Jan Koller

• Česko Jan Koller: Příběh obyčejného kluka

Príbeh Jána Kollera sa radí medzi svetový unikát. Veľa prestížnych zahraničných platforiem sa mu v minulosti venovalo a zhodli sa na tom, že story "Českého Honzu" je skutočnou rozprávkou, ktorá je asi už navždy nenapodobiteľná. Sympatický obor totiž celé detstvo, mladosť a začiatok plnoletosti nastupoval za amatérske kluby na dedinskej úrovni. Príbeh Honzu Kollera nie je len príbehom človeka, ktorý to nevzdal, aj keď mu nikto neveril. Je to tiež príbeh pre každého chlapca, ktorý dnes hrá na dedine futbal. Príbeh o tom, že rozprávky sa dejú a vždy musí byť motivácia ísť ďalej. (Continental film)

ostravak30

Příběh Jana Kollera je opravdu unikátní a z dnešního pohledu ještě víc. Jak bláznivá je představa, že by dneska někdo zavolal do Sparty nebo vlastně do jakéhokoli většího klubu a oznámil, že se někde na vesnici nachází velký talent a ten velký klub by ho začal aktivně zkoušet. Mě se líbí, že se tvůrce nevyhýbá ani kontroverzi ve formě zpovědi Horsta Siegla, který se ale zachoval jako politik, nic nevysvětlil a jen se vyhnul odpovědi. Člověk by čekal, že v tak profesionálním týmu se dá přednost hlavně tomu, komu to víc pálí. Koller měl ale štěstí i nadále a tak se prosadil v Belgii, kde na něj rozhodně nezapomněli. Stejně jako v Dortmundu. Určitě je fajn, že na něj vzpomínají jak němečtí tak belgičtí fanoušci. Jeho další kroky ale už tak šťastné nebyly. Nebylo možné nezmínit i slavné Euro 2004, kde jsme měli asi nejsilnější tým za poslední roky a finále jsme měli uhrát. Bohužel nám nebylo dáno stejně jako na dalším MS. A od té doby už náš fotbal šel jen dolů. Škoda, nějaký větší úspěch na repre úrovni by to chtělo. I tak je kariéra Jana Kollera bohatá a prosadit se rozhodně dokázal. Poznáváme jeho zázemí, rodinu, přátele. Zhruba takto si představuji svižný, moderní dokument. Některým se to možná nemusí líbit, ale takhle se to ve světě prostě dělá. ()

Coliseum

Mělo to bejt víc konkrétní a víc hustý. Je to plný melodramatický hudby i u traktoru, ale že je Siegl alibistickej sráč a Kouba mě zklamal, Mach byl mafián a celá Sparta stála, stojí a bude stát za hovno i na 'patriotech', to mělo být rozvedeno. Tohle je medailonek o klukovi, kterej dával góly. Víc nic. ()

hrumsrt

Fotbal (sport) a velké příběhy to jde zkrátka k sobě.. Miluji sportovní dokumenty, které Vás ponoří do těch velkých okamžiků a vy s dojetím sledujete atmosféru  sportovních chvil. Jenže podobné náhledy do životů osobností, podle mě, fungují jen jednou a vy musíte najít ten správný balanc, kdy to udělat a především musíte to udělat, tak že opravdu bude stát za to, jelikož druhý pokus bude jen opakovat to vaše, a proto spíše nevznikne.. A tak je tohle ten film, jaký si Jan Koller zaslouží? Je tohle to za čím, se budu ještě roky ohlížet, abych si ho připomněl? Nakonec smutně říkám, že není. Možná moc materiálu a velká tíha odvést celý příběh s nějakou vizitkou a tvůrci spíše plavou. Tím jeho sportovním životem jdou v podstatě dobře a opírají se o všechny ty velké okamžiky Honzova života, keré mají svoji sílu. Opravdu chválím, kolik velkých lidí z fotbalového prostředí se na tom chtělo podílet, kolik osobností mělo k Honzovi, co říct. Nejen Češi, ale hlavně ti kluci z BVB - zejména Kehl a Wiedenfeller. Jo, pro tohle jsem si to užil. Jenže občas to kazí tvůrcovská vize, když se ve finálním produktu některé věci zbytečně opakují. Neuškodilo by to zkrátit tak o půl hodiny a vyškrtnou celý "upocený" závěr o domě a  "na facku" Penny. Jan Koller bude vždycky obrovská česká osobnost, která svým netradičním herním projevem a darem dokázala bavit celou Evropu. Jako dítě jsem ho měl vážně rád, byl tím největším a na hřiště se nikdy neztratil. Dino uměl! 65% ()

Blazis34

Hezky ztvárněný dokument, od kterého jsem ani tolik nečekal. Zajímavé osobnosti, hezká místa a vždy férový český Honza, který je ztělesněním dobráka, kterému sláva do hlavy nikdy pořádně nestoupla. ()

papuchalk

Dokument měl poměrně překvapivé vyznění, a to takové, že se Koller zjevil na nejvyšší úrovni fotbalu téměř omylem. Dostal se někam kam nepatřil. Takový malý zázrak. No dá se s tím souhlasit. Fotbal, nejrozšířenější sport na světě, kam se prosadí až nahoru jen jedno procento těch netalentovanějších a nejvýkonnějších. Koller přestože neměl talent, pohybově na tom byl nejenže velmi blbě, ale dokonce až směšně.. a s fotbalem začal velmi pozdě, se dokázal prosadit mezi nejlepší, jako ten český Honza z pohádky co vyrazil do světa. No opravdu, ukažte mi jedinýho dalšího fotbalistu, nebo sportovce, který to dokázal podobně. Celkem se mi tohle naladění líbilo, i když občas to mohlo působit až neuctivě, k rekordnímu střelci českého nároďáku... Jediný co mi trochu vadilo byly až moc okatě nahrané rodinné scénky, a Honza fakt ale opravdu není dobrý herec. No a pak mě při sledování naskakovaly takový ty nepříjemný pocity, kdy mě hra našeho nároďáku už opravdu nebavila, hráli jsme roky to samý, okoukaný, nefotbalový, nezáživný, nakopávání na dvoumetrovou gorilu. Kdyby takhle hrál nějaký jiný nároďák, tak je budu nesnášet, vždyt to bylo ještě horší a otravnější než ti řekové z eura 2004. Ale svůj vrchol tahle naše hra měla, a v součtu s některými jinými mega fotbalisty, kteří ten fotbal dokázali aspoň trochu zachránit, zejména přehlížený Poborský, se dá vzpomínat na rok 2004 celkem krásně. ()

blondboss

Športový dokument o futbalistovi, ktorý zmenil dejiny českého futbalu ako takého a spolu s Nedvědom a Barošom sa zaradil medzi legendy. Po pravde, keď si spomeniem na českú reprezentáciu, ako prvé sa mi vynorí práve meno Jana Kollera, čo len svedčí o tom, že to bola skutočná osobnosť "neohrabaného" hráča, ktorý "vytrel kocúra" aj tým najlepším. Dokument pôsobí sviežo a informačne vyčerpávajúco, avšak čakal som od toho trošku viac emócií a možno aj fragmentov z osobného života. Bola to skôr osobná road movie Jana Kollera po Európe. 60 % ()

swinevenca

Obyčejný dvoumetrový kluk, neobyčejná kariéra a obyčejný dokument, kterému hodně přidává to, že spolu s Honzou zákonitě mapuje naše prachem zapadající zlaté fotbalové časy. Ale taky dokument, který toho nepoví o Honzovi tolik, kolik by při té délce mohl, protože se chce věnovat repríze co nejvíce gólů. Za mě škoda, góly se dají pustit na Youtube, zatímco Honzu si obyčejný fanoušek jen tak nerozpovídá, pokud není Vašek Pytelblech. ()

disect odpad!

Už to vypadalo alespoň na 1*. VOYO mám na promokód takže se necítím oloupen. V podstatě hodina YouTube obsahu v lowres, ale bez reklam. A pak to přišlo - v posledních vteřinách závěrečných titulků se dozvídám, že byla výroba filmu podpořena Státním fondem kinematografie. Tak to né, to teda budu reklamovat. ()

hufnagel

Dokument,ktorý z ľudskej strany predstavuje neoobyčajného človeka Jana Kollera.Tento život máme len jeden a ak sa pevne držíme svojho sna,tak úspech sa skôr či neskôr dostaví.Ale je za tým aj tvrdá drina a odriekanie a na druhej strane hlavne dobrý pocit z naplnenia životného sna.Dôležité je však,že napriek tej sláve a úspechom ostal úplne normálnym človekom vo svojej rodnej obci a ešte ho stále baví hrať fotbal.Klobúk dole pred takouto charizmatickou a charakternou osobnosťou. ()

haack

Příjemný dokument o srdečném člověku a skvělém fotbalovém období Česka, kterého jsme si tenkrát snad ani tolik nevážili a nyní jen se slzou v oku vzpomínáme na onu skvělou éru, které byl Koller neodmyslitelnou součástí. 8/10 ()

nervana

Jako velký fanda fotbalu sem si to nemohl nechat ujít. Dalo by se to poskládat ještě mnohem lépe, např. z památného utkání se Skotskem doma kdy šlo o postup(1999) a výhra 3:2, kdy jsme prohrávali 0:2, dát víc fragmentů a né tam dát jen vítězný gól Kollera, mělo by to větší efekt na diváka. I z dalšího důvodu, hodně přeřvané zvukové linky(chyba kina?) 4hvězdy ()

W00DY

Na Jana Kollera jsem po shlédnutí tohoto dokumentu změnil názor. Vždycky jsem ho vnímal jako netechnické kopyto a podivoval se jak je možné, že zrovna on je nejlepší střelec v historii nároďáku. Nyní vlastně oceňuji, že to dokázal navzdory tomu, jaké tělo měl k dispozici. Další bod k dobru, nebýt Dina byl by nejlepším střelcem Baroš a to fakt nechceš. Jan Koller je hříčka přírody a na profesionální fotbalové hřiště asi ani nepatřil, ale nad tím co dokázal tomu navzdory - klobouček. Stejně jako Forrest Gump na univerzitě. Vraž mu do ruky míč on všem uteče a položí touchdown, i když vlastně ani neví co to je. S Dinem je to podobné, najděte ho centrem/nastřelte mu hlavu a on ten gól prostě nějak dá. Jediný co mi vadilo byla ta reklama na Pennys. Strašně jsem se bál, že odněkud vyběhne Michal David s těma jeho klávesama a nabídne mu kompot! ()

Peky

Náhled do bohaté kariéry jednoho z našich historicky nejlepších fotbalistů, který i přes nabytou slávu a peníze pořád zůstal tím skromným klukem ze Smetanovy Lhoty. ()

kapo73

Taká milá futbalová rozprávka. Neuveriteľný raketový vzostup v kariére, krásne gôly (ako hlavou, tak aj nohami), zastúpil aj brankára, keď bolo treba, jeho výška 202 cm vôbec nebola prekážkou a nakoniec aj normálny človek (v pohode zvládol slávu) o čom svedčia aj jeho spoluhráči - tak to sa naozaj oplatí vidieť a spoznať takého futbalistu. To, že bol/ je Koller najlepším strelcom ČR je určite nielen jeho zásluha, ale aj všetkých ostatných spoluhráčov...Neuberá mu to však na kvalite. Možno by som privítal ešte jeho názory na život... ()

Sweepy

Lituju Honzu za ten nákup v Penny. Jinak takový klasický dokument o sportovci s tím nejdůležitějším. Fotbaloví fanoušci tam asi nic nového nenajdou. ()

durkes

Sny treba snívať a pokúsiť sa ich aj naplniť. Jan Koller je príkladom splnených snov. Veľmi dobrý športový dokument o obyčajnom človeku, ktorý bol ale výnimočný , ale pritom ostal skromný a obyčajný. Pre mňa fakt dobre natočené a tie necelé dve hodiny ubehli ako nič. ()

mysterious.

Jsem spíše příznivec hokeje ale fotbal sem tam sleduju. Dokument jsem shlédnul jen proto že Kollera si pamatuju že svého dětství kdy jsem se začínal dívat na různé sporty. Takže na hráčích Koller, Baroš, Rosický, Nedvěd... jsem vyrůstal. Musím říct že dokument jsem zkouknul jedním dechem. Za mě moc pěkné natočené. ()

motyka52

Sympatický dokument, za což může hlavně jeho hlavní protagonista. Jinak je to standardní dokumentaristická práce, která potenciálně zajímavá témata sice naťukne, ale zase tak moc urputně za nima neslídí, a drží se hlavně chronologické cesty po Kollerově kariéře, stadionů, defilé mluvících hlav a záběrů z utkání. Ale ono to vlastně na příjemné pokoukání stačí, protože Jenda je prostě feel-good persona se srdcem na dlani. Jen to nemuseli celé vyšperkovat tím závěrečným ultratrapným nákupem v Penny. ()