Ruby je dieťa nepočujúcich rodičov a ako jediná v rodine počuje. Keď v sebe nájde vášeň pre hudbu, Ruby sa musí rozhodnúť medzi rodinnými povinnosťami a svojimi snami. (Apple TV+)

Dale

Fajn film, ktorému toho Oscara doprajem, aj keď určite nebol ten naj z nominovaných. No keď ho porovnám s priemernými filmami, ktoré získavali Oscarov posledné roky, tak je to jeden z najlepších filmov s Oscarom v hlavnej kategórii. A som rád, že porazil favorizovaného, ale nie lepšieho Power of the Dog. Príbeh síce nie je okrem témy nepočujúcich ničím výnimočným, ale má dobré tempo a aj pár silných momentov. Všetko to podporujú kvalitné herecké výkony celej rodiny, samozrejme najviac vyčnieva Troy Kotsur, ale aj Emilia Jones je výborná. A Marlee Matlin síce nie je taká skvelá ako v Bohom zabudnuté deti, ale konečne po dlhom čase má dobrú úlohu a stále vyzerá skvele, aj 35 rokov po svojom najvýznamnejšom filme. Čo by za to iné herečky dali... ()

vurhor

CODA je poměrně povedeným milým dramatem s fungující dějovou linkou, kterou jste sice viděli už tisíckrát, ale v tomto případě dělá i něco vcelku unikátního. Příběh se točí kolem mladé holčiny, která je jedinou slyšící v rodině. V rámci toho musí obětovat své sny/záliby na úkor toho, aby mohla pomáhat svým neslyšícím rodičům. Ta unikátnost filmu tkví právě v obracení oněch stereotypních rolí - protože člověk by čekal, že tomu bude spíše naopak. Tedy že hlavní hrdinka bude v rodině jediná neslyšící, která ale miluje zpívání. Zaplať pánbů, že se tak nestalo! Protože to by z toho rázem bylo tuctové teen drama, který se snaží tvářit strašně chytře a dojemně, ale ve skutečnosti ničím příliš zajímavým není. Teda ne snad, že by ten film neměl pár problému, vztah mezi hlavní holčinou a jejími rodiči mohl být lépe napsaný a ucelený, plus kdyby nebylo onoho unikátního obrácení rolí, pravděpodobně byste na film rychle zapomněli. Zároveň to ale má po většinu doby fajn feeling, sympatický humor a jednu poměrně dojemnou scénu na konci, kde si někteří možná popláčou. Ve výsledku fajn film. Ale hodně dělá právě ta obrácená myšlenka. Slabší 4* ()

joehot

Veliký překvapení, který nezkazil ani naprosto retardovanej českej překlad (nechápu, proč je potřeba překládat) názvu filmu, který svádí k tomu, že jde o lacinou telenovelu. A on přitom feel good s ohromným srdcem, velikým smyslem pro humor, tak pěticí skvěle napsanejch dialogů a hned trojicí vrcholovejch scén ve finále. ()

sidzej

Feel good movie. Really. Milá sonda o plnení snov v prostredí rodiny, ktorá je odkázaná na jediného počujúceho člena, ktorý sa musí rozhodnúť či sa vzdá svojho sna, aby jeho rodina takpovediac prežila. Hlavne je to film plný ľudskosti s veľmi príjemným obsadením. Chváliť Emiliu Jones ani nemusím, už svojím účinkovaním v seriáli Zámok a Kľúč ma presvedčila že má pred sebou sľubnú budúcnosť. Taktiež musím vyzdvihnúť oscara pre herca stvárňujúceho otca rodiny, bol vážne skvelý. Dosť mi to celé pripomínalo nedávnu oscarovku Zelená Kniha a presne takýto typ filmov, ktoré človeka svojou jednoduchosťou a úprimnosťou dokážu dojať si cením každým rokom viac a viac. ()

maddy

Priznám sa, že po tom čo som film videl na CSFD v TOP filmoch roku 2021 som mal očakávania oveľa vyššie. Originálny, francúzsky film síce nepoznám, takže som vôbec nevedel do čoho v prípade CODA idem a nakoniec som dostal síce fajn, ale predsa len trochu obyčajný, teenagersky feel-good movie pre celú rodinu aj s množstvom príbehových klišé. Prečo sa teda prikláňam k tomu vyššiemu hodnoteniu? Pretože narozdiel od ostatných podobných amerických feel-good snímkov, CODA ani raz neskĺzne do toho, aby ten film čoby len na minútu otravoval, má sympatické postavy, fajn hudbu a celkovo dokáže príjmemne, nesilene zahřát u srdčíka. Aj keď je to také to prvoplánové zahriatie, kde sa každému všetko zadarí na prvú dobrú (napríklad rozbehnutie samostatného biznisu s rybami sa tu udeje doslovne po dvoch strihoch, pritom predtým to dlhé roky postavám nešlo), aby to potešilo ako vašu mamičku, tak malú ségru, a dokonca i babičku. Neškodné, príjemné, so zasadením do nepočujúcej rodiny s reálne nepočujúcimi hercami, čo celé dianie dostatočne ozvláštňuje. Po scenáristickej stránke si to síce viem predstaviť o tisíc krát lepšie a omnoho viac sa venovať témam ako je napríklad zavíslosť celej rodiny na jednej počujúcej dcére, jej nútenie vstávať ráno o tretej, makať na lodi a potom ešte chodiť do školy, nevyriešené problémy rodičov a ich dobrovoľné vyčlenenie sa z miestnej komunity, čo prakticky ťahá celú rodinu dole a pod., ale to by ten film musel následne skĺznuť do oveľa serióznejšej nálady a o to tu nikomu nešlo. Takže vo výsledku fajn film, ale nečakať až príliš. CELKOVO: 7/10 ()

scroochy

Zajímavé téma – hlavní hrdinka je jedinou slyšící v hluché rodině a chce se věnovat zpěvu místo toho, aby pořád dělala tlumočnici své rodině a pracovala na rodinné rybářské lodi. Film má trochu romantiky, prvky Whiplashe nebo Good Willa Huntinga, ale vlastně mi to přišlo jako dost obyčejný, ničím moc nevybočující film. ()

Aleee89

Bavilo mě to. Feeling good film, zajímavý námět a z toho plynoucí nápady, sympatické postavy, kterým fandíte. Mnohé scény díky písničkám měly švih i emotivní náboj. Konečně snímek, který můžu s čistým srdcem doporučovat dál. ()

radektejkal

Ano, to se mi líbilo, především zkoušení u Mr. Bernarda Villalobos. Problémy hluchoněmých rybářů, které tvoří rámcový příběh,  byly pojednány možná až v příliš romantickém a naivním spektru (viz správně Matty). Ostatně ke štěstí stačí málo, když někdo řekne že Both sides now je excelentní píseň, už mě má v kapse. Minulý týden byly volby; padesát let nevolím, ale kdyby to prohlásil lídr nebo lídryně nějaké strany, tak ji poběžím volit. - Problémy filmových remaků  mě netrápí. Pro myšlenky a ideje neplatí žádné licence (podobně jako pro rozmnožování). Dej se do práce, a ukaž co umíš! - Chcete-li se podívat na skutečně pozitivní film, v němž se zdaří vše, na co sáhne(te), vida zde je. ()

M.i.k.e

trochu sem se bál,že CODA bude další tuctové festivalové indiečko,které se bude snažit dojit emoce a jinak nic moc navíc nenabídne a jsem rád,že jsem se spletl.Je to sice indiečko,které v průběhu nabídne několik solidně emocionálních momentů a nakonec dojde k očekávanému,ale taky je to hodně zábavné a překvapivě velmi vtipné.Na tom má největší podíl otec hlavní hrdinky,který je zkrátka fantastický a i když i zbytek je obsazen velmi dobře a ve většině případů jde o sympatické figury,on vyčnívá nade všechny.Apple zas tak moc filmů pod svojí hlavičkou nevydává,ale když už s něčím přijde stojí to za to...80% ()

Aljak

Skvelé! Aj keď to podľa popisu vyznieva ako ťažkopádny príbeh, ktorý bude hrať na city, tak napokon to bolo veľmi veľmi vydarené. Najväčšou prednosťou celého filmu je samozrejme svojský dôvtip, ktorý ladne odľahčoval inak dosť náročnú dilemu sympatickej Ruby a jej hluchonemej rodiny. Videl som aj francúzsky originál La Famille Bélier, ale v americkom podaní sa mi to páčilo ešte o kúsok viac. Malo to taký lepší feeling, aj to rybárske prostredie sa mi pozdávalo viac. Zaslúžené 4*! ()

Streeper

Milý a příjemný film. Ze začátku jsem očekávala něco ve stylu Glee, protože to tomu trochu napovídalo, ale druhá polovina filmu krásně otočí z romantiky a pohody do dramatična. Najednou si divák uvědomí, jak těžké to Ruby má a jak sobecky sek ní její rodiče chovají. Je to moc povedený film, který mě chytl u srdíčka, dojal mě k slzám a krásně se na to koukalo. Rozhodně je to jeden z filmů, ke kterým se ráda v budoucnu zase vrátím. ()

Rocky88

Eeeeh, příliš povyku pro nic-moc. Když si odmyslíme skvělou neslyšící trojici (hlavně Kotsur) a jejich (ne)začlenění v rybářské komunitě, je příběh naprosto banální, život jednoduchý, protože nepřináší žádné komplikace a až moc se snaží být srdceryvný, i když to kvůli zmíněným neduhům nefunguje. A Oscar za nejlepší film? Dříve vyhrávaly filmy typu LOTR, Schindler´s List nebo Forrest Gump. A teď? Jen další důkaz, že Oscar už nemá pár let absolutně žádnou hodnotu. ()

Kwaichi

Dokonalé vykreslenie rodiny, ktorá je hendikepovaná, no napriek tomu funguje perfektne. Aspoň pokiaľ sa pozrieme na fungovanie v jej vnútri. Pri konfrontácií s okolitým svetom naráža na svoje limity, vďaka ktorým je v mnohých ohľadoch obmedzená. Film však pekne poukazuje na to ako sa dajú obmedzenia mininalizovať, ak vás pochopí a príjme okolie. Rešpekt a porozumenie je potrebné z oboch strán. Mládá Ruby má talent, nie len na spev ale aj herectvo. Omnoho výraznejšie pre mňa ale boli postavy členov jej rodiny a učiteľa hudby, pána V. Výborný rodinný film plný humoru, lásky, pochopenia a všetkého čo má rodina stelesňovať. ()

C0r0ner

Hezký příběh, který poklidně plyne, je zajímavý z hlediska prostředí hluché rodiny, má sympatické postavy i prostředí, nicméně z hlediska děje nenabízí nic, co už by člověk neviděl několikrát jinde. I tak to ale vůbec nebyla nuda a celkově je to kvalitní film. 80% ()

laik_60

Sympatická dráma, o nevšednej rodine hluchonemých divákov , s úžasnými hercami (Troy Kotsura som doslova žral, a to som ešte nevedel, že ten pán herec je naozaj hluchonemý). Dej bol sympatický, s jemnými chvíľkami, slzy sa tlačia do očí, keď Ruby v noci spievala na korbe starého auta hluchému otcovi súťažnú pieseň, rovnako keď spievala na pribíjačkách na vysokú školu a spojila to so znakovou rečou pre rodičov, ktorí ju tajne sledovali ). Skrátka, milovníkom dramatických filmov (naviac s dobrým koncom) len odporúčam. ()

campix

Naprosto chápu, proč CODA vyhrála Oscara pro nejlepší film. Sice to není úplně oscarový materiál, ale podobné feel-good filmy občas prostě uspějí. I když v hereckém obsazení nejsou žádné hvězdy a celé to působí dost low cost a indie, tak filmu nelze upřít jistá výjimečnost. Mně osobně CODA naprosto sedla a po dlouhé době mě film nějakým způsobem více zasáhl, i když je to poměrně klišoidní a docela banální. Výborná záležitost. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

Scorseseho novinka se odsouvá na příští rok

Scorseseho novinka se odsouvá na příští rok

28.07.2022

Bude Apple příštích pár let dominovat oscarové večery? Přestože si z posledních Oscarů nikdo nepamatuje nic jiného než facku, kterou Will Smith uštědřil Chrisu Rockovi, vítězný snímek V rytmu srdce… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)