Jan Koller

• Česko Jan Koller: Příběh obyčejného kluka

Príbeh Jána Kollera sa radí medzi svetový unikát. Veľa prestížnych zahraničných platforiem sa mu v minulosti venovalo a zhodli sa na tom, že story "Českého Honzu" je skutočnou rozprávkou, ktorá je asi už navždy nenapodobiteľná. Sympatický obor totiž celé detstvo, mladosť a začiatok plnoletosti nastupoval za amatérske kluby na dedinskej úrovni. Príbeh Honzu Kollera nie je len príbehom človeka, ktorý to nevzdal, aj keď mu nikto neveril. Je to tiež príbeh pre každého chlapca, ktorý dnes hrá na dedine futbal. Príbeh o tom, že rozprávky sa dejú a vždy musí byť motivácia ísť ďalej. (Continental film)

Fr

„JAN KOLLER ŠOKUJE ODBORNOU FOTBALOVOU VEŘEJNOST…“     Pohádka kluka z vesnice o kterým víc, než kecy Horsta Siegla (kterak zobáci mají ctít v kabině hierarchii) řekne rozhovor s Tomaszem Radzinskim. Ona ta „vesnice“ totiž není o slámě v botách, ale o dobré povaze. Tenhle dokument samozřejmě není jen oslavou „Dina“, ale připomíná taky jedno celkem úspěšný období našeho fotbalu (ze kterýho se kurva mělo vytřískat víc!). Jinak Honza asi opravdu bude „obyčejnej“ člověk, kterej se díky píli a (myslím, že taky) přízni osudu stal nejen českou fotbalovou legendou.   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žádnou autobiografii – teda ani „Koller: Byl to víc než sen“, kterou napsal v roce 2021 Ondřej Škvor, neznám. 2.) Chci říct: „Díky Honzo!“.  3.) Jsem ze Smetanovy Lhoty. ()

Cival

Honza Koller je král! Petr Větrovský bohužel král patosu. Tak báječnej příběh s tak sympatickou hlavní postavou a se spoustou top vzpomínek pro fotbalový fandy si zasloužil víc než tohle prvoplánový podání s reklamním finále v Penny Marketu. ()

Enšpígl

O tom, že je Honza Koller pořád obyčejnej kluk nepochybuji, jednak proto, že na Žižkově občas chodí na jídlo do stejné normální hospody jako já. No a v hospodě ve Smetanově Lhotě jsem na něj právě z hlediska obyčejnosti slyšel jen chválu. Super. Ten dokoment mě nepřišel v ničem objevný vyjma rozhvorů s lidmi od fotbalu, který provázeli Honzu v jeho fotbalové kariéře. Asi "nejvtipnější" je česká epizoda ve Spartě, kdy jí vystřelí titul a oni ho následnou sezonu spolupráči a fanoušci šikanuji, takže zatímco jinde, když se objeví talent, má základ jistej, protože dělá klubu body, má u ostatních respekt, tak u nás dostane čočku a zbabeloý český trenéři dělají že nevidí, neslyší a spoluhráčí donáší majiteli na svýho týmovýho parťáka. No to je parádička, hodná český povaze. Jaký to kontrast s Dortmundskou epizodou , kde se mu od ikon světového fotbalu od počátku dostávalo respektu. Jsem moc rád, že zrovna Honza je střeleckým králem repre a s ohledem na to, že v českým fotbale je všechno jen horší asi už navždy zůstane. ()

Rimsy

Neobjevný a občas repetitivní dokument o nejlepším střelci naší reprezentace je příjemnou a funkční podívanou, která atraktivním způsobem zpracovává to nejdůležitější z kariéry Jana Kollera. Více zde. ()

Djoker

Největší fotbalovou pohádku minimálně od sametové revoluce nemohl podělat ani neumětel Větrovský. Jan Koller je typický český Honza, který vyrazil do světa a vrátil se jako král. Pokud se mu někdo může rovnat, tak je to jeho tatík, který si v klídku doma na vesnici kalí lahváče a miliony jeho syna ho nechávají naprosto klidným. Finále v Penny je samozřejmě peklo a Větrovský občas zbytečně ždíme emoce, ale jinak je to velká jízda, která přes několik karambolů končí šťastně ve Smetanově Lhotě. ()

Spiker01

Před dokumentem Jan Koller strašně historek vyprávěl v nejrůznějších rozhovorech, takže už mě to zas tak moc nepřekvapoval...avšak pořád se jedná o naprosto akurátní dokument, ničím samozřejmě významný, ale za to o slavné fotbalové osobnosti, jež si zaslouží, aby si široká veřejnost připomněla jeho příběh. ()

castor

Příběh neobyčejný v tom, že se vyučil jako montér traktorů, začal makat v JZD, aby o pár měsíců později vytlačil ze sestavy fotbalové Sparty prominentního Horsta Siegla. Příběh ale jinak uchopený zcela obyčejně. A velmi repetetivně. Minimálně v tom, že neustále slyšíme, jak byl Dino skromný, jedinečný a bez hvězdných manýrů. Což je samozřejmě chvályhodné a ve Smetanově Lhotě jsou za to zajisté rádi. Ještě předtím, než čeští fotbalisté na mezinárodní úrovni děsili nejednoho soupeře, neodhadla Sparta potenciál tohohle dlouhána, kterého si vytáhla z divizního klubu (což je samo o sobě neuvěřitelné). A Janu Kollerovi se začalo dařit až v Belgii. Vynikl a do podvědomí českých fanoušků i odborníků se dostal hlavně právě díky reprezentaci. Jenda solidně zmapuje svoje klubová zastavení (Dortmund na něj nezapomněl), zajde nakoupit do Penny, občas se pokusí o vyvolání emocí (ale prostě to nikdy neuhodí), ale především nikdy nejde společně s tvůrci na dřeň, hlavně nikoho neurazit (zákulisí celého toho kolosu). Pořád je tam ale cítit jakási obyčejnost. V dobrém smyslu. Navíc si kdykoliv velmi rád připomenu památné EURO 2004… ()

*CARNIFEX*

Vždy bol môj favorit. A presne takto ako ho vykresľujú v tomto dokumente, presne takto som ho vždy vnímal. Ako veľkého Janka s veľkým srdcom, ktorý sa napriek neľahkému osudu predral až na samý vrchol. Často dojatý počas celého dokumentu s jasným odkazom: "prajem Ti všetko len to najlepšie Janko .." ()

Pilda17

Honza Koller byl ve své době fenomén a byla radost ho mít v týmu, což ukazuje i tento dokument. Ze Smetanovy Lhoty se dostat až na vrchol a zažít neskutečnou kariéru, to chce obrovskou vůli. Honza tomu snu dal úplně všechno a moc lidí za svým snem nejde. Pokud bych hodnotil samotný dokument, tak není špatný, ale na druhou stranu je to řemeslně průměrné a Honza by si zasloužil rozhodně víc, ale není to ani tak o dokumentu jako spíš o Honzovi. Tudíž níž z principu jít nemohu.. 8/10 = 80% ()

MikeCool

Ač čutálisty nemusím, příběh Hanse Kollera v týhle dokumentární retrospektivě se líbil. Akorát by to mohlo skončit, před nákupem v Penny. Tak otřesně okatý product placement zakomponovaný do dokumentárního celovečeráku, jsem snad nikdy neviděl. ()

Slarque

Oslavný filmový pomník slavného fotbalisty, který je tu vykreslen jako superhrdina bez negativních vlastností. Profesionálně natočené i sestříhané, fanoušky dotyčného to jistě nadchne, ostatním to dost možná přijde zbytečně dlouhé. ()

Marze

Klidně by to mohl být celovečerní film, ale kvůli Kollerově charismatu by v něm musel hrát právě on. Je pohodově upřímný, přirozený, sále v dobré náladě. V dokumentu vzpomínají spoluhráči, protihráči, tatínek, kamarádi, Koller vzpomíná na krásné a smutné chvíle. Pamatuji si jak jsme se dívali na Hradčanské v hospodě v Praze na zápas mistrovství světa s USA a když se zranil, věděli jsme , že je to v háji. Pro mě byl nejlepší fotbalista u nás. Dokument má záběr  od jeho dětství a dospívání, cesta po špičkových klubech Evropy a zpátky domů. Jeho kariéra mále nešla dále, než v týmu Smetanovi Lhoty, ale správný člověk mu "podal llano" a vyvzdoroval mu šanci dostat se do Sparty a odtud dále. Vhledy do Kollerova soukromí jsou trochu aranžované a není jich moc. Také bych mu rád více viděl do hlavy. ()

Pítrs85

Průměrný sportovní dokument, co se jich natočilo milion a ještě se jich milion natočí. Nadprůměrným to dělá osobnost Jana Kollera a jeho životního příběhu, kdy se z vysmívaného kluka odněkud z prdelákova stala fotbalová star a historicky nejlepší střelec naší reprezentace (a sotva ho kdy někdo překoná). Úsměvné bylo vykrucování Horsta Siegla a Petra Kouby, že oni s ním tenkrát v té Spartě vlastně nijak nevymrdali, takhle to prostě ve fotbalovým prostředí chodí (Koller musí cítit zadostiučinění jak kráva). Ten traktor, resp. tu stopětku si možná mohli odpustit, ale zas vidět dvoumetrovýho Honzu, jak se do toho sotva vmáčkl, bylo super. ()

Morholt

Pamatuji si, že když jsme na Letné viděli Jan Kollera poprvé, říkali jsem si "Ty vole co to zase je?" a když se ho naše vedení zbavilo, byli jsme vlastně rádi. Čas ukázal, že víc než Sparta na tom vydělal sám Dino. Když se pak na MS 2006 v zápase s USA zranil. celá hospoda ztichla, protože bylo jasné, že jsme v pr*eli. Podle mě je rozdíl, když tenhle dokument hodnotíte jako někdo, kdo Kollera sledoval coby aktivní fanoušek a prodělal s ním všechny ty úspěchy i neúspěchy v reprezentaci či klubu, anebo jako někdo, kdo ho jako aktivního hráče nepamatuje anebo mu fotbal jako takový zase tolik neříká. Mě se vracely všechny ty zápasy jakoby to bylo včera a s nimi občas i vzpomínka na tehdejší emoce. A že jich za ty roky bylo. I proto nemůžu hodnotit jinak, než maximálně. 100% ()

Coleator

Zajímavý dokument, ale určitě by šlo spoustu věcí vystříhat a o nic bychom nepřišli... Závěrečný nákup v Penny a gambáček na kolaudačce jsou pak zoufalým product placementem, který si Koller snad ani nezasloužil... ()

Vyrida

Tento dokument jsem vyhlížel už dlouho před jeho premiérou a děkuji všem kteří si dali tu práci na jeho natočení. Hrozně cením ony novodobé záběry přímo z míst, kde se vše před mnoha lety odehrávalo, raritní archivní záběry ze zápasů a také komentáře lidí, kteří u toho mohli tehdy být a tuto cestu s Honzou Kollerem prožívat. Ty dvě hodinky utekly strašně rychle a klidně bych snesl i delší stopáž. Škoda jen, že se streamovací distribuce ujalo pouze zatím české Voyo a né i někdo s větším dosahem ve světě... ()

MikO_NR_1909

Športové dokumenty so záujmom sledujem. Či na lepšie spoznanie osobnosti športovca (myslím tým jeho ako osobu mimo žiari reflektorov) a na rôzne zákulisné informácie. Pri hodnotení (otvorene priznávam) hrá rolu dosť sympatia osobnosti, životný príbeh alebo samotný šport resp. klub, kde daný protagonista účinkoval. Tým len zdôrazňujem, že k tomu pristupujem (častokrát) na ako menej "objektívny" žáner, pretože sa do toho častejšie zaťahujú osobné sympatie/antipatie. V prípade Kollera sa mi to podarilo viac potlačiť a pozerať sa na to odosobnenejšie. Sledoval som viac filmársku stránku a je pravda, že autor do značnej miery do toho zaťahuje nepatričné nánosy patetickosti a doslovnosti. Zbytočne sa zbavuje hĺbavejšiemu poznaniu netypickej postavičky akoby vytiahnutej z mýtických legiend. Plusom je práca s archívnymi materiálmi a dostatočným počtom rozhovorov s jeho bývalými spoluhráčmi či trénermi. Tí ten dej kvázi komentujú a robia dokumentu naratív. To, čo by vymýšľal samotný autor a vnášal by do príbehu vlastné pozorovanie o protagonistovi. A takisto by možno mal šancu vysvetliť aj svoj dôvod, prečo o ňom natočil ten portrét. Takto o tom rozprávali iní. ()