Film Truman Show prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank totiž až téměř do svých třiceti let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je hvězdou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností. Nad Trumanovým životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce oblíbeného seriálu, režisér a producent Christof. Největším problémem ovšem pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, nýbrž odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět... Snímek je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu - vyhnání z ráje. Žánrově jde o fantaskní, bizarní a spektakulární drama se satirickým podtextem. (oficiálny text distribútora)

MasakrasS

Film, který ze mě udělal paranoika. Výborný film s výborným hercem v hlavní roli, který je i hercem ve své vlastní show. Truman Show mě zachvátila už jen proto, že to byl první film, který jsem viděl s Jim Carreyem kde si nedělal ze všeho prdel. Naprosto jsem se vžil s hlavní postavou. Nemá každej z nás svojí velkou reality show?:-) ()

2tomas2

Už len za nápad by si zaslužil tento film 2/5...dalšie 3body si zasluži za vynikajúci výkon hercov. Záver filmu vo mne vyvolal slzy a pocit čo ak sa to deje?Takže záver 5/5. ()

Eksi

Totálne orginálne, jednoduché a pritom komplikované. Film je nabitý emociami každú sekundu, preto je ťažké odtrhnúť zrak z obrazovky čo i len na chvílu. Veril som v Trumana asi ako diváci vo filme, preto som si dokonale užil záver. Jim Carrey dokázal, že jeho predošlé role boli iba brilantným hereckým výkonom, a nie jeho osobnostou, a že vie výborne zahrať hociakú dramatickú postavu. ()

mfanta

90% - Videl jsem znovu a libilo se mi to jeste vice nez kdy driv. Krasny film, plny emoci. Nadherne ukazuje jak funguje manipulace s lidmi. Jim Carrey ve sve zivotni roli (tedy aspon z tech filmu, ktere jsem videl). ()

TOMASINI

Z filmu, který jsem viděl někdy před 10 lety si dobře pamatuji herecký výkon Jima Carreyho. To je myslím nejlepší pozvánka na film. Jeho reakce na "novinku" byla pro mě vynikající. Jinak neobvyklý scénář, zajímavý nápad, který zároveň donutí přemýšlet nad našimi žebříčky hodnot. ()

henny2010

Asi si někdy říkám, zda-li si nežiju tak jako Truman. Ale to asi ne, a navíc o takovou show bych snad ani nestál. Z hlediska originality, je tenhle film určitě jedním z nejoriginálnějších. Pod to všechno se podepisuje úžasný scénář a vrcholný výkon Jima Carreyho, kterého mám zatraceně rád, i kvůli jeho naprosto střeštěným komediím. Neménně tak skvělý byl samo i Velký Eddie Harris, který svoje role hraje hodně přesvědčivě a já si jeho kvalitními výkony jsem jistý, asi jako pohled na Nataschu McElhone, která je opravdu krásná a dala filmu trošku té pestrosti. Emocí bylo dost a dost, některé scény mi pěkně zavařily v momentu, kdy vedle mně seděla slečna a já nechtěl být za ten citově slabší článek (nepřeju to nikomu:). Peter Weir je režisér, kterého si vážím a nebudu nic vytýkat a upřímně jemu bych toho oscara dal raději než dle mého přecenovanému Vojínovi Ryanovi. Páni akademici, ale patriotismus rádi.....Tohle už jim fakt nežeru....100% ()

Ondrish

To obrovské množstvo symbolov o dnešnej modernej dobe, ktoré sa tvorcom podarilo vtesnať do 99 minút ma vždy nadchne. Celá hlavná línia sa točí okolo myšlienky, že človeka nie je možné trvale ovládať lžami, udržiavať ho v strachu a riadiť jeho život podľa scenára. Navyše keď v tom systéme okolo neho z času na čas dochádza k nejakým prúserom, ako napríklad pád reflektora z oblohy alebo štáb filmárov za dverami výťahu. Človek v túžbe po slobode prekoná všetky svoje strachy a vštepené traumy. Skutočný človek – TRUE MAN (ďalší pekný symbol) má proste na háku nejaké reklamy na škrabku na zemiaky alebo instantnú kávu. Skutočný človek má potrebu objavovať …a ísť sa pozrieť napríklad na Fiji. ()

xEvilDeadx

Je smutné jak z filmu, který má skvělou myšlenku (téma) a tedy i děj, dokáže jedno jediné hovádko v podobě Jimma Carrey udělat pouze tříhvězdičkový film. Škoda, film měl určitě na víc!! ()

martan1

Dávám čtyři hvězdičky, protože ač jde o film velmi zajímavý a rozhodně s originálním nápadem, zpracování mi po některých stránkách úplně nesedlo. ()

Gr3nD

Na tomto filme sa mi páčilo že má jedinečný príbeh. Je to super a originálny nápad s dobrými hercami.Tomuto filmu dávam 100%. ()

Peregral

Jedním slovem Nádhera. Pokud někdo nevěří, že po filmech Maska a Blbý a Blbější by Jim mohl zahrát vážnější roli, tak ať koukne na tento film. Rozhodně změní názor a už nikdy nenazve Carreyho jen ujetým komikem. Nádherná podívaná, film má spád, kvalitní hudbu a hlavně myšlenku. Z té reklamy a manipulace uvnitř Trumanovy kulisy mi bylo ještě týden špatně. Tento film mě opravdu silně zasáhl a o tom kvalitní film má být. Nejsilnějším okamžikem filmu je samozřejmě závěr. Trochu jsem se bál, že film skončí záběry na Trumana v „reálném“ světě, mediálním šílenstvím a šťastnou svatbou se svou milovanou. Režisér Weir naštěstí volil jinou a myslím, že nejlepší možnou cestu. Zajímavost z vlastního okolí – Perfektní film pro fanoušky i odpůrce Carreyho. - A kdybychom se neviděli: Dobrý den, dobrý večer a dobrou noc. ()

cige

Tomuto filmu dávám plný počet, a to především za to, že jsem se dokázal téměř dokonale vcítit do kůže hlavního hrdiny. Občas mne také přepadne pocit, že všechno okolo musí být pouze divadelní hra a všichni ostatní jsou herci. Ačkoliv by si o mně někdo mohl říct, že jsem slušný egoista, když si myslím, že se kolem mě točí celý svět, tak musím opáčit, že to rozhodně není příjemný pocit. A tenhle film ukazuje, proč to není příjemný pocit. ()

tuberaq

Zvláště v dnešní době, kdy nás pohlcující reality show všech možných typů a stylů, nám má tento snímek co říci. Jedná se velmi originální pastvu pro oči s Jimem Carreym v hlavní roli - to si dokonce myslím, že je jedna z věcí, proč je ten film tak dobrý. Kdo jiný by ztvárnil trochu bláznivého, ale přesto život podle šablony žijícího reálného člověka v show se samými herci. Působivé a dojemné!!! A kdybychom se neviděli, tak dobrý večer i dobrou noc ;-) ()

Adom

Tento film priraďujem k jedným najlepším aké som videl. V tomto čase je pomerne starý ale vynikajúci film s takým úžasným nápadom sa dá pozrieť hocikedy. Namiesto Jima Carreya si neviem predstaviť niekoho iného. Vedel pobaviť na chvíľach ktoré by boli inak nudné, jednoducho super film. ()

Adhemar

Dobrý film s klasickým skvělým Carreyovským humorem, ale přesto dle mého jeden z nejslabších filmů Jima Carreyho - proto hodnitím tak nízko. ()

pupidup

Tak, teď budu ukřižována v závodní jídelně....ale i přes pochopení poenty je pro mě ten film celkem nuda a monotónnost, asi bych se na něj podruhé nekoukla. Byl v něm nevyužitý potenciál. Celkově šla spousta postav lépe propracovat (manželka, kamarád) a konec také. Harrisovo podání role i hraní mi přijde děsně teatrální. Nic moc.... ()

Cralg

Velmi emotivní a fantastický počin od Petera Weira. Film o touze vystrčit paty z malého zapadákova, hledání a překonávání sama sebe, a v konečném důsledku i blockbusterovým dobrodružstvím, které nezažijete nikde jinde než jen v Truman Show. Škoda jen, že se film místy tak táhne, ale na druhou stranu si divák může lépe seznámit s "pozadím" filmu o filmu. Za mě 84% ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Orlando Bloom v drsné scifárně

Orlando Bloom v drsné scifárně

07.02.2009

Tak, jméno v titulku přilákalo k této zprávě náhodné kolemjdoucí fanynky. A teď něco pro opravdové filmové fanoušky: Andrew Niccol. Znáte jej. Prosadil se zajímavou sci-fi Gattaca, napsal scénář k… (viac)