Film Truman Show prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank totiž až téměř do svých třiceti let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je hvězdou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností. Nad Trumanovým životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce oblíbeného seriálu, režisér a producent Christof. Největším problémem ovšem pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, nýbrž odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět... Snímek je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu - vyhnání z ráje. Žánrově jde o fantaskní, bizarní a spektakulární drama se satirickým podtextem. (oficiálny text distribútora)

croftak

Jak "málo" stačí k tomu abychom my diváci mohli si s radostí pouštěť nějaký film a víme, že nám vždycky uteče a budeme se u něho bavit. Pokud se filmaři drží vzorce Originalita+Skvělí herci,zajimavý děj=dobrý režisér+ štáb, tak je to bomba. A Truman Show je alespoň pro mě Atomovka. ()

cwdjelen

The Truman show je výborný film, který ukazuje zavádějící realitu. Perfektní příběh a skvělý scénář. FIlm, který opravdu zanechá dojem a donutí diváka přemýšlet a zároveň fandit hlavnímu hrdinovi jako mnoho dalších lidí sledujících Truman show. Jediná chyba bylo Carreyho podání Trumana Burbanka. Jim Carrey je výborný herec jak ve vážných tak v komediálních rolích. V tomto filmu by však udělal lépe kdyby Trumana zahrál jako úplně normálního člověka a vychenal své hrátky s obličejem a potrhlé hlášky typu: "Dobrý den a dobrý večer dobrou noc, kdyby jsme se už nepotkali." ()

airman2655

Pre mňa osobne asi najlepší výkon od Jimma Carreyho. Originálny príbeh zaoberajúci sa otázkou či je skutočnosť skutočne skutočná :) Po prvom pozrení sa mi nezdal byť až tak skvelý ale keď som si ho pozrel znova tak sa mi skutočne zapáčil. (83%) ()

Hellbilly

"To má byť smrť v priamom prenose? -Narodil sa v priamom prenose" Môj obľúbený film (spolu s Krstným otcom), ktorý ma vždy dostane. Originálne (hraničiace s vizionárstvom), s hlbokým príbehom, posolstvom a emóciami, naviac dokonale spracované. Jim Carrey je úžasný, Ed Harris tiež (je síce chladný a vypočítavý, ale istým spôsobom má Trumana rád), Laura Linney dokonale afektovaná a ostatní herci v rolách umelých figúrok nastrčených do sveta Truman Show úplne prirodzení. Weir bol v dobe natáčania už skúsený matador, naviac so zárezmi ako Dead Poets Society alebo Gallipolli, tekže filmu dáva presne to čo potrebuje. Hudba je nádherná. A najväčšiu pochvalu zasluhuje Andrew Niccol(Gattaca, S1m0ne, Obchodník so smrťou)-ten človek je nadaný odkiaľsi zhora, pretože napísať tak geniálny scenár, to chce nadľudský talent. Úchvatné. ()

WHMMD

Jima Carreyho som bral hravne ako komedianta, ale filmy Truman show a Večný svit nepoškvrnenej mysle ma presvedčili, že dokáže skvele zahrať aj v niečom inom ako v prvoplánových komédiach. Ešte tu dám citát z Polnočného denníka od Maxima E. Matkina: "V jordánskych púšťach sa vraj Arabi bavia tým, že okolo škorpióna vylejú kruh z oleja. Škorpión chodí po hranici toho kruhu, ale nedokáže ho prekročiť a dostať sa von. Obieha ho stále rýchlejšie a zúfalejšie, až to nakoniec vzdá, uštipne sám seba chvostom a umrie. Čo ak žijeme v podobnom kruhu tvorenom životnými okolnosťami, našimi zemepisnými šírkami, miestom a časom, v ktorých sme sa ocitli na tomto svete? Čo ak ho nedokážeme prekročiť, márne chodíme len po hranici oleja a na svoju beznádejnú situáciu zabúdame len v zriedkavých chvíľach šťastia alebo vďaka alkoholovým a drogovým zážitkom? Ale kto okolo nás vylial ten kruh a prečo? A existuje aj iná alternatíva, než obrátiť nakoniec svoj chvost proti sebe a zničiť sa vlastným jedom?" ()

Tomulka

Výborný námět, trošku horší režie a Jim Carrey mi do tohoto tématu moc nepasoval. Celkem by se mi líbil tento film pojatý jako triller drama a sfi-fi. Vážný tón by filmu si myslím více prospěl. ()

Mario00

Truman Show mi změnila život - až do smrti si budu myslet, že mě všichni sledují, že mi můj osud byl dán 'velkým scénaristou'.... takové moje náboženství ()

Hammett

Opravdu neskutečná kompozice, která Vás uchvátí svoji originálností a neotřelostí. Zde se ukazuje kdo opravdu umí hrát. Jsem rád že si hlavní roli zahrál právě J. Carrey. ()

SpeedyL

Podobný námět jako "The game" a minimálně stejně dobré. Nejlepší scéna: "Říkám Ti, že teď uvidíme ženu na červeném kole a z ní muže s květinami a volkswagena s promáčklým nárazníkem..." "Ale Trumane, prosím..." "Ha, žena, kytky, ... "aaaaa" "Trumane, tohle je směšné... " "Aaaaa, je to tady... je to tady... ten promáčklej brouk.. jo.... " Konečně zábavná reality show!!! 89%. ()

shinlove

Velmi dobrý nápad, který jistě přišel "jen tak náhodou" při sledování všemožných (spíše nemožných) reality show. Zpracování se mi také líbilo, především fanatický Harris a vynikající Carrey tento film vedli. Opravdu dobrý film, který s každou novou reality show stále více ukazuje, jak jsou lidé primitivní, když takové kraviny sledují! :( 4* ()

LOVE VOLE

Parádní film, obdivuji změnu herecké polohy Jima Carreyho, ale nejvíc mě mrazí, když si pomyslím, kam až může zajít reality show (prodej práv na natáčení x-terčat od jejich narození až nevím do jakého věku - to už je realita). ()

tchuck

Dlouhá léta jsem tento film znal a dlouhá léta trvalo, než jsem se na něj konečně pořádně podíval. Jim Carrey nepatří mezi mé oblíbené herce, nedokážu si však v roli Trumana představit kohokoli jiného. Tento snímek není dokonalý, má rezervy. Přesto je pro mne jedním z největších filmových zážitků vůbec - svojí nevšedností, nápadem a samozřejmě také konečným provedením. Mediální manipulace je mi velmi blízkým tématem a toto je jeden z filmů, který pomůže uvědomit si, nakolik jsme odkázáni slepé důvěře mediím. Truman show patří mezi díla, kterých si cením nejvíce. ()

cocaine

Originální, ale přesto tam najdu nějaký ale...rozhodně stojí za shlédnutí, ale po druhý i za dlouho už to není ono...pomalejší rozjezd zachraňují lepší dvě třetiny zbytku. Ale pro mě bohužel jen 3*. ()

dochvvv

Genialní film. Kdysy dávno jsem ten film viděl, aniž bych tušil jak moc se mi bude líbit. Geniální nápad, geniální stvárnění a hluboký zažitek. Na tenhle film jsem si vzpoměl při návštěvě Tropical Island v německu. Kdo tam byl, tak to pochopí. ()

Fanusik

"Dobrý deň a keby sme sa náhodou nevideli tak dobré popoludnie, dobrý večer a dobrú noc" :D PERFEKTNÉ... Myslím, že ďalej ani netreba komentovať. ()

sysoj psojic

Neotřelý námět činí z filmu zajímavý zážitek. Samotné téma ovšem není zárukou úspěchu. Tady je však všechno na svém místě. Weirova výborná režie, perfektně padnoucí hudba a skvělé herecké obsazení. Největším překvapením filmu je ovšem představitel hlavní role, Jim Carrey. Tak charakterní a ryzí výkon by od něj, po účinkování ve všech těch průměrných komediích, jen těžko někdo čekal. Skvělá práce, Jime (90%) ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Orlando Bloom v drsné scifárně

Orlando Bloom v drsné scifárně

07.02.2009

Tak, jméno v titulku přilákalo k této zprávě náhodné kolemjdoucí fanynky. A teď něco pro opravdové filmové fanoušky: Andrew Niccol. Znáte jej. Prosadil se zajímavou sci-fi Gattaca, napsal scénář k… (viac)