Film Truman Show prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank totiž až téměř do svých třiceti let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je hvězdou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností. Nad Trumanovým životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce oblíbeného seriálu, režisér a producent Christof. Největším problémem ovšem pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, nýbrž odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět... Snímek je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu - vyhnání z ráje. Žánrově jde o fantaskní, bizarní a spektakulární drama se satirickým podtextem. (oficiálny text distribútora)

Bogrant

Weir je pán. Vynikajúco skombinoval prvky originality, humoru, nápaditosti a emócii, až nakoniec z toho vznikol film, tak zaujímavý, ktorý dokáže osloviť i toho najväčšieho kritika, no nie každý mu musí podľahnúť. Scenár je perfektný a Jim Carrey nie len je dobrý komik, ale aj herec. ()

Kivis

Když jsem Trumana viděl poprvé, byl jsem docela paf. Jsem moc rád, že jsem si tehdy nepřečetl popisek k filmu, takže jsem veškeré dění sledoval dost vykuleně a pak se dočkal velkého překvapení, které jsem si nějaký ten čas odmítal připustit. Výborný nápad, lehounce slabší řemeslné provedení - přece jen kamera, hudba, triky a další filmové ingredience jsou tu spíš průměrné. Ve vedlejších rolích se také nekoná žádný herecký koncert. I když co si budeme povídat, tohle je spíš one-man show, Truman Show, jeden z předních filmů ze světa médií. ()

motyka52

Je neuvěřitelné, že tak originální a ambiciózní nápad sebou zároveň přináší neuvěřitelné množství scénáristických nástah, které mohly způsobit prasknutí celé bubliny, ale tvůrci se jim buď úplně vyhnuli nebo je šikovně zakamuflovali. Nějaká společenská kritika generace televizních otroků, nebo co si v tom máme taky najít, je tu až na druhé, možná třetí koleji. Je to prostě po všech stránkách chytrý, vtipný a jednoduše dobrý film. ()

Bragi66

Velmi chytrá a vtipná komedie navíc skvěle zahraná s vynikající kamerou i střihem. Nebezpečí utonutí ve víru telenovel je velmi reálné. Například pod tíží seriálu Dallas jednou osočila tchána mého bratra jeho vlastní matka, že dluží Džejárovi peníze. ()

Mistr119

Možná, až vyhasne emoce, počet hvězd snížím, ale tenhle film mě dostal tím, jak dokáže šokovat, ohnout realitu. Čekal jsem, jak to dopadne a klobouk dolů, že v závěru se dočkáme filozofie platónovské jeskyně. :) ()

Feacher

Jako malý jsem viděl kousek, ale až nyní po letech jsem se podíval na celý film. Velmi oceňuji originální nápad, který byl takto pěkně zpracován. Ale co si budeme, duši filmu dodává Jim Carrey:).. ()

Svadbos

Truman Show sa námetovo vcelku podobá na film “Vrtieť psom”. Ju tu opäť vidieť sila médií - tu ju reprezentuje charizmatický aj démonický televízny producent Christof. Sila televîzie je dovedená do úplného absurdna, do polohy všemocného hýbateľa ľudskými osudmi a životmi. Samotný Christof je poňatý ako osobnosť s božskými atribútmi - počínajúc jeho decentným oblečením a “intelektuálnymi” okuliarmi skrz zdržanlivé, ale napriek tomu vnútorne teatrálne gestá až po tichý, presvedčivý hlas. ()

Jenda1cz

Zajímavý pocit. Takový, který pravděpodobně získáte hned z hudby, která hraje ze začátku. Jeden z artovějších filmů, který může být podle mého dívatelný i pro méně artové publikum. I přes počáteční nesnáze, do postav jsem se hodně vžil. Inteligentní výprava. 9/10 ZÁKAZ SLEDOVÁNÍ VŠEM LIDEM, KTEŘÍ TRPÍ DISOCIACEMI. ()

Dusty56

Brilantní nápad, který bohužel není podán až tak zábavnou nebo zajímavou formou, aby mě dokázal "přikovat" u obrazovky. Nudil jsem se více než polovinu filmů. Chtělo to zkrátit některé pasáže, udělat z toho větší drama nebo něco takového. Herecké výkony mě také přišli pouze průměrné. 60% ()

Daydreaming

Americké úsmevy, dokonalá ulica, stále veselí susedia, slnečné mesto. A odrazu spadne z neba reflektor. Priamo na cestu. Peter Weir nám týmto filmom v 90. rokoch priniesol veľmi hlbokú myšlienku moci médií. Satirické zobrazenie fungovania televíznych seriálov založených na snímaní reality nám ukazuje, do akej hĺbky sme ochotní prijímať všetko, čo je nám z médií ponúkané. Hlavnú postavu tejto psychologickej drámy stvárnil Jim Carrey, ktorého však väčšina sledovateľov vníma ako komika s infantilným a nepríčetným úsmevom. Rozosmieval nás celé detstvo a rozosmieva nás aj v tomto filmovom spracovaní, no tentokrát na konci filmu neprepneme ďalšiu stanicu, ale môžeme sa hlbšie zamyslieť, čo všetko sa nám tento film snažil povedať. Osud jedného muža, ktorého potajomky vychovalo obrovské štúdio s umelo vytvoreným reálnym prostredím sa zdá byť naozaj desivé, no na druhej strane môžeme vidieť, že pokiaľ si Truman neuvedomoval jeho existenciu, jeho život bol ako bavlnka. Stereotypný každodenný chlieb, s ktorým sa stotožní väčšina dospelých po štúdiu hneď ako príde čas zamestnať sa a začať byť samostatnými. ,,We accept the reality of the world with we are presented.“ Mojím názorom je, že možno je úplne zbytočné hľadať doslovný výklad zmyslu tohto filmu. Myslím si, že zmysel by sme mali hľadať sami v sebe a v realite okolo nás. Ako veľmi sme zamestnaní problémami spoločnosti, že si neuvedomujeme svet, ktorý sa odohráva za touto veľkou stenou. Truman môže pre diváka predstavovať útek od reality, no nie je to možno iba sledovanie úteku do sveta, odkiaľ úteku niet? Možno pomenovanie „kolobeh“ sa aspoň z časti priblíži tomu, čo nám chcel režisér týmto spracovaním podať. Otázkou však ostáva, ktorý z režisérov. Neviem ani spočítať, koľkokrát za život som tento film videla a aký veľký dosah to na mňa malo. Záverečná scéna filmu je pre mňa obrovskou metaforou a permanentne každý týždeň objavím novú osobu, ktorej vždy tento film s veľkou radosťou a láskou odporúčam. ()

lu1

(Spoiler Alert) Nejenže je film geniální, a to Carreyho moc nemusím, ale když jsem ho viděla znovu po 20 letech, myslím, že je i vizionářský. A na konci si člověk nemůže nepokládat otázky. Třeba jestli byl ve finále svobodnější Truman nebo diváci této show....a pak jestli my všichni jsme účastníci a kdo jsou diváci....a tak :) ()

Destoroyah

Naozaj originálne, geniálne spracované a dojímavé. Nechápem ako niekto mohol vytvoriť niečo také skvelé ako je Truman Show. Neviem prečo ale niekedy naozaj dobré filmy neviem ani popísať slovami pretože také slová hádam ani neexistujú ale toto som si úprimne užíval od začiatku do konca. Úkazy ako Truman objavoval rôzne dôkazy že celý jeho život je hraný a všetci okolo neho sú herci boli geniálne vybudované a ten koniec...No jednoducho to bolo úžasné. HODNOTENIE: 9/10 ()

Hall900

Listen to me Truman. There no more truth out there than is in the world I created for you . Same lies. Same deceit . But in my world you have nothing to fear. I know you better than you know yourself. ()

Metuje

Film jsem měl "vyspoilovaný" z TikToku, tak jsem ho zapínal s určitou nedůvěrou, jestli si ho užiju i bez momentu překvapení. K mému pozitivnímu překvapení se však film už od začátku prezentuje naprosto upřímně a tak si může divák vychutnávat "sebepoznávání" hlavního hrdiny společně s ním. Něco mi do páté hvězdičky chybělo, ale jinak je to moc pěkný kousek. Myšlenka "nevěřte všemu, co vidíte"/"jste jen ovce, které akceptují svět, jak jim je prezentován" mi přišla nedůvěryhodná a zbytečná. Nabízí se srovnání s Matrixovými pilulkami, tamější svět byl ale ještě o trochu zajímavější a originálnější. ()

Leftysk

Film The Truman Show je jedinečný klenot v svete kinematografie. Svojou originálnou a zaujímavou premisou nás zavedie do fascinujúcej reality, kde je každý krok hlavného hrdinu sledovaný miliónmi divákov po celom svete. Jim Carrey ako Truman Burbank excelentne odovzdáva emócie a každodenné zážitky postavy, čo nás do hĺbky pohltí do jeho života. Réžia Petera Weira nás prenáša do sveta, kde sa stretáva komédia, drama a filozofické premýšľanie nad realitou. The Truman Show je jedinečným zážitkom, ktorý necháva diváka s úsmevom na tvári a myšlienkami, ktoré siahajú ďaleko nad rámec obrazovky. Definitívne jedna z tých filmov, ktoré si človek rád pozrie znovu a znovu. Určite jeden z najlepších filmov z 90-tých rokov. Moje hodnotenie: 5/5 ()

J.o.h.n.ny

Skvělý nápad, skvělý Jim Carrey a skvělá režie.Jak byste se cítili vy v seriálu, o kterém si myslíte, že je to váš opravdový život? ()

BONOBON

Peter Weir je u mě jasná jednička. Kdo se o film intenzivně nezajímá, ho téměř jistě vůbec nezná, jeho filmy jsou totiž velmi nenápadné, ale zároveň jaksi VÝJIMEČNÉ.. o kvalitě ani nemluvě! Andrew Niccol (Gattaca) napsal skvělý scénář a Weir mu senzačním způsobem vdechl život. Truman Show je jedním z nejoriginálnějších filmů posledních let.. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Orlando Bloom v drsné scifárně

Orlando Bloom v drsné scifárně

07.02.2009

Tak, jméno v titulku přilákalo k této zprávě náhodné kolemjdoucí fanynky. A teď něco pro opravdové filmové fanoušky: Andrew Niccol. Znáte jej. Prosadil se zajímavou sci-fi Gattaca, napsal scénář k… (viac)