Buddy (Jude Hill) je deväťročný chlapec, ktorý má pocit, že mu patrí celý svet, ktorý sa aktuálne obmedzuje na ulice rodného Belfastu. Tu prežíva pravé chlapčenské dobrodružstvá a prvú lásku (respektíve sa o ňu neohrabane snaží). Keď potrebuje poradiť, môže sa obrátiť na babičku s dedom (Judi Dench a Ciarán Hinds), keď potrebuje ošetriť odreté koleno alebo objať, má na to milujúcu mamičku (Caitriona Balfe), a otecko (Jamie Dornan) je tu predovšetkým od toho to, aby mal Buddy ku komu vzhliadať. Prehľadný, bezpečný a zrozumiteľný svet konca šesťdesiatych rokov minulého storočia však začnú narušovať sociálne a náboženské konflikty, ktoré sa valia celým Belfastom a nevyhnutne zavítajú aj do ich ulice. Hrdinovia a zlosynovia, na ktorých sa Buddy a jeho kamaráti dovtedy iba hrali, sú zrazu všade naokolo. Kam v tomto premenenom svete bude patriť Buddyho rodina? (CinemArt SK)

Autenticita

Upřímně nechápu, jak je možné, že je tento film v modrých číslech. Na mě zapůsobil hodně. Nejlepší byla 'moudra', která že sebe sypal dědeček při rozhovorech s vnukem, ale i jeho způsob komunikace s babičkou, ze které bylo znát, že se mají rádi. / Příběh, kamera, hudba, střih, dialogy, vše za mě v pořádku, a výkon malého herce v hlavní roli byl úžasný. Černobílé provedení mi připadalo jako osvěžující způsob, který tomu přidal na atmosféře. Domnívám se, že film by se mohl líbit citlivějším povahám, u kterých dochází ke vzniku pevných vazeb k místům a blízkým osobám. ()

sedm.1

Belfast je na hodnocení vážně pořádný oříšek, a tak si pomůžu nejdřív výčtem pozitiv, pak negativ a ve výsledku uvidím. Takže klady. Určitě je tedy znát, že za kamerou stál jeden z mistrů oboru, Kenneth Branaght, který umí i z toho nejobyčejnějšího příběhu udělat nevšední záležitost a zde to jen potvrdil, jeho styl vyprávění, práce s postavami a s herci, a samozřejmě navození atmosféry a vizuálního pojetí je prvotřídní a určitě právě tato jeho odvedená práce Belfastu dominuje. Za výrazné lze pak jistě označit i obsazení, a to ať už dětských herců, tak těch dospělých, čítajících i několik zvučnějších jmen, jako Dornan, Hinds, či Dench, ti všichni každopádně podali velmi přesvědčivé a hlavně civilní výkony, podporující emoční vyznění celého filmu. No a bavila mě hodně i hudba, ovšem to je spíš jen subjektivní dojem, někomu sedět může, jinému ne, nicméně mě přišla i vzhledem k obsahu docela vhodná a tím pádem fungující. Tak to by byly plusy, no a nyní ty mínusy. Tam musím určitě zařadit zápletku, která toho prostě sama osobě nedokáže příliš nabídnout, respektive osud ústřední rodiny je sice zajímavý a silný, jenže nedisponuje žádnými opravdu výraznými momenty, má velké výkyvy v plynulosti a do výsledné, poměrně dost chladně působící pointy, celý ten příběh navíc pak spíš dokulhá, než aby tam s lehkostí doklusal. Co se ještě jinak tvůrcům nepovedlo, tak byla dramatická podoba filmu a za nefunkční lze považovat i vliv událostí v podobě konfliktu mezi katolíky a protestanty na jednotlivé postavy. A příliš jsem ani nepochopil význam černobílého zpracování filmu, nevím, ale na mě to nemělo prostě žádný dopad. Ve výsledku se tak sice jedná o kvalitní podívanou, nepřinášející ale nic tak zásadního, aby si zasloužila nějaký věhlas, či přílišnou pozornost. ()

DavidS.

Černobílé okouzlení, Caitriona Balf a "Everlasting Love"...Ale to jsou všechno formální pozlátka v příběhu, který klouže po povrchu bez větší vnitřní dramatičnosti... ()

Wally

Strašně hezky odvyprávěný příběh, spousta nádherných záběrů a exkluzivní hudba! Film pohladí na duši a přitom se celou dobu o hlavní hrdiny bojíte. Skvělým tahem bylo natočit černobíle. K tomu si přidejte skvělé herecké výkony...za mne hlavně J. Hill, C. Hinds a C. Balfe, které to navíc extrémně seklo. ()

Vajonek

Mohla bych se tu asi velmi dlouze rozepisovat o jednotlivých pozitivech tohohle filmu, vyzdvihnout kameru, herecké výkony, hudbu, některé neotřelé nápady (černobílá x barevná kamera), dialogy, to, jak je ten snímek procítěný, drsně autentický a zároveň místy příjemně svěží, odlehčený, láskyplný, ač se jím celým prolínají opravdu nelehké události... Ale asi se pro tentokrát omezím na prosté konstatování, že jsem úplně nečekaně zase jednou viděla opravdu po všech stránkách nádherný film. 90 %. ()

aquiver

Krásně natočený autorský a autobiografický snímek o vzpomínkách na dětství, který však nedostojí kvalit 7 nominací na Oscara, další Roma se bohužel nekoná, atmosféra všech těch nepokojů vyzní až příliš akademicky a reflexe snímků typu Chitty Chitty Bang Bang na dobrý scénář nestačí. Dětští herci Jude Hill a Lara McDonnell se mi líbili nejvíc a zasloužili by si zajímavější příběh. Z britských filmů roku 2021 bych dal přednost Vykopávám. Mimochodem, československá filmografie nabízí desítky podobných lepších filmů. 65 % ()

filipvrbik

Jednu chvíli mě napadlo, že je to černobílé a Jamie Dornan tedy vážně hraje v padesáti odstínech šedi.. Teď vážně, je to pro něj daleko lepší role než jakéhosi sexuálního sadisty a mile překvapil, bohužel ostatní herci nejsou nic moc a příběh mohl být zajímavý, ale moc není. Ze začátku to vypadalo, že to bude fakt dobrý film, ale vyklubal se z toho šedivý průměr...50% ()

Rozjimatel

"Be good. And if you can't be good..." "And if you can't be good, be careful."     Krásna biografická spoveď Kennetha Branagha, z môjho pohľadu jednoznačne jeho najlepší film (Oscar za scenár, nominácia na Oscara za réžiu). Mimoriadne vypätú situáciu v severoírskom Belfaste v danej dobe podáva veľmi pútavou formou - silne emotívne, hlboko ľudsky, s láskavým humorom (vzájomné doberanie sa starého otca a starej mamy). Občas som v tom cítil až takého svěrákovského ducha (pripomenulo mi to napr. film Po strništi bos (2017)). Film ma očaril aj svojou obrazovou štylizáciou - nádherný čiernobiely obraz z času na čas vystriedajú pôsobivé farebné scény návštev kina, ktoré Branagha evidentne významne formovali ("No wonder you brought us to this." "It's educational for the boys." "Aye. Rachel Welch is a hell of an education."). Za plus filmu považujem aj ten pôvabný írsky akcent ("My ma says, if we went across the water, they wouldn't understand the way we talk."). Trochu som občas bojoval akurát s hudbou Van Morrisona, ktorá mi nejako neladila s danou dobou a niekedy mi pripadala aj trochu plytká.     "That was a lot of people that came to see him today." "Aye. He was very popular. And he owed half of them money." ()

mclenin

Čakal som viac než sa mi dostalo. Príbeh odohrávajúci sa na pozadí búrlivých dejinných udalostí, ktoré sa však mihnú len náznakom, aj to pomerne zmätočným pohľadom detského protagonistu a hoci dramatický potenciál je tu sľubný, zas tak moc sa tu toho vlastne nestane. Ako plus hodnotím čiernobiely filter, ktorý snímku prepožičiava dojem umeleckosti (ide však len o dojem) a soundtrack, ktorý sa k tónu príbehu napokon vcelku hodil, hoci ani ten mi k filmu ako celku na prvý dojem veľmi nesedel. ()

Marius_ss

Občas sa mi zdá, že tieto "artovky" točia režiséry skôr pre seba, ako pre diváka. Jediné, čo sa tu dá vyzdvihnúť, je skvelý casting a kamera. Inak je to taký príjemný-priemerný film, ktorý nijako nezarezonoval... Ako môže toto byť nominované na Oscara ? ()

Muel

| Focus Features | Lahodné prostredie Belfastu, v ktorom sa samozrejme odohráva dej a v ňom sa šikovne a priamočiaro riešia politické neduhy medzi postavami, s výborným castom a s asi najlepším detským hrdinom široko ďaleko za posledných 5 rokov. Ale hlavne s brilantnou kamerou, ktorá sníma presne to, čo by mala, s osvetlením, ktoré osvetľuje presne to, čo má, následne s majstrovskou réžiou od Branagha (áno, ten istý muž natočil minuloročného Artemisa Fowla). Príbehovo odfláknuté, no podané so srdcom, s dostatočne zábavnými dialógmi. Niekto bude hundrať, že je to veľmi oscar-baity, no ja úplne neviem, či ma to zaujíma. Dôležité tu je, že Branagh tu síce nenatočil prelom kinematografie, natočil ale malý, milý film, na ktorý budem určite spomínať v dobrom. Veľmi dobré! | Po čase uvedomenie, že to bol celý čas 3 hviezdičkový film. Opa. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Saur.us

Belfast je Branaghova odpověď na Cuarónovu Romu a irská odpověď na Pelíšky. Tentokrát ale ve sluníčkovém, dětsky naivním pohledu, zábavném, úsměvném provedení. A opět navzdory osudu. S hudbou Van Morrisona, perfektně zakomponovanou do děje. S plejádou herců v čele s malým a talentovaným J. Hillem, kterému tak báječně sekundovala a nejspíš se s filmem loučila sedmaosmdesátiletá J. Dench. ()

CaptainCzech

Dle traileru jsem očekával dramatickou jízdu se skvělou hudbou a silným příběhem. Za mě osobně jsem se nedočkal ničeho. Jedna hvězda je za sympaťáka Jamieho Dornana a za dobrý úvodní minuty filmu. Pak už následoval strmí pád do totální nudy, hrozných dialogů, nesympatických postav (matka byla příšerná, až místy pitomá) a žalostného hereckého výkonu hlavního chlapeckého herce. Bohužel, jedno velké zklamání. ()

PEZ

Po veľa rokoch film od Kennetha Branagha, ktorý má srdce. Možno je to tým, že po 15 rokoch napísal k svojmu filmu aj scenár. A navyše scenár, ktorý je autobiografický. A je to cítiť na každom kroku, na každom zábere a aj na dialógoch. Napriek tomu, že Roma mala oveľa lepšie hodnotenia, Belfast mi sadol viac, je mi bližší svojou dušou a síce nemá tak geniálnu kameru ako spomínaný Cuarónov film, ale prišiel mi viac úprimný a viac "real". Plus všetci herci sú úžasní, debutujúci a veľmi milý Jude Hill, presný Jamie Dornan, geniálna Caitriona Balfe, dokonalý Ciarán Hinds a ako vždy perfekná Judi Dench. Navyše je Belfast napriek vážnej téme často úprimne vtipný. U mňa spokojnosť a som rád, že som to videl v kine. PS: Film má 7 nominácií na Oscara, Kenneth Branagh už stihol získať Zlatý Glóbus za scenár a film získal cenu divákov na prestížnom filmovom festivale v Toronte. ()

AloeB

Je trochu hloupé, že mě po krátké rešerši na Belfastu asi nejvíc fascinuje ta tvrdá stylistická čistota, vyznačující se mimo jiné i tím, že půlka titulních herců včetně režiséra má po rozkliknutí zde na ČSFD v místě narození napsáno Belfast - kromě této metastránky však jde též o okouzlení technickým zpracováním filmu, čistotou záběrů, kamerou i narací. Nejvíc uhodí do tváře majorita černobílých záběrů v kontrastu s minimem barevných - především pak z filmových snímků. Tvrzení, že jde o irskou Romu je možná kýč, možná přehnané, ale do určité míry to sedí - nezávisle na komentujících zde mě to napadlo při sledování při scéně, kdy se celá rodina objímala před dveřmi rodinného domu. A jakkoliv je možná Cuarónova vzpomínka na dětství propracovanější a stylisticky čistší, tak Branaghův rodinný snímek Irska činí dílo osobitým a do určité míry s mexickým počinem nesrovnatelným. Údajně nejen mě, ale i celý filmový štáb okouzlil dětský herec Jude Hill, prý jsou s ním skvělé rozhovory na internetech, každopádně vedlejším srdcem celého filmu pro mě byla první generace rodiny v podání Judi Dench a Ciarána Hindse - ono je vždycky něco tak krásně melancholického na příběhu starých párů, zvlášť pak, když babka občas jede skvělé cynické hlášky. ()

Kofolacik

Nostalgicko emotivna cesta do minulosti spestrena fantastickymi hereckymi vykonmi, krasnou kamerou a nezabudnutelnym saxikom. Kazda scena s Judi a Ciaranom absolutny gold... Od 1917 som nevidel film, v ktorom by bolo citit tolko srdiecka. Kennethove legacy dielo. 9/10 ()

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Krásné Vánoce a PF 2022!