Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc, jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď vtom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, všetkým je však úplne jasné, že šlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka v podaní Miroslava Krobota znamená celý incident nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu a pre celé okolie pevnou oporou. Jeho zástupca je však trochu neistý, s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo... (Bontonfilm SK)

honajz

Taková kombinace formanovštiny a Den sedmý, osmá noc v moderním hávu. Oceňuju kameru, výpravu, kompozici záběrů. Ale jak jde o jakoukoliv zápletku, nedovedou to tvůrci podat buď přehledně, nebo uvěřitelně. Ona už ta vesnice je divná - taková ta vesnice z paralelního vesmíru lidí, kteří vesnici viděli při průjezdu na D1, když museli jet objížďkou. Znám nějaké vesnice ve Středočeském kraji, hodně vesnic na Vysočině a na Moravě, ale takovouhle jsem nikde neviděl. Na Moravě a na Vysočině by lidi na Velký pátek do kostela šli, žádnou obec by nenapadlo dělat v ten den jakoukoliv trachtaci. Taky jsem teda neviděl vesnici s vietnamskou večerkou, to je spíše pražský fenomén. A postavy jsou opět tradiční klišé - jeden buran, co věří v chemtrails a proti tomu se polévá octem (ha ha), druhý neschopný ňouma, který jen dokázal své ženě udělat dítě, rádoby statečný náčelník, který trousí moudra, ale uvnitř je zranitelný, a hlavně všichni pořád chlastají pivo. Aby bylo vše správně vyváženo, máme zde pohodovou romskou rodinku, jakože teroristický útok, dezinformační weby... prostě takový ten tradiční pražský klišé pohled na problémy tohoto světa, jako vždy mimo mísu. Navíc si v určité chvíli film začne dělat legraci i z tradičních hodnot, aby správně pojmenoval ty burany, co všemu věří a mají nízké IQ a nechápou ten správný přínos globalizačních a panevropských hnutí (aniž by tvůrce napadlo, že o podobný panevropismus se snažil jistý nejmenovaný německý politik ve 40. letech). Ale jinak kamera fakt slušná, to pomalé tempo není na škodu věci, ačkoliv druhá Díra u Hanušovic to není, jen teda to stojí na fabulaci a reáliích vycucaných z prstu. ()

Othello

Je to sice ta obvyklá pražácká projekce venkovanů s Krobotem (TM), ale upřímně, kdo se na nás za to může zlobit po tomhle a tomhle. Naopak je podle mě třeba vyzdvihnout s jakou empatií film s postavami pracuje a jak je obhajuje jako prosté oběti krize maskulinity. Hasiči již dva roky nemají co hasit, nad nimi si létají letadla, kterých sami nejspíš nikdy nevyužijí a sem tam přijde z města nějaká nová povinnost, jako že třeba již nesmí kouřit v hospodě, ačkoli tam sedí dokola jen ti samý čtyři lidé. Není divu, že z flustrace si vyrobí nový životní účel, v němž mohou být za hrdiny a bojovníky. Rybanský perfektně pracuje se třemi atributy: 1) statickou scénou zaplněnou povědomými artefakty a s perfektně rozloženými postavami (pro bonusový humor se fakt nebojte pátrat očima po záběru); 2) zvukovým druhým plánem ("Můžeme si tady zahajlovat?" "Duranga!" , nelidský řev v pozadí, když protagonista prochází nervózně nemocnicí); 3) .....ty vole ten třetí jsem teď zapomněl. ()

claudel

K debutům jsem vždy mírný, jinak by moje hodnocení letělo ještě razantněji dolů. Rozumím intenci autorů poukázat na českou malost, jež se v posledních krizích dere výrazně do popředí (pandemie, uprchlíci, energetika...), nicméně realizace se podle mě vůbec nepovedla a nevím, jestli jsem se vůbec aspoň pousmál, když už nezasmál. S Dírou u Hanušovic bych to vůbec nesrovnával, jediné pojítko představuje Miroslav Krobot a Dejvické divadlo. ()

Exkvizitor

Toto se bohužel nepovedlo. Slaboduchá a hlavně hrozně nudná a banální historka s potenciálem na maximálně středometrážní film převedená do celovečerního formátu. Srovnávat toto dílo s novovlnými filmy Formana nebo Passera je úplně mimo: Zmínění pánové byli především výborní pozorovatelé každodenního života ve vší jeho tragikomičnosti, kterou dokázali důmyslně obohatit o metaforický rozměr. Vznikla tak mnohovrstevnatá a přesto dokonale sdělná díla skvěle zachycující otisk doby. Film pana Rybanského zachycuje pouze jeho vlastní předsudky o hloupých venkovanech. Dialogy proto šustí papírem a pointa je křečovitá. Pár věcí se ale přece jenom podařilo: Zejména poetická kamera Matěje Piňose. ()

Padme_Anakin

Pozoruhodná věcička, která má široce žánrově i obsahově rozkročeno a daří se to, politický podtext je jasný, stejně tak jako nastavené zrcadlo současnosti, snoubení komedie s dramatem probíhá hladce, pro mě osobně příjemné překvapení.. Krobot je úžasný ve všem, takže i v této roli hasiče mě vyloženě bavil, duo Isteník-Polívková funguje též velmi dobře.. Mám pocit, že mladého Rybanského bude stát za to sledovat.. ()

Praxis

I přesto, že jsem se na film docela těšil, tak jsem nedostal uspokojení. Herci jsou jako vždy prvotřídní, ale ten děj, ten mě prostě minul. Nebavilo mě to. Ještě že to mělo jenom hodinu dvacet, jinak bych to asi nedokoukal. 40% ()

Pierre

Nejen  na debutanta vážně moc pěkné! Tady by se mi líbilo zařazení do komediálního dramatu.  Podle ukázek se mohlo zdát, že půjde o absurdní jízdu, možná ve stylu Havelkových filmových počinů. Výsledek je určitě jiný, ale kdybych měl ještě zůstat u Havelky.... Tak bych řekl, že od  nepřekonatelných  Vlastníků jde   o nejlepší český kino film, co jsem viděl. Pomalé tempo  autenticky a zároveň vtipně  zachycující   atmosféru  ospalé díry, ani ten cit pro pověstné Formanovské trapno (inspirace pana režiséra) tady nechybí. A pokud jste si přečetli v recenzích, že konečně vznikla komedie, která se šiřitelům dezinformací nevysmívá, ale naopak k nim přistupuje s citem a pochopením...a berete to jen jako nějákou těžko uchopitelnou  recenzentskou frázi (jak přišlo před návštěvou kina mně:D)  tak si vážně na ten  příběh Standy a Broňy z Velikonoc zajděte, jinak vám nemůžu dát rozhřešení.  Mezi skvělým Instenikem, opět skvěle mimoňským Krobotem (hergot, tomu to sedlo!!) panovala tak vynikajcí chemie a  jejich postavy byly tak  dobře  plastické, že mi bylo jejich v jádru dobrosrdečných hasičů i líto a jejich největší rozkol po dobu filmu byl pro mě možná nejsilnější moment, i   když jsem  na druhou stranu viděl , co způsobili  a celý příběh je konfrontován s náboženstvím, Kristovým umučením a  dějovou linkou faráře, což je další zajímavý prvek. Ono by se to nemuselo zdát, ale ten scénař je fakt skvěle a komplexně promýšlený. Vzhledem k vietnamské večeřce se svitícím nápisem ,,Open´´, (:D), k pomyslné dokonalosti už nic nechybí. Film navíc skvěle otevírá a uzavírá znělka rozhlasu. Tak všichni povinně kouknout. K dispozici bude pivo, limo, klobásy i cukrovinky pro nejmenší. Já osobně si fakt myslím, že jde o skvost. A jenom mě mrzí, v jaké jsem menšině. ()

topi

Vcelku vydařená satira na dnešní poblázněnou dobu, nebojící se napadat ožehavá témata nynějších dnů. Něco tomu však chybí. Chtělo by to přidat na tempu, lepším spádu a dodat patřičný šmrnc. Na debut ale dobrý. LFŠ UH 2022. ()

Katzenklo

Rybanský pomocí nadsázky trefně definuje mnoho podob českého buranství. Na vtipně vyhrocených charakterech prezentuje rasismus, iracionální hypochondrii, naivitu i xenofobii. Kdyby se tvůrcům bylo podařilo dosáhnout na vyšší rozpočet, byl by film na Berlinale prý dokonce zřejmě zařazen do hlavní soutěže. Snad to někomu v budoucnu opravdu vyjde. ()

Hamaradža

Vtipné to je dosť, aj sa na tie filmárske, "netelevízne" celky veľmi dobre pozerá, akurát to problematiku zjednodušuje a karikaturizuje viac, než je zdravé. Nástup fašizmu a dezinformačná vojna sú viac než len "drobné, milé neduhy" zopár stratených dedinských tajtrlíkov - autor akoby nerozumel problematike (a prostrediu) o ktorých rozpráva. Celkovo parádna réžia (s parádnym Isteníkom a Krobotom), ale pomerne chabučký scenár. Útoky Jaromíra Baldu mali podľa mňa ešte o trochu väčší potenciál na sfilmovanie. ()

kajas

O celovečerním debutu mladého režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského se začalo mluvit hlavně v souvislosti s uvedením filmu v prestižní nesoutěžní sekci festivalu Berlinale. Vlastně jsem si nejdřív myslela, že tahle komedie bude souviset s nováckým seriálem Co ste hasiči, ale opak je naštěstí pravdou. Film se vcelku úspěšně snaží reagovat na sílu dezinformací a mezi nejzábavnější scény patří třeba snaha hlavních postav bránit se proti letadlovým plynům pomocí octa. Pointa snímku už ale žánrově patří spíše do dramatu a upřímně by se mi asi více líbilo dívat se na čistokrevnou komedii. Televizní obrazovka bude Hasičům slušet víc. ()

kinderman

"Jasný útok na křesťanskou kulturu." Už se nemůžu dočkat, až film uvede ČT a naštvaní koncesionáři jej budou považovat za jasný útok na svoji peněženku. Za mě čistá minimalistická záležitost, v níž se Miroslav Krobot musel cítit jako doma. ()

Kosmik

Mrazivé a zároveň reálné. Hořká komedie ze současného českého venkova. Tvůrci ukazují nejen na současný obrovský nešvar, ale odhalují i jeho samotné příčiny. Klobouk dolů. ()

kagemush

Kdyby se radši netočilo (a pak že zdroje nejsou-tedy jak na co ...), si možná řekli někteří tam zúčastnění skvělí herci, když uviděli výsledek. A nebo si to neřekli. ()

M.i.k.e

po traileru sem čekal trochu něco jiného a ve skrytu duše sem doufal, že dostanu humornou satiru, která naváže na ty největší klasiky typu Hoří má panenko. Realita je nicméně trochu někde jinde a i když tu satirické prvky jsou a nastavuje se tu zrcadlo dnešní společnosti (nejen té české), tak jde ve výsledku spíš o hodně smutnou tragikomedii se spoustou podivných postav v čele s Miroslavem Krobotem, který po smrti manželky nemá pro co žít a tak po jedné dopravní nehodě vyvolá dojem, že šlo o teroristický útok a extrémně úsporným Michalem Isteníkem, který sice má rozumnou manželku a dítě na cestě, ale sám v sobě je úplně ztracen, ve všem plně spoléhá na Krobota a aby se aspoň v něčem našel, začne věřit blábolům o chemtrails a tomu že ocet pomáhá. Palec nahoru pro režiséra, že se prostřednictvím těchto postav nechce vysmívat jim podobným, ale naopak se snaží ukázat, že ne každý kdo se chytí podobných věcí musí být automaticky blázen a ve většině případů bude nějaký důvod, který tohle spouští. To nutně nevylučuje, že část podobných lidí jsou prostě blázní, nebo nejsou nejostřejšími tužkami v penále, ale v tomhle případě to neplatí a jak Isteníkův Standa, tak Krobotův Broňa jsou opravdu spíš zmatené a smutné tragické postavy....70% ()

rakovnik

Těžká nuda, děj o ničem. Smysl filmu mi byl těžce vzdálený. Tolik pitomců na tak malém prostoru mě spíše než cokoli jiného iritovalo. Těšil jsem se na konec. ()

MrPierc

Když blbci dostanou funkci. Nebylo to vtipné, úsměvné ani zajímavé. Postavy běžné a herci neměli co hrát. Další Hoří, má panenko se nekoná. ()

Cheeter

Celkově výrazné zklamání. Trailer byl skvělý, ale jak se ukázalo, byla v něm koncentrována většina filmu. Čili se stačí podívat na něj. Jinak myšlenka je jasná a zvolené prostředky také. Ale je to celé takové rozbředlé, táhlé a nudné. Jisto to šlo zpracovat lépe. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)