ďaleko viac. Ale vo svojej podstate vcelku nenáročná feel good jednohubka. ()

wocicko

Milý, umělecký, mírotvorný film. Má i kapánek něco navíc, osvěžující pohled dítěte. Oceňuji, že téma nebylo pojato násilně a hystericky, k čemuž by mohlo svádět. Oscara bych mu z letošního chabého výběru přála úplně nejvíc :-D ()

cguio

Celý je to takový nijaký. Přirovnání ke Svěrákovi mi přijde pro Honzu trochu urážející. Jediná světlá výjimka je kamarádka hlavního hrdiny, která ho pořád tahá do průseru, jinak nuda a šeď. ()

HellsAngel

Tieto osobné, autobiografické počiny sú veľmi podobné internému humoru a preto ich zväčša naplno pochopia/docenia len zainteresovaní. Avšak Belfast na mňa zafungoval veľmi dobre aj napriek tomu, že o kontexte miesta a doby, v ktorej sa odohráva, mám len základné informácie. Branagh natočil nesmierne úprimný film, vyrozprávaný z pohľadu malého chlapca (s absolútne senzačnou kamerou), a hoci sa v ňom nestane nič extra zaujímavé, sleduje sa veľmi príjemne. Trochu ako Jojo Rabbit, akurát bez karikatúrneho vyobrazenia. ()

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Krásné Vánoce a PF 2022!