Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

Woyczek

Dokud jsem neviděl Ben Hura, nedovedl jsem si představit, jak vypadá pochod armády. Snad nejpůsobivější na celém filmu je hudba, která trefně podkresluje každý detail filmu, tím spíše, že když se na film podíváte dnes, hudební doprovod vás jakoby sám od sebe přenese do doby, kdy se příběh odehrával. Ale hudba není vše, je potřeba ocenit nejen smysl pro detail, ale i monumentálnost výpravy, atd. atd. Ten film zkrátka stojí za to. ()

Špinič

Nezaslúži si to menej ako 5*, lebo je to veľkolepé dokonalé dielo, je to naozaj umenie. Každá scéna má svoj význam a autor žiadnu neodflákol, všade sa ide na 100% , ale napriek tomu stopáž 212 minút je predsa príliš dlho nato, aby sa človek sem tam nenudil. Jednoducho je to dlhé, zobrazuje dlhú časť života s mnohými dôležitými okamihmi, ale človek jednoducho nemôže vydržať nadšený celé 3 a pol hodiny. Je to samozrejme povinnosť pre každého filmového fanúšika. ()

looose

Určitě jeden z nejlepších filmů minulého století, řadil bych ho mezi základní kameny filmografie a to určitě po zásluze. Celý film je o utlačování dříve nezávislých národů Římskou říší, kde je náramně popsané jak se důležité milníky starověku odehrávaly. Potlačování své autonomie mi připomíná současnou politicko-ekonomikcy vývoj na Starém kontinentu, že by náhoda ? Scény fámozní, někdy až moc natahnuté ale I přes časovou náročnost filmu, užíval jsem si jej. Doporučuji. ()

Luciaaas2

Jo, kde jsou ty doby, kdy se natáčely takové velkofilmy, bez digitálních triků, pěkně s komparzisty a tím vším, co v té době patřilo. Škoda, že se v dnešní době, nenatáčí tak skvělé historické eposy. ()

Dr.dogous

Stopáž 210 minut!!!, Člověk se může vypracovat, ale může být vypracován, třeba na galejích jako pokořený judský kníže Ben Hur. Obstaróžní, teatrální, dnes navíc vyčpělý, historický epos, ala Hollywood, který nás zavádí do Judey kolem r 26.n.L. Kdo má rád bombastickou výpravu si přijede na své. V každém případě doporučuji shlédnout koňské závody v cirku, jsou nepřekonatelné. Dobrák Ben Hur a jeho nemrskáné čtyřspřeží běloušů pokořilo zmrskané vraníky římského tribuna. Když je rána osudu podpásovka, bývají za ní lidé. Jako příklad uvádím ukřižování Krista na Golgotě. 68% ()

roboxxl

Pre mňa aj po 53 rokoch neskutočný film. Jeden z najlepších filmov všetkých čias. Celkom zaslúžených 11 Oscarov. Klenot medzi filmami.... ()

TommmyT

Byl jsem mile překvapem, že se mi to i líbilo, což jsem nečekal. Hlavně děj mě mile překvapil. Film je pravda sice trošku delší, dokázal bych si ho představit kratší o cca 45 minut a kdyby takový byl, dal bych pět hvězd. Dobrý je propojení s Ježíšem a scény z podpalubí, závodu a ukřižování jsou na jedničku. ()

Voxel

Škoda přemrštěné stopáže i když chápu, že mnoha lidem to vyhovuje kvůli ponoření se do děje. Nadchla mě lodní bitva a neskutečně natočená (v poměru k době) scéna závodu vozů. Výprava monumentální, historicky působí docela věrně a Heston byl výborný herec. Vzhledem k době vzniku se nedivím, že film byl oceněn 11 plešouny. ()

DirtyDozen

Ten film byl skvělýýýý. Vůbec mě nenudil, zaujal mě a trošku nutil popřemýšlet o různých věcech( řím, židi, láska, moc) Nicméně, konec matky a sestry mě rozmrzel. Musí se rozlišovat ateismus x náboženství a rozum x nesmysl... ()

dave91

Pěkné a působivé.Na svou dobu vynikající,byť zbytečně dlouhé.Právě díky té délce to malinko postrádalo spád.Věřím,že při dnešních technických možnostech by z toho byli schopni udělat snímek ještě o mnoho působivější.Trochu mně vadila,byť jen lehce,namalovaná Ester.K pěti* tomu chybí jen velmi málo. ()

kubixix

Tři a tři čtvrtiny hodiny je i pro "Director's cut" opravdu úctyhodné. Přesto to dosti utíká a příběh je velkolepý. Zajímavé je ovšem zvláštní proplouvání Kristovo, jehož účel mi napoprvé trochu uniká; snad příště. Po shlédnutí se ani nedivím, že si tolik režisérů přišlo pro inspiraci právě sem. Do chvíle, než se na scéně objevil Ben Hur jsem trochu pochyboval, že mě bude snímek bavit, ale po jeho příchodu a konverzaci s Massalou mi bylo jasné, že mám na několik hodin o zábavu postaráno. Jo a je to fakt dlouhý! ()

Fartacus

Film, který sesbíral obrovské množství oscarů, čemuž se nelze divit. Na svoji dobu je skvělý. Pojednává o mírumilovném židovi, který se nedopatřením dostane na galaje a musí si opět vybojovat svoji svobodu. Na svoji dobu je skvěle natočen. Z některých scének běhá mráz po zádech. ()

the_weaver

Filmový epos s vysokými ambíciami, ktoré sa mu naozaj darí napĺňať.↵  Pevným základom je podmanivé podanie pozoruhodného osudu Judu Ben Hura. Fasáda púta sugestívnym zobrazením malomocných na jednej strane a Krista na druhej, dramatickou scénou drsných pretekov vozatajov, či komickým stvárnením bohatého šejka. Pri pohľade do vnútra je zas v kontraste s pomstychtivosťou Judu pekne vidieť pointu Kristovej obety, vďaka ktorej môžu jeho nasledovníci viesť hodnotnejší život. ()

Pythonator

Od kdy vypadají židáci (tj. semitská hnědá rasa) jako modroocí Árijci??? No co, Hollywood detaily neřeší, hlavně, že tam je superstar Heston. Normálně tak staré filmy nemusím (s výjimkou westernů), jelikož mají blíž k divadelnímu představení než k současné filmařině. Jenže Ben Hurovi tu pětku musím dát, přestože je ukrutně dlouhý a místy docela nudný. Zároveň je totiž bombasticky epický a dokonale natočený. V roce natočení to musel být jednoznačně nejlepší film všech dob. Dostihová scéna nestárne ani po půl století. ()

J0K3R

Tento epos mě velice zaujal. I když nemám rád ty schématické scénáře o pomstě či lásce, tady mi klasická dramatická skladba nevadila. Skvělá výprava a naprosto fenomenální závody v cirku jsou nezapomenutelné. Jen ten konec mi přišel trochu předvídatelný, ale to mi zážitek vůbec nezkazilo. ()

Vlkopec

Hollywood ve své síle i slabosti. Ta slabost bohužel poněkud převažuje. Ben Hur vypadá jako zarostlý americký mariňák, Ježíše poznáme podle husté paruky a s tou leprou to taky nakonec nějak dobře dopadne. Možná to ale v roce 1959 mělo svoji přesvědčivost, a pro někoho ji to očividně má dosud. Pro mě to ale "epochální skvost" rozhodně není. ()

Nataniel73

Na danú dobu sa jedná o vskutku vymakaný veľkofilm s ohromnou výpravou, vynikajúcimi hereckými výkonmi, aj hlbokou myšlienkou. Charlton Heston sa blysol vo svojom životnom výkone, hudba typická na filmy o Ríme (podobne výrazná je aj vo filmoch Quo Vadis a Spartakus) a technicky skvele natočené s viacerými mimoriadnymi scénkami. Za tú najlepšiu považujem jednoznačne súboj so štvorzáprahom koní v rímskej aréne. Táto scéna predbehla dobu a zaradila sa medzi to najlepšie v dejinách filmu. Nebyť tej enormnej dĺžky (tvorcovia mohli radšej film rozdeliť na dve časti) dal by som plné hodnotenie. Aj napriek nesmiernej pútavosti príbehu však priemerný divák nedokáže pozerať jeden film takmer 4 hodiny a preto si Ben Hura už tak skoro nepozriem. Skrátiť to na prijateľné 2,5 hodiny určite by som Ben Hura zaradil do najlepšej stovky filmov. "Jeden Búh možná, ale jedna žena? To by bylo barbarství." Súhlasím s touto hlbokou myšlienkou a filmu udeľujem "len" 82%. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)