Choď a pozeraj sa

• Československo Jdi a dívej se (viac)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiálny text distribútora)

xenopus

Pokud si zvyknete na naturalističnost i zvláštní druh lyriky, bez problému a vcelku bez emocí se na to vydržíte dívat a ještě budete zívat nudou. Tak, jako se to stalo mě... Skvělá práce režiséra a kameramana, jejichž spolupráce je ukázková. Jenže chvílemi mi přišlo chování hlavního hrdiny jako absurdní a nepravděpodobné a bohužel těchto momentů nebylo málo a nebyly krátké. Ale možná by se to dalo vysvětlit válkou, neboť ta mění úplně vše. A jestli válka skutečně vypadá takto, tak děkuji nechci, ještě že máme ten mír. Emocionální dopad prakticky nula, zpracování 5, výsledek: průměrné 3*. ()

flu

"Jdi a dívej se" je obdobně jako o pár let starší "Vzestup" Klimovovy manželky Larisy Šepiťko na hony vzdálen od patosu gerojských válečných epopejí z Velké vlastenecké války, kterými nás svého času sovětská kinematografie zásobovala jak na běžícím páse. Tohle není žádný "Borisek, malý seržant", ale zatraceně realistický příběh jednoho náctiletého kluka z běloruské vesnice, který se během pár letních dnů ocitne uprostřed naprostého šílenství, zmaru a beznaděje. Ostatně, název filmu odkazuje na tu část biblického Nového zákona, ve které je popisován příchod čtyř jezdců apokalypsy... Pojď a zři! Kůň sinavý, a jméno jeho jezdce Smrt, a svět mrtvých zůstával za ním. Těm jezdcům byla dána moc, aby čtvrtinu země zhubili mečem, hladem, morem a dravými šelmami. ()

Dampfer

Nuže, po uležení v hlavě nemůžu dát filmu jinak než za pět plných, neboť to si zaslouží nejen tím, že nám ukazuje to, co by se již nikdy nemělo opakovat, ale i tím, že má tak postupně houstnoucí atmosféru, zvláštní, nezvyklou kameru, perfektní herecké výkony, převážně hlavního neherce (jeho postupný přechod z naivního kluka zdravící partyzány "Dobrý den" do vyděšeného nebožáka, který už má jen jediné, nejniternější a nejsyrovější přání, "Až už je konec" je zatraceně reálný). Nejvíce na mne však zapůsobila druhá polovina, s jedním z nejsyrovějších záběrů vyhlazovací války, co jsem kdy viděl. SS-mani se na obrazovce výborně baví a Vám z toho běhá mráz po zádech. Navíc konečná sekvence prolínání fotografií z pogromů a ideologických snímků Říše je naprosto zdrcující a závěrečná myšlenka vyjádřená malým Hitlerem, který je zde opravdová ryzí nevinnost, o niž má postupně přicházet až do bestiální zrůdnosti dává poslední hřebíček. Ještě přičíst, že deprimující prostředí Běloruských bažin a luk vytváří dojem opuštěnosti, dojem toho, že tu jste VY sami a nacistické zrůdy. 1. vleklá půlhodina nakonec filmu pomohla, protože totálně znásobila kontrast vůči druhé. A ještě něco dodat? Plno, tohle je opravdu drastická emocionální bomba a ani sebedelší komentář nenahradí shlédnutí. ()

myse

Velké, silné téma zapracované do filmu, ale z filmařského hlediska nikterak zajímavé a herecké výkony spíše jen ucházející než dobré. Válečná dramata mám ráda, ale tohle ke mně nějak neproniklo, docela jsem se místy i nudila. A to maskování hlavní postavy bylo v poslední části snímku přemrštěné a nanejvýš podivné a nepřirozené. Jak tak koukám, komentáře jsou značně rozporuplné, alespoň vidím, že nejsem jediná, koho to poněkud minulo, za mě celkově tak na pomezí 2 a 3 *. (DaViD´82 a TheMaker - tak nějak.) ()

dkas

Hodně těžké válečné drama, které vás pravděpodobně vtáhne surově do sebe, a vy se budete s hlavním hrdinou proplétat útrapami a nelidskými zvěrstvy páchanými nacisty za druhé světové války. Po prvním náletu s hlavním hrdinou přijdete částečně o sluch, což společně s ruční kamerou přispívá k neklidné atmosféře. Celkově asi nejlepší ruský (sovětský) film, co jsem kdy viděl. Jen mi výsledný dojem kazili dvě věci. Jednak to bylo chvílemi až přehnané líčení hlavního hrdiny, viz třeba zde a pak jedna subjektivní věc, že jednotlivé scény, které tvořily děj, na sebe ne vždy přesně navazovaly a já se chvílemi ztrácel. ()

joelly01

Meli jsme u nas synovce s kamaradem (oba 15 let) a koukali jsme s nima na Expendables. Zjistila to svakryne a rozbrecela se a nadala nam jak svina co ze jim to poustime za brutality, ze oni se nesmeji dival ani na Hunger Games, neb ji to pripomina Breivika a na to se "deti" divat nesmeji. Pro me trochu WTF moment. Bylo mi 9 let a chodila jsem do treti tridy. Pri prilezitosti osvobozeni CSSR Rudou armadou jsme sli se skolou do kina. Na "Jdi a divej se". No cumela jsem tehdy jak cincila! Tehdy jsem z toho mela hodne divny pocit. V 9 letech na Jdi a divej se! To by teprve svakryne cumela! Ale je to opravdu skvele natoceny, silny film s vybornymi herci. Autenticteji o valce uz nejde, vo tom tedy opravdu zadna. Dodatek: niz neko pise ze za bolsana to bylo v kine od 18ti let. Asi se u nas soudruzi nejak sekli. ()

G.THOMPSON

Drsný a depresivní film, kterému hází klacky pod nohy některé přepálené scény (jako třeba, když prostě jen herci civí do kamery a brečí, nebo se smějí? Ok, ale ne pěti sekundový záběr). Film je neskutečně syrový a působí dost realisticky, vlastně je to asi ten nejvíc přesvědčivý válečný film. Zabíjí to hrozná prázdnota, nuda, půl hodiny se vůbec nic neděje, pak přijde drsná scéna, pak zase dvacet minut nic... a tak pořád dokola. Ono by asi ani neuškodilo prostříhat to o dobrých třicet minut a filmu by to jen prospělo. Proti tomuto filmu je Requiem za sen jako čajíček, Joker pohádka pro děti, Schindlerův seznam jen jako telenovela. Tak drsné a depresivní to je. Neskutečný film, který už radši nikdy nechci znova vidět. ()

GianniP

Vynikající protiválečný film jehož duševní hodnotu nebudu nijak rozebírat a jen doporučím. Všichni herci svoje role zvládli brilantně a bylo vidět, že se do nich vžili. Film není plný bojových scén, ale je velice realistický a neidealizovaný. Přesto myslím, že jedna větší bojová scéna tam přece jen být měla a to před zajmutím několika nacistů na konci filmu. Ten skok v ději mi přišel dost rychlý a krátký boj partyzánů s německou kolonou v lese by filmu snad neuškodil (minuta boje by bohatě stačila), ale rozhodně to nepovažuji za chybu, protože klasický válečný film zjevně nebyl režisérův záměr. ()

Boulderman

Snímek, který nenápadně začíná a stejně nenápadně končí. Dá se u něj pouze sedět a dívat se. Ten pohled ovšem stojí za to. Rozjíždí se nevídaná psychopárty, při které máte sto chutí říct stokrát dost a jít se vyzvracet na nejbližšího fašistu. Vydržet do konce znamená vidět a chtít odejít. Vidět znamená pochopit. Historie na nás křičí. Třeba začnete nenávidět politiky, třeba naopak Němce, nebo všechny, stejně je to jedno. Otevřete noviny na kterékoliv stránce a zjistíte, že jsme dost primitivní druh. Děláme to pořád dokola, ve válkách není žádný vítěz, za 500 let bude jedno, kdo vyhrál, budou to jen cifry a hromady mrtvol. Tento film je snad nejotřesnější, co jsem kdy viděl. Mělo by se to ale jmenovat: Seď, dívej se a otevři oči. ()

reygadas

K tomuto filmu som sa dostal prostredníctvom článku Môj "osemdesiaty deviaty," od môjho obľúbeného publicistu Petra Pišťanka, ktorý bol uverejnený v prílohe denníka SME. Veľmi ma zaujal part, kde bolo opísané toto filmové dielo. Dovolím si ho preto citovať, lebo hovorí za všetko: "Pokiaľ sa pamätám, chodili sme aj na sovietske filmy. Úplným zjavením pre nás bolo napríklad dielo režiséra Elema Klimova Choď a pozeraj sa, na ktorom som bol so svojimi dvoma vtedajšími kamarátkami. Pre mňa boli sovietske filmy vždy v poriadku, nezdieľal som všeobecný trend opovrhovania všetkým ruským, ale toto bolo naozaj zjavenie. Neuveriteľne brutálny a preto aj nesmierne pôsobivý protivojnový film z čias nacistickej okupácie Bieloruska. Dedinský chlapec Fľora vstúpi do partizánskeho oddielu. Tu zažíva neobvyklé veci, je to nakrútené tak razantne, že to až presahuje hranicu znesiteľnosti. Nikdy nezabudnem na scénu, keď sa hlavný hrdina po rozprášení oddielu prechádza vyľudnenou rodnou dedinou a čuduje sa, kde sú všetci. Jediný letmý pohľad kamery akoby mimochodom osvetlí hroznú skutočnosť: hŕba povraždených dedinčanov za stodolou. Vieme o tom len my, diváci. Hlavného hrdinu tvorcovia filmu ponechali v blaženom nevedomí, aby mu v ďalšom priebehu filmu mohli naklásť toľko, koľko už nikto neunesie. Ani my. Pamätám sa, že cestou z kina sme kráčali úplne mlčky, doslovne sme onemeli od hrôzy. Nikdy predtým ani nikdy potom na mňa žiadny film takto nezapôsobil. Aj to bola tvár perestrojky, pre nás veľmi príťažlivá, pretože nám v oblasti kultúry prinášala stále nové silné zážitky." Na záver chcem povedať, že hrôzy vojny, ktoré boli zobrazené v tomto filme, ešte viac umocňovali dojem, pre dlho doznievajúce scény. Môžem len odporučiť. Výborné! ()

piglit

Co nezničili Němci, to po válce dorazil Stalin a Rusové. Jenom při hladomoru na Ukrajině zemřelo mnohonásobně víc lidí, než během války. Kdo přežil na území obsazeném Němci byl automaticky považován za zrádce. A pak si Rusové dovolí natočit takovýhle film. Přesně, jak napsal TheMaker - emocionální vyděračství. ()

wlk1

Lidská zběsilost a temnota nemá hranic, o to víc se projevuje v davu, kde je anonymita "ten druhý to přece dělal taky". U srdce mě hřeje jen to, že planeta země se i po naší existenci vzpamatuje a nastanou zase ty staré dobré klidné časy. ()

Karda

Film jsem viděl již před pár lety ,ale scény z vesničany spolu s psychedelickým létáním Junkersu se pro mně staly nejostřesnějším zážitkem z válečných filmů , ever. A ta proměna hlavní postavy v seschlého starce je díky viděným běsům dostatečným předobrazem toho ,co vás ve filmu čeká.Děsných 5*. ()

Mykhaluu

Přes tu krutou skutečnost, že jsem si nevšiml, že film je rozdělen na 2 DVD a zničehonic skočil..., tak skutečně hrozné skutečnosti se odehrávaly ve filmu. I když díky tomu, že film se nezaměřuje nejčastěji na aktivně páchané činy (no vesnice a kostel byly dost aktivně zabrány), ale nechává doznívat následky činů a rozhodnutí, tak jsem nebyl tak zděšen, jak jsem čekal, že mohu být. Jinak rozhodně filmové překvapení. Herecké výkony, realistické prostředí a kostýmy ( i Defiance by se měla co učit), extrémní práce pyrotechniků, i když to snad byli spíše přímo vojáci a vybuchovaly i lítaly skutečné kulky!?! Práce kamery snoubící se s pološíleným zvukem v kontrapunktu s hudbou!! Připomínalo mi to Markétu Lazarovou mixnutou Jamrmuschovým Dead manem... I když tohle byla čerstvější minulost. Ach jo, lidstvo!!! Skutečně to bez toho marasmu nešlo a nejde?!? ()

PetrC.

Jako divákovi se mi film rozpadl na tři části: dějový úvod, prázdný prostředek a atmosferické vyvrcholení. A co se celkového dojmu týče, nebyl zdaleka tak silný, jak měl být a jaký jsem očekával. Všelijaké režisérovy odbočky, zvýrazněné motivy, ideově motivované obrazy a záběry v mých očích vyznění ryzího děje spíše zbytečně tříštily a rozmělňovaly, místo aby ho posílily. Kromě toho intenzitě atmosféry také rozhodně neprospěla mdlá a roztřesená kamera či nekonzistentní zvuková stopa. Mrzí mne to, ale opravdu jen za 3*. 64 % ()