Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

Maxtrix

Sex, všude samej sex. I tak by se dali shrnout Chudáčči.  Znovu se setkáváme s příběhem postiženého člověka, který poznává svět. Funguje to u Forresta Gumpa. Benjamin Button si to přebral skvěle a nyní je to zas o něčem jiném. Ono tvořit nové, je vzácné, takže je nutné upravit natolik, aby to vypadalo inovativně. A daří se. Přispívá tomu od hereckých výkonů (hlavní herci impozantní, ale třeba Kathryn Hunter - WOW) k atypickým kamerovým záběrům i zaměření na sex v lidském životě. Ale v podstatě se zas vracíme k otázkám: Co je dobré a špatné na životě? Co je to láska? A film nabízí každému několik odpovědí. Každopádně, zas jsem po dlouhé době cítil škálu emocí a to je důvod k 5 hvězdám. Sbohem, krásná zátiší! ()

CheeseFigure

Vzhľadom k stavu hlavnej postavy a istým scénam, môžeme to nazvať nekrofilným pornom? Zaujímavý audiovizuálny počin, o ktorom som počul, že je variáciou na Frankensteina. Asi by sme to mohli tvrdiť, je to ale dosť osobitné, takže keď to nálepkujeme ako ,,ďalšieho Frankensteina", tak to celkom zhadzujeme. Aspoň podľa mňa. Písal som, že je to ,,zaujímavý audiovizuálny počin". Je tu niekoľko pekných scén, hlavne tie rôzne mesta, ktoré pôsobia ako z vedeckej fantastiky. A na tú oblohu, ako z olejomaľby, sa pekne pozeralo. Pôsobilo to tak umelecky. Hudba ma dostala tým, že si neviem vybaviť soundtrack, kde by tak dominovala trúba. Vďaka tomu mi ešte dlho ostane v pamäti. Pochváliť musím taktiež hercov, hlavne Emmu Stone, Marka Ruffala a geniálneho Willema Dafoea. Stone podáva skvelý výkon ako Bella, ktorá spoznáva svet a samú seba. Ruffalo s Dafoeom sú zdrojom zábavy a kradnú si každú scénu, v ktorej sú. Ramy Youssef tiež nie je zlý, ale na týchto troch sa bohužiaľ až tak nechytá. Na Chudiatko som šiel bez očakávaní. Nevidel som trailer a veľa som o ňom nepočul. O to viac ma dostal a ja som z kina odchádzal milo prekvapený. ()

Mrsina

Spíše než scénářem, dialogy a celkovým příběhem, se zde může divák pokochat hlavně zajímavých vizuálem, kamerou a hereckými výkony. A přes to, že Emma Stone se zde hodně vyblbla, já jsem si daleko víc užil hraní, až přehrávání a nadávání Marka Ruffala. Film taktéž pěkně pracuje s myšlenkou seberozvoje a to, že je banální a nemravný mu jenom dodává na originalitě a třpytivosti a takových filmů je v dnešní době potřeba čím dál víc a na každý takový se s láskou podívám. ()

Ruslan

První polovinu filmu hodnotím jako mírný nadprůměr, párkrát jsem se pousmál vtipným dialogům, ale čím byla hlavní hrdinka řekněmě dospělejší a samozřejmě emencipovanější, tak se to vše převrátilo v jednu přenádhernou femo pohádku. 20%. ()

coulismoulis

Lanthimos pro tentokrat nechava svuj hlavni vyrazovy nastroj vseprostupujiciho nasili v predsini, resp. v podtonech a symbolice, a zve divactvo ke sledovani sveho nejnovejsiho opusu pomoci tradicni metody erotickeho smirovani skrze kukatko kamery obskury. Sledujeme pomoci nej ne (jen) fantaskni viktorianske pornace, ale predevsim postupny vyvoj Belly, ktera sice byla stvorena umele jako experiment, ale to ji nezabranilo v tom stvorit sebe samu znovu svou vlastni silnou vuli, touhou po poznani a racionalnim pristupem k zivotu bez predsudku. Je osvezujici nahlizet touto optikou "dobova" (tj. bohuzel stale ziva) omezeni a prekazky, ktere sobe i ostatnim kladou lide neustale do cesty, aby (si) zneprijemnili cestu zivotem (ha, nasili!). Zvlast zabavne je to v kontrastu s pristupem nekterych dalsich, zejmena muzskych, postav. Vysledkem je takovym bizarnim zpusobem mile a povznasejici dilo, se silnym humanistickym a feministickym nabojem. Kdo by odolal a nepodival se tim kukatkem :) ()

boss123

Poor things je filmom, ktorý ma prekvapil. Aj napriek vysokým hodnoteniam a niekoľkým oscarovým nomináciám som bol trochu skeptický. Hlavne z toho dôvodu, že ma tvorba režiséra Yorgosa Lanthimosa dodnes príliš nezaujala. O to viac som prekvapený aké množstvo emócií vo mne dokázala táto snímka zanechať. Od znechutenia cez radosť, smútok až po akúsi melanchóliu, v ktorej som sa na konci ocitol. Najsilnejšie zložky filmu sú vizuál a herecké výkony. Vizuálne je film krásny. Kamera strieda rôznorodé palety farieb. A ponúka netradičné kamerové uhly a originálne zábery prekypujúce fantáziou. O nič menej kvalitné nie sú ani herecké výkony. Predovšetkým Emma Stone v hlavnej úlohe je neuveriteľne presvedčivá. Zahrať dieťa v tele dospelej ženy je určite veľká výzva, ktorá vyžaduje veľkú dávku vysokých hereckých schopností. A Emma Stone previedla, že obidve tieto vlastnosti v sebe má. Zdatne jej sekundujú aj Mark Ruffalo a Villem Dafoe s postavou podivného doktora Goodwina Baxtera. Tiež musím vyzdvihnúť vysokú mieru originality viacero zaujímavých nezvyčajných nápadov. Len málo chýbalo ku tomu, aby som aj v prípade tohto diela udelil maximálne hodnotenie. Čo ma sklamalo je hlavne používanie až prílišného množstva vulgárnych výrazov a snáď až nepríjemné a v mojich očiach až zbytočne brutálne, vyobrazenie násilia v niektorých scénach. Myslím, že práve pre tieto spomínané zápory bude film pre niektorých divákov ťažko stráviteľný. Napriek tomu mne osobne sadol parádne. Nie je to síce päť hviezd. Avšak štyri silné to pre tentokrát určite budú. To znamená vyšší nadpriemer a percentami hodnotím číslom osemdesiat. ()

Polux

6/10 | S Lanthimosem dlouhodobě přátelé nejsme (neviděl jsem od něj zdaleka vše, ale zatím pokaždé to dopadlo stejně - nudné zívání a posouvání časomíry očima:-)), ale musím uznat, že tohle je prozatím nejzajímavější/nejpřístupnější mistrův počin a vůbec poprvé jsem se při jeho filmu místy i bavil, kochal se výtvarnou stránkou a dokonce se upřímně zasmál (byť na občasné pohledy na hodinky v průběhu filmu taktéž došlo). | V prvé řadě velká poklona před Stone, která na sebe oprávněně strhává největší pozornost (oscarovou nominaci si vysloužila zcela po právu). Podobně výrazný a obětavý výkon se jen tak nevidí, plus respekt za odvahu, pokud se ve všech explicitních scénách filmu objevuje skutečně ona a nikoliv její body double záskok:-). Pochvala za kvalitní herecké kreace putuje rovněž ke dvojici Ruffalo a Dafoe (v jeho případě typově dokonalý casting). | Výchozí premisa je originální (škoda, že odhalení stran identity hlavní postavy, proběhne ve filmu, respektive v předloze, poměrně záhy a naopak další hrátky s prohazováním důležitých tělesných orgánů přijdou na řadu až v úplném závěru), prostřednictvím groteskních dialogů se sem tam podaří vykouzlit vtipnou situaci, spousta různorodých témat pohromadě (Frankensteinův motiv, coming of age, girl power, emancipace, exploatace, šovinismus, atd.) relativně funguje a spolu s fantaskní a záměrně papundeklovou výpravou (ve stylu Coppolova Draculy), která posouvá dějiště příběhu do neurčitého až snového bezčasí, tvoří audiovizuálně zajímavý mix. | Co ovšem nepotěšilo je Lanthimosova tradiční snaha posouvat film do rádoby sofistikovaného artu (střídání černobílého a barevného obrazu, rybí oko, pohledy skrze kukátko, disharmonický OST) a po většinu filmu utahané tempo, přičemž zejména prostřední "cestovatelská" část, ve které se jen nahodile střídají nepříliš zajímavé (obvykle absurdní) situace by zasloužila notně prostříhat. Grády film dostane až po přesunutí děje do nevěstince v poslední třetině, což je příliš pozdě. | PeZet ()

jigsaw44

Zase zbytočne prehypené a dlhé. Inšpirované Frankensteinom. Ema Kameňová dostala detský mozog (svojho nenarodeného decka), takže začína odznova objavovať svet, svojou detskou nevinnou psychikou postupne  spoznáva, že život je skazený a nie je fér, najprv sa snaží ludom pomoct, no napokon sa stane kurvou (čo malo asi pripomínat mnoho žien na Onlyfansu) a z toho, čo zarobí začne študovat, nakoniec sa na stúdium vyjebe a vráti sa domov, lebo tam má dedictvo po Dafoóvi, ktorý zomiera, čiže nemusí do konca života nič robit. (A to je predsa pre nu výhodnejšie) Tá konečná pasáž s tým zámkom s jej (bývalým) mužom je zbytočná. Ema tam sice ukazala kozy a svoju mindžu, ale tým sa kvalita filmu predsa nemeria. Takže tak na 2, max 3 hviezdy. ()

c.mravenciar

Lathimos konečne dokázal nájsť vhodný balans medzi svojim magickým realizmom a naturalizmom. Film je samozrejme vizuálne úchvatný, ale jeho večná snaha v každom zábere prinášať estetickú atrakciu začne postupne fádnieť. Film je bezpochyby ovplyvnený Burtonom, Andersonom, ale mne osobne najviac pripomínal Jeunetovu Améliu. Herecky je to výborné, Emma Stone exceluje. Najslabšia je posledná polhodinka, v ktorej ostane príliš veľa deja a príliš málo času. Tam Lathimos padne aj do relatívne prázdnej propagandy progresívnej ľavice, ktorá vo filme, ktorý sa zaoberá prioritne ľudskosťou, pôsobí cudzorodo, programovo. Suma sumarum pekná postmoderná "rozprávka" o tom, že naše telá nedefinujú našu dušu. ()

hanca.uh

Parádní kombinace Barona Prášila a Frankensteina v dámské parodii, kde z Emmy Stone nespustíte oči, je fakt naprosto výborná a po právu sebrala za roli Belly ocenění nejlepší herečky snad na všech festivalech. Ostatně všichni herci tu jsou dobře zapasovaní:-). Z filmu jsem měla nejdříve malinko obavy (sci-fi žánr nemusím), ale úplně zbytečně. Příběh mě v kině bavil, vtáhl + ty vtipné scény + hudba s místy zaznívajícími hodně sytými až děsivými tóny byla podle mě super a doplňovala tu bláznivou - černobíle a pak barevně vykreslenou - atmošku. Možná kdyby byl film kratší o 20 minut, stačilo by to k tomu zážitku, jinak dávám plný počet:-) ()

Zuza_na

První pocit z filmu byl šok a okouzlení. A také naprosté nadšení z toho, jak je tenhle film šílený v kladném smyslu slova – vždyť kdo z nás není také tak trochu blázen. Tahle dokonalá podívaná je vším, čím chcete, aby byla: odporná, fascinující, naivní, hluboce lidská, někdy povrchní, zářivě umělecká, frankensteinovská, v dalším okamžiku neskutečně milá, děsivá, milující, sexistická až pornografická, nekorektní, pudová, krutá, plná barev i temnoty, sobecká, ale také empatická, láskyplná, strašidelná, objevující i nepředstavitelně surrealistická. Emma Stone dokonale předvádí touhy dítěte a posléze dospívající dívky po sebepoznání a také přání se osvobodit od předsudků a manipulace bez kompromisů a ohledů na společnost a dobu, ve které žije. Ve své roli, kde jí zdatně sekunduje také Mark Ruffalo, prezentuje cestu myšlení dvouletého dítěte v těle dospělé ženy k energické soběstačné ženě a není možné se ubránit představě, jak by asi vypadal náš život, kdyby lidé odhodili předsudky společnosti a chovali se zcela upřímně a nekompromisně, jak to umí jenom děti. ()

vinducha

Yorgos nezklamal , Emma Stone to zahrála tak , že její projev už snad není možné považovat za jen pouhé herectví . W, Dafoe se svým bohem taktéž fascinující. A velice potěšily i různé malé milé hlášky , např. Hejry byznys paní Pimové . Tenhle film opět dokazuje  , že mezi genialitou a šílenstvím je leckdy hranice opravdu tenká . ()

betykabrdova

Na filmy Yorgose Lanthimose se chystám už roky. Vždycky jsem si ale říkala, že musím mít speciální náladu, abych si jeho divnotvorbu užila. A pak mi kamarádka volá, jestli s ní na tenhle biják nepůjdu. Předem slibovaný úlet to byl, ale jak já si to užila !!! Neskutečně originální set design - ty barvičky a využití prostoru - dokonale surrealistické podtrhnuté skvělým hudebním doprovodem. Boží vizuál ale doplňuje nádherný a silný příběh postavy ztvárněné Emmou Stone. Oscara si zasloužila jednoznačně. A herecký doprovod, v podání Willema Dafoe a Marka Ruffala, jak jinak než také skvělý. Yorgos si mě touhle peckou naprosto získal a už si hledám, kde se podívat na jeho filmy. ()

quokam

Surrealisticke, surove snove podobenstvi (drama v kulisach satiry) o svete bez vykoupeni, vykupitele a bez cesty k vykoupeni. Jj, chvalit chvalit chvalit, vypravu, ktera uvozovala vzpominky na svet Karla Zemana, kostymy, kameru, rezii, scenar a hlavne herecke vykony s Emmou S vcele. Jeji stale jistejsi chuze po obrazovce vice nez obrazne zobrazovalo zrani hlavni postavy. Avsak co se kritizovat da a ma je lesbicka scena, ktera tam byla naprosto navic: v deji bez duvodu i bez nasledku, bez katarze, reflexe, nic, jenom naraz bac a  dve kamosky se spolu vyspaly, nevime proc, pravda vime jak, ale jejich vztah to nikam neposunulo, jako by se nic nestalo. Takovato dobrovolna ulitba oscarum (cenzorum?) je znakem autocenzury a patri do filmu produkovanym nejakym totalitnim rezimem. Celkovej dojem 9.5/10. ()

The_Ninkisek

Skvělý film. Zajimavá zápletka, díky hlavní postavě která same sebe "objevuje", vznikají velmi vtipné situace a dokonce i situace, které reflektují dnešní dob, z části.Tento film má velmi nezvyklí styl kamery, což přidáva na odlišnosti, díky tomu je tak skvělý. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky