Manželstvo princeznej Diany a princa Charlesa už dávno vychladlo. Hoci sa množia klebety o aférach a rozvode, počas vianočných slávností v kráľovninom sídle Sandringham je prikázaný mier. Naplánované je spoločné stolovanie, streľba a lov. Diana túto hru pozná. Tento rok však budú veci úplne iné. Spencer divákom predstavuje to, čo sa mohlo stať počas tých niekoľkých osudových dní. (Forum Film SK)

andrii

Dáví se "harmonií" jehličí. Deprivovaná dcera dnů, "stevardů" komorních důlků, které dávkují zamlčené hořkosti, zlomové nářky intimity. Diktát dukátů. Mramorový dotek korunovaných. Utrpení ladné v bledém okvětí bílé tmy. ()

Johnny.ARN

Toto nemá zmysel vidieť v kine. Absolútne žiadny. Dve hodiny bezbrehej nudy, bez kontextu, o utrpení a zúfalstve Diany, čomu neveríte. Kristneka úprimne netuším, začo tú nominačku dostala. Za to, že sa naučila hovoriť rýchlo s prízvukom? Čakal som niečo iné, niečo dramatické, niečo, čo by ma presvedčilo o tom, že Diana bola mrcha alebo svätica. Toto bolo nemastné neslané, dlhé, nudné, plácalo sa to vo svojich problémoch a jediné čo som si odniesol bolo, že kráľovná a ona sa asi nemali radi. Neviem, buď mi niečo uniká alebo sú akademici už načisto senilní. 1 z 5 ()

Qitek

Stejně jako u Jackie nedokoukáno... Při asi 40 minutě jsem měl pocit, že jsem pocitově tak na 110 minutách. Styl režie Pablo Larrína je daleko za hranici snesitelnosti. Umělé, odosobněné, nekonečné a silně uspávající. ()

ecceHOMMO

Tak rozporuplne som sa po dopozeraní filmu už dlho necítil. Na jednej strane úžasný herecký výkon Kristen (asi najlepší, čo som videl). Ale všetko ostatné mimo Diany bolo mdlé, nezaujímavé, nulové a neskutočne nudiace. Až sa mi natíska otázka, či to neni aj Larraínova opakujúca sa životopisná chyba z Jackie. A Diana ako neurotický blázon? Filmovo fascinujúce, ale trošku dehonestujúce a nedôstojné pre princeznú Dianu, princeznú z Walesu, kráľovnú sŕdc. Nech už je pravda akákoľvek, nech sa onehdy udialo čokoľvek... ()

Charlizee

Intimní snímek bez bulvárních zvratů, který pracuje převážně s atmosférou a psychologií postav. A taky koncentrát naivní touhy být princeznou a následného střetu s realitou. Jen… Ach, Kirsten…  Snažila se tak moc a Dianu chtěla ztvárnit tak věrně, až jsem tu úpornost viděla v každém gestu a výrazu. Ale krásná je neskutečně, to zase jo. ()

elanius

(43/2022) / Toto mohol byť veľmi slušný psychologický thriller. Tak ako v prípade Jackie od rovnakého režiséra mi toto nesadlo. Nesadlo v rámci zasadenia do nejakej zvláštnej reality Diany Spencer. Celý film je bizarný, prelína sa realita s predstavami, ako vravím film to mohol byť dobrý, ale absolútne nefunguje v tom čo chce byť. Tretia hviezda za Stewartku, výborný výkon, prajem jej sošku. (5/10) ()

Pavlínka9

Myslím si, že film hodně lidí lákal a byli zvědaví...to je jen dobře. Já byla také..Nicméně - čeho jsem si všimla hned od začátku byla velmi "depresivní" a až "tahající za uši" hudba, která mi připomínala atmosféru něco jako z Městečko Twin Peaks či podobnou depresivní až sebevražednou záležitost...Stewart se mi v roli Diany líbila jen ve chvílích, kdy se nehýbala...prostě jen když stála a vy jste tam viděli tu podobnost. Ale jinak to bylo podle mě hodně postavené na těch výrazech - vymlátit toho nejvíc z toho, že je to o těch pózách, které známe z videí a fotek s Dianou...Mám z toho filmu dost rozporuplné pocity a rozumím tomu, že pokud se na to podívá někdo, kdo neznal ten příběh, který Diana v tu dobu prožívala - bude si narovinu myslet, že je blázen....Najednu stranu podle mě dobře, že se toho někdo ujal zase jinak než jsme zvyklý...ale je to dobře pro Dianu? ()

Eleanor05

Marná sláva, Steven Knight není Peter Morgan, a proto ani Spencer není The Crown. Ztímco v The Crown je Diana i královská rodina vykreslena mnohovrstevnatě, s kladnými i zápornými vlastnostmi, ve Spencer je vše víceméně černobílé. Charles i královna jsou chladné, zlé, neživotné figurky a Diana je zde chudinkou lapenou ve svazujícím životě boháčů plném nesmyslných tradic a bontonu. Nutno ovšem dodat, že Diana pocházela ze šlechtické rodiny, takže velmi dobře znala prostředí vysokých vrstev v Anglii. Byla na něj zvyklá, protože v něm vyrůstala a byla jeho součástí. Nechápu tudíž snahu tvůrců zobrazovat ji jako psychicky nemocnou drama queen, jež je tak zahleděná sama do sebe a své sebelítosti, že není ani schopná obléct se do drahých šatů a dojít včas na opulentní večeři… Pokud odhlédneme od způsobu, jímž je hlavní postava ve Spencer zobrazována, pomalu nám na snímku samém nezbude nic jiného. 85% stopáže totiž tvoří detailní záběry a polocelky na Kristen Stewart, která je herecky jako obvykle ve vypjaté křeči a špatně napodobuje britský přízvuk. Královská rodina je zmíněná jen okrajově, s většinou z ní se divák ani nesetká. Protože to by bylo po všech stránkách náročnější, než oblékat jednu herečku do různých garderob a následovat ji pak kamerou po drahých zdobných chodbách. Za nedlouho se vám do nekonečna se opakující ubrečená a nervózní tvář hlavní postavy začne zajídat, a to, co se zezačátku zdálo jako umělecký, na pocity hlavní postavy zaměřený snímek, vás brzy začne nudit svou monotónností a nikam nesměřujícím dějem. Proto 2*. ()

Mr.Dogman

Seen at the Los Angeles Premiere on 10/27/21. I will tell you this: walking into a Diana "biopic," I did not expect to see a psychological horror with unnerving (and weird!) music and myth-like ghost appearances. It caught me off guard - in the best way possible. I did expect to see beautiful cinematography (reminiscent of the beauty of Portrait of a Lady on Fire), top notch performances and beautiful locations. Spencer, however, misses a little bit of emotional depth and, on the other hand, could use a little less of the metaphorical soap opera. This is a fitting 4.5/5 but for the "Tell them you saw a ghost!" scene, I will grace it with a 5. ()

mkubalikova

Celý film stojí na výkonu Kirsten Stewart a ta to zvládla absolutně fantasticky. Byly doby, kdy bych Dianu v jejím trápení strašně litovala, ale jak člověk získává více a více informací o jejím životě a zjišťuje, že to tak černobílé rozhodně nebylo, musím se přiznat, že jí tu chudinku prostě nežeru. Mám takový pocit, že i tvůrci jsou v glorifikaci Diany opatrní a připouští, že hodně z věcí, které se jí děly, si z části způsobila sama. Přirovnání k Anne Boleyn je velmi výstižné. 80% ()

denisse

Já se strašně divím, že jsem tenhle film dokoukala do konce. Asi teda na 3 pokusy ale klaplo to. Kristen Stewart mi tam strašně vadila. Její grimasy, pohyby, všechno. Posledních asi 30min celkovy dojem ale dost zvedlo. Pár hezkých scén, třeba ta s tancem. Proto nakonec dávám 3*. Ale furt je toho dost málo, co se mi na tomhle filmu líbilo. ()

blackJag

"ŘÍKÁ SE, ŽE NIKDO NENÍ VÍC NEŽ TRADICE." Od začátku se mi líbila filmová řeč, kterou se snímek prezentuje, pěkné obrazy, střídmost dialogu, snaha zprostředkovat Dianinu načatou psychiku, všeobecný chlad dvorní smetánky... celkem to štymuje. Co mě trošku lezlo na nervy, byla manýra přednesu Kristen Stewartové. Nemám o této herečce valné mínění, takže předsudky jasně zacílené, ale je docela možné, že manýra je prostě přesná - co já vím, že? Diana mi vždycky byla šum&fuck :) Budu věřit Akademii a ať je tedy tento výkon označen jako nejlepší v herečtině kariéře - své právo veta tentokrát nevyužiji :) Vliv na celkové vyznění filmu: neutrální. 70% ()

Anet21

Komentárik bude dlhý (ešte dlhší, ako je u mňa zvykom), sorry jako... :D Sklamanie...Nablýskaná forma nad obsah, ktorá síce kinematograficky ponúkne v jednej chvíli krásne nasvietené intímne close up zábery rozhovoru dvoch postáv a v druhej široké pompézne zábery prírody a reliéfu krajiny, to všetko vo veľmi peknom ,,retro" deväťdesiatkovom filtri kamery, no zároveň režisér svoj mokrý sen o artovosti (ktorá vo finále je len pseudoartovosťou) pretavil do k ničomu nevedúcich dlhých záberov a scén prípravy jedla, prípravy oblečenia vybraného na večeru, rozhovorov kuchárov o príprave jedla na večeru, záberov chodenia postavy bezcieľne hore-dole po dome a podobne, pričom si neprimýšľajme žiadne parafrázy, že toto celé má v obrazoch znázorniť Dianinu rozpoltenosť, mentálny diskomfort a stres, proste nie, je to len a len vata, čistá vata na vyplnenie filmu, ktorý má z nepochopiteľných dôvodov skoro 2 hodiny. ⚪Ono už to, že celý film sa má odohrávať len počas 3 dní Vianoc je vcelku nešťastný výber, keďže jednak (kvôli artovosti) postavy spolu skoro vôbec nerozprávajú a dialógov je vo filme naozaj málo, čiže ani my ako divák potom nepoznáme charaktery postáv (na nejaké informácie o vzťahu Diany a Charlesa môžete tiež zabudnúť) a jednak sa v celom filme nič neudeje, pričom autor vsádza iba na to, že príbeh Diany je celosvetovo spopularizovaný a každý ho pozná, čiže lenivo nič nevysvetľuje, lebo ,,veď oni vedia."⚪ A ono by to samé o sebe bolo fajn, veď napríklad úvodná scéna, v ktorej osamotená Diana vojde do obyčajnej kantýny/reštiky a pýta sa na cestu, akoby bola medzi svojimi je veľmi pekným symbolom bezprostrednej ženy, ktorá ani nevníma svoje vysoké postavenie, rovnako aj scéna zvracania a nasledný záber na umývajúci si ukazovák a prostredník a utieranie si kvapky zvratkov zo saka, či scéna pri večeri, kedy roztrhne perlový náhrdelník a následne polievku zje aj s perlami je tiež krásnym obrazom, ktorý netreba nijako podrobne vysvetľovať - je obrazom ženy, s pocitom ,,spútania" v konvenciách a nárokoch na ňu, ktoré ona dokáže iba ,,ťažko prekusnúť a stráviť."⚪ Problémom však je, že táto veľmi potenciálna expozícia sa prehupne do nudnej, očakávanej a neinovatívnej žbrndy, kedy už Diana len väčšinu času pozerá do diaľky, blúdi po záhrade, blúdi po dome, prejedá sa, zvracia, prejedá sa, zvracia, chystá sa na večeru a sem tam prehodí nejaký ,,veľmi hlboký" rozhovor so správcom panstva, pričom kráľovská rodina je len tichým pozorovateľom. Stráca sa inovatívnosť a nápady, ako inak, metaforicky ukázať určité skutočnosti, ktoré zainteresovaný pozná a tomu druhému sa zas budú zdať len repetetívne (ja sama mám pocit, že film bol len o vracaní do záchoda).⚪ Film tak nudí na niekoľkých úrovniach, hrá sa, že vytvára nuansy na život so psychickou chorobou, pri úplne z prsta vycucanom symbolizme s Boleynovou si scenárista asi kvalitne uletel a dokončil to lacným citovým vydieraním diváka niekoľko minútovou patetickou záverečnou kompiláciou Dianinho spomínania na svoje krásne detstvo. Ach.⚪ K. Stewart ako Diana predvádza asi svoj najlepší výkon zatiaľ, i keď, úprimne, až toľko sa nepodobá, čo v podstate nevadí, no ja si rýpnem, keďže ju všade len chvália - osobne z jej výkonu som mala neustále pocit, že niekoho imituje, že stále rozmýšľa, aby pozerala očami zvláštne bokom a mala ten správny výraz úst, keď rozpráva a aby z toho nevypadla do ,,svojho hrania," skrátka to nebolo ani z polovice tak prirodzené, ako napr. Oldman ako Churchill (čiže tie reči, čo sa ťahajú zo západu, že to je na Oscara sú celkom mimo). ⚪Je to zas elaborát, ale nejde mi nespomenúť ešte dve veci - je neskutočne divné, že už 30 rokov sa tu neustále prepiera tá istá verzia udalostí z jednej perspektívy, pričom ako diváci sme nikdy nevideli aj tú druhú stranu, jej argumenty, jej pohľad na vec - čo nemá nijako dehonestovať Dianu ako obeť, ale jej perspektíva je tiež subjektívna a nevieme, čo sa naozaj na 100% dialo, čo ma vedie k bodu dva, ktorým je to, že je fascinujúce ako sa 99% populácie, scenáristov, režisérov, novinárov snaží skoro až glorifikovať Dianu ako nejakú askétku a sväticu bez zlých vlastností, cnostnú ženu svojho slova, ktorá by nikdy nebola ako Charles a podobné nezmysly. Je to k smiechu, veď si stačí dohľadať na googli napríklad výpovede slúžok o samotnej Diane atď.⚪ Ps. Na amerických internetoch som v jednej recenzii videla veľmi pekný výrok, ktorý si dovolím použiť. ,,Trailer je lepší ako celý film." S tým sa môžem len stotožniť. Po celom filme vo mne nezostala žiadna skutočná emócia, pritom pri 3-minútovom dobre zostrihanom a ozvučenom traileri som mala v septembri slušné imomriavky. Či ono ten Larraín nemal náhodou natočiť len videoklip alebo minifilm na YouTube? :D () (menej) (viac)

zsn

Kdyby to natáčel Lars von Trier, tak tu unylost, utahanost, utopii, nekonečnost a depresi hlavní postavy pochopím, ovšem tohle naprosto zkazilo jakýkoli životopisný záměr. To transcendentno zde, mystické panické ataky, nebyly v královském filmovém tématu absolutně očekávané. Naprosto zbytečné dialogy o ničem. Boj Diany sama se sebou. Vše si to dělala sama. Lítala po krajině jako víla, vše musela dělat speciálně, sama za sebe, neakceptovala staleté královské tradice, vlastně ani kognitivně nepobrala, v jaké roli se nachází. Naprosto se do této rodiny nehodila. Byla jen rodička královských potomků. Tak jako každá přivdaná žena v královské rodině. Z ní by ani královna být nemohla. V realitě byla nepříjemná, unuděná, utrápená a Stewart je taková taky, takže ji dobře obsadili. Postavu Diany vůbec nemusím. Tak se trápila klasickým jednáním každého muže, kor královského rodu, a sice nevěrou, namísto aby byla vděčná, že se nemusí starat o svůj zadek a přijala své místo s pokorou, tak dělala raději scény, upozorňovala na sebe, až se začla ku_vit také a v osudu na to dojela. S celou svou neúctou k rodině, se svou slabostí, citovou nerovnováhou a vynášením rodinné špíny na veřejnosti se nedivím, že ji královna tak nenáviděla. Nebyla hodna této rodiny. ()

TroiMae

Kristen Stewart je skvělá, ale na to, že mám rád magický realismus, to celé bylo vyšusované, jako filtr, se kterým to bylo točené. Užil jsem si ale část Sex and the City (flashbacky se šaty), coming out a závěrečného strašáka.  Jinak mám pocit, že režisérova silná stránka nejsou filmy o ženách, nebo by to měl, pardon za ten stereotyp, točit nějaký gay. 😬 Ale plakát je skvělý. ()

filipvrbik

Pablo Larraín se rozhodl, že bude trpět nejen Diana Spencer, Kristen Stewart, ale i mnoho diváků, kterým to příjde jako nesnesitelná nuda a obludnost... Jedna hvězda samozřejmě za výkon Kristen...10% ()

Jaro_slav

Opravdu povedená ukázka toho, jak dobrej rejža s dobrym kameramanem dovedou na plátně velmi působivě zobrazit něčí pocity a atmosféru místa bez pitomejch vysvětlujících voiceoverů. Chvilkama to na mne působilo trochu moc abstarktně, než abych si to doopravdy užil, ale protože se tam Kristen několikrát SMĚJE (KRISTEN-STEWART-SE-SMĚJE!), dal jsem tomu celou jednu rudou navíc a je z toho jasná osmdesátka, kterou ale nezkousne kdekdo. ()

mira007

Kristen Stewart jako princezna Diana famózní, o tom žádná, ale tenhle film o pár dnech ze života královské rodiny jede tak hustou depresivní ( s hororovými prvky ) atmosféru, že se na to moc lehce nekoukalo. Po tomhle se rozplynul můj dětský sen mít vlastní království. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)