Najhorší človek na svete

• Česko Nejhorší člověk na světě (viac)

Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julia prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a okúzľujúceho Eivinda… Film na pomedzí drámy a komédie rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v čase, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. (ASFK)

Tysca

Do půlky jsem chtěla utéct, poté jsem si gratulovala, že jsem to neudělala. Několikeré pojmenování nepojmenovatelného stálo za to. ()

lupulus111

Super příběh s dobrou zápletkou a pro mě poměrně neokoukanými tématy a motivy. Jsem moc rád, že se film snaží držet na zemi a ztvárnit autenticky, ale i atmosfericky emoce a děj. Což je možné díky hercům, kteří ve filmu vystupují tak živě až jen to jde a při sledování pohyblivých obrázku se cítíte jako byste se dívali na reálné postavy s reálnými umysli, motivy a emocemi. (někteří recenzenti hlavní postavu častují jako nesympatickou osobu, do které se nedokáží cítit. Ano každý má subjektivní cítění to nepopírám, ale absolutně nechápu odkud pramení.) 5/5 ()

MathLover

Tohle není film o nejhorším člověku na světě (na rozdíl třeba od Potvory). Někdo tady psal, že s hrůzou odpočítával zbývající kapitoly. Mě se stal pravý opak, v jednu chvíli jsem se bála, že už bude konec (myslím, že to bylo po houbičkovém tripu, když Julie souznila s "chápavým" Eivindem v posteli). Říkala jsem si, takhle "idilicky" to přece skončit nemůže...a uff neskončilo, ale zase musím dát některým recenzentům za pravdu, že první část filmu byla výrazně lepší než "dojímavá" druhá část.  Jinak představitelka Julie byla úžasná a taky nádherná. Možná až příliš (v porovnání s hereckými protějšky). Nachápejte mě špatně, Aksel i Eivind si mě samozřejmě během filmu získali. Jen jsem třeba u prvních scén ze svatby měla trochu problém uvěřit, že by Julii padl Eivind do oka hned na první pohled...ale to je asi jen moje hodně subjektivní vnímání reality.  "Seveřani" nám servírují jednu pecku za druhou!!! ()

karmalat

Velice soucasne, vtipne a tak akorat smutne. Navic trochu provokativni a filmarsky povedene. Za posledni dobu jeden z mala filmu, na ktere stoji za to jit do kina. ()

MichalStxt

Zpočátku svižný severský snímek svou psychologickou linií mírně navazující na tradici I. Bergmana, ale spíše polských režisérů (obou křestním jménem Krzystofů) Zanussiho ci Kislowskeho. Kvalitní herecké výkony. Hlavní roli Julie je možné spíše považovat za propojující prvek celého filmu. Daleko významnější zde je bezesporu role Aksela. Toho i scenáristé pojali hlouběji a komplexněji. Samozřejmě, u Julie chápu její povrchnost, ale i tak její zobrazení a vyznění pouze klouže po tomto povrchu. V úvodu naznačuji, že tento titul je svižný pouze v úvodu. Tak zhruba do 40 % stopáže. Později by to chtělo pregnantnější scénář i častější použití střihačových nůžek. I závěrečné završení oblouku s fotografickou prací hlavní hrdinky (během filmu je její fotografování dokonale opomíjené) mně připadá trochu laciné. ()

alienable

Čekala jsem něco trochu víc na dřeň. Přesto jsem dostala koktejl naprosto dokonalejch momentů, který na mě působily až euforicky, a naopak těch, co mi připadaly zbytečně dlouhý a přála jsem si, aby skončily. První polovina je na pět hvězd, druhá na tři. Autenticita hlavních postav a reálnost celýho příběhu mě nutěj na určitý časti i po pár dnech pořád myslet a přemejšlet nad nima. Hodně to připomíná 500 Days of Summer, ale asi pro mou slabost pro skandinávský snímky, tenhle je na cílový rovince o něco napřed. ()

JC_Gucci

Kdo je nejhorší člověk na světě? Ten co si nemůže pomoct. Ztrácí zájem o věci, které chtěl a má, vždy má zájem o to, co nemá. Z lehce překonatelných maličkostí dělá nepřekonatelné problémy, jiné zas považuje za osudové momenty. A jediná cesta, jak z toho ven, je přestat ostatním ničit jejich spořádané životy tím, že jim do nich vstupuje a pak zas mizí a zanechává za sebou spoušť, jak nějaká bouře. A co jste si z filmu odnesli vy? ()

EBBE

Slušela by tomu kratší stopáž. Kdybych měl být kritický vytknu, že se to zabývá pseudoproblémy střední třídy ve středním věku. Na druhou stranu to právě ty situace vystihuje trefně a pro diváky, kterých se to týká, to může být velmi návodné, nebo alespoň inspirující. 4 hvězdy hlavně za dobře zmáknutý žánr i řemeslo. ()

setasob

Když odcházíte z kina a máte pocit, že ten film byl o někom, koho znáte, pak pochopíte i název filmu. Hlášku: „Jsem nejhorší člověk na zemi!“ jsem už párkrát v životě slyšel. A stejně jako v tomto snímku ji občas může vyslovit kdokoliv... Úvodní upozornění, že příběh má prolog, 12 kapitol a epilog, mne trochu vyděsil – smířil jsem se s variací na studentské filmy s nejasným dějem a potřebou odůvodňování každého slova vypravěčem. Po prvních minutách mne ale napadlo, že Amélie nemusí žít jen na Montmartru - v duchu jsem se omluvil za předčasné hodnocení a začal si užívat příběh, jenž je vyprávěn se syrovostí a přímočarostí typickou pro severskou kinematografii. A právě ta syrovost mne zaujala nejvíc – žádné obrušování hran při zobrazování života Norů – depky, záliba v alkoholu, divoké vztahy. A když už se řeší rodina, tak se nevykřikují obviňující litanie – otec prostě dostane velmi specifickým způsobem přes hubu (byť jen v houbičkami rozjeté mysli)… Škoda, že tento film asi neuspěje za Atlantikem – málo černochů, žena zobrazená jako rozháraná bytost, která neví co chce, ale chce to hned, záporáci nejsou hnusní… A ta (pro mne výtečná) scéna Akselova studiového rozhovoru se zjevně lehce hysterézní feministkou? Tak to by se muselo vystřihnout. Takové přeci feminošky vůbec nejsou... Prostě výtečný evropský film pro zatím ještě normálního evropského diváka. ()

jirikzaboj

Empatická podívaná, ve které se uvidí (ne)jeden mileniál. O jeho krocích, životních rozhodnutích a mezilidských vztazích, které brutálně zachycují autentickou pravdu neomezené doby a nesprávného rozhodování dvacátníků. Často jsem se ve filmu viděl a totálně mě to odzbrojilo. Pro mě film roku, i když hrál už v tom minulém na festivalech. Oblíbená kapitola je BAD TIMING a oblíbená scéna lysohlávky. Dalo mi to tolik ponaučení a to je krása kinematografie. Na severu prostě umí. ()

stret

Žáner "komédia" je v popise celkom chybný. Vylúdiť z tých ksichtov náznak humoru je nepredstaviteľné. Ale to by nevadilo, proste chyba v popise. Romantika? Vzťahovka? No. Taká divná, severská. Znôška podivností, ktoré sa hrajú na originalitu. Dráma? Ani toto nedokázali herci dostatočne odovzdať. Pripadali mi ako neherci. Asi to bude umenie. ()

lineker

Trier mne dostal již jeho předešlou Thelmou a tudíž má očekávání nebyla malá. Nezklamal. Filmem jsem se prodíral jako plotem pocitů, kde každá plaňka má jinou barvu, kterou navíc dokáže v průběhu projekce měnit. Výborně zvládnuté nejen režisérsky, ale i herecky, s nesmírně citlivou kamerou. Od Renate jsem hltal, každé slovo, pocit. Naoko intošská vztahovka, která má ovšem potencionál oslovit širší publikum. Především pro svoji lidskost, reálnost a absenci hloupých klišé. Tak to bývá, když si ve filmu všechno sedne. Silné momenty. Houbičková halucigenní jízda a samozřejmě poslední dvě "bilanční" kapitoly. ()

Nag0

Akoby tlmená dejová línia letiaca hlboko pod radarom expresívnej vzťahovej dynamiky v konečnom dôsledku pôsobí vlastne dosť autenticky. Aj keď názov poukazuje na extrém, obsahovo sa mu tento kúsok vyhýba ako vo vykreslení vzťahov hlavnej postavy k rodičom, niekoľkým partnerom (občas mi prišlo toto vykreslenie povrchné, inokedy vynaliezavé), či vzťahu k samej sebe, čo ako som už spomínal pôsobí prirodzene, a dáva to divákovi veľa priestoru na myšlienkové nadviazanie na túto triezvo vykreslenú problematiku celej škály medziľudských vzťahov. Taktiež by som rád vyzdvihol kameru, ktorá pridávala na autentickosti, rôzne pestré a nečakané scény (zastavený čas, halucinogénne huby) prinášajú predsa len nejaké narušenie dejového dávkovania a taktiež stojí za zmienku posledná štvrtina filmu, ktorá má čo povedať k väčším otázkam obopínajúcim ľudský život. Trochu som váhal, ale napokon udelím 5 hviezd (aj keď slabších), keďže opomenutie nejakej osudovosti a vyznenie filmu skôr niekam do stratena mi v tejto dobe sadlo viac ako dobre. ()

mach333

Čekal jsem romantiku, ale celkové vyznění filmu bylo spíše seversky dramatické. Asi to není vhodný film pro valentýnský večer s milovanou polovičkou, ale rozhodně je zajímavý a doporučení hodný. Jsou tu hezké scény zobrazující namlouvání, lásku. Zároveň rozchody a drsnější realitu života. Komediálních prvků tam moc není, ale to vůbec nevadí .. ()

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)